up
ara

Efrasiyab'ın Hikayeleri

- Efrasiyab'ın Hikayeleri

Efrasiyab'ın Hikayeleri Konusu ve Özeti

Efrasiyab'ın Hikayeleri
Efrasiyab'ın Hikayeleri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754706482
Sayfa: 242 sayfa Basım Tarihi: 2015
Çok uzak zamanlarda değil, günümüzün otuz, bilemediniz elli yıl öncesinde, üstelik hep "ülkemizde" geçiyor Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri. Ancak... Sanki o zamanlardan ve o mekânlardan değil de, başka zaman ve mekânlardan, hatta başka dillerden aşina olduğumuz hikâyeler... Yani, Puslu Kıtalar Atlası'nı ve Kitab-ül Hiyel'i okumuş olanların tahmin edebilecekleri gibi, üzerine söz söylemesi zor, "içine dalması" keyif verici kitaplardan: Estetik'le oyun'un, mizah'la felsefe'nin bir edebî buluşması...
Oz

Oz

@oznurs26 - Ankara

Küçükler için ağır, büyükler için hafif bir masal kitabı
İhsan Oktay'dan okuduğum ilk kitabıdır.Kitap teknik olarak çerçeve hikaye tarzında, Ölüm ve Cezzar Dede arasında bir oyun üzerine gelişiyor ve birbirlerine hikaye anlatmaya başlıyorlar. Bu yönü ile Binbir Gece Masallarını andırıyor. Bu anlattıkları hikayeler cennet, aşk, biraz tarih ve insanlık gibi konuları ele alıyor.Hikayeleri sırası ile anlatıp, her bir hikayenin altında mesaj yatıyor.Mitolojik unsurlar, hırsız olup sanata düşkün olan bir çocuk gibi farklı karakterler ve öğeler var. Acaba bu hikayeden sonra ne gibi bir şey anlatacaklar diye merak ediyorsunuz ve kitap sizi kendisine doğru çekmeyi başarıyor. Anlaşılması çok zor bir kitap değil ama metinlerarasılık ilişkisini kullandığı için yazar, biraz bilgi birikimi gerekiyor.Bu da peşi sıra üst okuyucu kavramını öne çıkarıyor. Anlatılan olaylarda çift başlı insan, beyzadeler, Ölüm, Uyku gibi karakterlerin olması sizi hiç yadırgatmıyor ki bu da belki kitaba alışma konusundaki en büyük etken. Kendisi bu kitap için ''küçükler için ağır, büyük için hafif bir masal kitabı'' demiş.Kitap da tek eksik nokta sonunun muamma olmasıdır. Herkesin kendine göre yorumlaması için açık uçlu bırakmış ama kesin bir karara bağlasaydı eğer daha net olurdu.Eğer keyif verici masallarla gününüzü geçirmek isterseniz okuyun.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Binbir Gece Masallarını okuduysanız bilirsiniz meşhur Şehrazat'ı.Krala her gece uykuya dalıncaya kadar hikâyeler anlatır ve böylece hayatını bir gün daha uzatmış olurdu. İşte İhsan Oktay Anar’ın okuduğum bu kitabı Binbir Gece Masallarna benziyor.Tabii İhsan Oktay Anar tarzında.
Hikâyeler bir konuya göre anlatılmakta. Öncelikle korku, ardından dini, sonra aşk ve en son cennet konuları üzerine birer hikâye anlatılıyor.
Ölüm ve Cezzar Dede birbirlerine hikâyeler anlatırken Ölüm, vadesi dolmuş ve artık ölmesi gereken Uzun İhsan’ın canını almaya çalışmaktadır.Yazarın diğer kitaplarını okuyanların bileceği gibi, yine bir Uzun İhsan karakteri yer alıyor.
İhsan Oktay Anar,diğer kitaplarında olayların geçtiği zamana göre kullandığı dil bu kitapta da geçerli.Osmanlı zamanında olmadığımız için dil rahat okunur biçimde. Yani kullanılan kelimeler herkesin bildiği kelimeler.Kitaba bütünüyle baktığımızda gayet sade ve anlaşılır.
Kitabın en eğlenceli yanlarından birini de yüzünüzde bir sırıtışla okuyor olmanız.
Ben severek okudum.Tavsiye ederim henüz okumamış kitap dostlarına....
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 9 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

İhsan Oktay Anar'ın şu ana kadar okuduğum en iyi kitabı... Okurken bazı yerlerde kahkaha attım.
İhsan Oktay Anar diğer yazarlardan çok farklı bir üslup , zeka ve zengin bir dile sahip. Okuyucuya geri zekalı muamelesi yapmaması en büyük artısı. Eğer din, mitoloji, felsefe gibi konularda bilgi sahibiyseniz hikayeleri daha başka bir pencereden gülümseyerek okursunuz. Ama eğer değilseniz bile üslubu ile kendini okutturan bir yazar.

Benim gözümde bu kitabı ile en sevdiğim yazarlar arasına altın harflerle yazdırmıştır kendini. Hiç bırakmasın yazmayı o yazsın biz okuyalım.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Enes Kunduracı

Enes Kunduracı

@hestisophia5 - İzmir

Heralde yazım sitili ve kitaplarındaki coğrafya ile,
Orjinal olmasada harika bir ruha sahip ülkemizin yaşayan en değerli yazarlarından bir tanesi.
Efrasiyab hikaye içinde hikayelerin olduğu,
Ve o osmanlı kokan anadolu kokan,
İnsanı kendisine bağlayan hep merak ettiğimiz,
Konuşsaydı nasıl olurdu dediğimiz varlıkların dile geldigi,okunması gereken bir kitap.
Açıkçası ihsan beyin bütün kitapları itina ile okunmalı.
İstişare edilmelidir.
Amin maulofu sevenler ihsan beye hayran olacaklardır...
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Doğuş Emir

Doğuş Emir

@dogusemir

Kurgusuna hayran kalacağınız ve üstadın anlatışına bayılacağınız bir kitap. Okuduktan sonra tadını hala damağınızda hissedecek ve helal olsun be diyeceksiniz.
Bu kitaptan sonra daha da emin oldum ki İhsan Oktay Anar yaşayan en iyi yazarlardan.
Ve kitap hakkında tek bir şey dahi diyemem. Okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. okuyun ve okutun.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 10 verdi
0 yorum

Efrasiyab'ın Hikayeleri - S41

Köy geceleri bitmek bilmediğinden sohbetler uzun sürer, sözü dinlenir biri olmanın en kısa yolu, para ve benzeri nimetler hakkında esrarengiz bilgiler vermek olduğu için, hemen herkes definelerden konuşurdu.
SEVAL YANBOLU KOÇ tarafından eklenmiştir.
Selda

Selda

@seldacim - Ankara

...ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

Evet, çocukluk cennetin ta kendisiydi ve cennet de seyredilmeye değerdi.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Oz

Oz

@oznurs26 - Ankara

''Edebi bir uykuda, edebi bir düşler vardır. Cennet, düşlerin olduğu yerde değil midir? Sadece, bir düş bitip diğeri başlayacak işte.''
Ölüm ise ona, ''Ama bu uykudan asla uyanamayacaksın '' dedi. ''Asla sabah olmayacak, asla güneş doğmayacak, gözlerin asla açılmayacak.''
İhtiyar ise, ''Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil, belki de kapamamız gerekir.'' diye cevap verdi.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zeynep

zeynep

@zeynepelif - İstanbul

"...Her insan ancak bilmediği şeyden korkar. Korkusunu yenmek için bilmek ister. Fakat bilmesi için araması gerekir. İşte, din de bu arayış değil midir? Bununla birlikte, eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir. Kavuşamadığı şeye erişmek için can atar. Eh! Bu da aşktır işte! Kısacası yolumuzu şaşırmış değiliz. Korkudan arayışa, arayıştan ise aşka geçtik..."
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melek ASLANPAY

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay - İstanbul

... birçok kişi için, insan olmanın zevkini ve keyfini çıkarmak değil, hayatı sürdürmek ve korumak daha önemli görünüyor. Ne pahasına olursa olsun yaşamaya çalışmakla, doğrusu çok büyük bir mutluluğu kaçırıyorlar. Acı ve ölüm korkuları onları yönetiyor. İşin kötüsü, bu korkuya Tanrı diyorlar. Oysa dünyayı korkuyla değil, bir insanın gözüyle görselerdi, Tanrı'yı görmüş olurlardı.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...
Alyoşa

Alyoşa

@alyosafiyodorovic - Bolu

 paylaşım fotoğrafı
Her insan ancak bilmediği şeyden korkar. Korkusunu yenmek için bilmek ister. Fakat bilmesi için araması gerekir. İşte, din de bu arayış değil midir? Bununla birlikte, eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir. Kavuşmadığı şeye erişmek için can atar. Eh! Bu da aşktır işte!
EK 1: 2018 in son kitabı tatlı bir kapanış oldu 😌 29.12.18
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Güneşin açtığı her gün, dünyada gerçeği değil güzelliği arayanların bayramıydı.
ataç ikon Efrasiyab'ın Hikayeleri
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum