up
ara

Ağır Roman

Ağır Roman Konusu ve Özeti

Ağır Roman
Ağır Roman kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051414898
Sayfa: 126 sayfa
Güneş buluttan sıyrılırken Kolera'nın âlemci kadınları bir omuz darbesinde yıkılacakmış gibi duran evlerinin önünde oto tamircileriyle, marangozlarla, tornacılarla aslanlar gibi muhabbete koyuldular. Bir yandan da kaynak yaparken elleri titreyen ustalara esrarı daha kallavi içmeleri için zıvana hazırlamaya başladılar. Köylü kadınlar, kocalarının mahalle hakkında anlattıkları korku hikâyelerinden tırstıklarından mahkûmlar gibi camdan bakıyorlardı.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

AĞIR ROMAN’nin benim için okunması hakikaten ağır oldu. Kitabın adındaki kelime oyununu, okumaya başladıktan sonra fark ettim, konusunu bilseydim şayet okumak ister miydim bilmiyorum, sanırım okumak istemezdim, yine de okuduğum için pişman değilim.Romandan uyarlanan filminin adını ve methini duymuştum, fakat izlememiştim, dolayısıyla konu hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Neokur sitesinde, kitap hakkında güzel bir yorum okuyunca merakımı gidermek için kitabı edinip devrettim .Meursault Samsa haklı; kitap çok kısa sürede okunabilecek, evet, çok özgün ve hoş bir dili var, evet,müthiş dram ve o dramı yaratan büyük bir aşk, evet. Daha ne olsun!

Yine de ben öyle hayal etmemiştim romanı, bazı bölümleri okumakta zorlandım. Hem çok yakın, hem de hiç tanımadığım bir dünyanın kahramanlarıydı okuduklarım.

Yeraltı edebiyatını çok sevdiğimi söyleyemem, fakat bana göre tabii ki , türün tartışmasız favorisi Charles Bukowski. Kıyaslamak niyetinde değilim, ancak aklımdan geçenleri , kendim için not alıyorum.Metin Kaçan’ın çok güzel tasvirleri vardı, üslubu kendine has, özgün ve her ne kadar tanımadığım dünyanın kahramanları desem de sonuçta olaylar tanıdığım bir coğrafyanın varoşlarında geçiyor. Yine de ben Bukowski okumaktan daha çok keyif aldığımı inkar edemiyorum, onun anlattıkları, belli bir seviyenin altına geçmeden, dengeyi korumuştu ve ayrıca satırlarından ben çok pozitif etkilenmiştim.

Metin Kaçan’ın romanında ise ağır ve kasvetli hava hakim olduğu gibi , bazı sahnelerin; bu kadar cahillik olur mu? dedirten türdendi. Yaşanmış olabilirler, gerçekliğine itirazım yok, fakat ben okurken, bu denli cahillikten rahatsız oldum.


06.01.2015
Bursa
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İsteyen beni kibarlık budalası olmakla suçlayabilir. Um-rum-da değil. Çok ağır argo yüklü bir dili var. Neredeyse üç kelimede bir anlamlarına bakmak için sözlüklere başvuruyorum.Her şeyin olduğu gibi argo kullanımında bir usulü olmalı.Okumak bana bir şey mi katar, yoksa bir şey mi götürür tartışılır. Tamamen yazın dili ile ilgili şahsi fikrimdir. Kitabın geneline yayamayız.
Yukarıdaki paragraflar kitabın ilk sayfalarındaki düşüncelerime dair.Kitabı tamamladıktan sonra da düşüncelerimde bir değişme olmadı."di"li geçmiş zamanlı kısa cümlelerden oluşan kitap, tek zamanlı( sadece "di" li geçmiş zaman)bu da anlatım kısa ve net kılmış.İlk defa okuduğum bir kitap için cinsiyet ayrımı yapıyorum ve erkekler ve hayal dünyalarına hitap eden bir kitap olmuş diyorum. Kolera isminden tutun da, farklı karakterlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bu ender topluluk rahmetli Metin KAÇAN'ın hayal dünyasının da oldukça yoğun olduğunu gösteriyor bize. Fantezilerle dolu bir hikaye.Ağır Roman'ın romanı yazın türü değil.Roman havasının ağır olanı onu da atlamayalım.
Çoğumuz filmini seyretmişizdir. Metin KAÇAN da yukarıdaki düşüncelerime katılıyor olmalıydı ki filmin senaryosunu kendisi yazmış ve oldukça değiştirmiş.Burada kitap ve filmi mukayese etmeyeceğim.Birbirlerinden oldukça farklılar demem yeterli.Biraz kastın da etkisi olmuş olabilir.Tina rolündeki Müjde Ar, Okan BAYÜLGEN'e göre oldukça yaşlıydı mesela oysa kitap da böyle bir yaş farkı geçmemiş vesaire.Okumamış olan kadın okuyuculara okumalarını tavsiye etmem.Filmini seyredin hanımlar.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 8 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Bir günde okunacak kadar akıcı ve sade bir kitap. Çok özgün ve özgün olduğu kadar da hoş bir dili var. Sistemin, olduklarından daha farklı olmalarına asla izin vermeyeceği insanların, sistem safralarının(sistem safrası tanımını bir kitapta görmüştüm) bir hikayesi. Müthiş bir dram ve elbette o dramı yaratan büyük bir aşk. Sevip de kavuşamamak üzerine kurgulanan sayısız aşk hikayesine inat, kavuşup da ayrılamamak üzerine bir aşk hikayesi var kitapta bana kalırsa.

Filmi de güzeldir lakin o kitabın filmi bu değil, sanırım o yüzden rahmetli Metin Kaçan' ın filmden nefret ettiği söylenir.

Kitaptan bağımsız olarak düşündüğümüzde müzikleriyle, yaratılan atmosferle ve oyunculuklarıyla çok başarılıdır, ama ben genel kanının aksine Okan Bayülgen' in bitirim olduktan sonraki halini pek tutmadım. Belki yüzüne ekranlardan fazla aşina olduğumuzdan dolayı, belki de kitaptaki Salih' in daha oturaklı bir karakter olmasından dolayı Okan Bayülgen bana bitirim biri gibi değil de bitirirm birini taklit eden biri gibi geldi.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 10 verdi
1 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
Bu yorumunuz sayesinde kitabı edindim ve okuyorum şu anda. Başka dile nasıl çevrilir, kendime, sora sora okuyorum...Filmi izlemedim henüz, kitaptan sonra izlerim umuyorum. Teşekkür ediyorum yorumunuz için.
25.12.15 beğen cevap
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Metin Kaçan - Ağır Roman
Çok beğendiğim bir kitap, yeraltı edebiyatının en iyilerinden benim için. Yeraltı edebiyatına Emrah Serbes ile başladım ve bu kitabı da tesadüfen sitede gezinirken görüp aldım. Daha sonra gören arkadaşlar filmini izledin mi diye sorup durunca filmine baktım ve gördüm ki bir efsaneyi bilmiyormuşum.. Kesinlikle okuyun ve izleyin derim.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 10 verdi
0 yorum

Ağır Roman - S41

Akşam, Berber Ali eve sarhoş geldi. Koltuğuna oturup Reco' yu ve Salih' i yanına çağırıp "Çile bülbülüm çile" şarkısını çocuklara söyletmeye, bir yandan da matiz kafayla ritim tutmaya çalıştı.
Soner Soydan tarafından eklenmiştir.
Soner Soydan

Soner Soydan

@sonersoydan

Kulağınızı dört açın ve beni dinleyin leylekler. Ben ki Profesör Gaftici Fethi olarak Kolera Açıkhava Üniversitesinin Seksoloji Profesörüyüm. Bugün sizlere manitalar hakkında çok önemli bir tüyo vereceğim. Beni dikkatle dinleyin. Efendim, manita “seni seviyorum, evlenelim” ayakları yaparsa önce yüz mumluk ampule yarım metre mesafeden bakın sonra gözlerinizi ampulden ayırıp manitanın gözlerinin içine dikin. Eğer hâla cıvırın gözlerini görüyorsanız onunla hemen evlenin.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mert Şenyuva

Mert Şenyuva

@mertvekendisi

Reco, Kolera’nın sınırından ayrılmadan kahveci Orso’nun söylediği ”Şu hayattan zevk almadan bir günümün geçtiğini anlarsam o akşam kendimi düşünerek öldürürüm,” deyişini beynine kazıyıp yırtık sokaklardan şehre düştü.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Zarlar düşeş gelseydi, belki de her şey başka türlü gerçekleşecekti.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye, zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın, nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın. Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın...
ataç ikon Ağır Roman
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

+Kolyeni bende unutmuşsun, akşam gel al.
-Yangında düşürdüm sanıyordum.
+Yangın sayılır.
ataç ikon Ağır Roman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
15
KİTAP
Ağlamam Diyenleri Bile Ağlatan En Duygusal Kitaplar
Kitap okurken ağlanmaz deme! Bu listedeki kitaplar, ağlamam diyenleri bile ağlatacak kadar duygu yüklü....
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...