up
ara

Amok Koşucusu Kitap İncelemeleri

Melih

Melih

@melihh

Coğrafya, kaderdir.
Kitabın başlığını oluşturan hikayeyi tahlili edeceğim. Hem psikolojik hem de edebi açıdan değerlendirmeyi istiyorum.

Zweig, Freud'un öğretisinden çok etkilendiği için karakter analizleri gayet gerçekci. İnsanı psikolojisiyle, sosyalliğiyle ve kültürüyle çok iyi yansıtan bir yazar. Hikaye'nin konusu gayet orginal. Ve bu orjinalliği anlatımındaki özgünlük ile çok iyi de yükseltmiş. Kitabın kalitesi bu iki unsurun birleşmesinden ileri geliyor. Kitap ayrıca dünyaca ünlü editörler tarafından 'Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap'tan biri. Hakikaten öyle. Tahlil romanları seven okuyucular için muazzam bir seçenek.

Ruhsal açıdan karakterlerin değerlendirilmesine gelecek olursak: Doktorun yaşadığı 'Amok' durumunun iklimle bir bağlantısı olduğu ifade ediliyor. Bunun sinirler üzerinde çok etki eden ve sonunda patlama noktasına getiren o boğucu, yoğun havayla... İbn Haldun, 'Coğrafya, kaderdir.' der. Hakikaten öyledir. Yaşadığımız yerin iklimi, kültürü bizlerin duygularına, düşüncelerine hasılı karakterimize ve en sonunda da kaderimize etki eder. Ayrıca bu Amok durumunun daha ziyade bedensel bir hastalık gibi gözükse de perde arkasında bireyin bastırılmış düşünceleri ve duygularının patlaması olarak düşünüyorum. Hakikaten günlük hayatta gözüken aslında bedensel olarak gözüken hastalıkların birçok sebebi aslında psikolojiktir. Diri diri gömülen, duygular ve düşünceler karşımıza somatik(bedensel) bir tablo olarak çıkar.

Doktorun, muhatap olduğu hasta kadının sırf onuru için birçok şeye katlanması hatta ölümü bile göze alması ayrıca bu hikayede insanın dikkatinden kaçmayan ayrı bir nokta.

Hikayede bazı sahneler var ki o sahnelerdeki karakterlerin ruhlarını okuyuşumuzdan, zihnimizde belirenlerden sonra ayrı bir hikaye için muazzam şeyler ortaya çıkabiliyor. Bunları alıntılarla ifade etmeye çalışaçağım.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum