up
ara

Ağlama Tuna

Ağlama Tuna Konusu ve Özeti

Ağlama Tuna
Ağlama Tuna kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yitik Hazine Yayınları
ISBN: 9789944766548
Sayfa: 360 sayfa
Balkan Savaşlarının 100. yıldönümünde faciayı iki Türk ailesinin gözüyle anlatan romanda savaşların öncesi, sıcak çatışmalar sırası ve anavatana göç esnasında yaşanan acı hatıralar, Romancı Halide Alptekin'in nefis üslubuyla okura sunuluyor. Halide Alptekin, Balkan faciasını kor alev gibi sinesine çeken ailesinin yaşadıklarını kalemiyle günümüz insanına aktarıyor.
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Bosna, Karadağ, Üsküp, Silistre... Yüzlerce yıl Osmanlının hakimiyetinde olan içerisinde Türk , bulgar, yunan gibi nice milletlerden insanların hür olarak yaşadığı , kardeşçe geçindiği, rahatça ibadetlerini yaptığı topraklar. Herkesin kardeşçe yaşadığı bu topraklarda 1900 lü yıllarda karışıklıklar çıkmaya başladı. Jandarmalar maaşlarını alamadığı için görevlerini aksatıyor; bu yüzden de ortada düzen kalmıyordu. Hristiyan olan halk bu zamana kadar kardeşleri, dostları , komşuları olan Müslüman Türkleri artık düşmanları olarak görmektedirler. Yıllarca dinlerine , dillerine, namuslarına, mal ve mülklerine dokunmamış olan bir halkı bir anda düşman olarak görüp çeşitli işkenceler, eşkiyalıklar ve lafla sataşmalarla korkutup kaçırmaya çalışmaktadırlar. Kocadede (Abdullah Efendi), oğlu Yunus, gelini Redife, torunu Safiye Silistre'de yaşamaktadırlar. Tuhafiyecilik ile geçimlerini sağlarken komşuları tarafından da çok sevilmektedirler. Yunus Efendinin büyük oğlu Hasan, eşi Nuriye , kızlar Dilnur , oğulları Mustafa ve Mümin Üsküp'te yaşayıp gülyağı ile hayatlarını kazanmaktadırlar. Onlar Rumeli topraklarının evlatlarıdır. Nesillerdir orada yaşamışlar ve yaşamaya devam etmektedirler. Bu hikaye onların ve onlar gibi olan nicelerinindir. Rumeli'de ortalık kızışmaya başlayınca ailemizin de başlarına acı olaylar gelir. Göç etmek zorunda kalırlar ve zorlu bir göç yolculuğu başlar.O dönemin atmosferini , yaşanan olayları, insanların acılarını çok güzel dile getirmiş yazar.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2014/06/aglama-tuna-halide-alptekin.html
ataç ikon Ağlama Tuna
kitaba 8 verdi
0 yorum

Ağlama Tuna - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle