up
ara

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar Konusu ve Özeti

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar
Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Mehmet Evren Dinçer
Yayınevi: NTV
ISBN: 9786055443672
Sayfa: 170 sayfa
Çok az insan filozoflar kadar aşk acısı çekmiştir. Bilgeliklerine ne kadar hayranlık duysak da, tarih dünyanın en akıllı insanlarının aşk hayatlarındaki hayal kırıklıklarıyla doludur.Sokrates: "Ne olursa olsun evlenin! İyi bir karınız olursa mutlu olursunuz, kötü bir karınız olursa da filozof." (Karısı hırçınlığı ile nam salmıştı)Friedrich Nietzsche: "Ah kadınlar! Yüceyi yüceltir, aşağılık olanı yaygınlaştırırlar." (Evlilik teklif ettiği her kadından hayır cevabı almasına rağmen teklifte bulunmaya devam etti)Jean-Paul Sartre: "Elbette çirkin kadınlar var, ama ben güzel olanları tercih ediyorum." (Metresini evlat edindi)Simone de Beauvoir: "Kocayı elde etmek bir sanattır, onu elde tutmaksa bir iş." (Sartre ile hiç evlenmedi ama yattıkları ortak mezarda sonsuza kadar birlikte olacaklar)Fikirlerine saygı duyduğumuz, ancak romantik tercihlerinden kesinlikle uzak durmamız gereken daha onca büyük filozof.
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Mutsuz Filozoflar
Filozof olmuşlar ama mutlu olamamıştır. Mutlu olamadıkları için mi filozof olmuşlar. Filozof oldukları için mi mutsuz olmuşlar bilinmez ama filozofların aşkı beceremediğinin bir kanıtıdır bu küçük özet biyografiler...Arkalarından konuşmak gibi olmasın içimden geçeni söylemeden edemeyeceğim. Aşık olmayı ve gereklerini yerine getirememişsin. Aldatmışsın. Kendinden yaşça küçük yada büyük biriyle aşkı denemişsin. Çok eşlilik istemişsin. Falan filan... Sonra kalkmış aşk üzerine ahkam kesmişsin. Aşkı bilmiyorsanız aşk üzerine ahkam kesmeseydiniz bari. Daha da bir filozofun aşk üzerine söylediğine paye vermem :)
6 yorum
Asım Mauser⚘? (@mauser)
sokratese atfedilen bir söz var bilmem doğru bilmem yalan: " evlenin karınız iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa feylesof olursunuz" diye. ben demedim sokrates dedi kızmayın. elçiye zeval olmaz.
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Sokrates kadın olsaydı tersini söyleyecekti muhtemelen :) Olaya kadın yada erkek gözüyle bakmıyorum ben. Bilmek ve bilmemek olarak. Nice kadınlar var ki aşkı "dibi tutmuş bir yemeğin karıştırılmış hali" gibi yaşıyorlar:)
24.03.17 beğen cevap
Asım Mauser⚘? (@mauser)
ihtimal öyle söylerdi. çünkü bir nevi düşmanlığa dönüşmüş aşk okuyoruz devamlı. kanımca aşk hakkında en güzel yazan goethe. hiç kin tutmamış. felsefe dünyasinda karşı cinse bir düşmanlık var. olmadı diye karşı tarafı harcamak yerine kendi iç dünyasına yönelen goethe bir istisnadır bence.
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İnsanoğlunun insana karşı bir düşmanlığı var daha çok. Bütün garabet burada sanki. Doğaya, hayvana ve maddeye duyulan sevgi veya bağımlılık hali var. ama aynı insan, insana düşman. Goethe'ye saygı duydum bir kez daha.
24.03.17 beğen cevap
Asım Mauser⚘? (@mauser)
DİNMEYEN AŞK
Bakmadan kara,yağmura,
Göğüs vererek rüzgâra,
Kayalar içinde ıslak,
Sisleri aşıp koşarak,
Sevmek, bıkmamak sevgiden!
Dinlenmeden, ara vermeden!

Ömrün tadını, neşesini
Taşımadansa boş yere
Ben ıstırabı, acıyı
Üstün tuttum sevinçlere,
O yakınlık duygusunu,
Gönülden gönüle akışı;
Ah bir şeye benzemez
İnsanı yaratır acı!

Nereye kaçayım, nereye?
Ormanlara mı, ırağa mı?
Boşuna her şey, boşuna!
Huzura varmayan neşe
Ey aşk! Her şeyin başı!


Johann Wolfgang Von GOETHE
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hem baş tacı , hem baş belası !
24.03.17 beğen cevap
Fikrine inandığımız, kitaplarını okuduğumuz insanların aşk hayatları o kadarda iyi değilmiş. kimisi fahişeyle yaşamış kimisi kardeşine sulanmış, kimisi hiç evlenmemiş...ama ortak nokta şu ki eğer aşklarına kaptırsalardı kendilerini bu eserleri hiç veremezlerdi.
0 yorum
Emine Üstün

Emine Üstün

@emineustun

Hayranlık duyduğumuz, fikirlerini benimsediğimiz ya da fikirlerini eleştirdiğimiz o büyük adamlar. Onlara hiç bu yönden bakmamıştım. Kitabın bana ilginç gelen tarafları olduğu kadar filozofların çelişkili taraflarını da barındıran bir yanı var.
0 yorum

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar - S41

Aforizmalar insanın kişisel deneyimlerinden çıkardığı kısa ve klinik nükteli sözlerdir. Nicolas Camfort 17. ve 18. yüzyıl sanat formunun tartışmasız efendisiydi. İşte sanatından bazı sıradışı örnekler:
- Kişi bir kadını sevmekle onu anlamak arasında bir tercih yapmalı, ikisinin ortası yoktur.
- Aşk salgın hastalıklara benzer; ne kadar çok korkarsanız yakalanma ihtimaliniz o kadar artar.
...
süleyman güvenir tarafından eklenmiştir.
Erguvan

Erguvan

@erguvan

İnsan aşkın var olduğunu bilir de, ne olduğunu bilemez.

Emanuel Swedenborg
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Doyuma ulaşan her aşık büyük bir hayalkırıklığı yaşar. Em sonunda büyük hedefe ulaşılmasının ardından (her aşık) kendini aldatılmış hisseder, çünkü artık yanılsama yok olmuştur.

Arthur Schopenhauer
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Aşk her şeydir, size her şeyi verir, her şeyinizi alır.

Soren Kierkegaard
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Kalplerin eğilip bükülmeyi becereni mutludur, kırılmayacağını bilir

Albert Camus
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Kocayı elde etmek sanattır, onu elde tutmaksa iş.

Simone de Beauvoir
0 yorum
17
KİTAP
Akıl Zorlayan Felsefe kitapları
Felsefe meraklılarına özel, akıl zorlayan, derinlemesine düşündüren ve sorgulatan en iyi felsefe kitapları listelenmektedir. ...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
34
KİTAP
Filozofları Anlatan Kitaplar
Dünyaca ünlü düşünürlerin ve filozofların hayatlarını, düşüncelerini, temsil ettikleri akımları ve bulundukları dönemin şartl...
Erguvan

Erguvan

@erguvan

NicoLas Chamfort paylaşım fotoğrafı
NicoLas Chamfort
********
0 yorum