up
ara

Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Ve Sen Kuş Olur Gidersin Konusu ve Özeti

Ve Sen Kuş Olur Gidersin
Ve Sen Kuş Olur Gidersin kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Profil Yayıncılık
ISBN: 9789759960834
Sayfa: 128 sayfa Basım Tarihi: 2003
"Önceden söyleyebilecek bir sözüm yok... Söylenmesi gereken ne varsa söylemeye çalıştım. Bu benim gibi biri için çok kolay değil. Bir çırpıda anlatmaya çalıştım her şeyi. Durup düşünürsem anlatmaktan vazgeçebilirdim. Bazı şeyleri, anlatmaktan ötürü de pişman olacağımın farkındayım. İnsan, duygularının apaçık bir biçimde başkalarınca bilinmesini istemez sonuçta. Bir öykü kahramanı olmanın rahatlığına bırakıyorum kendimi...Samimi bir dille yazılan ve ruhlarınızı okşayacak "Ve Sen Kuş Olur Gidersin" kusursuz bir eser."
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Tarık Tufan kalemini sevdiğim doğrudur. Hatta çok seviyorum. Ve kitaplarının tamamını ikinci kez okumaya başladım. Farklı bir kalem onun kalemi, bambaşka başlauıp bambaşka ilerleyen sizi farkşı farllı duygulara sürükleyen bir kitap. "Ve sen kuş olur gidersin"

Tarık Tufan'ı tanıyanlar bilirler onun kalemi biraz negatiflikle dolu. Aslında ben bu duruma şöyle diyorum, herkes hayatın pozitifini gün yüzüne çıkarıyor, lakin hayat her zaman toz pembe modunda değil. Bir sürü dert ve sıkıntı ile yaşayan hayatında hep acı olan o kadar çok hayat var ki. Bunun farkında olun demek istiyor Tarık abi, bu benim yorumum. Ne diyoruz 'Hayat hep mutlu bitmiyor ve güzelce sonlanmıyor.'

Deneme şeklinde başlayan kitap, içinde geçen karakterle renkli bir hal alarak romana dönüşüyor. Bambaşka bir tad bırakıyor insanda. Okudukça sizi şaşırtacak karakterlerin tutumları. Onca olumsuzlukta kendını kurtarmanın yolunu bulmaya çalışan, parçalanmış bir ailede ayakta kalma mücadelesi veren, yer yer karamsarlıkta boğulup kurtulan kahramanımız kitabı anlatmaya başlar ve bu bayrak elden ele aktarılarak devam eder. Eserde yer alan kahramanların gözünden de olayların anlatılması bir bahçenin farklı ağaçları gibi bütünlük katmış olay örgüsüne. Herkesin hayatının bir Suzanı olmalı dedim kitabı kapattığım anda, en zor zamanınızda size umut olan. Ve bir Muzaffer olmalı size karşıdan ışık yakarak yol gösteren... Kesinlikle okumalısınız. Okuyun diğer kitaplarını da hemen alırsınız 😉
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi
6 yorum
Red Red (@khaos)
Bunu da canlıya taşıyalım, olur mu?
09.09.18 beğen 3 cevap
Emine K (@evelyn)
Bu kitabı bir günde bitirmiştim. Aslında gündelik bir dille yazılmış ama satır aralarında oldukça derin, düşündürücü sözler mevcut. Genel olarak ben de beğenmiştim ve Tarık Tufan ile tanışmama sebep olmuştu. Güzel bir kitap. Önerilebilir.
09.09.18 beğen 2 cevap
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

UÇURTMA YAPILIP GÖKLERE BIRAKILAN UMUTLAR . . .
okuduğum 4. tt kitabı..
yine dram..
yine umutsuzluklar...
yine hüzünler..
yine hayata devam edebilme çabaları..
yine huzurdan uzak her şey...

Tarık Tufan gerçekten kelimelere boks eldiveni geçirebilen bir yazar .. deneme gibi başlayan kitabın ilerde aslında bağlanarak bir romana dönüşmesini okuyoruz.. kısım kısım bölümlere ayrılmış kitap.. baya bir süre yazarın bakış açısından görüyoruz dünyayı... daha sonra sevdiği kız lola (suzan) gecıyor pencereye o da bir şeyler anlatmak istiyor.. daha sonra kız kardeşi alıyor bayrağı.. ve babası.. ve de son bölümlerde kuş kafesi imalatçası Muzaffer ...aslında roman içinde karakterlerden de bir şeyler dinlemek guzel bır hava katmış romana...

Tarık Tufan kalemini genelde hep negatif temalardan besliyor.. bu kitapta da sıkça rastlıyoruz bu alışkanlığına.. parçalanmış bir aileden arda kalan dünyaya gelene kadar içler kararıyor. Annesi ölüyor.. Babası ölümünden önce evi terkediyor.. kız kardeşi bir yana savruluyor.. kendi bir yanda tutunmaya çabalıyor... kopukluklar.. çabalar..herşeye rağmenler.. acılar.. yoğun bir dram hem de çok yoğun.

Yani dram sevmeyenlerin ..ayyy..öfff.. içim baydı.. diyenlere tavsiye edeceğim bir tarz değil bakmayın ben dramı severim.. o nedenle de buyuk bır keyıf aldım..

iyi ki var böyle kalemler...
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

Merhaba arkadaşlar. İnternette çok sık alıntılarına denk gelip ve tabiki de isminden de etkilenip satın aldığım bir kitaptır kendileri. Aldım ve bir solukta okudum. Bir solukta okumuş olmam kitabın çok şahane olduğunu mu gösteriyor, elbette hayır! Hani kitap kötü demek haksızlık olur . Zira bolca alıntı yapmamdan çok da kötü not vermediğimi anlamışsınızdır. Öyle bir şey ki kendimi aşk acısı çeken, dünyadan kopmuş, boşlukta sallanan ergen bir kız gibi hissetim. E yalan mı? Aşk acısı çekiyorum, dünyadan henüz kopmadım ama kopmak üzereyim, boşlukta sallanıyorum fakat ergen değilim, kabul etmiyorum:) Her neyse kitap cümleleri; bolca duvara yazı olacak melankolik mesajlar niteliğinde. Okurken sıkılmadım fakat beni doyurmadı. Böyle sürekli melankolik alıntılar olabilecek cümleleri barındırması edebi yönünü çok güçlü kılmıyor. Hatta bana göre basitçe kalmasına sebep oluyor. Fakat tüm bunlara rağmen hunharca okudum ve okurken mutsuzluğum, yalnızlığım ve terkedilmişliğim aklıma geldi. Halbuki ben iyiydim, güzeldim, güçlüydüm. Meğer bana soranlara sahte cevaplar vermişim:
“Ben iyiyim, hiçbir şeyim yok,” diye.

...Hayır iyi değilim, inanmayın bana...
Hepinize iyi okumalar. İyi geceler.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi
2 yorum
Mayhoş (@mayhosh)
💐
12.06.19 beğen cevap
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Tarık Tufan'ın bu kitabında hayatı sorgulayan, kimliğini arayan, yorgun bir kahraman çıkıyor karşımıza. Kitabın önsözünde de ''Bir öykü kahramanı olmanın rahatlığına bırakıyorum kendimi.'' diye belirtmiş Tarık Tufan.

Tarık Tufan'ın kaleminde farklı bir tat var. Samimi bir üslubu, yalın bir dili var kitabın. Sanki en yakın arkadaşınızın derdini dinliyormuş gibi, bazen de en yakınınızla dertleşiyormuş gibi hissediyorsunuz. Kendi arayışlarınızdan mısralar okuyorsunuz. Kendinizi buluyorsunuz. Bazen hüzünleniyorsunuz okurken, acı dolu bir hayata tanıklık ediyorsunuz. Fakat sakinleştiriyor kitap sizi aynı zamanda.

Özellikle duygularını derinden yaşayanların, derinden hissedenlerin ve psikolojiyi sevenlerin okurken kendilerinden bir şeyler bulacağını düşünüyorum. Ben severek okudum. Okumayı düşünenlere de tavsiye ederim...
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 8 verdi
0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

Tabi genel olarak okuduğum veya okuyacağım kitaplar hep bir tavsiye üzerinde ilerliyor...

Sevgili kuzenimin, kitabı olup ve okumam için vermiş olduğu “Ve Sen Kuş Olup Gidersin” Tarık Tufan’dan çok güzel bir edebiyat romanıdır.

Kitabı bi solukta bitiremedim, çünkü hasta idim, gerek alıntı paylaşımlarım gerek kitabı okumam hep aksadı.
Ama kısa bir zamanda alıntılarını paylaşıp kitabı bitirme rahatlığına vardım...

Kitabın 125 olmasına aldanmayın, kısa ve az olması ilginizi çektirmeye bilir. Ama ben severek okudum, harika ve inanılmaz bir anlatım vardı, zaten roman yazarın iç çekişmelerini anlatıyordu. Herkese iyi okumalar diliyorum.

Herkesin zamanını çalmalı bu roman :))Bazı şeyleri unutmamak için kollarımıza kazımıştık. Ama artık unutmamız gerektiği anlarda da unutma şansımız olmayacaktı.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi
0 yorum

Ve Sen Kuş Olur Gidersin - S41

Adamla karşılaşmamızın ardından güç bela eve vardım.Hayatın benim için şekil değiştirmeye başladığını hissediyordum.Bugüne kadar alışagelen ne varsa değişiyordu.Dünya değişiyordu, varlık başka bir hal alıyordu.Metafizik bir gerçeklik, bütün görselliği yok ediyordu.
Sümeyra Torun tarafından eklenmiştir.
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt

Pazar yerinde kaybolmuş bir çocuğun annesiyle karşılaştığı ilk anın coşkulu mutluluğu. Bunu hayatım boyunca bekledim. Tam da aradığım şeyi bulabilmenin göksel mutluluğunu.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Bir sevgili gittiğinde ona baktığınız gözlerinizi de alıp gitmiştir. Bir sevgili gittiğinde, altında onunla dolaştığınız gökyüzünü de alıp gitmiştir. İnsan, kaybettikleriyle insandır...
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
bsr

bsr

@bsr75

Hevesleri, beklentileri, erteledikleri, kursağında kalmış kelimeleri kaçırılmış bakışları, gizledikleri,susuşları ve istemsiz veda edişleriyle tamamlanmamış bir cümledir insan...
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erva

Erva

@erv4

Bayat ekmek kırıntıları, alıngan bir kuşun geride bıraktığı son parçalardır.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Zaten öylesine büyük bir gürültünün içine hapsolduk ki, anlatabilmeyi başardığınız birkaç şey de gürültünün içinde kaybolup gidiyor. Alelacele koşarken birbirine bir şeyler söylemeye çalışan insanlar gibiyiz.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Her şeye alışırım ben, çünkü sessiz, küçük bir insanım. paylaşım fotoğrafı
"Her şeye alışırım ben, çünkü sessiz, küçük bir insanım."
Bazen düşünüyorum da hayatım boyunca söylemeyip de vazgeçtiğim şeyleri söyleseydim ne değişirdi acaba ?

Hayatın akışında ne kadar farklılıkla karşılaşırdım ?

Yoksa kader dediğimiz şey o anda yaptığımız anlık, küçük tercih midir ?

💬
Âhh, hayata katlanmanın yolunu bulamayan ne yapsın, biz bir nebzede katlanılır " gibi" yazıyoruz.

Kader bir kıyıda, bir boşlukta veyahut dolu bir anda yakalayıp beyan ettiğimiz "Evet"ler, veyahut "Hayırlar"...

O kadar içli ki içini açıp kimse bakmak istemez, "olanlar oldu" sözüne döner her şey.

Bu kâder denen mefhum öyle ki ; kiminin göğsünde lale, kiminin göğsünde gül...

Âhh Dostoyevski; "İnsancıklar" da o mektupları yazarken acaba nasıl bir halet-i ruhiye içindeydi.

Kâderin cümlesi böyle olur :

"Seni tüm kalbimle seviyorum ama acı kader ! Sadece sevmekle kalıyorum..."
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Beş tane Zweig kitabından sonra biraz yerli edebiyata yönelmek ☺️
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
8 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Şu Tarık Tufan'a bir türlü ısınmadım
10.06.19 beğen cevap
Nebukadnezar™️ (@nebukadnezar)
Beş zweig kitabı nasıl gitti arka arkaya?
10.06.19 beğen cevap
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

Hayatın neresinde kalmıştık? paylaşım fotoğrafı
Hayatın neresinde kalmıştık?
En kötü tarafında, kimsesiz bırakılarak....
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
ahmet özbakır (@ahmetozbakir)
Geçmiş olsun
05.04.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin inşAALLAH🤲
05.04.19 beğen 1 cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

 paylaşım fotoğrafı
Zaten öylesine büyük bir gürültünün içine hapsolduk ki, anlatabilmeyi başardığınız birkaç şey de gürültünün içinde kaybolup gidiyor.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
sultaniyegah (@reyhann)
🕊️
03.10.18 beğen 1 cevap
Gümüş

Gümüş

@budunyayisevgikurtaracak

 paylaşım fotoğrafı
Bir sevgili gittiğinde, ona baktığınız gözlerinizi de alıp gitmiştir.
Bir sevgili gittiğinde, altında onunla dolaştığınız gökyüzünü de alıp gitmiştir.
Bir kuş, bir sevgili...
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum