up
ara
‹ Tüm Yüreğim Seni Çok Sevdi İncelemeleri

Yüreğim Seni Çok Sevdi Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Bir arkadaşım tavsiye etmişti bu romanı:En sevdiği romanmış.
YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ

Roman; Canan Tan; 2007; 4.Basım; 479 Sayfa (3) (23.12.2010)

Bir arkadaşım tavsiye etmişti bu romanı:En sevdiği romanmış.Arkadaşım 35 yaşında ve bir kitabevinin satış ve pazarlama bölümünde çalışıyor.Bu romanı nasıl sevdi anlayamadım.Bana tavsiye edilmemiş olsa idi okumazdım; vakit kaybına tahammülüm yok çünkü.Ne yazık ki zevkler tartışılamıyor.Birimizin çok zevk alarak okuduğu bir eseri bir başkası hiç mi hiç beğenmeyebiliyor.

Bana tavsiye edildiği tarihi bir vesile ile not almışım:6 Ekim 2008! Neredeyse iki yıldır okuyacağım kitaplar listemde bekliyormuş bu roman.Tavsiye edilen bir kitap beni heyecanlandırıyor.Nihayet sıkı bir roman okuyacağım diye seviniyorum.Kitabı okumaya başladığımda bazen inadım tutuyor beğenmesem de sonuna kadar okumak istiyorum.Sonuç işte bu romandaki gibi hüsrana uğratabiliyor beni.Neden sevmedim bu romanı?..Sevmedim demeyeyim de beğenmedim diyeyim!

378'inci sayfaya kadar asıl kızın âşık olduğu Murat isminde bir çocuk var.O kadar yüzeysel bahsediliyor ki kişilerden bahsedilenler bir türlü gözümün önüne gelmedi.Asıl kızın ismi ise Aslı.Roman 479 sayfa boyunca devam ediyor ama Aslı'yı zihnimde canlandıramadım maalesef.Romanda Aslı'nın istediği her şey gerçekleşiyor hem de büyük bir rahatlıkla.Gerçek yaşama benzemeli roman. Sıkıntılar olmalı. Kahramanlar bu sıkıntıları yaşarken,bizler de tedirgin olmalıyız.Birlikte yaşamalıyız bu süreçleri.Ama olmuyor:Yüreğim Seni Çok Sevdi müthiş bir sonla bitebilir mi acaba,diye kendi kendimi kandırıyor ve okumaya devam ediyorum. Hiçbir beklentim kalmıyor sonlara doğru.Vasat başladı,gelişme bölümü sıkıntı verdi,sonuç ise hüsrana uğrattı beni.

Ha,misal istakoz nasıl pişirilir bu romandan öğrenebilirsiniz. Amerika'nın şehirlerini,iyi yemek yenilebilecek bir kaç restoran adını,392. sayfada 'kokarca' tarifini bulabilirsiniz.Nasıl yazılabilir böyle bir roman? Bu roman Yazarı'na ne verebilir? Ben bir roman yazdım! Eee? Nasıl bir roman bu? Yazar bu romanı bir aşk romanı olarak mı sunacak okurlarına? Kitabın arkasında '(...) destansı aşkın öyküsü' yazıyor ama lütfen bu romanda destansı bir aşk buldum diyen varsa yazsın açık açık.Romanın ikiyüzkırk sayfasını (yarısını) kitaptan çıkarsak bile pek değişiklik olmayacak sanki...Bu kadar boş yazılmış,boşa yazılmış sayfalar var.

Açıkçası:Ben bu romanı beğenmedim; zaman kaybı oldu benim için. 'Roman' olarak bile kabul görmeyecek bir eser. Ama yok ki bir eserin piyasaya sürülmeden önce iyi bir yayın kurulunun elinden geçme durumu. Yazarın ünlü bir ismi varsa eser basılabilir.Okunur mu? Evet; okunabilir. E,bu nasıl bir gerçek.Okunuyor roman.Binlerce de basılabiliyor. Havsalam almıyor vesselam.

Perşembe,23 Aralık 2010
8 beğen · 2 yorum
Gölge (@golge2010)
inceleme gibi inceleme!! Canan Tan'ın romanlarını okurken kahramanlarında bir burjuvalık sınıfı seziyorum özellikle gidilen lüks restorantlar, lüks yemekler, lüks tatiller falan filan...Ama senin kadar bakış açımız geniş değil Semih Abi yine de okumayı seviyorum Canan Tan'ı.
06.06.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne mutlu sana.Daha iyi yazarları merak ediyorum ben hep!?
06.06.17 beğen cevap