up
ara

Ayaşlı ile Kiracıları

Ayaşlı ile Kiracıları Konusu ve Özeti

Ayaşlı ile Kiracıları
İhtiyar Çilingir kitabının da yazarı Memduh Şevket Esendal tarafından kaleme alınan Ayaşlı ile Kiracıları kitabı Roman, Cumhuriyet Dönemi Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789754940510 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ayaşlı ile Kiracıları isimli kitap 254 sayfadan oluşuyor. Kitap Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Ayaşlı ile Kiracıları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
ISBN: 9789754940510
Sayfa: 254 sayfa
Memduh Şevket Esendal'ın Bütün Eserleri dizisinin ilk kitabı olan "Ayaşlı ile Kiracıları", yazarın en önemli yapıtlarından biridir. 1946'da CHP Roman Ödülü'nü de alan yapıtta, Memduh Şevket Esendal cumhuriyetin ilk yıllarındaki Ankara'dan bir kesit sunar. Eğitimleri, uğraşları, dünya görüşleri farklı insanların ilişkilerini büyük bir ustalıkla sergiler. Romandaki kişilerde, dönemin bütün özelliklerini yansıtmaktadır. Memduh Şevket Esendal, bireysel öğelerden bir bütüne ulaşmanın en güzel örneğini vermektedir...
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Küçük bir anekdot ile başlamak istedim incelememe. Bu kadar kitap varken bu kitabı nereden buldun da okudun diyebilirsiniz. Ortaokulda okurken Türkçe öğretmenimin bana ödev verdiği; benim ise kütüphaneye gidip roman özetleri kitabından özetini çalıp; öğretmene verdiğim roman olması. İçimde bir pişmanlık o zamandan beri vardı. Karşıma çıkınca hemen aldım ve okudum.

Kitap oldukça eski bir kitap. 1934’de basılmış. Milli Eğitim tavsiyeli 100 Temel eser içerisinde bulunan bir roman. Önce kitap olarak, sonra gazetede bölümler halinde, en son TRT’de dizi olarak çekilmiş bir kitap.

Yazarın diline gelirsek; akıcı ve anlaşılır bir dil kullanmış. 1934 yılında yazılmış olmasına rağmen o kadar güzel bir anlatım mevcut şaşırdım. O zamanın diğer yazarlarına göre kıyaslarsak eski kelimeler kullanmamış pek. Karakterler ve olaylar gerçeğe çok yakın; doğal ve abartısız bir dilden oluşuyor. Bu yüzden gerçek anıları okuyormuş gibi bir tat bırakıyor. Çoğunlukla diyaloglardan oluşuyor. Karşılıklı konuşmalarla başlıyor ve bitiyor.

Konusu Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında; başkent Ankara’da geçiyor. Bir apartman dairesinin dokuza bölünmüş odalarının içinde oturan; insanların hayatlarını gerçekçi gözle, sadelik ve içtenlikle, rahat, zoraki betimlemeler kullanmadan, temiz ve doğal bir dil kullanılarak anlatılmış hikâyesinden oluşuyor. Yıkılan bir düzenden yeni bir toplum düzenine geçmenin sarsıntıları arasında bocalayan; farklı tabaka ve sıradan insanlardan oluşan bu roman, hem bir sosyal hayata eleştiri hem de ahlak kurallarını ele alıyor. Batılılaşma sorununun ve manevi değerlerdeki bozuluşun topluma yansımasını anlatmakta. İçerisinde çok fazla ahlak kurallarını özetleyen, bize tatlı dille olması gerekeni anlatan konuşmalardan oluşan cümleler mevcut. Alkol, kumar, uyuşturucu, dedikoduculuk, paraya düşkünlük, çıkarcılık, bencillik, sorumsuzluk gibi konulara bol bol değinmiş. . Cumhuriyet dönemi yaşayışı hakkında o yıllarda başlayan ve bugüne kadar gelen bozukluklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyecekler için hoş bir eser. Okurken karşınızda ülkemizin gerçeklerinin farkına vardıran bir roman.

Başlarda beni sarmasa da ortalarda hareket kazanıp sonu güzel olan bir roman. Sakin sakin irdeleyerek okursanız tadına varacağınıza inanıyorum. Önceki okuduğum kitaplara nazaran biraz daha az beğendiğimi itiraf edebilirim. Belki sizlerin çok hoşuna gidebilir. Tavsiye ediyorum ama beklentiniz de yüksek olmasın. Başlarda sıkabilir ama ortaları güzel, sonu ise çok güzel. Alıntım ise " İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor ! "
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İyi beklentilerle okumaya başladığım(Milli Eğitim tavsiyeli romanlardan) okurken baya baya sıkıldığım(halbuki son 25-30 sayfaya kadar neredeyse hepsi diyalog) fakat yine de 3 yıldız veremeyip 4 yıldız vermeye karar verdirecek kadar tat bırakmış roman. Bireyden bütüne ilerleyen roman Türk Edebiyatının baş yapıtlarından diye geçmiş bazı kaynaklarda. Baş yapıt olmasa da hoş yapıt diyebiliriz. :)
Düzeltme: Aradan iki yıl geçmiş ve ben ne kadar yüzeysel şeyler yazdığımı okuyup utandım. Evet okurken onca diyaloğa rağmen sıkıldığımı hatırlıyorum zira uzun paragrafların, kapalı anlatımların okuyucusuyum ama bu kitaba 3 ve 4 yıldız verme arasında gidip gelme hakkını vermez bana. Yazarken hangi ruh halindeyim bilmiyorum ama bana aldırmayınız, beni çok şaşırtmış bir kitaptır. Zorla, bir an önce bitsin diye okuduğum kitap hala sımsıcak aklımdaysa burada bana özür dilemek düşer. Ayaşlı ve Kiracıları'ndan, Memduh Şevket Esendal'dan özür dilerim. 29 Mart 2015
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mustafa Mert

Mustafa Mert

@defterimdenyansimalar - Antalya

934 yılında yayınlanmış bu roman, Ankara’da yeni, yapılmış bir apartmanın dokuz odalı bir bölüğünde ayrı ayrı odalarda kalanların yaşayışını anlatır. Anlatıcı bir bankada memurdur. Roman onun ağzından başlar, Incelemenin tamami http://defterimdenyansimalar.blogspot.com.tr/2014/11/ayasl-ile-kiraclar.html
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Melike Aydın

Melike Aydın

@melikeay - Kastamonu

Kitabı okumaya başladığımda ödül almış olduğundan dolayı bir beklentim vardı. Kitabı okumaya başladığımda ise gitgide sıkıldım ve okuma gereği duymaz hale geldim. Aslında kitabı yarıda bırakma diye bir alışkanlığım yoktur fakat kitap henüz başından çok sıkıcı geldi ve bıraktım.
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fakat Müzeyyen ?

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Ayasli nin binasinda oturan kisilerin yasadiklarini anlatiyor , dil bakımından akıcı , anlaşılır ama beni pek sarmadı biraz sıktı diyeyim ama sakin kafayla sindire sindire okursaniz belki hosunuza gider , okumak isteyen herkese iyi okumalar..
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 6 verdi
0 yorum

Ayaşlı ile Kiracıları - S41

- Aman alsın. Kimi isterse alsın, beni bu piçten kurtarsın da...
zeynep gun tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor..!
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

- Adam sen de! Öylesinin sevmesinden ne olacak. Daha çocuk desen çocuk ! Sizden genç. Genç adamın sevgisine inan olur mu?

- Ya, demek gençlerin sevgisine inanılmaz ha................................?
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

- Bana sorar mısın sen: Böyle geceleri de yaşadım diye hayat defterine yazmamalı !..

- Bunlar ne laflar canım, yaz yazma yaşayacak değil misin? Yazarsan ne olur, yazmazsan ne olacak?

- Kendi kendini aldatmış olursun...
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hüseyin Bakır

Hüseyin Bakır

@huseyinbakir - Artvin

Ben onu ilk gördüğüm ve selamladığım zaman, nasil anlatayım, sanki biraz çekindim, yanlış bir iş yapmış olmaktan korktum. Şimdi yazarken de korkuyorum: Benim bu yazdıklarımı okur, bunlar içerisinde kendisini tanır, sonra günün birinde karşıma çıkar da " Sen benim için ne saçmalar yazmişsın ? Yazacak başka birşey bulamadın mı? derse ne derim...
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
musa06

musa06

@musa006 - Ankara

 paylaşım fotoğrafı
Siz nasıl yapıyorsunuz merak ediyorum da kitap okurken birsey yeme/içmeye hala alışamadım, beceremiyorum. 😕 Dikkatim çok dağılıyor.. İşin sırrı nedir acep ?🧐
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz.
ataç ikon Ayaşlı ile Kiracıları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum