up
ara

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Konusu ve Özeti

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
Sanat Edebiyat Tenkit kitabının da yazarı Peyami Safa tarafından kaleme alınan Matmazel Noraliya'nın Koltuğu kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 0 yılında 9789754370560 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Matmazel Noraliya'nın Koltuğu isimli kitap 308 sayfadan oluşuyor. Kitap 11 Yıldızlı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Matmazel Noraliya'nın Koltuğu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754370560
Sayfa: 308 sayfa
Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefelerle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan bir gencin çevresindeki bazı kişilerin telkinleri ve açıklamaları ile bunalımdan kurtulup huzura kavuşmasının hikâyesi... Materyalizmle mistisizm arasında gidip gelen beyin sancıları... Peyami Safa'nın dünya görüşü ve fikirlerini en güzel işlediği eserlerindendir.
Melih

Melih

@melihh - İstanbul

Ferit, üzücü olayların art arda gelmesiyle psikolojik olarak bunalıma düşmüştür. Babasının Avrupa’ya gitmesinden sonra, kendisinden bir haber alamamıştır. Küçük kız kardeşi Nilüfer, teyzesi Necmiye Hanım’ın himayesi altında, kendisi de bir pansiyon odasında kalmaktadır. Kaldığı bu pansiyon sakinlerinin hemen hemen hepsi psikolojik olarak rahatsız kimselerdir. Pansiyonda karşılaştığı olaylar, Ferit’in ruh dünyasının iyice allak bullak olmasına sebep olur.
Ferit’in, yeni taşındığı pansiyonda bir hafta içinde karşılaştığı olaylar, onu çileden çıkaracak kadar çapraşıktır. Sokakta, kara bir köpeğin bacaklarına sürünüp kendini takip ettiği hissiyle rahatsız olan Ferit; pansiyonda, gece çıplak hayaletlerle karşılaşır; uykuda boğazının sıkıldığını hissederek haykırır; oda komşusu olan kızın, önceden haber verdiği olayların dehşetiyle ürperir. Pansiyonun odalarına yerleşmiş bulunan kiracıların hemen hepsi, ona bu kuruntuları telkin eden birer psikopat, birer ruh ve akıl hastasıdır. Yalnız lise öğretmeni Yahya Aziz bunların arasında bir istisna teşkil eder. Kuvvetli kültürü ve dengeli mantığı ile Ferit’in sinirleri üzerinde yatıştırıcı bir rol oynar.
Pansiyon dışında temas ettiği kimseler de hasta kız kardeşi, aşkta cinsî duyguların üstünde ruhî yükselişler arayan sevgilisi ve sevgilisinin arkadaşı ile biri milliyetçi öteki komünist iki arkadaşıdır. Bunlar da çağımızın yetiştirdiği, iç güdülerine düşkün tiplerdir. Ferit’in tereddütlerini arttırırlar.

Ferit, sevgilisi Selma ile kavga eder ve ondan ayrılır. Sonra bu ayrılığa katlanmanın zor olacağını anlasa da bir türlü onuruna yedirip ondan özür dilemeye gidemez. Kardeşi Nilüfer de zaman zaman Ferit’e gelmekte; teyzesinin kendisine yaptığı eziyetlerden yakınmaktadır. Bu duruma çok kızan Ferit, Nilüfer’e teyzesini öldürebileceğini söyler. Kardeşinin durumundan çok etkilenmiş olan Ferit, o gece çığlık atarak bütün pansiyon sakinlerinin uyanmasına sebep olur. Onun bu durumuna pansiyondan Tosun da çok acımaktadır. Ferit’le kız kardeşinin haline üzülen ve haksızlığı giderip sosyal adaleti yerine getirmek isteyen, aslında profesyonel bir katil olan Tosun, ihtiyar teyzeyi öldürerek aşırdığı parayı Ferit’e teslim eder. Birinci kısım burada biter.
Tüm başına gelenlerden sonra bir de kardeşi hastalanan Ferit, iyice bunalır, kuşku ve korkuları artar. Ayrıca daha önce teyzesinin ölmesini istemiş olmaktan dolayı da vicdan azabı duymaktadır. Ferit, ele geçirdiği bu para ile Büyükada’da Matmazel Noraliya’nın evine taşınır. Matmazel Noraliya, aslında babası Türk, anası İtalyan olan Nuriye Hanım’dır. Bir kazasker soyundan olan babaannesiyle, müteassıp bir katolik olan annesinin birbirine karşıt etkisi altında, fikir buhranları geçirerek büyür. Fakat büyükannesinin telkin ettiği müslümanlık üstün gelmiştir. Annesinin tertibiyle sürüklendiği aşk macerasının öldürücü buhranlarını hep bu kuvvetle atlatmıştır. Fakat kapandığı bu köşkte, bir velî tevekkülü ve bir münzevî sükûnu içinde, kendisini 32 yıl yapayalnız yaşamaya mahkûm etmiş, nihayet dünyaya ait her türlü ilgiden kendini kurtararak, ermiş insanların duyabileceği kalp rahatlığı içinde ölmüştür.
Ferit, iki günden beri taşındığı bu köşkte, hizmetçiden dinlediği hikâyelerin etkisi altında, gündüz Noraliya’nın duvarda asılı resminde her an kımıldanır gibi duran iri canlı gözlerini ürpermeler içinde seyrederek, evin bütün eşyasına sinen ağır ve esrarlı havasında onun mistik ruhunun izlerini sezerek buhranlar geçirir. Geceleri de rüya mı vehim mi olduğuna hükmedilemeyen olayların dehşeti içinde, hayret, merak ve korkunun birinden ötekine geçerek bunalır.
Nihayet, Yahya Âziz’le birlikte Matmazel Noraliya’nın hâtıra defterini okur. Sonra bir inanma ve bağlanma ihtiyacı içinde, kararsız hüviyetinin birdenbire değiştiğini görür, mâneviyatinda bir ışığın yandığını duyar ve bir nevi hidayete kavuşur. Artık dine karşı daha saygılıdır ve inançlıdır. İyileşmeye başlayan kız kardeşi Nilüfer ile dostu Aziz Bey arasında bir yakınlaşma olur. Ferit de sevgilisi ile barışır.
0 yorum
Fehmi Çapraz

Fehmi Çapraz

@fhmcprz - Kütahya

Yaşadıkları gel-gitleri/bunalımları /aradığı cevapları saygı duyduğu/benimsediği/hayran olduğu batılı öğretilerle açıklayamayan yaşadığı ifsadın/buhranların kat be kat fazlasını yaşayan Matmezel Noraliya’nın hikayesini dinleyince yaşadıklarıyla aradaki mütevaziliği farkeden Tıp eğitimini yarıda bırakan sanki bugün yazılmışçasına taze ve günümüz Agnostik/Ateist modasına ayna olabilecek bir yaşantıyı,kendinizden çevrenizdekilerden bir(çok) şeyler bulabileceğiniz,Üstat Peyami safa’dan müthiş bir karakter tahlili...harika bir başyapıt,okumadıysanız o zaman yarın ki ilk işiniz bu Türk klasiğini temin etmek olsun.
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi
0 yorum
1234

1234

@ercandurak - Trabzon

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu anlatıcı olarak yazara en az yer veren teknikle yazılan Türkiye'deki ilk romandır. Peyami Safa ne kadar güçlü bir yazar olduğunu bu kitabında da gösteriyor. Mistik bir felsefe üzerinden merkezde Ferit karakterini alarak kurguladığı olayları anlatmaktadır. Mistisizm fazlasıyla var kitapta. Ben yazarı zaten beğenen birisiyim, lakin bu kitabından daha iyi romanlarını okudum. Romanda eksik yada fazlalık bulabilirsiniz de eğer yazmak için çabalayan birisiyseniz bunu da nasıl yazabildin be adam diyemeden edemeyeceğiniz paragraflar bulursunuz Peyami Safa'nın kitaplarında ki bu romanda da mevcuttur.
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Muhammed Yusuf KIRTIL

Muhammed Yusuf KIRTIL

@myusuf - Isparta

Peyami Safa 'nın tüm kitapları gibi bu kitapta çok güzel. Bol felsefe yapılan, hikayesi sürekli yükselip aşırı merak uyandırmasa da hafif yükselişi olan güzel bir kitap. Peyami Safa sever birisi olarak beğeniyle okudum ancak tek sıkıntılı yanı; yazıldığı döneme ait kelimelerin fazlaca kullanılması. Hatta dil bilgisi yönünden farklılıkları bile hemen anlayacaksınız. Tabii ki bu benim eski bir basım okuduğum için de olabilir. Yakın tarihli basımlarda belki değişiklik yapılmış olabilir
0 yorum
Snpl Eaau

Snpl Eaau

@snpleaau

Kitabın başlangıcı merak uyandırıcı. Sürükleyici bir kitap aynı zamanda fakat özellikle sonlarına doğru Ferit ile Aziz’in konuşmalarındaki uzunluk ve Aziz’in dilinin ağırlığı bıkkınlık getiriyor. Bu diyaloglardan sıyrıldığınız zaman olayları ve olayların akışını yazar çok güzel yazmış. Ruhsal tahlilleri çok yerinde olmuş.
0 yorum

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu - S41

Yüzünün felçli tarafında bir göz açıktı. Felçsiz tarafın çizgilerine bakılırsa Eda Hanımın rüyada birisiyle kavga ettiğine inanılabilirdi. Onun koynunda ve bölme tarafında yatan oğlanın kirli saçlarından başka hiçbir ley görülmüyordu. Ferit hemen ışığı söndürdü ve dışarı çıktı. Demek ki merdivende rastladığı çıplak, Zehra değildi. Bu katta başka kadın da yoktu. Yalnız, tavan arası katında, henüz yüzünü görmediği bir hizmetçi yatıyormuş. Acaba aşağı katta birinin odasına giderken merdivende yakalanınca kendisini tanıtmamak için sustu, kımıldamadı ve Ferit'in geri döndüğünü görünce de kaçtı mı?
Nil tarafından eklenmiştir.
mira

mira

@mrv

Birdenbire gururu silkindi. İçinin bir köşesinde, babasının bir gözü onun bütün ruh hallerini seyrediyordu. Gerçekten seyretseydi, ona belki "deli ol, aşık olma" diyecekti. "Delilik şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik var olmuş bir zekânın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekânın olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok."
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğba Gngr

Tuğba Gngr

@tugbagngr

Ne garip ruhum var... Deli değilim ben, deli kadar basit değilim. Neyim öyleyse?
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kayıp eşya bürosu

kayıp eşya bürosu

@bambam - İstanbul

Ruhun işemesinden başka bir şey olmayan ağlamak...
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Birdenbire gururu silkindi. İçinin bir köşesinde, babasının bir gözü onun bütün ruh hallerini seyrediyordu. Gerçekten seyretseydi, ona belki "deli ol, aşık olma" diyecekti. "Delilik şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik var olmuş bir zekânın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekânın olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok."
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğba Gngr

Tuğba Gngr

@tugbagngr

Saatin altına gelince durdu. Selma'nın mıknatıs bölgesi burada mı bitiyor ve burada mı Ferit'in yolu görünmez bir kader sınırına dayanıyordu?
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73 - Çorum

Kendime eleştiri  paylaşım fotoğrafı
Kendime eleştiri
Bazen Edebiyatı okurken kaçırıyoruz ayrıntıları. Bazen (ben) yok sayıyoruz geçmişimizin nadide güzel insanlarını. Onların yazdıkları öyküler romanlar yaşıtları ve hatta şu andaki meslektaşlarının yazdıklarının kat be kat üzerinde. Bunlardan biri Peyami Safa. Muhteşem romanları var. Şimşek en sevdiklerimden biri. Ama popüler kültür bir kısım yazarı biraz daha fazla tutuyor sanki. Onlar unutulmasa bile zor hatırlanıyor. Büyük üstat yazarken her türlü tekniği kullanmış. Bu kitabı ise az bilinen romanlarından biri. Ya da az popüler mi desem. Üstadı saygı ile anarken ondan özür de diliyorum. Hak ettiği değeri vermediğim için. İyi ki Peyami Safa’ya sahibiz ve iyi ki yazmış. Saygılar büyük usta.
Bu da “Matmazel Noraliya’nın Koltuğu” isimli romanın başından bir uyanma sahnesi. Bir uyanma böylesi anlatılırsa güzel oluyor.

“Gözlerini açtı. Uyanma duygusunun etrafını pek az aydınlatan loş bir bilgi halesi içinde, sesin rüya bittikten sonra kesilmediğini yarım yamalak idrak etmeğe başlamıştı. Sağ yanındaki duvara değen dirseğinin ucundan yukarıya doğru yürüyen kireç soğukluğu, yokluğun içinden yavaş yavaş çıkan bir kolunu ona tamamıyla keşfettirdiği anda, nefesiyle dışarda bir madde arasındaki temasın delaletinden gelen taze bir idrak, bütün vücudunu mekan içinde tesis etmesini kolaylaştırdı ve bir derece daha uyandı.”
ataç ikon Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 yorum
Batuuu (@batuuu)
evet ne yazık ki öyle örnekler var .benimde hiç okumadigim bir yazar. benzer bir gözlemi ben tahsin yücel okurken hissetmiştim zamanında
02.06.19 beğen 1 cevap
Hande Ç. (@handec)
En sevdiğim romanı bu 😛bennbuldum
02.06.19 beğen 1 cevap
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Listeme ekliyorum. Benim de bildiğim bir kitabı değildi Peyami Safa'nın. Eskiden sık sık kitapçılara gider, saatlerce vakit geçirirdim. Kitaplıklar arasında gezinirken, Türk Edebiyatı eserlerinin bulunduğu rafları gördüğümde, daha çok okunacak ve bilmediğim bir sürü kitap var diye düşünürdüm. Bu kitap da onlardan biri oldu. Teşekkürler paylaşımınız için 🌟
03.06.19 beğen 1 cevap