up
ara

Dinle Küçük Adam

Dinle Küçük Adam Konusu ve Özeti

Dinle Küçük Adam
Dinle Küçük Adam kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Kavis Kitap
ISBN: 9786055730277
Sayfa: 116 sayfa
Freud'un dostu ve yardımcısı Wilhelm Reich'in olağanüstü manifestosu. Tüm insanlığa, hepimize, tüm "küçük adam"lara yöneltilmiş tehditkâr bir söylev. Ama bütünüyle bizim, insanın, halkın yanında. Dinle Küçük Adam, tarihsel sorumluluğunun bilincinde Avrupalı bir aydının kaleminden çıkmış, küçük, parlak, ufuk açıcı bir uyarı. Çoktan klasikleşmiş bir vicdanî başkaldırı. Her okurun kitaplığında bulunması gerekiyor. Açıkça görülüyor ki, insanın içindeki "yaşamgücü" zayıftır; tehlikelere karşı dayanıksız durumdadır. Vebalı bireye elini uzatsa, kolunu kaptıracak, varı-yoğu alınacak, sonra da kendisiyle alay edilecek ya da ihanete uğrayacaktır; güvendiği herkes onu aldatacaktır. Bu böyle gelmiştir; ancak böyle gitmemelidir. İnsanın içindeki yaşam gücünün korunma ve gelişmesi savaşımında, katılık gerektiği durumlarda katı olunmasının zamanı gelmiştir; insan, hakikatlere korkmadan tutunduğu sürece katı davranışlarla doğallığını yitirecek değildir.
Tayfun

Tayfun

@sessizim

Kendini Bil ve Hareket Et...
Merhaba…
Sigarayı silah sanan gençler size de merhaba. Aaa… Tv karşısında akşamını sabah eden güzel kadınlarımız ve siz biricik erkeklerimiz, evet size de merhaba. Günün her zamanı sokağımızın başındaki üç katlı binanın giriş katında oturan; sokağın daimi sakini olan, asla kendi fikri olmayan ve başkalarının fikirlerini doğru, yanlış bakmaksızın kendi fikriymişçesine doğru kabul eden Nuran Abla bu merhaba en çok sana. Yumurtadan çıkıp da tavuğu beğenmeyen evlatlarımıza da merhaba. İyiliği, enayilik ile karıştıran canım eniştem sana da merhaba. Ve sen, bunu okuyan güzide insan; biliyorsun ki sen bu dünyanın merkezisin ve sen olmazsan bu dünya var olmaz. Her zaman aklından geçtiği gibi “benim doğumumla başladı yaşam ve benle sona erecek,” düşüncen gibi. Sana da merhaba. Nice nitelikli meslek sahipleri olanlar; sıfatlarınızın kudretinden artık sıkılmadınız mı? Ezmiyor mu artık taşıdığınız üniformalar içinizdeki insan yanınızı; size de merhaba.

Merhaba kuşlara, kuşları besleyen doğaya ve doğanın daimi misafiri olan bütün sulara, su damlacıklarına ve yağmura. Can havliyle koşan tavşana, açlık ve yorgunluktan bitkin düşmüş tavşanı kovalayan tilkiye; size de merhaba…

“Kendini her yerde bulabilir ve her yerde tanıyabilirsin... Yeter ki, kendi yüzüne bakacak cesaretin olsun.” (Alıntı #41080662 )

Telefonu iletişim aracı olarak icat Sayın Bell artık bütün insanlığımızı icadınla kölen haline düşürdün ve bir haberleşme aracı olan televizyonu icat eden Sayın Baird dahası Farnsworth, Jenkins ve Zvorikin eserinizi izleyen bir mankurt sürüsüyle övünebilirsiniz. Bilim; her zaman kendi zamanına ışık tutan bir uğraştır ve uzun vadede kesinlikle insanlığa faydası değil de zararı olan bir adını arşa yazdırma mücadelesidir. İyi tarafları da yok mudur diyeceksiniz? Elbette vardır, ancak “200 – 300 sene sonraki torunlarımızın bize aptal insansılar” deyip, demeyeceğini bilemeyeceğiz. Bu insanlık atom bombasını icat edip, bu bombayı çekinmeden kullanabilecek insanları da gördü.

Bizim toplumla, aile ile başkaca kişiler ile bir alıp veremediğimiz yok. Bizim bütün sorunumuz kendimizle. Çünkü biz kimiz ki? Biz kendimizin gücünün farkında olmayan küçük insanlarız. Çevremizdekilerinin başarılarını küçümseyecek, inanmayacak, destek olmayacak kadar fikirsiz bireyleriz. Çünkü başarı biz gibi küçük insanların harcı değildir? Bu sebeple buna inanmaz ve inanmak istemeyiz.

“Şayet yaşam ya da düşünme tarzında yüksek standartlara ulaşamıyorsak, bu vatanımızın küçüklüğüyle değil, kişisel yetersizlikle alakalıdır.” (Alıntı Plutarkhos’un Demosthenes - Cicero kitabındandır #38607669 )

Sayın Wilhelm Reich’in eseri de kendi kabukları içerisine sıkışmış ya da sıkıştırılmış küçük insanlara “belki,” “neden olmasın,” “olabilir” ve en sonunda “başarabilirim” dedirtecek yazı topluluğudur.

Eser içerisinde insan yaşam tarzı olan güden ve güdülenin bir nevi karşılaştırılması; tepkileri ve verilen tepkilerin “nedensellik” olarak görülüp bir sonuca vardırılma çabasıdır. Peşlerine taktıkları insanları yıkıma götüren akılsız fikir sahiplerinin toplumdaki sempatik pozisyonlarını ve onları bizlerin nasıl şakşakladığının bir vesikasıdır. Celladına âşık olmuş bir insanlığın kıyımdan kurtulması ise imkânsızdır.

Kabuğunu kır ve hareket et. Konfor alanını terk etmedikçe Platon’un “Mağara Alegorisi’nden” öteye gidemezsin. Ancak kafanı mağaradan çıkarır; ışığı görünce yanan gözlerinden çekinir ve bir bilinmeyen dünyadan korkup yeniden zincirlenmek için mağara içerisindeki yerine geçersin. Bu sen değilsin.

Nosce Te İpsum - Kendini Tanı – ve “içinden geldiği gibi yap,” kulak asma, eleştir ve eleştirilmekten korkma… Bil ki ancak sen kim olduğunu bilir ve belirlersin. Kendin ol. Hedeflerin daima büyük olsun, dünyayı dolaşacağım de ve kendi çevreni dolaşmakla başla. Hareket etmezsen başaramazsın!

“İnsan bilim yapar, sabreder, çiftliğini yönetir, şiir yazar, siyaset yapar, iş çevirir, yolculuk eder, sevişir, hasılı bir alay şey yapar, umut eder, kendine zaman tanır ve hepsinden fazla, hayal kurar.” (Alıntı José Ortega y Gasset ‘in İnsan ve ''Herkes'' kitabındandır. #37118479 )

Kitabım Cem Yayınevi’nden, çevirisi orta ayarda, anlaşılmayacak kadar kötü de değildir.

Sözün özü; kitap son derece gerçekçi, kendi doğru ve yanlışlarınızı görmeniz için bir rehber. Kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesidir.

Ama Fareler Uyurlar Geceleyin kitabından alıntıdır.
Sen makine başındaki, sen atölyedeki adam: Sana yarın su boruları ve tencere üretmeyi bırakıp çelik miğferler ve makineli tüfekler üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen tezgâh başındaki, sen bürodaki kız! Yarın sana mermilerin içine barut doldurmanı ve keskin nişancıların tüfekleri için dürbünler üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen fabrika sahibi! Yarın sana pudra ve kakao yerine barut üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen laboratuvardaki araştırmacı! Yarın sana eski yaşama karşı yeni bir ölüm bulmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen odandaki şair! Yarın sana aşk şiirleri değil de nefret ve kin şiirleri yazmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen hasta yatağının başındaki doktor! Yarın sana hasta kişilerin raporlarına “savaşabilir” diye yazmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen mihraptaki rahip! Yarın sana cinayetleri takdis etmeni, savaşı kutsamanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen gemideki kaptan! Yarın sana geminle bundan böyle buğday değil, top ve zırhlı araçlar taşmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen hava alanındaki pilot! Yarın sana bir kentten bir kente bomba ve fosfor taşımanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen tezgâh başındaki terzi! Yarın sana bundan böyle yalnızca asker üniformaları dikmen emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!
Sen cüppeli yargıç! Yarın sana bundan böyle “divanıharpte” çalışmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen istasyondaki görevli! Yarın sana bundan böyle cephane ve asker taşıyan trenlerin kalkışı için işaret vermeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen köydeki, sen kentteki adam! Yarın seni silahaltına almak istediler mi, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen Normandiya’daki, sen Ukrayna’daki, sen Frisko’daki, sen Londra’daki, sen Hoangho’daki ve sen Mississippi’deki, sen Napoli’deki, sen Hamburg’daki, sen Kahire’deki, sen Oslo’daki anne, siz yeryüzünün dört bir yanındaki, siz bütün dünyadaki anneler, sizlere yarın askerî hastanelerde hemşirelik yapacak kızlar ve yeni savaşlar için askerler doğurmanızı emrederlerse, yapacağınız tek şey var:
HAYIR demek!

Hayır demezseniz sizler, hayır demezseniz siz anneler...

Sevgi ile kalın.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ajuez

Ajuez

@orlic

....
Wilhelm Reich'in yazmış olduğu "dinle küçük adam " adlı eserini ne zamandır merak ediyordum. Tesadüfen elime geçince, ince bir kitap hemen bitiririm diye düşündüm. Evet hızlı okursaniz hemen biter. Fakat ben masanın başına oturup, elimde kalem kagit tekrar tekrar okudum. Ve anladım ki, bu kitabı belli aralıklarla devamli okumak gerekiyor. Bir kaç açıdan inceleyelim kitabı ( zira güzeldi tavsiye ederim ya da vakit kaybı okumayın tarzı yorumları son derece sığ buluyorum.)
-Oncelikle yazar hakkında bilgi sahibi olup, hayatına ve çalışmalarına göz atarak kitaba baslarsak daha verimli bir okuma olur. Çünkü Reich aynı zamanda bir bilim insanıdir ve sansasyonel bir kişiliktir. Kendisini "sapık, toplumdan kopuk" gibi kavramlarla elestirenlere bir cevap niteligindedir.

- Eserin dili akıcı. Okurken azarlaniyor hissi veriyor ki bu bilerek yapılmış. Yanlışlığı ispatlamak değil, küçük düşürmek yoluyla yok etmek... Insanin acizligini, korkakligini, bana dokunmayan yılan bin yasasinci , her koyun kendi bacağından asilirci tavrını keskin bir dille eleştiriyor. Kimseye hoş goruneyim tavrını takinmamis olan yazar, okurun yüzüne bir tokat atıyor. Küçük adam diye seslendigi ise bir kişi değildir, halktir, sokaktaki adamdir, kamuoyudur, toplumsal bilinçtir ve önyargılı tüm insanlardır.

- Zaman zaman hepimiz kimi siyasetcilere, diktatorlere kinimizi kusariz, bu şimdi de olabilir, geçmişten herhangi bir figür de... Reich şunu sorgulatiyor: bu diktatörleri, katilleri, hırsızları yaratan kim? Sensin küçük adam. Milliyetcilik naralariyla Hitler'i yaratan da sensin, devrim naralariyla Stalin'i yaratan da... Mussolini de Franco da Pinochet de Kenan Evren de hep senin eserin... Bu kişiler tarih önünde elbet suçludur, kimi eceliyle öldü, kimi öldürüldü ama tarih hepsini yazdı. Peki sen küçük adam? Hep varsın tüm ikiyuzlulugun, kurnazligin ve korkakliginla... insanlığa hiç bir katkıda bulunmadığın gibi bulunani da asar, yakar, oldurursun... Bu Faşistler i yaratan nasıl sensen, bilim yapanı, şiir yazani, düşünen insanları katleden de aslında sensin...

- yazarın en çok vurgu yaptığı nokta; bireysel kimliğini olusturamamis kişilerin ulusal büyüklüğü savunmalari... Yani bu duygu sürü yü oluşturuyor. Ve sürude yer alan kişinin birey olması ne kadar mümkündür?

-Peki öyleyse büyük adam kimdir? Biz kimiz? Icimizde kol gezen küçük adam huylarimiz var mı? Gizli bir sorgulama, bir özeleştiri ve içe bakış... Cesaretiniz varsa okuyun... ICinizdeki korkagi Sorgu sandalyesine oturtup onu sorgulayin, Sessiz kaldığımız her an, boyun egdigimiz her an aslında nelere fırsat veriyoruz diye düşünerek okuyun. Susmak zalime cesaret verir sözünü paylastigimizda herkes begeniyor ya da biri MEvlanadan bir SÖZ paylastiginda herkes alkisliyor ve onu ulusal degerimiz kabul ediyor, sonra kapitalizmin bir nesnesi haline dönüştürüp satiyor... Aynı kişiler dünyaca ünlü faşist Hitler'in de sözünü begenip paylasabiliyor. Tüm ikiyuzluluklerinizi masanın üstüne koyarak okuyun. Çünkü sevgi dolu bir kalpte bu iki kişi aynı anda barınamaz...
- Kitap iki dünya savaşına da tanıklık etmiş bir yazarın kaleminden... Hitler'in ülkemizde bile milyonlarca destekçisi var. "Bir gün oldurmedigim her yahudi için bana lanet edeceksiniz" sözünü alkislayanlar var. O halde şunu sorayım. .. Bugün neonaziler Almanyada Türkleri yakiyorlar, linç ediyorlar. Haberleri izliyorsunuzdur sanırım. Aynı saksakcilar buna da alkış tutuyor mu? Faşizm sadece yahudilere ya da Zencilere uygulanmaz. Bir ülkede farklı ne varsa ona uygulanır... bir ideoloji değil, hastalıktır. ..
Icinizdeki fasisti sorgulamaya gücünüz yetecekse okuyun..
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kırık bir adamın yazdığı kitap. Kitabı değil adamı inceleyeceğiz de inceleyeceğiz derken öyle uzun uzun anlatamam girin wikipediadan, ekşiden filan okuyun. Tabii ben oradan okumadım, benimkisi genel kültür de sizde yoktur, siz girin okuyun. Okuyunca vereceğiniz tepki; adam tam bir pislik çıktı Rıza Baba!
Şimdi zor bir çocukluk geçiriyor bu meymenetsiz adam. E kırık bir adam oluyor haliyle. Orgon diye bir enerji bulduğunu iddia ediyor, bunun her derde deva olduğunu söylüyor ve bunu parayla filan satmaya kalkıyor. Haliyle Amerika' dan kovuyorlar bunu, hatta her yerden kovuyorlar. Vay efendim siz minisiz kovan diyerekten siz beni anlamadınız, ben bütün insanlığı kurtaracaktım, ben mesihtim ulan babında bu kitabı yazıyor. İçini döküyor kısaca bu kitapla. Önce yayınlamıyor ama arkadaşları çok iyi kitap oğlum bu, yayınla bunu filan diye ısrar edince fikri değişiyor da yayımlıyor. Bu adam sevişmeli, öpüşmeli, cinsellikli filan bir adam, siz bunu okumayın, boşverin.
Dinle küçük adam derken, oradaki küçük adam hepinizsiniz. Sensin, senin sevgilin, baban, bindiğin dolmuşun şoförü filan. Size diyor yani, yoksa bana bir şey dediği yok adamın. Devleti siz var ediyorsunuz, sonrasında sanki varlığınızı ona borçluymuşsunuz gibi davranıyorsunuz diyor özetle. Ama bunu benim gibi kibarca söylemiyor. Malsın lan sen diyor. Az kalıbının adamı ol diyor, küçük, ezik bir şeysin diyor. Bana değil tabii, size.
Ya aslında orgon olayına girmeseymiş baya sempati duyulacak bir adammış kendisi. Sevişmeli, öpüşmeli düşünce tarzı tam benlik. Siz okumayın bu kitabı adam size mal diyor sonuçta ki mal en naif tabiri gerisini sen düşün.
Çevirisi çok güzel olmuş, sanki kötü olsa anlayacaksınız da ama olsun yine de güzel olmuş diye yazın siz her kitabın altına, getirisi var bu kalıbın, entel bir hava yaratıp hatun düşürmenize yardımcı olur.
Aslında psikanalizmin babası sayılabilecek Freud' u bile etkilemiş, onun devrim niteliğindeki görüşlerini dahi bir adım öteye taşımış bir adam Reich. Tam bir tabu savaşçısı, o kesin de işte delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide gidip gelen bir adam belli ki. Bu kitap, bu deli-dahi adamın insanlık ile ilgili tüm sitemlerinin bir özeti niteliğinde, lan aynı ben dedirten yerleri var gerçekten.Eminim aynı seni de anlatıyordur :) Neyse bak şimdi adam ne diyor;

Sanki ''kişisel özgürlük'' ve ''kişisel büyüklük'' sana hiçbir şey demiyor ve ''ulusal özgürlük'' ve ''devlet çıkarları'', kemik gördüğüne sevinen bir köpek gibi senin ağzının sularını akıtıyor.

Yalnız Riech! İnsanı aşağılamak için bir daha hayvanları kullanırsan külahları değişiriz ona göre!

Hayvanı kullanmadığı bir alıntı daha ekleyeyim;

Duvarları tezekle yoğurulmuş, kireç badanalı evinde yaşayıp duruyorsun. Ama öte yandan, ''kültür sarayı'' na bakıp övünüyorsun.

Bir alıntı daha:
Senin masken düştü. Senin kaygını biliyoruz: ''ahlak ve kamu düzeni'' Aslında sen otellerde hizmet eden kadınların bacaklarına çimdik atmak için can atıyorsun.

Ama dediğim gibi okumayın, sonuçta sevişmeli bir adam ve size mal diyor.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 7 verdi
2 yorum
hilaal (@hilaal)
Kitabı okurken adam pisliğin teki çıktı Rıza baba diye söyleniyordum.Gülümsetti :D
10.01.16 beğen cevap
Selin E (@seline)
?
01.11.16 beğen cevap
Aslı

Aslı

@asliberber

İnsan nasıl olunur? kitabıdır aslında. Altı çizilesi not alınası sonra da çerçeveye alıp duvara asılası sözcüklerin 100 sayfa bile etmeyen bir kitaba sığdırılmasının somut hali. Keşke diyor insan keşke olsa böyle.

''Çünkü sana bir şey verenden çalıyor, seni soyana bir şeyler veriyorsun. Konuşma ve eleştirme özgürlüğüyle sorumsuz gevezelik ve adî şakaları birbirine karıştırıyorsun. Eleştirmeye her an hazırsın, ama eleştirilmek istemiyorsun ve bu nedenle de başkalarından kopuyorsun. Başkasına saldırmaya bayılıyorsun, ama saldırı karşısında kalmaya dayanamazsın. Bu yüzdendir ki, her zaman gizli bir siperden saldırıyorsun.''
(...)
Kendi mutluluğunu yiyip bitiren sensin. Tam bir özgürlük içinde mutluluğun tadını çıkardığın olmadı hiç. Bu yüzden büyük bir oburluk içinde kendi mutluluğunu yiyorsun ve mutluluk sağlama onu koruma sorumluluğunu hiç üstlenmiyorsun. Mutluluğunu korumayı, onu, bir bahçıvanın çiçeklerini, bir çiftçinin ürünlerini yetiştirdiği, onlara gereken besini verdiği gibi beslemeyi öğrenmekten yoksun bıraktılar seni. Büyük araştırmacılar, ozan ve bilgeler kendi mutluluklarını korumak için senden kaçtılar. Senin çevrende, senin yörende mutluluğu yiyip bitirmek kolay ama onu korumak çok güçtür Küçük Adam.

(...)
Bu büyük adamın sunduğu engin bilgi ve fikir hazinesini sen nasıl kullandın peki, Küçük Adam? Bütün söylenenlerden yalnızca tek bir sözcük kaldı kulaklarında: diktatörlük! O büyük zekânın ve koca sıcak yüreğin önüne boca ettiği şeylerden tek bir sözcük kaldı ortada: diktatörlük. Geri kalan herşeyi denize döktün, özgürlük denen şey gitti, açıklık ve hakikat, iktisadî kölelik sorunlarının çözülmesi, ileriyi görme yöntemleri... herşey, ama herşey alaşağı edildi. Yerinde olmakla birlikte istenmeyerek seçilmiş tek bir sözcük kaldı elinde: diktatörlük!
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Kısaca bir kitap olmasına karşın, kanımca, hakkında söylenecek çok şey var. Basit olarak ilk düşüncelerimden yola çıkıp açıklamak istiyorum bu ilk cümlemi. Başlarda, hakikaten rahatsız edici bir üslup olduğunu düşündüm Reich’ınkinin; mütemadiyen “Küçük adam!” diyordu, “Ben büyüğüm.” En azından öyle geliyordu. Belli bir noktaya kadar, aradığım şey “ben de küçük bir adamım”dı, bunu gördüğüm vakit rahatsızlığım da ortadan kalkacaktı. Keza yok değildi, “içindeki küçük adam”a seslenişini görmek mümkün olabildi fakat eksikti, istediğimi bulamamıştım.

Sonlara gelirken gördüm o kırgınlığı şayet yazarın yaşamı hakkında ufacık bir fikre sahipseniz bunu görmek çok daha kolay olabiliyor. Ben bir şeyler biliyor oluşuma rağmen anlamakta geciktirdim onu çünkü her şeye rağmen, “böyle” bir üslup olmamalı, diye düşünüyordum. Ancak ifade ettiğim gibi, bir süre sonra, bu şekilde ifadelerin de var olması gerektiğini düşünmeye başladım; bunu, söz konusu “kırgınlığın” tamamen öne çıkışı, gözler önüne serilişi takip etti ve ben, “tamam,” dedim; kitap olması gereken yerde ve düzeyde; haklı bir üslup, haklı bir yakarış.

Kitabın içeriğine değinmek istemiyorum, burada üzerinde bir şeyler söylenecek bir kitap değil zaten. Frankfurt Okulu’ndan tanıdığım üçüncü –belki de dördüncü- adam Reich ve rahatlıkla diyebilirim ki, iyi ki tanımışım, tanımaya başlamışım. Bir diğer kitabı, Faşizmin Kitle Psikolojisi’ne göre kesinlikle kolayca okunabilen bu kitabı gözüm kapalı tavsiye edebilirim.

Her kuytu köşeden duyguları çekip çıkarabilenlere selam olsun, dikkatli okumalar.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum

Dinle Küçük Adam - S41

" Senin o sözünü ettiğin "ekonomik etkenler" inle bile bir şey beceremiyorsun. Yaşamdan zevk almak için ekonomik koşulları iyileştirmen gerektiğini sana anlatabilmek için bilge bir insan canla başla çalıştı, bu yolda canını verdi. Karnı aç bireylerin kültürü geliştiremeyeceğini anlatmaya çabaladı; bütün yaşam koşullarının ekonomik duruma bağlı olduğunu, kendini ve toplumunu her türlü baskı yönetimlerinden bağımsız kılman, kurtarman gerektiğini anlattı sana. Evet, bu bilge adam, seni aydınlatmaya çabalarken yalnızca iki yanlış yaptı; senin, kendini kurtarma yeteneğine sahip olduğuna inandı. Özgürlüğünü, bir kez ele geçirdikten sonra bırakmayacağına, onu koruyabileceğine inandı. Bir yanlış daha yaptı bu adam: Senin, bir proleter olan senin "diktatör" olmana izin verdi."
zebercetinkardeşi tarafından eklenmiştir.
Fırat Y.

Fırat Y.

@fy

Yüzyıllar boyunca, yaşamın korunması gereken durumlarda kan dökeceksin ve özgürlüğü cellatların yardımıyla sağlayacağına inanacaksın; böylece kendini tekrar tekrar aynı bataklığın içinde bulacaksın. Yüzyıllar boyunca, kendilerini bir şey sanan laf ebelerinin dediklerini yapacaksın ve yaşam, senin yaşamın, seni çağırdığında sağır kesilecek, duymayacaksın. Çünkü yaşamdan korkuyorsun küçük adam, çok korkuyorsun. Yaşamı öldüreceksin, bunu yaparken de 'sosyalizm' uğruna ya da 'devlet, ulusal onur' uğruna ya da 'tanrının büyüklüğü' uğruna yaptığına inanacaksın. Bilmediğin ya da bilmek istemediğin tek bir şey var: Kendi zavallılığını saatten saate, günden güne yaratmakta olan kendinsin. Çocuklarını anlamıyorsun, yürekliliklerinin, özgüvenlerinin gelişmesine fırsat vermeden öldürüyorsun onları, köreltiyorsun. Dimdik durmalarına fırsat kalmadan bel kemiklerini yok ediyorsun, sevgiyi çalıyorsun. Para delisisin; başkalarına üstün olmak, onları yönetmek, güçlü olmak için can atıyorsun. İktidar delisisin sen; efendi olabilmek için kapında köpek besliyorsun. İşte bütün bunları bilmiyorsun sen küçük adam. Yüzyıllar boyunca yolunu sapıtacaksın. Sonunda sen ve senin gibiler, genel bir toplumsal sefalet sonucu kitle halinde öleceksiniz. Sonunda, ilk kez kendi içine baktığında varlığının korkunçluğu ve çirkinliği; ince, zayıf bir kıvılcım halinde belirecek. Bu senin içinde yanan ilk kıvılcım olacak. Sonra yavaş yavaş gidecek ve karanlık bir el yordamıyla yolunu bulan biri gibi dostunu -yaşamın sevgi, çalışma ve bilgi üzerine kurulduğuna inanan adamı- aramayı öğreneceksin. Bundan sonra yaşamın için kitaplığın, boks maçından daha önemli olduğunu anlamaya başlayacaksın. Ormanda düşüne düşüne yürümenin, sokaklarsa tören yürüyüşü yapmaktan daha önemli olduğunu, iyileştirmenin öldürmekten, sağlıklı bir özgüvenin ulusal bilinçten daha önemli olduğunu ve alçakgönüllülüğün, yurtsever ya da yurt düşmanı naralardan daha iyi olduğunu anlamaya başlayacaksın.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Affinity

Affinity

@biocide

' Dinle Küçük Adam; Konuşma ve eleştirme özgürlüğüyle, gevezelik ve adi şakaları birbirine karıştırıyorsun. '
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Katniss (@everdeen)
ne çok karıştıran var bu ikisini...
04.02.19 beğen 1 cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

Bak ben ne diyorum: Senden başka hiç kimse senin kurtarıcın olamaz!
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
fatih polat (@fatihpolat526)
İnsan sadece kendini kurtarabilir bu hayatta yaptıgı iyi yada kötü şeyler yaparak
31.12.18 beğen 1 cevap
fatih polat (@fatihpolat526)
Önce islamın şartını yerine sonra imanın şartlarını yerine getirdigimizde eksik yönlerimiz azalacaktır
31.12.18 beğen cevap
amour (@amour)
Yapmanız gereken tek şey, sadece kendiniz olmanız. Kendinizi sevmeniz, kendinize değer vermeniz; böylece sizin olan size gelecektir.
31.12.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Okuduğun gazetelere ya da kötü yürekli komşudan duyduğun geçersiz görüşlere değil de kendine inanmanı istiyorum. Aslında yüreğinin derinliklerinde nelerin bulunduğunu, kendinin gerçekte nasıl olduğunu bilmiyorsun, biliyorum.”
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

"Bir fıçı gibi olduğun, bir fıçı gibi düşündüğün, bir fıçı gibi eğittiğin için, yapaylığını sahte gülümsemenin ardına gizliyorsun."
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
24
KİTAP
Daha Popüler Olması Gereken Kitaplar
Henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış olan, fakat çok daha fazla değer görmeyi hak eden kitaplar listelenmektedir....
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Hediye Kitaplarım Geldi  paylaşım fotoğrafı
Hediye Kitaplarım Geldi
Hediye ederek bitirdiğim kitaplığım tekrar oluşmaya başladı. 😊😊😊😊👌
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Dinle Küçük Adam paylaşım fotoğrafı
Dinle Küçük Adam
kitabın bir incelemesi yaptım . incelemenin altına bu resmi bırakmak istedim ama yapamadım. ben de buradan da olsa resmi paylaşmak istedim.

incelemeye , inceleme bölümünden bakabilirsiniz.

İyi Okumalar ...
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir maceraya hazır mıyım , neyim ?
İyi ki Halk Kütüphaneleri varlar...

OKUyalım yorumda olur belki. Okuyanlardan yorumda olur yani .
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Perdenin Arkasındaki Pelerinli

Perdenin Arkasındaki Pele.

@perdeninarkasindakipelerinli

Dinle Küçük Adam
“Kendi dininden başka din olmasın istiyorsun. Kendi dinine karşı hoşgörülüsün, ama başkalannınkine karşı hiç de hoşgörülü değilsin. Biri kalkıp da bir kişisel Tanrı yerine doğaya hayranlık duysa, ve doğayı anlamaya çalışsa, öfkeden kuduruyorsun.”
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
SOHBETHANEM (@kitapseverrr)
Rabbimiz başka din arayanlara kelamıyla şöyle cevap vermektedir.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

1. (1-2) (Resûlüm!) De ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam.
3. Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz.
4. Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim.
5. Evet, siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz.
6. Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.
12.07.18 beğen 2 cevap
Perdenin Arkasındaki Pelerinli (@perdeninarkasindakipelerinli)
Uygulamada bunu gerçekleştiremiyor insanlar. Dine davet ve Cihat gibi kavramlar bunun en somut örnekleri.
25.08.18 beğen 1 cevap
Giovanni Drogo

Giovanni Drogo

@giovannidrogo

Wilhelm Reich paylaşım fotoğrafı
Wilhelm Reich
Sen büyüksün küçük adam; küçük ve dar kafalı olmadığın zaman
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum