up
ara

Eroinle Dans

Alevden Küle -

Eroinle Dans Konusu ve Özeti

Eroinle Dans
Üniversitede tanışan iki arkadaştan birinin eroin bağımlısı olması üzerine diğer arkadaşının da bu hayata nasıl girdiğini anlatmaktadır.
Yazar:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752106123
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2005
Eroinle Dans, Piraye romanının yazarı Canan Tan'ın 2005 yılında Altın Kitaplar tarafından yayımlanan dram romanıdır.

Eroinle Dans Kitabının Konusu
Kitap, Eylül ve Dünya adında iki arkadaşın eroine bulaşmasıyla hayatlarının nasıl karardığını gözler önüne seriyor.

Eroinle Dans Kitabının Özeti
Romanımız Eylül ve Dünya adında iki yakın arkadaşın hikayesini anlatmaktadır. Eylül çok iyi bir aileye sahiptir, en iyi okullarda okutulmuş ve Boğaziçi üniversitesini kazanmıştır. Üniversitenin yurduna yerleşen Eylül ilk olarak oda arkadaşları olan Ece ve Dünya ile tanışır. Dünya , kıpır kıpır , dersleri umursamayan sürekli sevgilisiyle gezen biridir . Ece bu durumdan hiç hoşlanmasa da Eylül’den dolayı ses çıkarmamaktadır. Dünya yaptığı programlara sürekli Eylül’üde çağırır Eylül ise kırmamak adına kabul etmektedir. Orada yapılanlara umursamayan Eylül ben yapmam nasıl olsa diyerek görmezden gelir. Bu sırada Ece eve çıkma kararı alır ve Eylül’ede teklif eder. Dünya’yı tek bırakmak istemeyen Eylül ,Dünya’ya bu konuyu açtığında Dünya çık tabi ben zaten sevgilimle kalıyorum der. Eylül ve Ece evlerine çıkarlar.

Dünya bir eroin bağımlısıdır.Sürekli bırakmak istesede kurtulması kolay değildir.Hafta sonra hep uyuşturucu partileri yaparlar ve Dünya ,Eylül’ü bu partilere hep çağırır. Eylül bu partilere katılmaya başlar ve ben bağımlı olmam diyerek kendini telkin etmeye çalışır.Bu sırada Dünya’nında hayat hikayesini öğrenir. Dünya’nın anne babası ,annesinin babasını aldatması üzere küçük yaşlarda ayrılır. Annesi yeni sevgilisi ile meşgul olduğundan dünya babası ile yaşar. Fakat babasınında zamanla onu dışlamasıyla Dünya babaannesiyle yaşamaya başlar. Büyüyene kadar anne baba sevgisinden uzak yaşar. Annesi evlenmiş ve iki çocuğu daha vardır.Bir gün mecburen annesinde kaldığında ,annesinin eşi tarafından tacize uğrar. Tam bu sırada annesi olanları görür ve eşi yerine Dünya’yı suçlar. Bu durumla iyice yıkılan dünya uyuşturucuya sarılır.

Bu hikayeyle Dünya’ya daha da yakınlaşan Eylül artık her yere gitmeye her ortama girmeye başlar. Zamanla ufak ufak denemeye başlar eroni. Bu arada cumartesi partilerinde Tarık adında bir gençle tanışır ve görüşmeye başlarlar. Eylül ,Dünya’yı bu dünyadan kurtarmak için savaşırken kendini bağımlı olmuş halde bulur. Zaman zaman krizlere giren Eylül’e dünya yardımcı olmaktadır. Dünya’nın sevgilisi Amerika’ya gider ve ne zaman geleceğide belli değildir. Dünya o ara hamile olduğunu öğrenir fakat sevgilisinden haber alamamaktadır. Bu yüzden Dünya bebeği aldırmak zorunda kalır ve mahvolmuştur. Sürekli krizlerde olan Eylül’de Dünya’ya çok yardımcı olamaz. Eylül bir gün eve gelince evde Dünya’yı bulamaz. Vakit geçmesine rağmen dönmeyince eylül telaşlanır. Onu bulduğunda ise Dünya artık dayanamamış ve altın vuruşu yapmıştır. Bu olayla iyice yıkılan Eylül daha fazla eroin kullanmaya başlamıştır. Artık oda bu bataklığa batmıştır. Ailesi aklına gelir onlar Eylül’ü böyle bilmezdi.İyice kötü olan Eylül hap içerek hayatına son vermek ister. Sabah eve gelen arkadaşı Eylül’ü baygın bulur ve hemen hastaneye götürür. Ailesi hemen gelir ve kızlarını alıp İzmir’e geri götürürler. Deniz kıyısında bir evde tekrar eroine yenilmemek, sağlığına kavuşma ve sağlıklı yaşamak kararı alır.
Esra Pembegül

Esra Pembegül

@esrapembegul

Romanda Eylül karakterinin yaşadıkları anlatılıyor ama aslında Eylül’ün gözünden en yakın dostu olan Dünya’nın dünyasını dinliyoruz diyebiliriz.
Asıl sorun Eylül’ün Dünya’nın karanlık dünyasına girmeye başlaması ile başlıyor.
Dünya daha ufak bir kız çocuğu iken annesi babasını aldatır. Bunun üzerine aile boşanır. Annesi yeni sevgili ile meşgul olduğu için Dünya’yı istemez. Dünya babasına kalır fakat Dünya annesine çok benzediği için babası da onu dışlar. Bunun üzerine Dünya ufak yaşta babaannesinin evini tutar ve anne ile baba sevgisinin ne olduğunu bilmeden büyür.
Zamanla anne ve babası ile zorunlu yakınlaşmaları olur. Annesi artık evlenmiş ve eşinden iki yeni çocuğu olmuştur. Bir gün zoraki olarak onların evinde kalır ve sabah uyandığında geceli ile mutfağa indiğinde annesinin yeni işi onu taciz eder. Tabi tam bu sırada annesine yakalanırlar ve Dünya koşarak evi terk eder ve kendini içkiye verir. Annesi kocasını suçlamak yerine kızı suçlar. Dünya daha da yıkılır ve eroine sarılır.

Hikayeyi dinledikten sonra Eylül Dünya’ya hak vermeye başlar ve onu kendisine daha yakın hisseder. Kimsesi olmayan bu kızı o da bırakıp gitmek istemez. Onu yalnız bırakmamak için tüm ortamlara girmeye başlar. İlk olarak o da içkiye başlar. Zamanla ufak da olsa eroin denemeye başlar. Bağımlı olmadığını ve bunu kontrol edebileceğini düşünür sürekli.

Bir taraftan Dünya’yı bu dünyadan uzaklaştırmak isterken diğer taraftan içinde bu hayata karşı bir arzu duyar. Dünya’nın kendisi gibi sevgilisi Emre ile yaşadıkları ve kendisinin uyuşturucu partilerinde tanıştıkları ile yaşadıkları hayatlarında inişlere ve çıkışlara neden olur. Bazen sürekli eroin kullanırken bazen tamamen bırakırlar ve kendilerini uzaklaştırırlar. Tam hayata sarılırken yine bir şeyler olur.

Dünya Emre’nin ailesinin onu istememesi ile iyice eroine sarılır. Emre’nin onu tamamen terk etmesi ile de artık kaçınılmaz sona doğru sürüklenir. Eylül’ün tüm desteğine rağmen daha fazla dayanamaz ve Altın Vuruş ile intihar eder. Bunun üzerine de Eylül de büyük bir şoka girer ve eroinin dozajını sürekli arttırır. Artık tamamen bağımlı olmuştur ve ailesinin yüzüne bakamaz. Fakat eroine de yenilmek istemez. Bu yüzden son bir karar verir ve onu uygulamaya koyulur.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
zeynep krmm (@lonelygrl)
buna benzer bir kitap okumuştum.oğlum bir eroinman dı adı..Bir annenin dramı..
14.02.18 beğen cevap
SE MA

SE MA

@sema22

Eylül karakterinin yaşadıkları anlatılıyor ama aslında Eylül’ün gözünden en yakın dostu olan Dünya’nın dünyasını dinliyoruz diyebiliriz.Eylül Boğaziçi Üniversitesini kazanması ile birlikte yeni bir hayata doğru yolculuğuna başlıyor. Boğaziçi’ni kazanması ile kalacak yer sorun oluyor.Bu sorunları annesi ile çözüyor fakat ailesi yurtta kalma olayını hiç istemiyor.ama sonun da kabulleniyorlar.Asıl sorun Eylül’ün Dünya’nın karanlık dünyasına girmeye başlaması ile başlıyor. Dünyanın acıklı hikayesini dinleyen Eylül onu kendine yakın görür ve arkadaş olurlar.Onu yalnız bırakmamak için tüm ortamlara girmeye başlar. İlk olarak o da içkiye başlar. Zamanla ufak da olsa eroin denemeye başlar. Bağımlı olmadığını ve bunu kontrol edebileceğini düşünür sürekli. yani anlayacağınız burada biraz kendini kandırır.Dünyayı bu hayattan uzaklaştırmak ister bir yandan ise bu hayata özen duyar merak eder .Dünyanı bi sevgilisi vardır,ve Dünyayı terk eder ve Dünya kendini toparlayamaz ve intihar eder.bunu üzerine Eylül şoka gire eroinin dozajını sürekli arttırır ve daha fazla kullanmaya başlar.Eylül tamam bi bağımlı olup çıkar ve ailesini sürekli düşünür onların yüzene bakmaz hale gelir.Fakat eroine de yenilmek istemez çünkü bıraka bileceğine çok inanır. Bu yüzden son bir karar verir ve onu uygulamaya koyulur. benim özetim bu şekilde bence herkesin okuması gereken mükemmel bikitap...
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Eros namı diğer Eroin...
An itibari ile bitirdim. Sıcağı sıcağına yazıyorum :D Aslında Canan Tan kitaplarından pek haz almam. Bunu abla tavsiyesi üzerine okudum :) İyi ki de okumuşum. Kitabı okurken gelişen hadiselere kendi kendime tepkiler verip, olay akışlarına üzülüp, kendimce fikirler üretmeye çalıştım. Sanırım bu da eserin ne kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Günümüzde uyuşturucu kullanma yaşının 10'a kadar düştüğü bir dönemde ebeveynlerin ve özellikle üniversiteye gidecek olan gençlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Fakat daha küçük yaşlarda ki çocukların okumasını önermiyorum. Özenme çağlarında yanlış etki yapabilir.

'Bir kereden bir şey olmaz' cümlesinin ne kadar boş olduğunu anlatıyor kitap. Okuduktan sonra bir kereden neler olacağını kendi gözlerinizle görüyorsunuz zaten. Eroinin güçlü zayıf hiç kimseyi tanımadığını, ele geçirdiği herkesi mahfettiğini gayet net bir şekilde göstermiş yazar.

Eğitici ders niteliğinde olan bu kitabı özelliklere ebeveynlere tavsiye ediyorum. Bir de kaliteli kitap paylaşimlarını bulabileceğiniz, güzel kitap dostları edinebileceğiniz Facebookda Kitap Çılgınları grubuna davetlimsiniz :)
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
ziya yildirim

ziya yildirim

@ziyayildirim46

Eylül ve Dünya.
Dünya, parçalanmış bir ailenin dışlanmış bireyi. Eylül ise ailesinin biricik prensesi; el bebek gül bebek büyütülmüş en iyi okullarda okutulmuş pırıl pırıl bir genç kız. Yolundan sapmasını haklı çıkaracak hiçbir dayanağı yok.
İkisinin, uyuşturucu ortak paydasında buluşması, alevin küle dönüştüğü noktaya el ele yürümeleri düşünülemez bile.

“… Seninle ortak tanıdıklarımız var. En önemlisi de eroin. Tam 4 yıl 3 ay 16 gün önce terk ettiğim sevgilim… Ve ortak bir hedefimiz varmış. Edebiyatı eroinle tanıştırmak! Yıllarca hayalini kurduğum bir şeydi bu. Yazmak, eroini yazmak. Unutulmuş insanları, yitirdiklerini yazmak! Ama sadece eroini değil, onca kitapta eksik olan sevgiyi de yazmak istemiştim. Tıpkı senin gibi. Eroini anlatan herkes sevgi eksikliğinde, yapayalnız, terk edilmiş insanlardı, Dünya gibi. Ama hiç kimse Eylül’ü anlatmıyordu. Hiç kimse mutluluğa doymuş insanın da eroine dokunabileceğini bilmiyordu sanki. Oysa bilen birileri varmış… O kadar güzel belirtmişsin ki bu gerçeği. Sana yürekten teşekkür ediyorum. Benim yapamadığımı yapıp bana cesaret verdiğin için…”
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

“Eroin konusunda, bilimsel ya da günlük tarzında, pek çok kitap yazıldı. Türk ya da yabancı, günlük tutan eroin bağımlıları, anılarını paylaştılar okurlarla. Bulanık kafalarıyla, edebi kaygı gütmeden, bulutların üzerindeki serüvenlerini anlattılar.
Gerçek anlamda bir “eroin romanı” yazmak isteyişim bundan,” diyor Canan Tan.

Merak, macera arayışı, çarpık ilişkilerin yaşandığı arkadaş çevreleri, rastlantı sonucu içinde bulunulan topluluğa uyum çabaları, bu konulara en uzak duran kişileri bile nasıl da içine çekebiliyor. Romanın iki kahramanı Eylül ve Dünya’nın başına gelenler de bunlardan farklı değil.

ÖZETİ: Eylül, ailesinin biricik prensesi el bebek gül bebek büyütülmüş en iyi okullarda okutulmuş pırıl pırıl bir genç kız. Yolundan sapmasını haklı çıkaracak hiçbir dayanağı yok. Ancak, çok güçlü arkadaşlık ve dostluk bağları bazen bataklığa sürükleyebiliyor insanları. Eroinle Dans, hem güçlü bir arkadaşlığı, hem de böylesine güçlü bir arkadaşlığın sonuçlarını anlatıyor.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Eroinle Dans - S41

''Biliyor musun, neredeyse sokakta kalacaktım ben!'' diye haykırıyorum. ''Ben ve benim durumumda olan pek çok kişi...İstanbul'da yaşadığın halde, yurt başvurusu yaparak başkalarının hakkına el uzattığının farkında değil misin?''
Misafir tarafından eklenmiştir.
Büşra İşcan

Büşra İşcan

@papatyaaaaaaaam

Son hızla uzaklaşıyor.Bana eksikliğini bırakırken, benden çok daha fazlasını alarak.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
büşra güllü

büşra güllü

@busragullu

Dansımız bitti! Sonsuza dek susturuyorum orkestrayı..
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Kübra Puğar

Kübra Puğar

@kubrapugar

"Üzülmeye değmez" diyor Dünya. "Bırakıp gidenin de, gidip gelmeyenin de canı cehenneme!"
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
assli

assli

@aslicaparr

Bana güç veren neydi biliyor musun? Korkularım..
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

"Söylediğin kadar kolay mı sanıyorsun? Güçlü olmak, ayakta kalabilmek... Yıkılmayı kim ister ki? Herkes aynı yapıda değil. Hafif bir yel sürükler bazısını; bir diğeri, en amansız fırtınalara bile karşı koyabilir... "
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
ibrahim Ykr

ibrahim Ykr

@uzayedebiyati

 paylaşım fotoğrafı
Eroinle ölümüne dans!
Bitti, deseniz de bir yerlerde sürüyor hâlâ.
Değişen, yalnızca dans edenler...

Bu kitabı, çok sevdiğim merveyzn"a hediye ediyorum
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon