up
ara

Yüreğim Seni Çok Sevdi

Yüreğim Seni Çok Sevdi Konusu ve Özeti

Yüreğim Seni Çok Sevdi
Birbirine aşık olan bir çift, ailelerin karşı çıkması sonucu bambaşka hayatlara savrulur. Sevmedikleri kişiler ile evlenen Aslı ve Murat yıllar sonra tekrar karşılaşır.
Yazar:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752110939
Sayfa: 464 sayfa Basım Tarihi: 2007
Yüreğim Seni Çok Sevdi Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Yüreğim Seni Çok Sevdi, Canan Tan'ın 2007 yılında yayımladığı ve diğer romanlarında olduğu gibi yine okurlarını derinden etkilemeyi başardığı duygusal bir aşk romanıdır.

Yüreğim Seni Çok Sevdi Kitabının Konusu
Kitabın konusu, Aslı ve Murat'ın birbirlerine karşı olan derin duygularını ve birbirlerinden vazgeçemeyişlerini anlatan dokunaklı bir aşk hikayesine dayanır.

Yüreğim Seni Çok Sevdi Kitabının Özeti
Aslı ve Murat İTÜ işetme bölümünde tanışan iki arkadaştır. Murat, Aslı'nın yakın arkadaşı olan Emre ile arkadaştır, oldukça da varlıklıdır. Bundan dolayı Aslı onun şımarık zengin çocuklarından olduğunu düşünür. Murat ise Aslı'ya aşık olmuştur ve ona Nazım Hikmet'in bir şiirini yazar.

Seni düşünmek güzel şey ümitli şey
Dünyanın en güzel sesinden en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey
Fakat artık ümit yetmiyor bana,
Ben artık şarkı dinlemek değil
Şarkı söylemek istiyorum !!!

Bu şiirle Aslı ve Murat'ın ilişkisi yeni bir boyut kazanır. Aslı, zamanla Murat'ın aşkına inanmaya başlar. Bir gün Murat ve Aslı Bursa'ya Murat'ın ailesiyle tanışmaya giderler. Murat'ın ailesi bu ilişkiyi asla onaylamaz çünkü onlar son derece geleneklerine bağlı bir ailedir ve alacakları gelin evinde oturan biri olmalıdır. Aslı, onların hayallerindeki gelin profiline çok terstir. Bu durum çiftin arasını son derece açmıştır. Murat, ailesi ve Aslı arasında bocalamaya başlamıştır fakat Aslı'dan vazgeçmemeye kararlıdır. Aslı ise bu durumlardan kurtulmak için Amerika'ya gitme kararı almıştır. Aslı Amerika'da master yapmaya gitmiştir .Bu sırada sürekli Murat'tan arkadaş aracılığıyla haber almaktadır. Aslı, okul bitiminde de orada kalarak çalışmaya başlar.

Murat'ın babası hastalanır ve üzerindeki evlen baskısı da buna bağlı olarak artar. Kendi geleneklerine uygun bir kızla evlendirmek için uğraşırlar. Bu sırada Aslı'nın yakın arkadaşının düğünü vardır ve aşırı ısrar sonucu düğüne gelmeyi kabul eder ve Türkiye'ye gelir. Düğünde Murat ile karşılaşırlar. Murat onu sevdiğini, vazgeçmediğini ve evlenmek istediğini söyler. Aslı ise bu ilişkinin sonunun olmadığını, bunu anlaması gerektiğini söyler.

Aslı Amerika'ya döndüğünde ona evlenme teklifi eden Profesör Robin'in evlilik teklifini kabul eder. Bunun üzerine Murat'a son bir mail atar ve şunları yazar.

Yarın evleniyorum Murat!
Bir başkasının kadını olmadan önceki son gecem bu...
Biraz dertleşelim mi?
Biliyorum, çok kızdın bana.
Veda bile etmeden çekip gitmekte haklıydın.
Son sözlerinle, Bursa'ya gelin gideceğime Amerika da evlenip oraya yerleşmeyi göze almamı yadırgamıştın.
Bunu senin için yaptığımı söylesem inanır mısın bana?
Unutma, sen de kabul etmiştin; imkansız aşktı bizimki.
Asla bir araya gelemeyecektik!
İçindeki son umut kırıntılarını yok etmeden, benden vazgeçip kendi düzenini kuramayacaktın.
O kırıntıları söküp atmalıydım ki, yollarımız bir daha kesişmemek üzere ayrılabilsin...
İşte bunu yaptım ben Murat!
Başka türlü kurtulamayacaktın sevdamdan.
İndireceğim ağır darbenin şiddetini hafifletecek bir yol aradım.
Buldum da: Gözlerden uzak bir yerde,bir yabancıyla evlenmek!
Kabul etmelisin ki, burnunun dibinde bir başka Türk ile evlenmeme dayanamazdın.
Söylemiştim sana, ölesiye bir aşk yok aramızda.
Onun yüreği senin kadar sevmiyor beni.
Benim yüreğimse çoktan vazgeçti kendinden...
Sen ne düşünürsen düşün, aşkımıza ihanet ettiğime inanmıyorum ben.
Sessiz sedasız hayatından çıkıyorum yalnızca...

Hoşçakal MURAT!
Özgürsün Artık...

Bu mailden sonra Murat da hiç istemese de hayatına devam edebilmek adına ailesine uygun bir kızla evleniyor. Bu sırada Aslı'nın da evliliği hiç umduğu gibi gitmiyor. Aslı, Türkiye'ye dönme kararı alıyor fakat Robin ise Aslı ile Türkiye'ye gelmiyor. Bu nedenle Aslı, Robin'den ayrılarak Türkiye'ye dönüyor.

Aslı Bursa'da bir seminere katılıyor ve tesadüfen Murat da bu seminere davetlidir. Seminerde karşılaşırlar ve eski iki arkadaş gibi hal hatır sorarak konuşurlar. Murat Aslı'yı hiç unutmadığını ve sürekli hakkında haber aldığını söyler, bunun üzerine Aslı bunun şuan birlikte olduğu kişiye haksızlık olduğunu söyler. Murat ise Aslı'nın ondan önce olduğunu ve ölene kadar da olacağını söyler. Hem Murat'ın kızının adıdır Aslı, hep Aslı'm diye seslenir kızına....
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

Bir arkadaşım tavsiye etmişti bu romanı:En sevdiği romanmış.
YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ

Roman; Canan Tan; 2007; 4.Basım; 479 Sayfa (3) (23.12.2010)

Bir arkadaşım tavsiye etmişti bu romanı:En sevdiği romanmış.Arkadaşım 35 yaşında ve bir kitabevinin satış ve pazarlama bölümünde çalışıyor.Bu romanı nasıl sevdi anlayamadım.Bana tavsiye edilmemiş olsa idi okumazdım; vakit kaybına tahammülüm yok çünkü.Ne yazık ki zevkler tartışılamıyor.Birimizin çok zevk alarak okuduğu bir eseri bir başkası hiç mi hiç beğenmeyebiliyor.

Bana tavsiye edildiği tarihi bir vesile ile not almışım:6 Ekim 2008! Neredeyse iki yıldır okuyacağım kitaplar listemde bekliyormuş bu roman.Tavsiye edilen bir kitap beni heyecanlandırıyor.Nihayet sıkı bir roman okuyacağım diye seviniyorum.Kitabı okumaya başladığımda bazen inadım tutuyor beğenmesem de sonuna kadar okumak istiyorum.Sonuç işte bu romandaki gibi hüsrana uğratabiliyor beni.Neden sevmedim bu romanı?..Sevmedim demeyeyim de beğenmedim diyeyim!

378'inci sayfaya kadar asıl kızın âşık olduğu Murat isminde bir çocuk var.O kadar yüzeysel bahsediliyor ki kişilerden bahsedilenler bir türlü gözümün önüne gelmedi.Asıl kızın ismi ise Aslı.Roman 479 sayfa boyunca devam ediyor ama Aslı'yı zihnimde canlandıramadım maalesef.Romanda Aslı'nın istediği her şey gerçekleşiyor hem de büyük bir rahatlıkla.Gerçek yaşama benzemeli roman. Sıkıntılar olmalı. Kahramanlar bu sıkıntıları yaşarken,bizler de tedirgin olmalıyız.Birlikte yaşamalıyız bu süreçleri.Ama olmuyor:Yüreğim Seni Çok Sevdi müthiş bir sonla bitebilir mi acaba,diye kendi kendimi kandırıyor ve okumaya devam ediyorum. Hiçbir beklentim kalmıyor sonlara doğru.Vasat başladı,gelişme bölümü sıkıntı verdi,sonuç ise hüsrana uğrattı beni.

Ha,misal istakoz nasıl pişirilir bu romandan öğrenebilirsiniz. Amerika'nın şehirlerini,iyi yemek yenilebilecek bir kaç restoran adını,392. sayfada 'kokarca' tarifini bulabilirsiniz.Nasıl yazılabilir böyle bir roman? Bu roman Yazarı'na ne verebilir? Ben bir roman yazdım! Eee? Nasıl bir roman bu? Yazar bu romanı bir aşk romanı olarak mı sunacak okurlarına? Kitabın arkasında '(...) destansı aşkın öyküsü' yazıyor ama lütfen bu romanda destansı bir aşk buldum diyen varsa yazsın açık açık.Romanın ikiyüzkırk sayfasını (yarısını) kitaptan çıkarsak bile pek değişiklik olmayacak sanki...Bu kadar boş yazılmış,boşa yazılmış sayfalar var.

Açıkçası:Ben bu romanı beğenmedim; zaman kaybı oldu benim için. 'Roman' olarak bile kabul görmeyecek bir eser. Ama yok ki bir eserin piyasaya sürülmeden önce iyi bir yayın kurulunun elinden geçme durumu. Yazarın ünlü bir ismi varsa eser basılabilir.Okunur mu? Evet; okunabilir. E,bu nasıl bir gerçek.Okunuyor roman.Binlerce de basılabiliyor. Havsalam almıyor vesselam.

Perşembe,23 Aralık 2010
2 yorum
Gölge (@golge2010)
inceleme gibi inceleme!! Canan Tan'ın romanlarını okurken kahramanlarında bir burjuvalık sınıfı seziyorum özellikle gidilen lüks restorantlar, lüks yemekler, lüks tatiller falan filan...Ama senin kadar bakış açımız geniş değil Semih Abi yine de okumayı seviyorum Canan Tan'ı.
06.06.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne mutlu sana.Daha iyi yazarları merak ediyorum ben hep!?
06.06.17 beğen cevap
Elif DB

Elif DB

@elifdemirbuken - Adıyaman

Ah Şu Tavsiye Kitaplar
Lisedeyken bir arkadaşım okumuştu ve bana okumam için tavsiye etmişti. Arkadaşım kitaptan ballandıra ballandıra anlattığı için benim de iştahım kabarmış biran önce alıp okumaya koyulmuştum. Üstelik ilk defa bir aşk romanı okuyacaktım. Ve bu aşk da kitabın arkasında bahsedildiği gibi efsanevi bir aşktı(!) Bu bilgiler ışığında imkansız ve destansı bir aşk romanı okuyacağım beklentisiyle kitaba başladım. Bir de bu kitap, Canan Tan'ın ilk okuyacağım kitabıydı. Ama son kitabı oldu. Çünkü az önce anlattıklarımın hiçbiri yoktu kitapta. Destansı ya da imkansız bir aşk romanı değildi. Yazar imkansız bir aşktan bahsetmiş olmak için kitabın kahramanları olan Aslı ve Murat arasında mantıksız bir nedeni engel olarak göstermiş. Kitabın sonunda üzüldüm tabi çünkü kitaba ayırdığım vakit ziyan oldu. Beni aşk romanlarından soğutan Canan Tan'a da ne desem bilemedim. Tek katkısı neydi derseniz Bursa'yı merak ediyordum onun hakkında bilgi sahibi oldum. Ve birkaç şehirden daha bahsetmişti. Oysa ben bir gezi kitabı ya da birbirlerine engel olan iki kişi değil de gerçekten efsanevi bir aşk romanı bekliyordum. Bu yüzden okurken yazarla çok kavga ettim ve kendisiyle iyi bir tanışma meydana gelmediği için diğer kitaplarını da okumadım. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben beğenmedim onun yerine başka bir aşk romanı okunabilir.
0 yorum
MAHMUT AKINCI

MAHMUT AKINCI

@mahmutakinci - Diyarbakır

Bir Türk romanında daha hayal kırıklığı yaşadım. Bir roman sadece betimlemeleri ön planda tutmamalı veya duyguları abarta abarta işlememeli.
Roman bittiğinde aklımda kalacak olan bazı yeni bilgiler veya yeni duygular olmalı. Ya da kitabı kapattığımda o kitap bana bir şeyleri derinlemesine düşündürmeli veya beni bir şeylere yönlendirmeli.
Birkaç güzel cümle ve birkaç üsulüne uygun betimleme dışında bir şey bulamadım. Ancak yine de emek vermiş Canan Tan.
Belki de romanda anlatılanların büyük bir kısmını çoğumuz yaşadağımız içindir bu romanı sıradan buluşum. Başka bir deyişle bize yabancı duygular değildi anlatılanlar. Çok sığ ve kaba bir tabirle “sıradan bir roman” da denebilir.

Kötü bir roman mı? Hayır!
Beni çok mu sıktı okurken? Hayır!
Ancak benim beklentimin çok altında kaldı!

*Roman okumaya yeni başlayanlar için çok keyif verebilir belki?
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba puan vermedi
1 yorum
biyojen (@biyojen)
Neden erkekleri engelliyorsunuz Mahmut bey
27.03.18 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Yüreğim Seni Çok Sevdi
Korkuyorum bakmaya gözlerinin içine
Korkuyorum sana bir gün acı vermekten
Ne kal demeye gücüm var sana
Nede git diyebiliyorum korkusuzca
Korkum seni tekrar kaybetmekten
Korkuyorum yılları tekrar sensiz geçirmekten
Sana neden bu kadar bağlıyım bilmiyorum ama
Gözlerim gözlerine baktıkça
Bu can bu tende durdukça
Ben bir gün senden vazgeçsem bile;
Kalbim senden vazgeçmez
Gönlüm senden vazgeçmez
Ne bileyim kömür gözlüm
Ben bir şey yapmadım ki
Yüreğim Seni Çok SevdiYüreğim Seni Çok Sevdi
O Yürek Talan
O Yürek Yangın Yeri
O Yürek Seni İstiyor
Bir Tek Seni
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

İmkansız Aşk bu muydu!
Kitabın ismine aldanarak almıştım çok çok acıklı bir aşk hikayesiyle karşı karşıya kalacağımı düşünüyordum. Canan Tan'ın okuduğum ilk kitabı bir sonrakini alırsam bir daha düşüneceğim. İmkansız aşk bu diyor yazar kitabını anlatırken ama ben ortada bırakılmış bir aşk buldum sadece mücadele edilmemiş,bırakıp kaçılmış . Aşk konusundan çok Aslı'nın öğrenciliği , iş hayatına atılması ,kariyerleri ve kendine olan güveninden başka eh biraz da Murat var yani hayatında...Kısaca kitabın içeriği AŞK değil Aslı'nın çalışma hayatındaki başarıları...
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Roman hakkında en gerçekçi incelemelerden biri bu.Tebrik ediyorum Nilgün seni.KAHİN kitabını bulamadım bu arada;haberin olsun.
25.08.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Tesekkur ederim Semih Abi.Kahine geldik mi yine aslında internetten satın alabiliyorsunuz diye biliyorum ama olsun ne de olsa bulursunuz okursunuz er yada geç
26.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Internet marifetiyle mi bulunur KAHİN?
26.08.17 beğen cevap

Yüreğim Seni Çok Sevdi - S41

"Bak hele...kısacık bir oyundan bunca sonucu çıkarmak, her babayiğidin harcı değil. Hem, hırslı olmanın neresi kötü? Yaşam içindeki en geçerli itici güç, hırs değil midir?
Kamer Elcyr tarafından eklenmiştir.
Gülizar Çalık

Gülizar Çalık

@gulizarcalik - Ankara

En acısı da ne biliyor musun?
"Aslında sana hiç sahip olamadığımı, seni
kaybettiğimde anlamış olmam."
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
" Yüregim seni çok sevdi
o yürek talan
o yürek yangin yeri
o yürek seni istiyor
bir tek seni..."
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
CANSU.

CANSU.

@ncansu

bir adın kalmalı geriye
bir de o kahreden gurbet
beni affet
kaybetmek için erken, sevmek için çok geç
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özge Ata

Özge Ata

@ozgeeata

Biliyorum, imkansız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime..." demişti Murat. "Çünkü, Yüreğim Seni Çok Sevdi!..." Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını. "Yüreğim seni çok sevdi o yürek talan o yürek yangın yeri o yürek seni istiyor bir tek seni...
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülizar Çalık

Gülizar Çalık

@gulizarcalik - Ankara

Yüreğim seni çok sevdi, demiştin. Fazlasıyla kanıtladın. Bu kadarını yapamadım ben. Yüreğimdeki sevgiyi yüreğime gömdüm.
Senin adın da hep bende yaşayacak.
Ama... Şairin dediği gibi...

bir adın kalmalı geriye
bir de o kahreden gurbet
beni affet
KAYBETMEK İÇİN ERKEN, SEVMEK İÇİN ÇOK GEÇ...
ataç ikon Yüreğim Seni Çok Sevdi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...