up
ara
‹ Tüm Yavaşlık Sözleri

Yavaşlık Sözleri ve Alıntıları

Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi

@cizmelikedi

Yavaşlık
Seçilmiş olma tanrıbilimsel bir kavramdır ve şöyle bir anlamı vardır: İnsanın hiçbir yeteneği olmadan, doğaüstü bir kararla, Tanrının keyfi değilse de özgür iradesiyle, benzersiz ve olağanüstü bir şey için seçilmesi. Ermişler, en korkunç işkencelere dayanma güçlerini bir inançta buldular. Tanrıbilimsel kavramlar, kendi kendilerinin yansılamaları olarak yaşamlarımızın bayağılığına yansırlar; her birimiz çok sıradan yaşamının bayağılığından dolayı (az ya da çok) acı çeker, buradan kurtulmak ve yükselmek ister. Her birimiz bu yükselişe lâyık olduğu, Tanrının iyi kulu olduğu ve bu yükseliş için seçilmiş olduğu yanılsamasına (az ya da çok) kapılmıştır.

Örneğin, seçilmiş olma duygusu her aşk ilişkisinde vardır. Çünkü aşk, tanım olarak, hak edilmemiş bir armağandır; hak etmeden sevilmek, gerçek aşkın eksiksiz kanıtıdır. Bir kadın bana, “Seni seviyorum, çünkü zekisin, çünkü namuslusun, çünkü bana armağanlar alıyorsun, çünkü zamparalık yapmıyorsun, çünkü bulaşık yıkıyorsun,” derse, hayâl kırıklığına uğrarım; bu aşkta çıkarcı bir yan vardır. Şöyle bir cümle duymak kimbilir ne güzeldir: “Zeki olmamana, namuslu olmamana karşın, yalancı, bencil, alçak olmana karşın senin için deli oluyorum.”
ataç ikon Yavaşlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 2 yorum
Nyx (@erebus)
Örnek harika!! Seni seviyorum çünkü sen bir andavalsın gibi bir cümle duymak da çok memnun etmez, cümlenin nasıl kurulduğuna dikkat çekmek lazım. Dozu fazla kaçırırsan ölürsün...
14.02.19 beğen 2 cevap
kbdmg (@kbdmg)
Gideyim de bu kitabı alayım yarın.
14.02.19 beğen 1 cevap