up
ara

Serenad Kitap İncelemeleri

Bilgisever

Bilgisever

@caglaozgur

Hayatımın kitaplarından Serenad
Kitabın başından itibaren ne olacağını merakla bekledim. İlerledikçe merakım ve bilgim hakiki olarak arttı. O zamanlar hiçbir fikrimin olmadığı Yahudi soykırımı, kimsenin öyle çok bilgi sahibi olmadığı, yıllar önce yaşanmış bir felaket hakkında inanılmaz bir bilgim oldu. Tarihteki böyle gerçek olayları, böyle meraklandırıcı anlatan, sonrasında da merakı yitirmemenizi sağlayan bir yazara çok rastlamadım. Kitap okumayı sevmeyen, sıkılan tanıdıklarım dahil okuyan herkes üzerinde derin bir tesir bıraktığını bilirim. Siyasi ve tarihi olayların anlatıldığı, kesinlikle sıkıcı olmayan, okumadıysanız en az bir kez okumanız gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
0 yorum
dolunay karakaya

dolunay karakaya

@dolunaykarakaya970

dram
Bu kitabı sınav için okumuştum. Ama okuduğumda anladım bazı şeyler var ki sayfaları her okuduğum da hem ağladım hem kitabin hiç bitmesini istemedim.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
0 yorum
kübra gulmez

kübra gulmez

@kubragulmez819

Bu okudugum ikinci romanı livaneli'nin. Her ikisinde de ortak olan bazı durumlar var .
1- Romanın ana karakteri ileri seviye ingilizce bilen,kendini çevresindekilere göre farklı görüşlere sahip olarak tanımlayan, din konusunda bağımsızlığını açıkça ifade eden ,sıradan birer mesleklere sahip olmasına karşın dünya,edebiyat,tarih,coğrafya ve felsefe gibi alanlarda fazlaca bilgi sahibi karakerler olarak çokça ortak noktaları olduğunu gördüm.Bu yüzden karakter çeşitsizliği bakımından beni şaşırttı.
2- Her iki romanda da kitabın ismini alan olay, roman içinde ilerledikçe ve sürekli ertelenerek anlatılan küçük birer olay gibi anlatılıyor. Asıl hikaye ya birine anlatılıyor yada birinden dinleniyor. Hikayenin sunuluş şekli neredeyse aynı.
3- Asıl hikaye en fazla 100 sayfalık bir bölümde anlatılabilecekken ,uzunca ve gereksiz başka hikayelerle sayfa sayıları arttırılmış.


Yazarın bilgi ve birikimi o kadar fazla ki bunu kitabın içine serpiştirmeye çalışmış. Çokça farklı küçük hikaye mevcut.
Ancak ana karakter Maya Duran o kadar itici bir tip ki romanı önün gözünden okumak bana aşırı zor geldi.
Kitap gerçekten çok büyük ve acı bir aşk hikayesi ama yan olaylar ,ufak hikayeler o kadar fazla ki bir süre sonra atlayarak okumaya başladım.Aşırı fazla ayrıntı var. Ha okunabilir mi ? evet gayet güzel okunur ama dediğim gibi bu kadar uzun tutulacak bir aşk hikayesi değil.
ataç ikon Serenad
kitaba 7 verdi
5 yorum
Müşerref (@mavisever)
Kitapda bazı bölümleri,tekrarları sıkıcı bulabilirsiniz.Maya’yı da itici bulabilirsiniz.Bu gayet normal.Çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz.Bana sorarsanızda bence kitabı bir bütün olarak ele aldığımda çok hüzünlendiğimi,belli bölümlerde içimde bir şeyler koptu ve yaşanılan insanlık suçu içimi acıttı.Sadece bir aşk romanı değil Serenad.
Böyle bakmak bu kitaba haksızlık olur.Karakterlere gelince sıradan mesleklere sahip demişsiniz.Türkiye’de belli yerlerde ve iyi meslek dediğiniz gruplar artık neyse onu da bilemeyeceğim.Hangileri iyi derecede yabancı dil biliyor ve kendi kültürleri,kendi coğrafyaları hakkında gün geliyor bir fikre haiz değilken,dünya kültürü ve coğrafyasına nasıl haiz olsun.İyi bir halkla ilişkiler uzmanına,profesöre,farklı ülkelerin ajanlarına nasıl ve neye göre sıradan meslek grupları tanımlaması yaptığınızı doğrusu çok anlayamadım.Sizin iyi bir meslek anlayışı tanımınız nedir doğrusu çok merak ettim.Kitabı genel açıdan beğenmemiş,yada anlatılmak isteneni anlamamış olabilirsiniz.Buna saygı duyarım.Sağlıkla kalın.
29.07.19 beğen cevap
hidayet çelik (@celik65)
Bu livanelinin okuduğum ilk kitabı karakterler az ve bir çok konuyu anlatmaya çalışmış ama güzel bir kitap okunmaya değer
29.07.19 beğen cevap
İrem Batur (@irembatur)
Karakter konusundaki yorumunuza kesinlikle katılıyorum👌🏻 ve aynı şekilde Maya Duran karakterinin iticiliğine de. Kitabı çok severek okumuştum ancak başkarakter Maya'ya da bir o kadar hırslanmıştım:))
30.07.19 beğen 1 cevap
halime.ny

halime.ny

@halimeny

Zülfü Livaneli’nin kaleminin ne denli güçlü olduğundan habersizdim.Serenad’la tanıştığım gün Livaneli’ye olan hayranlığımın başlangıcıdır diyebilirim.Serenad herkesin kendinden bir şey bulduğu,yer yer tebessüm edip,yer yer dehşete düştüğü ve yer yer de derin bir hüzünle dolup taşan bir kitap.Ben konusu hakkında pek açıklama yapmak istemiyorum çünkü olaylarla ilk kez yüzleşmeniz lazım diye düşünüyorum.Tarihin sonuçlarının bir insanın üzerinde neler yaşatabileceği konusunda bu kitapta her şey bulabilirsiniz.Son sayfalarına doğru gözlerim ıslanarak okudum.Livaneli’nin dünyasında yaşamak,edebiyatın en zengin ve kalabalık sokaklarında dolaşmak gibi bir şey.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
2 yorum
Özlem Gülmez (@ozlemgulmez)
Canım arkadaşım, uygulamayı indirdiğin için çok mutlu oldum. Tam da sana yakışan naiflikte bir kitap yorumu olmuş bu. Sevgiler...
10.06.19 beğen 1 cevap
Müşerref (@mavisever)
Gerçekten güzel,duygusal kitap olmuş.Okurken insanın içi sızlıyor bir o kadar da kitabı elinizden bırakasınız gelmiyor.Sonuçta Livaneli bu..Bu kitabında ve diğer kitaplarında da farkını her zaman ortaya koymuş ve harika eserler ortaya çıkarmış..👏👏
10.06.19 beğen 1 cevap
pejmurde

pejmurde

@bicehrs

Kitabın ismi ile böyle bir hikaye ile karşılaşacağımı asla düşünmemiştim. Nedense anlatımı muazzam buldum. Hiç yormayacak bir şekilde kelimeler yığın olup akıyor. Kürt coğrafyasında büyümüş birey olarak yaşanan acıları birebir hissettim. Yazarın bu coğrafyanın ortak kaderini paylaşan halklarından bahsederken benden de bahşetmiş mi diye cümlenin sonuna hızlıca göz gezdiriyordum. Bu inkar ve asimilasyonun bende yarattığı tüm değerlerimle var olduğumu gösterme çabasından kaynaklanıyor.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
5 yorum
meysemitemar (@meysemitemar)
👏👏👏✌🏾✌🏾
16.04.19 beğen cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
Asimilasyon derken?
16.04.19 beğen cevap
cansu şahin

cansu şahin

@cansusahiiin

🍂
Bu kitabı nerede görsem, oracıkta yüreğime hüzün çöker. Başkalarını yerine insan varlığından utanırken bulurum kendimi. Kitabın kendisi, yeri, konusu insanın
içinde deriz izler bırakma yetisine sahip çok değerli bir eser.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ebru Turan

Ebru Turan

@ebruturan43

hayatımda okuduğum ve bu denli etkilendiğim nadir kitaplardan. anlatım tarzı, gerçek olaylarla kurguyu harmanlayışı karakterlerin uyumu, akış muazzam. her insanın okuması gereken bir kitap.
ataç ikon Serenad
kitaba 10 verdi
1 yorum
FİLOZOF (@kulturelcisi)
Kesinlikle ve kadının yek başına mücadelesi temiz kalpli olmak mücadeleyi gerektirir . Temiz kalbin etrafında kötü düşünceli insanlar çoktur.
10.02.19 beğen cevap
cansu kutluk

cansu kutluk

@cansukutluk

İnsanlığın yine yontulmamış benliğini anlatan bir kitap. İçimde öyle bir burukluk bırakmıştı ki hala daha elime alınca tuhaf oluyorum. Hele ki gerçekliği. Okunmalı, okutulmalı.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
3 yorum
lütfiye erkan (@lutfiyeerkan)
Kitaplıgıma baktıgımda gözüm mutlaka takılıyor, Bir kitap huzursuzlugun tadını vermedi bana
09.02.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
İnsanlık bir elbisedir her bedene olmaz.
09.02.19 beğen 1 cevap
PARKER MEMO (@parkermemo)
Çok zaman önce okumuş ve çok beğenmiştim. Cansu hanım incelemenizle birlikte tekrar hatırladım, teşekkürler. Acı ama gerçek; "Elini kana bulamayan hükümet yoktur.
18.03.19 beğen 1 cevap
PARKER MEMO

PARKER MEMO

@parkermemo

Kitabı uzun zaman önce sadece bir günde okumuştum bu yüzden çok fazla detaylı hatırlamasam da okuduğumda neler hissetdiğimi hatırlayabiliyorum. İnsanlık tarihinin büyük utançlarından biri olan Yahudi soykırımının acıklı yüzünü sergileyen kitapta tarihin acımasız insanları tarafından verilmiş kararlarından dolayı bir birinden ayrı düşmüş iki aşığın hazin sonlu hikayesini anlatıyor. Tabi kitabın içinde başka etkileyici konular da işleniyor ama bana en çok dokunan o insanların o yaşadıkları, duyguları, korkuları, bir daha kavuşamama telaşları. Cümlelerin altını çize çize okumuştum ve neden herkesin bu kadar övdüğünü anlamıştım. Gerçekten etkileyici bir eserdi.
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mine Telli

Mine Telli

@minetelli

iz bırakan bir hikaye sürükleyici ve heyecan dolu okurken içinde buluyorsunuz kendinizi beğendim dahası etkilendim
ataç ikon Serenad
kitaba puan vermedi
0 yorum
Antihistaminik

Antihistaminik

@antihistaminik

Livaneli'nin diğer kitaplarında olduğu gibi başkahramanı gözetleyen ikinci şahsın ağzından anlatılmış bir kitap.Kitabın hikayesi Nazi Almanya'sıyla beraber Türkiye'deki üniversitelerin gelişme sürecini de anlatıyor.Zira Almanya'dan Türkiye'ye gönderilen profesörler ülkemizdeki üniversitelerin temelini atmışlardır.Bunun yanında Bir Yahudi kadınla Alman profesör arasındaki aşkı ve acı sonunu dile getirmiş.Kitapta okuyucuya en çok bu sunulmuş.Akıcı ve konusu güzel tavsiye edilir.
ataç ikon Serenad
kitaba 7 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Zülfü Livaneli - Serenad
İlk olarak Zülfü Livaneli’nden okuduğum ilk kitaptı ve muhteşemdi. Kitapta anakarakter olan Maya’nın işi icabı Amerika’dan gelen bir profesörü ağırlaması ile her şey başlıyor ve derinden etkileyen bir hikayenin temeli atılıyor. Bir dramı anlatıyor kitap, bir acıyı. Bu acının derinliğini ve ekseninde gelişen ve de gelişmiş olayları. Konusu hakkında bilgi vermek istemiyorum ama kısaca devletlerin yani iktidarların yaptıkları ve o yapılanların ne kadar acı sonuçlar verebildiğini, önyargıları, zulmü ve daha birçok acı gerçekleri anlatıyor kitapta Livaneli. Çok etkilendim ve çok beğendim ben şahsen, bu hikayenin gerçek oluşu daha da etkileyici açıkçası. Herkese öneriyorum, kesinlikle okuyun.
ataç ikon Serenad
kitaba 10 verdi
0 yorum
hakan soran

hakan soran

@hakansorann

merak ettim
Yeni tanıdığım biri önerdi bakalım nasılmış
ataç ikon Serenad
kitaba 10 verdi
12 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Site mı? Yok/sa kitap mı?
28.10.18 beğen cevap
nietzsche.b.c (@friedrichnietzscheandme)
muazzam bişey
28.10.18 beğen 1 cevap
nietzsche.b.c (@friedrichnietzscheandme)
onu okuduktan sonra kesinlikle kardeşimin hikeyini oku kesinlikle
28.10.18 beğen 1 cevap
☪𝓜𝓔𝓡𝓥𝓔 ❀ (@kumralela)
Ben olabilir miyim ? o öneren
28.10.18 beğen 1 cevap
RENGİN AYDINLIK (@renginaydinlik)
👌👌kayda değer kitaplardan.
28.10.18 beğen 1 cevap
Arif Küçük

Arif Küçük

@arifkucuk

Artı ve Eksi
Kitap yapı bakımından Semerkant'a çok yakın veya aynı; fakat işleyiş açısından ondan bir adım önde(Semerkant çok iyi olmasına rağmen). Bazı yerlerin gereksiz tekrarlanması dışında olağanüstü etkileyici ve akıcı bir kitap. İnsan okurken elinden bırakmak istemiyor.
ataç ikon Serenad
kitaba 9 verdi
0 yorum
Evren Özkaya

Evren Özkaya

@evrenozkaya

Hikayesi ve kurgusuyla gerçekten muhteşem bir kitaptı. Her kitapta olduğu gibi bazı yerlerde gereksiz uzun anlatımlar vardı. Fakat anlatılan dramın sürükleyiciliği ile pek de göze batmıyor bu durum. İyi ki okumuşum
ataç ikon Serenad
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 21