up
ara

Çocuk Eğitimi

Çocuk Eğitimi Konusu ve Özeti

Çocuk Eğitimi
Çocuk Eğitimi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Cem Yayınevi
ISBN: 9789754065756
Sayfa: 248 sayfa Basım Tarihi: 1970
Adler, bu kitabında kişisellikle birlik ve bütünlük, üstünlük eğilim ve çabası, aşağılık kompleksi gibi temel nitelikteki kuramsal görüşlerini çocuklarını ev ve okuldaki gelişimi ve eğitimi üzerine uygular, günümüzde hala geçerliğini koruyan sonuçlara varır. Özellikle işin uzmanı olmayan kişiler için kolay anlaşılır bir üslupla yazılan ve eğitim literatüründe köşe taşı sayılan bu küçükeser, çocukların evde ve okuldaki eğitimiyle ilgili bol miktarda gözlem sunar okuyuculara, anne-babalara, öğretmenlere, kısaca çocuklarla düşüp kalkan herkese gerek çocuk, gerek toplum açısından uygun bir eğitimin nasıl olacağı konusunda gerekli tavsiyelerde bulunur, yol gösterir. Ayrıca çocukların gelişiminde karşılaşılacak aksaklıkların ele alınıp incelendiği bu kitapta, davranış bozuklukları, okulda başarısızlık ve karakter özellikleriyle ilgili olarak bireysel psikolojiyi temel alan akla yakın açıklamalara yer verilir, toplumsallık duygusunun herhangi bir aksaklığa yer vermeyecek gibi geliştirilmesinin önemi vurgulanarak bunun nasıl gerçekleştirileceği anlatılır.
Pelin

Pelin

@pelinnn

Kitabı incelemeye Adler'in hayatından öncelik vererek başlamak isterim. Adler Bireysel psikolojinin kurucusu, Freud'la yollarını ayırdıktan sonra bireysel psikoloji adı altında arkadaşlarıyla dernek kurmuştur. Freud kuramında değinmekten uzak durduğu toplumu Adler özellikle belirtmiş; kuramında gerek fon gerek baş rolü vererek kuramını geliştirmiştir.

Bireysel psikoloji, her birey çevreye özgü olgular içinde doğup şekillenir esasına dayanır. Şimdi dönelim Adlerin hayatına... Orta sınıfa mensup tüccar baba, ev hanımı hamarat anne 4 erkek 2 kız kardeşe sahip Adler. Kendisi 2. çocuk ve türlü rahatsızlıklardan geçmesi ölümün kıyısında oluşu annesinin bunun üzerine sürekli üstüne düşüşü, sağlıklı dinç abisinin gölgesi altında ezilişi sürekli yarım noksan hali içinde oluşu, üstüne üstlük sürekli oyun oynadığı küçük kardeşinin yanı başında hastalıktan ölüşüne tanık olması hayatında büyük iz bırakmıştır. Çocukken zatüre geçirmesi ve hayatında büyük rol oynamış raşitizm rahatsızlığı sağlıklı abisiyle mukayese etmenin yanında kendi içinde ezilmesi yetersizlik hissiyatı doktorluk mesleğini önceden seçmesini mantıklı kılıyor. Özellikle aşağılık- üstünlük kompleksi ile doğum sırasına göre kişilik gelişimlerine verdiği önemi yaşamından anlayabiliriz :)

Kitaba dönecek olursak, çocuğun doğumundan itibaren ilk sosyal çevresi evde yetiştirilmesinde başrol oynayan anne babadan ilerleyip, okul yaşamına geçisinden bahseder. Okul yaşam, evdeki dünya ile dış geniş boyutlu dünyası arasında aracı rolü oynar. Toplumsallık duygusu okulda ağırlık kzanıp barometre işlevi göreceğini belirtir. Evdeki hatalı yaklaşımların okul çevresiyle törpülenebileceğini ama yine evdeki ilk yetiştirilme gibi tam manasıyla iyileştirme olamayacağını benimser. Eğitim camiasında olanlar daha iyi anlar, bu durumun bolca örneğini görmüşlerdir malesef.

Toplumsallaşmak enikonu kişinin birden çok ben'in varlığıyla ilgili bulunduğu, ben-sen ilişkisine dayalı ve insan dünya ilişkisine dayalı. Başarı da salt bizim öznel istemimize bağlı değil - ki öznelliğimiz bile aktarım dışında toplumun olgularına binaen duruştan ilerleyen oluşum- nesnel realitelerle ilişkimizden doğup çıkar. Her ne kadar toplumsal normu kıstas olarak belirlemesine karşı çıksamda haksız da diyemem. Yazıldığı dönem itibariyle görüşünü de ele alarak yargılamak gerek. Günümüzde metropolleşen kent yaşamı, salt bireyci hayatımızı idame edişimiz Adlere isyan bayraklarını çekmeme engel olamıyor yine de :)
ataç ikon Çocuk Eğitimi
9.5 (2 oy)
0 yorum

Çocuk Eğitimi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Pelin

Pelin

@pelinnn

Başarı, salt bizim öznel istemimize bağlı değildir, nesnel realitelerle ilişkilerimizden doğup çıkar.
ataç ikon Çocuk Eğitimi
9.5 (2 oy)
0 yorum