up
ara

Veciz Sözler

Veciz Sözler Konusu ve Özeti

Veciz Sözler
Veciz Sözler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750500275
Sayfa: 111 sayfa
Barış Bıçakçı, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile geniş bir okur kitlesiyle "dostmuş gibi olmuştu. Bu uzun hikaye veya küçük roman da onun "ruh akrabalarına" çok iyi gelecek!Uzaktan ama içten dostluklar için güzel bir mecra, insanın kendine dönmesine omuz veren sağlam bir arkadaş olan radyonun aracılığıyla kesişen yaşantılar var Veciz Sözler'de de. Verilen anahtar kelimeyle veciz sözler "üretilmesini" isteyen bir radyo programının zihinlerde, gönüllerde, içe bakışta açtığı kapılar...Söylemeye gerek var mı? Bu kitabın da gizli kahramanı: Dostluk... Yeni zamanlarda dostluğu en güzel hikaye eden yazarla karşı karşıyasınız!Ve dostlukla içiçe, sanki onun bir akrabası gibi: Aşk... Dostluk ve aşkın beklentileri, hayalleri, imaları, vaadleri, hiç "büyük olay"lara ihtiyaç duymadan, güçlü bir roman gerilimi üretiyor Veciz Sözler'de.Mustafa Arslantunalı Virgül'de Barış Bıçakçı'nın ilk kitabının dili ekonomik ve zarafetle kullanışından bahsederken, şöyle demişti: "... bir 'ilk kitap' değil bu. Olsa olsa, zamanla kazanılan yumuşaklığa zaten erişmiş bir yazarın ilk kitabı."Veciz Sözler, işte böyle bir yazarın, -daha da olgunlaşmış!- ikinci kitabı...
Misafir

Misafir

@misafir000

Barış Bıçakçı üzerine veciz sözler

"Sanatın amacı sanatı meydana çıkarmak ve sanatçıyı gizlemektir."
Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" kitabının açılış cümlesi olan yukarıdaki cümle "Veciz Sözler"de alıntılanıyor Barış Bıçakçı tarafından. Alıntının ardından "Veciz Sözler"in kahramanı Sulhi Saygılı'yla başbaşa bırakıyor bizi "sinek ısırıklarının müellifi":
"Sulhi bu cümleyi okuyunca derinden sarsıldı. Hasan'la sanat üzerine yaptıkları konuşmaları düşündü gülümseyerek, mutlu oldu. Sonra cümleyi tekrar okuyup kendi kendine mırıldandı: 'Ne kadar da beceriksizce yapıyoruz bazen bunu.' Doğrusu bu ya, ben de aynı fikirdeyim."
Veciz Sözler'deki anlatıcının ağzından görünmezliğinin nedenini aktarıyor bize. İzafi Dergisi'nin hakkında dosya hazırladığı sayısında 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Kataloğu'ndan alınarak O'ndan izinsiz kullanılan fotoğrafı dışında tek bir fotoğrafına ulaşamıyoruz Barış Bıçakçı'nın. Röportaj vermiyor. Sosyal medyada yer almıyor. Okurların karşısına kanlı canlı bir adam olarak çıkmıyor. Yalnızca adı ve sözcükleri var.
Bir filmi izlemeye başladığımızı varsayalım. Bu başlangıç aşamasında yaşamdan sıyrılır ve kendimizi filmin yarattığı kurgusal dünyaya teslim ederiz. İçine girdiğimiz dünyanın kurgu olduğunu bilsek de aslında bilmiyormuş gibi davranırız. Kendimizi ıstıraplı ve sıkıcı yaşamdan soyutlamanın bir yoludur bu. Eğer filmdeki karakterlerden herhangi biri kameraya bakarsa zihinsel ön kabullerin sonucu olan, kurgusal gerçeklik taşıyan dünyadan kopuş gerçekleşir. Barış Bıçakçı bunu kavramış bir yazar olarak kamerayı yadsıyor. Sözcüklerle yarattığı kurgusal dünyanın kendi görüntüsüyle inandırıcılığını yitireceğinin bilincinde. Aslında kendisi yokmuş, sadece sözcükleri varmış gibi davranıyor. Sözcüklerinin var olmak için kendilerinden başka bir nedene gereksinimi olmadığını algılatıyor böylece. Oscar Wilde'ın dediği gibi "sanatı meydana çıkarıp sanatçıyı gizliyor". Yaşarken kimsenin okumadığı ama ölümünün ardından okunmaya ve değeri bilinmeye başlanan yazarlar arasında konumlanıyor. Olması gerektiği gibi, bilerek, kayıtsızca; yaşarken kendini öldürüyor. Sanatçı olarak tanınmak değil istediği; sanatının tanınması.
Sanatının niteliği ise doyuma ulaştırıyor okuru. Berrak, gerektiği kadar kısa, iç bütünlüğünü tamamlamış cümleler... Mermer bir küp düşünün. Barış Bıçakçı o küpü ustaca yontuyor ve yontma işini tam anında bırakıyor. Son olarak zımparayla çapakları temizliyor. Böylece seyrine doyum olmayan bir heykel buluyoruz karşımızda, sözcüklerden oluşan, Rodin'e göz kırpan...
Büyük olaylara gereksinim duymadan, günlük insan davranışları üzerinden bir gerilim kuruyor. Balkonun korkuluğuna dirseklerini dayayıp bir ayağını çaprazlama ötekinin üstüne koyan karakterlerde kendini seyrediyor okur. "Aa, cidden böyle," dedirtiyor, "Vay be, bunu da tespit etmiş."
Ölümünün ardından -ne yazık ki ölümünün ardından- Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitaplarında Sait Faik, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi yazarlarla birlikte anılacak Barış Bıçakçı'nın adını tarihin en büyük yazarları arasına sokması içinse yapması gereken bir şey var: Söz dizme alanındaki yetkinliğini daha hacimli eserler üretmek için kullanmak. Çünkü bugüne kadar yayımlanan yedi kitabı da müthiş bir edebi zevk verse de başyapıtı olarak nitelendirebileceğimiz bir büyük kitaba ihtiyacı var. Victor Hugo denilince Sefiller'in, Dostoyevski denilince Suç ve Ceza'nın, Gabriel Garcia Marquez denilince Yüzyıllık Yalnızlık'ın akla gelmesi gibi Barış Bıçakçı denilince bir kitap gelmeli akla.
Popüler kültürün niteliksiz eserleriyle vakit yitirmektense bir ustayı okumalı. Belki okumanızın sonunda "Ee yani, ne oldu şimdi?" diyeceksiniz ama bu soruyu sordurmayan kitapların aksine Barış Bıçakçı'nın yazdıkları sizinle kalacaktır siz fark etmeseniz de.
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sultan Nur KORKUSUZ

Sultan Nur KORKUSUZ

@sultannurkorkusuz

Veciz Bir Kitap
Hayatınızda kaç cümlenin öznesi oldunuz? Anılarınızı oluşturan, insanlarla münasebetiniz mi yoksa Sulhi gibi sözcüklerle ilişkiniz mi? Peki karşılıklı kelime oyunu oynasak katılır mısınız bize? Ama bu oyun biraz farklı; ben kelimeyi söyleyeceğim siz ise çarpıcı cümlelerle onu tanımlayacaksınız. Durun kaçmayın hemen! Eminim hoşlanacaksınız. Kelimemiz ‘sır’. Oyunda ev sahipliği yapıp ilk cümleyi ben size vereyim ‘Sırlar mücevherler gibidir, ama üzerinizde değil midenizde taşırsınız.’. Buyrun, sıradan devam edelim…

Kimi zamanlarda kulağım, duygulara hitap eden, etkili cümlelerle muhatap olduğunda, kelimelerin ahengi derim içten içe. Dili o kadar nazik ve zariftir ki ilk önce incitmeden hafifçe bir sarsar sizi. Kendinize geldiğiniz an ise, o cümleyi bir ömür boyu hafızanızda saklamak istersiniz. Ömürlük cümlelerdir. Hatta siz cümleyi değil, cümle sizi tüketir ve diğer ömürlerde de varlığını sürdürür. Siz eskirsiniz ama onlar eskimezler. Barış Bıçakçı’nın Veciz Sözler’de yaptığı da işte tam bu. Bir sayfa yok ki alışılmamış ifadelerden yoksun olsun, okuyucuyu şaşırtmasın. Öyle bir kitap ki, okurken umrunuzda olan olay örgüsü değil. Umrunuzda olan tek şey kelimelerin uyumu, cümlelerin kuruluşu. İsmiyle bütünleşen, tadını damağınızda bırakan ‘veciz’ bir kitap. Özellikle bir edebiyat sevdalısının mutlak surette kitaplığında yer edinmesi gereken bir eser. Kendileri en değer verdiğim kitaplarım arasında yerini aldı. Kıymetlim statüsüne girdi. Ve sanırım kitap hediyelerimde listenin ilk sıralarında yer edinecek. Kendinizle baş başa kaldığınızda düşünceleriniz varlığınızı kemiriyorsa, gözünüze uyku girmiyorsa, yalnızlığınızı paylaşacağınız bir arkadaş olarak görebilirsiniz Veciz Sözler'i. Uzun lafın kısası ‘Arkadaşlığın tabancasında daima tek bir kurşun vardır.’, ve 'Gençken ilk gördüğü suya deniz diye atlar insan.’ sözlerinin sahibi Barış Bıçakçı'nın eline, emeğine sağlık.
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe Elif Kamer

Ayşe Elif Kamer

@ayselif

Barış Bıçakçı her kitabında yaptığı gibi usulca kalbime dokundu. Bu kadar sade bir dille bu kadar derin olması, her seferinde şaşırtması bu şaşırtma aaa nasıl olmuş bu gibi değil de buruk bir gülümsemeyle ya böyle mi olmuş dedirtiyor insana. Ankara'yı sever misiniz bilmem ama Barış Bıçakçı Ankara'yı sevdirir. Sulhi'yle Hasan Ankara sokaklarında yürürken siz de onlarla yürürsünüz. Çünkü şeffaf bir romandır Barış Bıçakçı romanı, okurken sanki kendinizi görürsünüz karakter sizsinizdir. Sulhi'nin şaşkın aşıklığı,davranışları beni hep gülümsetti. Okurken bir de evet hakikaten hep böyle oluyor dersiniz. En basitinden, "çok sevilmek isteyenleri kimse sevmiyor"cümlesi gelir yüreğinize oturur. Kitap her eseri gibi çok güzeldi. Ocak'ta yeni kitabı çıkıyor. Sevenlere duyurulur!
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Musa Değirmenci

Musa Değirmenci

@musadegirmenci

Sulhi Saygılı , Selim Işık dan sonra kendimi bulduğum ikinci kahraman olarak hayatıma girmiş bulunmaktadır.En sevdiğim Barış Bıçakçı kitabı olan Bizim büyük çaresizligimizin tahtını sallamıştır bu kitap.Kısacası devrimdir bu kitabın bendeki karşılığı .Okuyunuz efendim okuyunuz ki yazsın Barış Bıçakçı.
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 10 verdi
0 yorum
birnevi notdefteri

birnevi notdefteri

@notdefteri

Veciz Sözler isminde bir radyo programını dinledim bir yandan, bir yandan Suphi Saygılı'nın hikayesine gömdüm kendimi ve onunla beraber diğer öykülerin.. Barış Bıçakçı'nın yağ gibi kayan anlatımıyla muhteşem cümleler not aldım, tekrar tekrar okunası canım kitap..
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 10 verdi
0 yorum

Veciz Sözler - S41

Sanki kendi geçmişinin tavan arasından yeni inmiş, Nesteren de onu merdivenin başında bekliyormuş gibi.
"İlkokuldayken silgimizin ortasından bir ip geçirip boynumuza asardık."( Ah Sulhi senin de mi tek hazinen geçmişin!)
S. tarafından eklenmiştir.
mütemmimcüz

mütemmimcüz

@mutemmimcuz

Diploma başarılı bir yaşam yolculuğunun biletidir
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Aksay Doğan

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

"Düşmanın varsa kendin olamazsın."
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Aksay Doğan

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

"...Hayır canım, kitap bir sürgün yeridir. Sürgünün bitmesini beklersin, sonra bir de bakarsın ki, yuva diye bir şey yok, dönülecek bir yer de yok!"
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Çiğdem Koç

Çiğdem Koç

@cigdemkoc

Diyeceğim, bu hayatta, her şeyin lastik gibi sündüğü, bir türlü kopamadığı bu hayatta bir şey, herhangi bir şey nasıl biter?
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

"İnsanoğlu beklerken nefes almaz, yutkunur." (s.15)
ataç ikon Veciz Sözler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Barış Bıçakçı Kitapları
Deneme ve roman türündeki kitaplarıyla son yılların sevilen yazarlarından biri haline gelen Barış Bıçakçı'nın en iyi kitaplar...