up
ara

Amok Koşucusu Kitap İncelemeleri

İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi
Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi." Ne oldum ben? "delirdim", "hırslarım ve ihtiraslarım için yakarım yıkarım sonuna razıyım" diyorsanız ve yaşıyorsanız sizde bir Amok Koşucusu adayısınız. Malezya geleneklerine göre Amok'un Türkçe tabiri kudurarak ölümü göze alıp isteklerin peşinden gitme hali. Kısaca geçelim ki Amok kafamızı kurcalayıp durmasın.

Affedilmeyi beklemek ile ölüm anı arasında kalan bir doktor. Ölümü göze alıp hırsları, ihtirasları arasında kontrolden çıkan, kendini açlığın içinde hayvani duygularla yoğuran bir adam. Sosya-kültürel seviyesinden kimsenin bulunmadığı bir ortamda kirli bir yanlızlıkla yaşayan, içinde büyüyen bir açlıkla daha da yanlızlaşan bir kuduruk. Hollanda Hükümet' i bu adamı kiralamıştır. Hindistan bölgesinde küçük bir kasaba yaptığı 10 yıllık sözleşmesinin dolmasını beklemektedir. Kendini bir nevi satılmış hissetmektedir.

Etrafı mesnetsiz ve ruhsuz olarak tanımlamaktadır. Çevresindeki insanlar her şeye razı olan tiplerden oluşmaktadır ve paylaşım alanı oldukça daralmıştır. Sevgilisinden hamile kalan bir evli kadının doktorun odasına girmesiyle başlar koşu. Onurlarını ikiside birbirlerinin eline vermek istemezler. Bebeği aldırmak isteyen kadın mal satın alır gibi davranır doktora. Doktorumuz kürtajla bir bebeğin yaşamına son verebilme şartını, o kadınla birlikte olabilme fırsatına bağlar. Bu hata işleri telafisi zor bir sürece doğru iter. Bunu kabul etmeyen kadının onuru ve doktorun yaşadığı aşağılık hissi ikisine de ölüm yolunu aralar.

Ölümü kurtuluşa açılan bir pencere gibi görmek. Evet bu bir tassavvuf cümlesi gibi gelebilir ilk etapta ama bahsi geçen öyle bir şey değil . Toplumsal yargılamalardan ne kadar çekiniriz. Hele ki toplum nazarında ayıbımız büyükse. Yıpranrız. İçimizdeki cevher, yaşama sevinci işittiğimiz ağır tenkitlerden sonra biraz daha söner. Ölüm sanki bu ızdırabın yanında beynimizde demlenir. Gururumuz ve inadımız daha iyi bir alternatif üretemez. Sevdiğine rağmen sevdiklerini kurtarmak adına bile bu yola girilebilir. Düz bir çizgide ilerleyen inat hali ölüm seçeneğini hızlandırmıştır. Kadın bunları yaşarken doktorsa
bir af peşinde kadının durumunu düzeltmeyi amaç haline getirir. Kadının kör inadı geri adım attırmaz kendisine. Onuru her şeyin üstündedir. Doktor bir otel odasından; kadının görüşmeye gelmemesi halinde kendini öldüreceğini bir yazı ile iletir. Cevap ağır olur. Kadın uşağını doktara göndermiştir. Uşakla beraber gittikleri bir mekanda kadının yaralı halde ölüme yelken açtığına tanıklık ederler. Kendini öldürmekle tehtid ederek dileklerini yaptırmaya çalışan doktor, kadını ölümü yaşarken bulması yıkılmasına sebep olur. Ancak ertesi güne kadar yaşayabilen kadının tek isteği hamileliğinden ve yaralanmasından kimsenin haberdar olmamasıdır. Artık yaşamın anlamı doktor için kadına verdiği bu son sözü tutmaktan ibarettir.

Onurları için yaşamaya çalışan iki insanın hazin sonlarını konu alan
kitap karartılı sahneleri gözünüz önüne döküveriyor.

Yardım eden insanların, yardım alan insanlar tarafından ilahlaştırılmasıyla beraber yardım alan insanların haysiyetlerini ayaklar altına aldıkları yaşadığımız gerçeklerdendir. Abartı abartıyı doğurur, olduğumuzdan çok farklı hayvani duyguların peydahlanmasına neden olur. İnsani yaşam, köle olmakla efendi olmak arasında bir yerde bulunmaktan çok öte bir noktadadır.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum