up
ara

Martin Eden Kitap İncelemeleri

özgür özer

özgür özer

@ronin

ölüler hiç dirilmiyor
martin eden kimdir? martin eden, yaşamını hayatını idame ettirecek kadar denizcilikle geçindiren; sadece yaşayabilmesine yetecek kadar para kazanan bir geçken, bir kavgada kurtardığı arthur morse isimli gencin kendisini yemeğe davet etmesi ile hayatı değişen bir genç.

bambaşka bir sınıfın içine adım atan martin burada gördüklerinden çok etkilenir; bildiğinden bambaşka bir dünyanında varlığı ile gözleri kamaşır. arthur'un kardeşi olan ruth'a ilk gecede aşık olur ve kendisini bu kıza layık göremez. ruth'un entelektüelitesi ile kendisinin cehaletini karşılaştırır sürekli. bu yüzden kitaplarla aşır neşir olur ve imrendiği ve tanrı olarak gördüğü morse ailesinin seviyesine çıkmak için azmeder.

sevdiği kızla arasında ki entelektüel fark kapandıkça ruth'un ışığıda sönmeye başlar ama tutkusu biçim değiştirerek devam eder. morse ailesi artık gözüne ilahi varlıklar olmaktan çıkmış ve çok şey bilen ama bu bilgiyi ne yapacağını bilmeyen zavallılar olarak görünür.

martin eden bir hiçlikten başka bir hiçliğe adım atan azimli bir gençtir. çok şeyi başarmış ancak hedefine ulaşınca hedefinin aslına ne kadar yavan olduğunu fark eden ve karakterlerden biri olan lizzy'nin o'na yakıştırdığı haliyle hasta düşünceleri olan birisine dönüşür. artık ne eski marti ne de yeni martin eden o'na bir şey ifade etmemeye başlar. dergilerden sürekli ret yanıtı aldığı makaleleri, ünlü bir yazar olunca kıymete binen martin toplumun iki yüzlülüğüne hayret eder ve hiçbir şeyden zevk alamayan bomboş bir kabuğa dönüşür.

toplumdan kaçmak için bindiği gemide kendisini bir kafeste hisseden martin en sevdiği yazar swinburne'in bir şiiri ile kurtuluşunu bulur ve intihar eder.

aşkı ve hayatı pek çok sevmekten,
umuttan ve korkudan âzâdeyiz artık
şükür olsun meçhul tanrılara ki
hiçbir hayat sonsuz değil;
ölüler hiç dirilmiyor; en yorgun nehir bile sonunda
güvenle denize dökülüyor.
ataç ikon Martin Eden
kitaba 9 verdi
4 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Derinliği olan bir kitap sığ değil teşekkürler paylaştığın için
01.05.18 beğen 1 cevap