up
ara

İki Dirhem Bir Çekirdek

İki Dirhem Bir Çekirdek Konusu ve Özeti

İki Dirhem Bir Çekirdek
Dört Güzeller kitabının da yazarı İskender Pala tarafından kaleme alınan İki Dirhem Bir Çekirdek kitabı Deneme, Dilbilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kapı Yayınları yayınevinden 2004 yılında 9789758950379 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İki Dirhem Bir Çekirdek isimli kitap 212 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. İki Dirhem Bir Çekirdek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950379
Sayfa: 212 sayfa Basım Tarihi: 2004
Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.

Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve. Deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.

Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Bunlardan Daha Çok Lazım
İskender Pala'nın daha önce Efsane adlı romanını okumuştum ve vasatın altında olduğunu düşünmüştüm. İki Dirhem Bir Çekirdek, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım ancak beklentiyi düşük tuttuğum bir kitaptı.Ancak ilk sayfadan itibaren önyargım hayranlığa bıraktı yerini.Hem ağzımdan düşürmediğim deyimlerin ilginç hikayelerini öğrendim hem de daha önce duymadığım deyimleri öğrenmiş oldum. Dilimizin ne kadar zengin olduğunu hissettim ve açıkçası gurur duydum. Çünkü bu topraklarda yıllardır birlikte yaşama kültürünü taşıyan halkımızın bir ürünü olarak gördüm deyimleri.Özellikle Ağzındaki Baklayı Çıkartmak, Yolunacak Kaz, Rahmet Okutmak,Dalkavuğunu Bulmak ve Demokles'in Kılıcı enteresan ve yer yer komik hikayelere sahipler.Kitapta 99 tane deyimin çıkış noktası ele alınmış ve etimolojik incelemelere de yer verilmiş..Bu tarz kitapların daha çok ön plana çıkmasını isterim açıkçası,çünkü Türkçe içinde nice 99 ları barındırıyor ve onlar da tıpkı kitaptakiler gibi paha biçilemez değere sahipler. Kısacası hiç çekinmeden alıp okuyun ve keyfini çıkarın bu kitabın derim.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

İskender Pala’dan okuduğum ilk eser. Yazarın dilini, üslubunu çok sevdim, gayet akıcı. Yazarın büyük eserlerini duyduğum için bu eserinde beklentiyi düşük tutmuştum. Ama bir hayli şaşırdım ve beğendim.

Kitap 98 ayrı deyim ve yine aynı şekilde bunları açıklayan hikâyelerden oluşuyor. Gayet kısa 212 sayfa. Çok ilginç ve duymadığınız deyimleri duyacağınıza garanti veriyorum. Hele gülme garantisi kesinlikle. Ben son hikayeleri kahkahalarla bitirdim. Deyimlerin ortaya çıkış hikayeleri çok güzel. Dilimizin ne kadar zengin olduğunu göreceksiniz. Yanlış bildiğiniz deyimlerin doğrusunu göreceksiniz. Hem bilgilendiriyor, hem ders veriyor, hem de tarihi öğretiyor.

Her yaştan insanın okuması gerektiğine inanıyorum. Bir roman olmadığı için devamlı okuyup bir anda bitirmenize gerek yok. Araya serpiştirerek eğlenmek amaçlı bu şekilde de okunabilir çerez niyetine. Dilimizin geçmişini öğrenmek çok güzel. Eğlenceli ve kısacık olan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Sıkılacağınızı hiç düşünmüyorum. Aksine ders alıp, tebessümle bitireceğinizi düşünüyorum.

İyi Okumalar....
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
İsrafil Sarıtürk

İsrafil Sarıtürk

@israfilsariturk

8. sınıfa giderken Türkçe hocamız bize bir kitaptan Baklayı ağzından çıkarmak deyiminin hikayesini sınıftan bir arkadaşımıza okutmuştu ve bu hikaye bizim çok hoşumuza gitmişti . O hikayeden yola çıkarak aradım ve yıllar sonra bu kitabı buldum.Yine o deyimin hikayesini okuyunca eskiye ufak bir dönüş yaptım :) Günlük hayatta kullandığımız deyimlerin hikayesini öğrenmek istiyorsanız buyurun İki Dirhem Bir Çekirdek(Bu deyimin hikayesini de okuyunca ne kadar anlamlı bir kitap ismi olduğunu anlayacaksınız)
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Yine İskender Pala ve yine tebessümle biten bir eseri. Dilden dile dolaşan deyimlerin ortaya çıkış hikâyelerini anlatmış yazarımız. Kimilerinin günümüz kullanımlarıyla ilk çıktığı zamanki kullanımları arasında büyük fark var. Kimilerinin ise varlığından bile haberdar değildim ama yine de hikâyelerini okumak hoşuma gitti.
En çok beğendiğim ise “Vermeyince mabut neylesin Sultan Mahmut” deyimiydi. Sanırım Tıkandı Baba gibi bu ara benim de tıkanan talihim bu deyimi beğenmemde etkili oldu.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Yağmur Gülsün

Yağmur Gülsün

@yagmurgulsun

Çok beğenerek okuduğum bir kitap, kesinlikle çok eğlenceli, hiç sıkıcı değil. Günümüzde ya da eskiden daha sık kullandığımız deyimlerin hikayesini öğreniyorsunuz. Ben en çok ''afyonu patlamak'' deyiminin hikayesini beğenmiştim :)) Aslında karar vermek zor, hepsi birbirinden güzel ve bir o kadar da şaşırtıcı. Bu kitabı okuduktan sonra kitabın içinde yer almayan deyimleri günlük hayatta kullandığınız sırada acaba şunun hikayesi de şöyle midir diye düşünürken bulabilirsiniz kendinizi.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

İki Dirhem Bir Çekirdek - S41

Birisine güvenmek,bir işe ümit bağlamak yerinde kullanılan bel bağlamak,dilimize tarikat ritüelleriyle yansımış bir deyimdir.Sufiler,bir tarikata girmek ve ikrar vermek anlamında bel bağlamak derler.Fütüvvet ehli,kendi halkalarına dahil olanlara şet(yünden dokunmuş kemer) kuşatagelmişlerdir...
csweetxc tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Söz, nötr bir varlıktır. Onun üst dercesine kelam, alt derecesine laf denir.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Öyle ya, bir gecenin ne kadar uzun olduğu, o gecenin karanlıkta geçen saatlerinin niteliğiyle değil, o gecede yaşanılan dakikaların niceliğiyle ilgilidir.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Söz, nötr bir varlıktır. Onun üst dercesine kelam, alt derecesine laf denir.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Eski devirlerin en kıymetli parası olan bir Osmanlı altını, toplam iki dirhem ve bir çekirdek ağırlığa sahiptir. Bu durumda süslenmiş kimselere, iki dirhem bir çekirdek yakıştırmasında bulunanlar, mecaz yoluyla onlara altın demiş olurlar ki bizce pek zarif bir nüktedir.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Aslına huuu... Nesline huuu!..

Bizce bu sözün manası "Aslını da Allah'a havale ettim, neslini de!" olmalıdır. Böyle bir temenni iyiler için dua; kötüler için beddua makamında olacaktır.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
172
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
38
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İskender Pala Kitapları
Divan edebiyatı araştırmacısı olan ve divan edebiyatının modern temsilcisi diyebileceğimiz Türk profesör ve yazar İskender Pa...
muhammed Ali

muhammed Ali

@muhammedali460

 paylaşım fotoğrafı
Okuyanlar ikiye ayrılır;
Gece yatmadan hemen önce okuyanlar ,
Sabah uyandıktan hemen sonra okuyanlar.
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Fatih

Fatih

@fatih259

 paylaşım fotoğrafı
İskender Pala yazınca deyimler daha anlamlı olur. ‭
ataç ikon İki Dirhem Bir Çekirdek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon