up
ara

Üç Büyük Usta

- Drei Meister

Üç Büyük Usta Konusu ve Özeti

Üç Büyük Usta
Üç Büyük Usta kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Nafer Ermiş
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789754586152
Sayfa: 217 sayfa Basım Tarihi: 2003
Balzac, Dickens, Dostoyevski

Stefan Zweig, Üç Büyük Usta'da üç büyük yazarın yaşam öyküleri üzerinden, okurlarını edebiyat tarihine, edebi dehanın sınırlarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor."Toplumun romanını yazan" ve kendi gücünü dünyaya kabul ettirmek isteyen Balzac, "ailenin romanını yazan" ve döneminin İngiliz kültürüyle özdeşleşen Dickens, "bireyin romanını yazan" ve yaşamla ölüm, dehayla çılgınlık arasında gidip gelen Dostoyevski hem birer yazar, hem de gerçek birer kişilik olarak Zweig'ın bu eserinde karşımıza çıkıyor.
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Her daim ayıla bayıla okuduğum Stefan Zweig. Bu sefer bir inceleme kitabını okudum. Şimdiye kadar olduğum en farklı Zweig kitabı.
Kitaba ismini veren Üç Büyük Usta yani Balzac, Dickens ve Dostoyevski'yi okuyoruz Zweig'in kaleminden. Şöyle diyor kendileri; toplumun romanını yazan Balzac, ailenin romanını yazan Dickens ve bireyin romanını yazan Dostoyevski.

Kitap, yazarların yaşamından ziyade yazılarının psikolojik öğeleri üzerinde durmuş - bu yüzden biyografi yerine inceleme demek daha doğru bir tanım-. Yazarların çevreleri, yaşadıkları ve yaratmış oldukları kahramanlarının kişilik çözümlemeleri edebi bir dille anlatılmış. Ve kitabın büyük çoğunluğu sevgili Dostoyevski'ye ait. Gerçekten çok çok beğenerek okudum. Böyle kitapları okuduktan sonra yazarların kitaplarını okuduğumda daha bilinçli oluyorum aslında aydınlanma yaşıyorum desem daha doğru olur
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba 9 verdi
0 yorum

Üç Büyük Usta - S41

Balzac, büyüklüğü, elbiselerinin kıvrımlarında ya da tarihi olaylar veya değişik iklimlerle ilgili manzaralarda değil, boyutları büyüklüğünde; kesinliği, mutlaklığı içerisinde biricik olan bir duygunun yoğun şiddetinde aramaktadır. Bir duygunun ancak kuvvetinden hiçbir şey kaybetmediği takdirde üstün bir rol oynayabileceğini; bir insanın ise, ancak bütün çabalarını tek bir gayeye ulaşmak için harcadığı, kendisini dağıtmadığı ve birçok hırsı birden besleyecek şekilde güçlerini israf etmediği takdirde -tutkusu, başka duygularla ilgili hiçbir faaliyete yer vermeyecek şekilde genişlediği, öteki duyguları ezme pahasına kuvvetlendiği ve tabiatı zorladığı zaman- büyük olacağını bilmektedir; tıpkı çift sürgünlü bir dalın ancak işe yaramayan filizleri bahçıvan tarafından kesilip atıldığı veya budandığı takdirde çiçek açabilmesi gibi.
Ahyoka tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Romanlarıyla bütün yoksul, terk edilmiş, unutulmuş çocuklara yardım etmek istiyordu; kendisi de tıpkı onlar gibi kötü öğretmenler, ihmal edilmiş okullar, ilgisiz ebeveynler, insanların çoğunun soğuk, sevgisiz, bencil tutumları yüzünden haksız acılar çekmişti.

-DICKENS-
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

-Büyüklük çabayla elde edilmez, kahramanlıksa öğrenilmez.-
Her zaman deha ile gelenek, duyulmaış olanla sıradan şeyler arasında, ortalarda bir yerde olmak Dickens'ın ünü ve trajedisidir; Yeryüzü dünyasının düzenli yollarında, bedensel ve elle tutulur olanda, rahat ve orta halli burjuva dünyasındadır o her zaman.
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahyoka

Ahyoka

@gulsumyildiz

Dostoyevski'nin dünyası ölümle çılgınlık, rüya ile pırıl pırıl bir gerçek arasında gidip gelmektedir.
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Luanna Josephina

Luanna Josephina

@luannajoseph

Kırılmış gurunun yerine yenisine sahiptir: Şehitlik gururuna. Şimdi içinde yeni bir kırgınlığa , daha, daha fazlasına karşı susuzluk doğar.
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Luanna Josephina

Luanna Josephina

@luannajoseph

Sapkınlık haline getirilmiş olan her duygu diğerinin ırzına geçer, onların suyunu çeker ver kurutur; ama o duyguların çekici yanlarını emer.
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

 paylaşım fotoğrafı
Büyük Usta ZWEİG’İN bu kitabına başlamadan önce bu üç muhteşem yazar hakkında ne bildiğimi, onlarla nasıl tanıştığımı hatırlamaya çalıştım.. İnsan zihni ne özel, saniyeler içinde seni bulunduğun zamandan alıp ter, toprak, meyve ve yeşil kokan çocukluğunun yaz tatillerine götürebiliyor.. :)

Balzac ‘la tanıştığım yıl, ortaokulu bitirdiğim yazdı. En yakın arkadaşımın edebiyat öğretmeni olan annesi, her yıl olduğu gibi o yaz da bir liste yapmıştı yine.. İki Yeni Gelinin Anıları’nda Louise ile Renee’nin mektuplarında mantık evliliği ve aşk evliliği kavramlarıyla tanışmıştık o yaz. Ben mantık evliliğini doğru ve “mantıklı” bulmuşken arkadaşım “aşk evliliği yapacağım ben” kararını çoktan vermişti. Yıllar sonra yetişkin insanlar olarak kitap kulübünde tekrar okuduğumuzda, kendimden utanmıştım o yıllardaki mantıklı düşüncelerimden dolayı. Arkadaşım mı? Mantıklı evliliğinin bilmem kaçıncı yılında.. :))

Dickens’la tanışıklığım ise daha eski.. Sanırım 12-13 yaşlarındaydım. Kemalettin Tuğcu’nun bol acılı kitaplarından sıkıldığım ve karton cildin üzerinde, parlak lake kaplı kapaklarıyla büyüleyici olan Altın Kitaplar’ı keşfettiğim yaz.. Kapağında melon şapkalı, sarı bukleli bir çocuk resmi olan David Copperfield romanını ne çok sevdiğime bugün bile hayret ederim, artık nasıl bunalmışsam Kemalettin Tuğcu’nun dünyasından. Tuhaf gelecek belki ama kitaba sarıldığımı, yastığımın altından ayırmadığımı ve defalarca okuduğumu düşünün. Evet o derece. Tabi o yıllarda şimdiki gibi bir tıkla ulaşabileceğimiz filmler diziler yoktu, bunu da düşünün ;) Konusunu şimdi tam olarak hatırlayamasam da, hayal kurmayı öğreten kitaptır bana, David Copperfield. İyi mi yaptı, kötü mü yaptı bilemiyorum ama..

Ve Tolstoy… En sevdiğim yazar. Aynı topraklardan gelen rahmetli dedeme çok benzemesinden mi, Anna Karenina’sını tam da zamanında; lisede okuduğumdan mı, sonrasında okuduğum birçok eserinde düşüncelerimin örtüşmesinden dolayı mı bilemiyorum ama benim için en özel yazarlardandır Tolstoy.. Anna Karenina’ nın da özel bir yeri var bende. Hangi kanaldı hatırlamıyorum ama muhtemelen atv’ydi ? bu filmi haftalara bölerek dizi şeklinde vermişti. Sophie Marceu’nun baş rolde olduğu eski yapımını. Yukarıda bahsettiğim arkadaşımla izlemiştik yine ve tabii ikimiz de kont Vronsky’e aşık olmuştuk. Ama sanki gerçek hayatta böyle bir şey olmuş gibi, filmden veya kitaptan bahsederken onu hep es geçip ondan bahsetmemeye çalışıyorduk kimden neyi kıskanıyor veya neden utanıyorsak.. Şimdi bile bahsi geçtiğinde espri konusudur bu hala aramızda..

Ve Zweig, okumaktan çok keyif aldığım büyük usta.. Bakalım bana hayatımda kanlı canlı insanlar kadar yeri olan bu üç önemli isim hakkında bilmediğim neler anlatacak?

Başlıyorum.. :)
ataç ikon Üç Büyük Usta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Hafızana hayran kaldım ve küçük yaşta bu büyük ustalarla tanışmana da. 👏 Keyifli okumalar @aysegulce 😊
30.12.18 beğen 3 cevap
Batuuu (@batuuu)
bence yazarın en güzel eserlerinden biri. bu kitabı okurken bizm senin hafızana hayran kaldığımız gibi sende yazara hayran kalablrsn. çünkü eser bilindigin dışında bir biyografi kitabı. yazar yazarların eserlerinde yer alan karakterlerden yola cikarak bir cesit yazarın profilinin değerlendirmesini yapmış
30.12.18 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Hafızam kuvvetli değildir aslında ama ilkler ve çocukluk anıları unutulmuyor işte. Evet çok ilerleyemedim henüz ama dolu bir kitap, hayran kalır mıyım bilmiyorum, beğendim şimdilik.. :)
31.12.18 beğen cevap