up
ara

Dinle Küçük Adam Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Düzeltme
Arkadaşlar tarafından birkaç vakittir tavsiye edilen ama epub halini bulamadığım bir kitap olmuştu kendileri.Kitabı biraz önce bitirdim. Tür olarak Halil Cibranin Ermiş kitabına oldukça benzettim. İkisi de biraz okur ile muhabbet havasında geçen ama zaman zaman nasihat zaman zaman uyarı niteliğinde hususları barındıran kitaplar.80 sayfalık bir kitap ama bu tür seviyorsanız rahatlıkla okuyabilirsiniz
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 7 verdi
8 yorum
Batuuu (@batuuu)
@gulsahsonmez teşekkürler dikkatimden kaçmış :)
09.07.19 beğen 1 cevap
Tayfun

Tayfun

@sessizim

Kendini Bil ve Hareket Et...
Merhaba…
Sigarayı silah sanan gençler size de merhaba. Aaa… Tv karşısında akşamını sabah eden güzel kadınlarımız ve siz biricik erkeklerimiz, evet size de merhaba. Günün her zamanı sokağımızın başındaki üç katlı binanın giriş katında oturan; sokağın daimi sakini olan, asla kendi fikri olmayan ve başkalarının fikirlerini doğru, yanlış bakmaksızın kendi fikriymişçesine doğru kabul eden Nuran Abla bu merhaba en çok sana. Yumurtadan çıkıp da tavuğu beğenmeyen evlatlarımıza da merhaba. İyiliği, enayilik ile karıştıran canım eniştem sana da merhaba. Ve sen, bunu okuyan güzide insan; biliyorsun ki sen bu dünyanın merkezisin ve sen olmazsan bu dünya var olmaz. Her zaman aklından geçtiği gibi “benim doğumumla başladı yaşam ve benle sona erecek,” düşüncen gibi. Sana da merhaba. Nice nitelikli meslek sahipleri olanlar; sıfatlarınızın kudretinden artık sıkılmadınız mı? Ezmiyor mu artık taşıdığınız üniformalar içinizdeki insan yanınızı; size de merhaba.

Merhaba kuşlara, kuşları besleyen doğaya ve doğanın daimi misafiri olan bütün sulara, su damlacıklarına ve yağmura. Can havliyle koşan tavşana, açlık ve yorgunluktan bitkin düşmüş tavşanı kovalayan tilkiye; size de merhaba…

“Kendini her yerde bulabilir ve her yerde tanıyabilirsin... Yeter ki, kendi yüzüne bakacak cesaretin olsun.” (Alıntı #41080662 )

Telefonu iletişim aracı olarak icat Sayın Bell artık bütün insanlığımızı icadınla kölen haline düşürdün ve bir haberleşme aracı olan televizyonu icat eden Sayın Baird dahası Farnsworth, Jenkins ve Zvorikin eserinizi izleyen bir mankurt sürüsüyle övünebilirsiniz. Bilim; her zaman kendi zamanına ışık tutan bir uğraştır ve uzun vadede kesinlikle insanlığa faydası değil de zararı olan bir adını arşa yazdırma mücadelesidir. İyi tarafları da yok mudur diyeceksiniz? Elbette vardır, ancak “200 – 300 sene sonraki torunlarımızın bize aptal insansılar” deyip, demeyeceğini bilemeyeceğiz. Bu insanlık atom bombasını icat edip, bu bombayı çekinmeden kullanabilecek insanları da gördü.

Bizim toplumla, aile ile başkaca kişiler ile bir alıp veremediğimiz yok. Bizim bütün sorunumuz kendimizle. Çünkü biz kimiz ki? Biz kendimizin gücünün farkında olmayan küçük insanlarız. Çevremizdekilerinin başarılarını küçümseyecek, inanmayacak, destek olmayacak kadar fikirsiz bireyleriz. Çünkü başarı biz gibi küçük insanların harcı değildir? Bu sebeple buna inanmaz ve inanmak istemeyiz.

“Şayet yaşam ya da düşünme tarzında yüksek standartlara ulaşamıyorsak, bu vatanımızın küçüklüğüyle değil, kişisel yetersizlikle alakalıdır.” (Alıntı Plutarkhos’un Demosthenes - Cicero kitabındandır #38607669 )

Sayın Wilhelm Reich’in eseri de kendi kabukları içerisine sıkışmış ya da sıkıştırılmış küçük insanlara “belki,” “neden olmasın,” “olabilir” ve en sonunda “başarabilirim” dedirtecek yazı topluluğudur.

Eser içerisinde insan yaşam tarzı olan güden ve güdülenin bir nevi karşılaştırılması; tepkileri ve verilen tepkilerin “nedensellik” olarak görülüp bir sonuca vardırılma çabasıdır. Peşlerine taktıkları insanları yıkıma götüren akılsız fikir sahiplerinin toplumdaki sempatik pozisyonlarını ve onları bizlerin nasıl şakşakladığının bir vesikasıdır. Celladına âşık olmuş bir insanlığın kıyımdan kurtulması ise imkânsızdır.

Kabuğunu kır ve hareket et. Konfor alanını terk etmedikçe Platon’un “Mağara Alegorisi’nden” öteye gidemezsin. Ancak kafanı mağaradan çıkarır; ışığı görünce yanan gözlerinden çekinir ve bir bilinmeyen dünyadan korkup yeniden zincirlenmek için mağara içerisindeki yerine geçersin. Bu sen değilsin.

Nosce Te İpsum - Kendini Tanı – ve “içinden geldiği gibi yap,” kulak asma, eleştir ve eleştirilmekten korkma… Bil ki ancak sen kim olduğunu bilir ve belirlersin. Kendin ol. Hedeflerin daima büyük olsun, dünyayı dolaşacağım de ve kendi çevreni dolaşmakla başla. Hareket etmezsen başaramazsın!

“İnsan bilim yapar, sabreder, çiftliğini yönetir, şiir yazar, siyaset yapar, iş çevirir, yolculuk eder, sevişir, hasılı bir alay şey yapar, umut eder, kendine zaman tanır ve hepsinden fazla, hayal kurar.” (Alıntı José Ortega y Gasset ‘in İnsan ve ''Herkes'' kitabındandır. #37118479 )

Kitabım Cem Yayınevi’nden, çevirisi orta ayarda, anlaşılmayacak kadar kötü de değildir.

Sözün özü; kitap son derece gerçekçi, kendi doğru ve yanlışlarınızı görmeniz için bir rehber. Kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesidir.

Ama Fareler Uyurlar Geceleyin kitabından alıntıdır.
Sen makine başındaki, sen atölyedeki adam: Sana yarın su boruları ve tencere üretmeyi bırakıp çelik miğferler ve makineli tüfekler üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen tezgâh başındaki, sen bürodaki kız! Yarın sana mermilerin içine barut doldurmanı ve keskin nişancıların tüfekleri için dürbünler üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen fabrika sahibi! Yarın sana pudra ve kakao yerine barut üretmeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen laboratuvardaki araştırmacı! Yarın sana eski yaşama karşı yeni bir ölüm bulmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen odandaki şair! Yarın sana aşk şiirleri değil de nefret ve kin şiirleri yazmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen hasta yatağının başındaki doktor! Yarın sana hasta kişilerin raporlarına “savaşabilir” diye yazmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen mihraptaki rahip! Yarın sana cinayetleri takdis etmeni, savaşı kutsamanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen gemideki kaptan! Yarın sana geminle bundan böyle buğday değil, top ve zırhlı araçlar taşmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen hava alanındaki pilot! Yarın sana bir kentten bir kente bomba ve fosfor taşımanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen tezgâh başındaki terzi! Yarın sana bundan böyle yalnızca asker üniformaları dikmen emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!
Sen cüppeli yargıç! Yarın sana bundan böyle “divanıharpte” çalışmanı emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen istasyondaki görevli! Yarın sana bundan böyle cephane ve asker taşıyan trenlerin kalkışı için işaret vermeni emrederlerse, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen köydeki, sen kentteki adam! Yarın seni silahaltına almak istediler mi, yapacağın tek şey var:
HAYIR demek!

Sen Normandiya’daki, sen Ukrayna’daki, sen Frisko’daki, sen Londra’daki, sen Hoangho’daki ve sen Mississippi’deki, sen Napoli’deki, sen Hamburg’daki, sen Kahire’deki, sen Oslo’daki anne, siz yeryüzünün dört bir yanındaki, siz bütün dünyadaki anneler, sizlere yarın askerî hastanelerde hemşirelik yapacak kızlar ve yeni savaşlar için askerler doğurmanızı emrederlerse, yapacağınız tek şey var:
HAYIR demek!

Hayır demezseniz sizler, hayır demezseniz siz anneler...

Sevgi ile kalın.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Dinle Küçük Adam
İnsanın kendi olarak davranabilmesi için neler yapması gerektiğini, olumsuz hitapla ve yapılmaması gereken üzerinden doğru olanı anlatan psikososyoloji kitabıdır Dinle Küçük Adam.

Yazar, yapılması gerekene dikkat çekmek için, “yapılmamalı”yı kullanmış. Bu yüzden de kimi doğru bir anlatım şekli olduğunu düşünse de, kimi insan için olumsuz önermeler üzerinden gidilmesi itici olabilir. Bu açıdan bu kitap ya tam size göredir, ya da çok uzak gelir.

İnsanlığın arkasını dönerek uzaklaştığını görsek de, bize doğru gelen şeyden vazgeçmemek konusu öncelikli olarak vurgulanmış. Konu dahilinde gerek roman gerekse felsefe kitabı okuduğumdan dolayı, konunun sığ bir şekilde işlendiğini düşündüm okurken. Daha derinlere inilerek, farklı bakış açılarına yer verilebilirdi, ama Yazar bu kadarın yeterli olacağını düşünmüş, saygı duymalı!

Kitapla ilgili son zamanlarda çok sayıda paylaşım gördüğümden okuma ihtiyacı hissettiğim bu kitabı, kitaptan beklentisi yüksek olmayanlar ve benlik kavramı konusunda derinlere inmek istemeyenler okuyabilir. Farklı düşünceler okuyup derinleşmek isteyenler için uygun bir seçim olmayacağını düşünüyorum.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 7 verdi
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

HEPİMİZ KÜÇÜĞÜZ , ÖNCE BUNU Bİ ANLAYALIM.
değişik bir kitapla karşı karşıyayız. yazarın gözünde hepimiz içsel hesaplar peşinde sıradan küçük insanlarız ( yazarımız hep küçük adam diye hitap ediyor . adam diyince erkek anlamı taşıyor kanımca neden böyle bir yol izledi bilemiyorum.)

asıl büyüklük ise kendimiz olarak kalabilmek.

üzerimizde taşıdığımız etiketler; amir, memur, öğretmen, bilim adamı ( kadını) vs. vs. büyüklük adı altında kendimize verdiğimiz sıradan payeler sadece.

yalana gerek yok kitabın tamamını okumadım bana hitap eden bir tarzda yazılmamış. ilk 60 sayfasını inatla okudum sonrasında rastgele baktım sayfalara .

okuduğuma ( en azından ilk 60 sayfasını) pişman değilim. tavsiye eder miyim ? okunabilir aslında . beni sarmadi demek sizleri de sarmayacak demek değil ya 😊.

İyi Okumalar ...

*** becerebilirsem şuraya kitaptan bir sayfa resmi bırakayım ...

https://www.resimag.com/8d1dbd33b7.jpeg
EK 1
bu benim felsefemdir ; eğer ki bir kitap beni içine cekmiyorsa, sarmiyorsa beni, okurken yoruldugumu hissediyorsam, illede bu kitabı okuyacağım diye kendimi sıkmamda, yormamda...

Okunacak, Okunurken keyfi alınacak o kadar çok Kitap varken; neden okurken zorlandığımı hissettiğim bir kitabı okumaya devam edeyim ki !?

elbette ki bu benim şahsi görüşümdür. ben kapağını açtığım kitabı bitirmeden kapatmam diyenlere de saygımızı sunuyoruz. 27.09.18
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 5 verdi
0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Wilhelm Reich'in okurken benden bahsediyor dedirten kitabı... Ara ara okuyup, okutmak ve kendimizi geliştirmek lazım.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ajuez

Ajuez

@orlic

....
Wilhelm Reich'in yazmış olduğu "dinle küçük adam " adlı eserini ne zamandır merak ediyordum. Tesadüfen elime geçince, ince bir kitap hemen bitiririm diye düşündüm. Evet hızlı okursaniz hemen biter. Fakat ben masanın başına oturup, elimde kalem kagit tekrar tekrar okudum. Ve anladım ki, bu kitabı belli aralıklarla devamli okumak gerekiyor. Bir kaç açıdan inceleyelim kitabı ( zira güzeldi tavsiye ederim ya da vakit kaybı okumayın tarzı yorumları son derece sığ buluyorum.)
-Oncelikle yazar hakkında bilgi sahibi olup, hayatına ve çalışmalarına göz atarak kitaba baslarsak daha verimli bir okuma olur. Çünkü Reich aynı zamanda bir bilim insanıdir ve sansasyonel bir kişiliktir. Kendisini "sapık, toplumdan kopuk" gibi kavramlarla elestirenlere bir cevap niteligindedir.

- Eserin dili akıcı. Okurken azarlaniyor hissi veriyor ki bu bilerek yapılmış. Yanlışlığı ispatlamak değil, küçük düşürmek yoluyla yok etmek... Insanin acizligini, korkakligini, bana dokunmayan yılan bin yasasinci , her koyun kendi bacağından asilirci tavrını keskin bir dille eleştiriyor. Kimseye hoş goruneyim tavrını takinmamis olan yazar, okurun yüzüne bir tokat atıyor. Küçük adam diye seslendigi ise bir kişi değildir, halktir, sokaktaki adamdir, kamuoyudur, toplumsal bilinçtir ve önyargılı tüm insanlardır.

- Zaman zaman hepimiz kimi siyasetcilere, diktatorlere kinimizi kusariz, bu şimdi de olabilir, geçmişten herhangi bir figür de... Reich şunu sorgulatiyor: bu diktatörleri, katilleri, hırsızları yaratan kim? Sensin küçük adam. Milliyetcilik naralariyla Hitler'i yaratan da sensin, devrim naralariyla Stalin'i yaratan da... Mussolini de Franco da Pinochet de Kenan Evren de hep senin eserin... Bu kişiler tarih önünde elbet suçludur, kimi eceliyle öldü, kimi öldürüldü ama tarih hepsini yazdı. Peki sen küçük adam? Hep varsın tüm ikiyuzlulugun, kurnazligin ve korkakliginla... insanlığa hiç bir katkıda bulunmadığın gibi bulunani da asar, yakar, oldurursun... Bu Faşistler i yaratan nasıl sensen, bilim yapanı, şiir yazani, düşünen insanları katleden de aslında sensin...

- yazarın en çok vurgu yaptığı nokta; bireysel kimliğini olusturamamis kişilerin ulusal büyüklüğü savunmalari... Yani bu duygu sürü yü oluşturuyor. Ve sürude yer alan kişinin birey olması ne kadar mümkündür?

-Peki öyleyse büyük adam kimdir? Biz kimiz? Icimizde kol gezen küçük adam huylarimiz var mı? Gizli bir sorgulama, bir özeleştiri ve içe bakış... Cesaretiniz varsa okuyun... ICinizdeki korkagi Sorgu sandalyesine oturtup onu sorgulayin, Sessiz kaldığımız her an, boyun egdigimiz her an aslında nelere fırsat veriyoruz diye düşünerek okuyun. Susmak zalime cesaret verir sözünü paylastigimizda herkes begeniyor ya da biri MEvlanadan bir SÖZ paylastiginda herkes alkisliyor ve onu ulusal degerimiz kabul ediyor, sonra kapitalizmin bir nesnesi haline dönüştürüp satiyor... Aynı kişiler dünyaca ünlü faşist Hitler'in de sözünü begenip paylasabiliyor. Tüm ikiyuzluluklerinizi masanın üstüne koyarak okuyun. Çünkü sevgi dolu bir kalpte bu iki kişi aynı anda barınamaz...
- Kitap iki dünya savaşına da tanıklık etmiş bir yazarın kaleminden... Hitler'in ülkemizde bile milyonlarca destekçisi var. "Bir gün oldurmedigim her yahudi için bana lanet edeceksiniz" sözünü alkislayanlar var. O halde şunu sorayım. .. Bugün neonaziler Almanyada Türkleri yakiyorlar, linç ediyorlar. Haberleri izliyorsunuzdur sanırım. Aynı saksakcilar buna da alkış tutuyor mu? Faşizm sadece yahudilere ya da Zencilere uygulanmaz. Bir ülkede farklı ne varsa ona uygulanır... bir ideoloji değil, hastalıktır. ..
Icinizdeki fasisti sorgulamaya gücünüz yetecekse okuyun..
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Kısaca bir kitap olmasına karşın, kanımca, hakkında söylenecek çok şey var. Basit olarak ilk düşüncelerimden yola çıkıp açıklamak istiyorum bu ilk cümlemi. Başlarda, hakikaten rahatsız edici bir üslup olduğunu düşündüm Reich’ınkinin; mütemadiyen “Küçük adam!” diyordu, “Ben büyüğüm.” En azından öyle geliyordu. Belli bir noktaya kadar, aradığım şey “ben de küçük bir adamım”dı, bunu gördüğüm vakit rahatsızlığım da ortadan kalkacaktı. Keza yok değildi, “içindeki küçük adam”a seslenişini görmek mümkün olabildi fakat eksikti, istediğimi bulamamıştım.

Sonlara gelirken gördüm o kırgınlığı şayet yazarın yaşamı hakkında ufacık bir fikre sahipseniz bunu görmek çok daha kolay olabiliyor. Ben bir şeyler biliyor oluşuma rağmen anlamakta geciktirdim onu çünkü her şeye rağmen, “böyle” bir üslup olmamalı, diye düşünüyordum. Ancak ifade ettiğim gibi, bir süre sonra, bu şekilde ifadelerin de var olması gerektiğini düşünmeye başladım; bunu, söz konusu “kırgınlığın” tamamen öne çıkışı, gözler önüne serilişi takip etti ve ben, “tamam,” dedim; kitap olması gereken yerde ve düzeyde; haklı bir üslup, haklı bir yakarış.

Kitabın içeriğine değinmek istemiyorum, burada üzerinde bir şeyler söylenecek bir kitap değil zaten. Frankfurt Okulu’ndan tanıdığım üçüncü –belki de dördüncü- adam Reich ve rahatlıkla diyebilirim ki, iyi ki tanımışım, tanımaya başlamışım. Bir diğer kitabı, Faşizmin Kitle Psikolojisi’ne göre kesinlikle kolayca okunabilen bu kitabı gözüm kapalı tavsiye edebilirim.

Her kuytu köşeden duyguları çekip çıkarabilenlere selam olsun, dikkatli okumalar.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
Baba Vanga

Baba Vanga

@nietzscheninkizi

Çalışıyor olmama rağmen bir gün içerisinde bitirdiğim bu kitap nefesimi kesti. Bu zamana kadar okumamış olmama hayıflansam da iyi ki bugün okumuşum dedirtme sebebi ise bugüne kadar okuduklarım arasında -her ne kadar çok kitap okumuş saymasam da- seçkin olma niteliğine sahip olmasıdır.
Kitabın cümlesinde ne kadar da çok küçük adam var halikaten. "Aaa bak bu da doğru! Bu da var! Buna da şahit oldum!!!" dedirten bu güzide kitabı okumayan varsa derhal edinsin yahut ödünç alsın.
Bazı yazarlar vardır, ne yaşamış nasıl insanlarla karşılaşmış ve kaç insan sayesinde böyle tahliller yapmış dedirtiyor. Birisi Emil Cioran diğeri ise Wilhelm Reich. Çürümenin Kitabı'nın yazarı Cioran'da da bu lezzeti almıştım. Dinle Küçük Adam kitabı bir ömrün yetmeyeceği tecrübelerin izlerini barındırıyor.
Bu kitapla özeleştiri yapabiliyor ve etrafınızdaki -farkında olmadığınız- dolapların çevrilişine, kendini basit görüp de çağın akışını değiştiren küçüklerin düşünmekten ve hissetmekten yoksun olduklarına şahit olmakla kalmayıp hangi hareketin neden yapılmış olduğu bilgisine ulaşıyorsunuz.
Cümlelerin akıcılığı, üslubun samimiyeti ve bazı sayfalarda yer alan karikatürler ile kitaptaki vurucu cümlelerin bu karikatürlerin altına tekrar yazılmış olması da kitabın diğer artılarından.
Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

ağırlıklı olarak insanın duygusal hastalıklarının cinsellikten kaynaklandığına dair bir söylev; ancak sadece bu değil: insanların liderlerini nasıl seçtiğine, kendileri gibi davranmayanlar hakkında nasıl yargı verdiğine, ahlak anlayışlarının çelişkilerine dair de çekilen sert bir fırça. hitler'i nietzsche'den, napolyon'u pestalozzi'den daha iyi tanıyanlara karşı duyulan bir öfke.

"sana yakın olan şeyi aşağılıyorsun. büyüklerine ya da üstlerine saygı gösterebilmek için, onları bir kaide üzerine, yerden yükseğe koyuyorsun. dünya, tarihini yazmaya başlayalı beri, büyük adamların senden uzak durmasının nedeni budur."

reich'i uzun'dan daha iyi tanıyın.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
mehmet duygulu

mehmet duygulu

@mehmetduygulu

Guzel bir kisisel gelisim kitabi.
-kisisel gelisim kitaplarini cok sevmememe ragmen baya begendim bu kitabi.
-tek oturusta bitirebileceginiz bir kitap.
-Yazar okurla muhabbet ediyormus tarzda yazmis.
-kitapta bir suru anlamli resim var.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 9 verdi
0 yorum
Onur Özkan

Onur Özkan

@onurozkan

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich’ın 1948 yılında yazdığı, yazıldığı güne ve geleceğe ışık tutan unutulmaz eseridir.
Reich, bu eserinde 20. yüzyılın sıradan insanına “küçük adam” şeklinde seslenir ve kitap “küçük adam”lara yapılmış ağır bir eleştiridir.
“Küçük adam” her yerdedir.
Hepimizin içindeki apolitik, boyun eğen, taptığını devir değişince taşlayan
sıradan insandır. Toplumun boynuna yerleşmiş, kanını emen bir asalaktır.
Üretici değil, tüketicidir. Kendine verileni tüketerek “Führer”ine methiyeler düzmektedir. Sevgiden anlamaz ve sevgisini gösteren gençleri hapse attırmak için elinden geleni yapar.
Bilime karşıdır, bilim onun için zaman kaybı ve gereksiz bir iştir.
Bilim yapmak, okumak,araştırma yerine Reich’ın dediği gibi boks maçlarına -futbol maçlarına- gitmeyi tercih eder.
Kitap “küçük adam” kavramını tanımlama ve yerme konusunda yazılmıştır, ama Reich’ın “küçük adam”dan hala bir umudu olduğunu söylemekte fayda var. Büyük Birader'leri yaratan ve iktidarda tutan bu "Küçük Adam"lardan kurtulup, sadece İnsan olabilmek umuduyla okunması ve okutulması gereken muhteşem bir eser.


Bilgi için;
http://dunyalilar.org/dinle-kucuk-adam.html
http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/2014/09/kitap-28-dinle-kucuk-adam-wilhelm-reich.html
http://blog.milliyet.com.tr/dinle-kucuk-adam/Blog/?BlogNo=436699
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Dinle Küçük Adam
Hayatımı değiştiren kitap.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
Umut BIÇAKCI

Umut BIÇAKCI

@umutbicakci

Bu kitabı bir kelime ile ifade et deseler, hakkımı kesinlikle "BAŞYAPIT" dan yana kullanırdım.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
GİZ

GİZ

@gizemoz

Evet bilmediğimiz şeyler değil belki söylenenler ancak,tüm bunları tokat gibi hatırlatacak cümlelere ihtiyaç vardı.Hem de her konuyu.. yüzeysel olsa bile..kaldı ki Reich bunu özenle yapmış.'başucu kitabı' olarak değerlendiriyorum ben..
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum
küçük adamlarız
yazarın sürekli beni azarladığını hissettim. kim olduğunu ne olduğunu sınırlarını seni o kadar çok iyi tanıyor ki...Başka insanların gölgesinde kalmış küçük insanlarız biz, kendi aklımızı kullanmaktan yoksun, bizim sırtımıza basarak yükselen insanların kuklalarıyız....Kitap o kadar acımasız ki sanki içindekileri yıllarca tutmuş artık kusmak istiyordu. İktidarı,siyasetçileri, din adamlarını,devrimcileri daha iyi bakmanıza neden oluyor bence okunmalı. Muhakkak bütün Türkiye ye okutulmalı.
ataç ikon Dinle Küçük Adam
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 3