up
ara

Mülksüzler

Mülksüzler Konusu ve Özeti

Mülksüzler
İki dünya yaşanıyor. Anarres Odo ve Urras. Anerres’de bulunan Shevek kendi dünyasını bırakıp Urras’a gitmek için yola çıkar. Gördüğü herşey onu etkilemektedir. İki dünyanın farklılıkları ve insanların yaşam tarzları onu şaşıtmaktadır.
Çevirmen: Levent Mollamustafaoğlu
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753425285
Sayfa: 313 sayfa Basım Tarihi: 2014
Mülksüzler Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Mülksüzler, politik yazılarıyla tanınan Ursula K. Le Guin’in 1975 yılında yazdığı bilim kurgu ve politik kitabıdır. Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer alan Mülksüzler, 1975 yılında büyük ödüllerden olan Nebula Ödülü ve Hugo Ödülünü almıştır. Bu kitap Türkiye’de uzunca bir zaman bilim kurgu türünde gösterilmemiştir. 1990’lı yıllarda basılmasıyla bu türe girmiştir.

Mülksüzler Roman Özeti
İkili sistem olan Urras’ta kapitalist bir sistem devam ederken Anarres Odo’da ise anarşist bir sistem uygulanmaktadır. Dünya adlarını bu dünyaların kurucusu olan Odo vermiştir. Kitapta Anarres’li olan Shevek’in Urras’a gitmesiyle olaylar başlar. İki dünyada birbirinden oldukça farklıdır. Anerres’de bulunanlar verimsiz topraklarla, kurak olan topraklarıyla zor şartlar altında yaşamaya çalışırken Urras’da ise bunun tam tersinde bir dünya yaşanmaktadır. Verimli topraklar Urras’da bulunurken bu topraklar oradakilere kolay yaşam vermektedir. Kitabın kahramanı olan Shevek Urras’ı cehennemden farksız bulmaktadır.
Batuuu

Batuuu

@batuuu

✍️Ursula K. LeGuin, yirminci yüzyılın en önemli romancılarından biri. İsterseniz romanını bireyin/bireylerin kendini oluşturması olarak okuyun, isterseniz sosyalizmin anarşiyle sentezlenmesinin bildirgesi olarak okuyun. İki durumda da roman değerinden bir şey kaybetmiyor. 👍
✍️Kitap içinde kuantum fiziğini barındırdığı için biraz ağır fakat distopik bir kurgu olduğu için sindirebiliyorsunuz.

✍️Bir çok distopik eserde olduğu gibi yazar yine kendi fikirlerini ve eleştirisini anlatmak için kurguyu kullanmış. Gein, 20.yüzyıl yeni akım anarşistlerdendir. Çoğu kişinin yıkıp, dökme olarak anladığı anarşizmi bireyin kendini oluşturması ve fikirlerin rahatça ifade edildiği bir fikir olarak aktarmış. Ki kendisi buna inananlardandır. 👊
✍️Kitabın konusuna gelirsek; Anarres ve Urras olarak bir duvarla ikiye ayrılmış bir dünya var. Bir tarafta çok doğru bir sistem, ırk ve cinsiyet ayrımı olmayan, toplumsal yaşama saygılı Urras var. Diğer tarafta ise tam zıttı olan cahil, meraksız ama doğal ve özgür bir yer var.Bir yokim adamı kendini ilerletmek için Anarres den çıkıp Urras’a gidiyor. Burada çok iyi ağırlanıyor. Devşirme bir bilim adamı oluyor. Toplumlar arası fark Dünya ve Ay'da yaşayan insanlar üzerinden anlatılmış. ✍️Kitap, aslında bir çok konuyu içinde barındırıyor ama genel anlamda sosyalizm-kapitalizm farklarını bir çok altı çizilecek cümlelerle anlatıyor. Yazar kitabın sonunda size şu soruyu soruyor. Doğallığı ve eşitliği bozmadan toplumlar gelişemez mi?
Keyifler okumalar🤓
~~~~~~~~~~~~~~~
📚"Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir."
📚"Benim kadar ileri gitmek istemeyen hiç kimsenin beni gitmekten alıkoymaya hakkı yoktur
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Özgür olmayı mı istersiniz, mülk sahibi olmayı mı?
Baştan sona kadar üzerinde konuşulacak belki de karşılıklı tartışılacak bir kitap, fakat adapte olması başta zorladı. kim ne için nerede anlamakta zorlandım. Tam konsantre gerektiriyor. Defalarca önceki sayfadan tekrar okuduğum oldu. Planınızda bu kitabı okumak varsa tavsiyem sakin bir kafayla okumanız.

Urras ve Annares diye iki dünya var fakat bu ikisi de diğer gezegeni ay olarak tanımlıyor. Annares'te maddiyata dair hiçbir şey yok. İnsanlar gönüllü olarak çalışmakta, yaptığı işten sıkıldığı takdirde başka bir iş için başvurabiliyor. Kimse para kazanmıyor. Kimseye tam doyacağı kadar yemek verilmiyor. Çünkü bi kaç kişinin tam doyması demek yüzlerce kişinin aç kalması anlamına geliyor. Herşey eşit paylaştırılıyor. Cinsellik yaşanıyor ama bunda bile sahiplenme yok. Evlenme yok. Kadın da erkek de tamamen özgür. Devlet yok, haliyle belirlenmiş yazılı kurallar veya yasalar yoktur. Tamamen ahlaki,vicdani ve insani düşünceler üzerinde kurulmuş bir dünya. Annares'te Anarşizmi iyice yediriyor okuyucuya yazar. Urras ise tam tersi: Para, teknoloji, bilimin oldukça ilerlediğini ve sahiplenme dedikleri şeyin kölelik sistemi olduğunu görüyoruz. Kontrollü bir dünya. Urras, aslında su an bizim yasadığımız dünya. Burda da kapitalizmi görüyoruz. Hangisi iyi hangisi kötü diye sorulabilir ya da başlıkta sormuş olduğum soru. Bence bunun net bir cevabı yok. Çünkü her iki dünyanın da olumlu ve olumsuz yanları var.
Kitabı okurken yer yer Yıldızlararası filmini de anımsadım. Bilimkurgu severler için ideal. (ki ben çok sevmem) Sorgulatan, düşündüren kitaptı. Okunmasını da öneririm.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 9 verdi
14 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Gülben kitabı okumuştum evvel zamanda.Bana kitabı öneren arkadaşımın kulakları çınlasın bu vesileyle ya,,,pek haz alamamıştım MÜLKSÜZLER romanından.Benim okuduğum nüshanın künyesi Ursula K. Le Guin; Çeviren: Levent Mollamustafaoğlu; Metis Yayınları; 335 Sayfa...2007 yılının Mayıs ayında okumuşum."Roman, tekdüze bir anlatım ve kuru bir üslup örneği olmuş. Zor okudum ama bitirdim. Çalışıyor olmasam belki bir ihtimal daha az sıkılarak okurdum. " diye not almışım.Aramızda üç puan beğeni farkı var. Zaten yıllardır bu kitabı okuyanlardan övgü dolu sözler duyuyorum.Eseri bir daha okusam mı diye düşünmeye başladım!..
24.10.17 beğen 1 cevap
deniz

deniz

@deniz761

Mülksüzler kitabı hakkında bugüne kadar çok sayıda inceleme yapılmış ve sayısız yorum getirilmiş olduğundan, ben kısaca kitabın bende uyandırdığı izlenimlerden ve aklımda kalan birkaç ayrıntıdan bahsedeceğim. Guin, farklı disiplinlerden oluşan bir ekibin ancak yaratabileceği kapsamda bir eseri yalnız başına yazmış bana göre. Yazarın siyaset, psikoloji, fizik ve felsefe gibi derin sularda ne kadar rahat ve estetik bir biçimde yol aldığını seyretmek hayranlık uyandırıcıydı. Kitabın ilk sayfasında yer alan duvar imgesi, ilerleyen bölümlerde çok kez karşımıza çıkan kurgu içerisinde önemli yeri olan metaforlardan biri. İki gezegen arasındaki sınırı ve ayrışmayı ifade eden duvar imgesi öte yandan gerçekliğin göreliliğine yapılan bir göndermeyi de içeriyor gibi. Ayrıca, kitaba ve gezegenlere verilen isimlerden, farklı ideolojilerde kendini gösteren yaşam pratiklerinin en ufak noktalarına kadar ayrıntılar üzerinde incelikle çalışıldığı kolaylıkla söylenebilir. Örneğin, Anarres’te renklerin bile günlük yaşama sağladığı katkı ölçüsünde anlamlı olduğunu, Bedap ve Shevek arasında kavuniçi battaniyeye ilişkin geçen diyalog üzerinden görebiliyoruz. Kavuniçi renginin, hücre, birey ve toplum düzeyinde hiçbir yaşamsal işleve hizmet etmediğini ifade edep Bedap, bu rengin bir fazlalık olduğunu belirterek Shevek’in battaniyeyi yeşile boyamasını öneriyor. Kısacası, Mülksüzler benim için pek keyifli ve ufuk açıcı bir kitap oldu. Bir gün elim bu kitaba tekrar gidecek, biliyorum.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 9 verdi
10 beğen · 1 yorum
Enis (@dusundurucudusunce)
Etkileyici bir inceleme.
07.08.18 beğen 1 cevap
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Uzunca yorum yapamayacağım kadar güzel yorumlar yapılmış benimde katıldığım o yüzden tekrara düşmekten korkuyorum biraz.. Kitap aslında ideal bir toplum yapısını anlatmıyor fikrimce. İnsan denen varlığın bulunduğu her toplumsal düzende "ideal" diye bir şeyin olamayacağını distopya kurgusu biçiminde ortaya koyuyor. İnsanın "ego"sunun belki akla en yatkın gelen bir toplumsal işleyişte de kendini yücelttiğini, üstün gördüğünü ve ayrıştırdığını anlıyorsun. Sonuçta Anarres'tekilerde Urras'lıları, o toplum yapısını insanını eleştirip kendilerinden uzak tutan bir tavır içindeler. Her zaman birey ya da toplum olsun kendini, meşruiyetini başkalaştırarak, farklılaştırıp ayrıştırarak kuruyor.iki gezegeni ayıran şey çok daha soyut aslında. O duvar hem soyut hem kapkalın bir somutluk içinde. Gerçekten ikircikli. O zaman en ideali hangisi? sorusu satırlar sayfalar ilerledikçe anlamını yitiriyor. İnsanın, bir topluluğun olduğu yerde, güç ve mülk edinme arzusu var. bu arzu olmasa bile kendini düşünce tarzıyla bile ayırma eğilimi var.Orwell'ın 1984'ü gibi gerçekten önemli bir roman. okunmalı daha fazla okura ulaşmalı bence.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 10 verdi
8 beğen · 3 yorum
Nuri Kantare (@nuribahce)
Ütopya kurmak için yola çıkan insanların hazin sonu; kendilerini bir distopyanın içinde bulmuş olmaları...
05.08.15 beğen cevap
Merve Arslanalp (@mervearslanalp5)
İnsanı gerçekliğe götüren bir distopya hemde...
05.08.15 beğen cevap
Nuri Kantare (@nuribahce)
Aynen öyle...
06.08.15 beğen cevap
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

Kutsal kitaplarda geçtiği gibi; insan evrenin küçültülmüş hali. Eleştirdiğimiz kapitalizm de bizim içimizde sosyalizm de. Ağa da biziz, maraba da. O yüzden birini övüp diğerini yok saymanın bir anlamı yok, bu insanın doğasına zıt çünkü. Her şey karşıtı ile var, öyle olmak zorunda. Yani ideal diye bir şey de yok. Bu ütopyamsı kitap bana umut vermedi ama çok doğru bir şey yaptı; var olan durumu iyisiyle kötüsüyle yorumlayabilme fırsatı verdi. Belki sorularıma cevap olmadı ama bu kadar yorucu soru sormanın gerekli olup olmadığını sorgulattı. Ayrıntılarla uğraşmadan, beni temelden sarstı. Herkesin okumasını temenni ettiğim bir kitap, özellikle de genç beyinlerin, hiç bu konuları düşünmemişinden tutun hali hazırda düşünmekten bocalayacak kıvama gelenlere kadar, herkesin. Okuyanla okumayan arasında bakış açısı farkı yaratır, bunu net bir şekilde söyleyebilirim.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 10 verdi
14 beğen · 10 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Aldım listeme, özgürum artik okuyabilirim. ☺
05.01.18 beğen 3 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Göre. ☺ Şaka bir yana onu da tavsiye ederim. Bitirmedim ama okuduğum kısımlar enfesti. ?
05.01.18 beğen cevap

Mülksüzler - S41

''Daha önce,'' dedi Tirin bozuntuya vermeden, ''orada, Urras'ta bir tepenin üzerinde oturup Anarres'e, bize bakan ve 'Bakın, işte Ay' diyen insanlar olduğu gerçeği hiç aklıma gelmemişti. Bizim dünyamız onların Ay'ı, bizim Ay'ımız onların dünyası...'
'O zaman gerçek nerede?' diye karşı çıktı Bedap ve esnedi.
'İnsanın üstünde oturduğu tepede,' dedi Tirin.
Dilara Artar tarafından eklenmiştir.
Özg'ür

Özg'ür

@ozgur99

Kapıya bir kilit daha asıp adına demokrasi diyorsunuz.

s.113
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

"...yaşamının geri kalan kısmı boyunca ya herkes gibi olmayı ya da farklılıklarını erdeme dönüştürmeyi seçmen gerekir."
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 3 yorum
Esra Aslan (@esraaslan640)
... 'Şimdi benim hayal bile edemediğim bir dünyadan gelen siz,benim cennet' imi cehennem gibi gören siz, bana benim dünyamın nasıl birşey olduğunu sormayacak mısınız? '
10.12.18 beğen cevap
Esra Aslan (@esraaslan640)
'İktidar peşinde koşan herkes gibi Pae de şaşılacak derecede dar görüşlüydü.'
10.12.18 beğen cevap
Esra Aslan (@esraaslan640)
''Güzel' erdemli bir kadın''dedi Pae,' 'bizim için bir eşin kaynağıdır, dünyadaki en değerli şeydir.''
10.12.18 beğen cevap
Esra Aslan

Esra Aslan

@esraaslan640

... 'Şimdi benim hayal bile edemediğim bir dünyadan gelen siz,benim cennet' imi cehennem gibi gören siz, bana benim dünyamın nasıl birşey olduğunu sormayacak mısınız? ''

'İktidar peşinde koşan herkes gibi Pae de şaşılacak derecede dar görüşlüydü.'

''Güzel' erdemli bir kadın''dedi Pae,' 'bizim için bir eşin kaynağıdır, dünyadaki en değerli şeydir.''

'' Düşünceler baskı altına alarak yok edilemez.Onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilir. Düşünmeyi reddederek-değişmeyi reddederek. İşte bizim toplumumuzun yaptığı da bu!
Efsane bir kitap, yazarın ve çevirmenin emeğine sağlık!
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 1 yorum
Mert (@mert000)
👍👍👍
13.01.19 beğen cevap
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Düşünceler baskı altına alınarak yok edilemez.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Gözde ÖZDEMİR

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

Eğer zamanın geçmesi insan bilincinin bir özelliğiyse, geçmiş ve gelecek insan aklının işlevleridir.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
25
KİTAP
Zihin Açıcı Kitaplar
Okurken bir yandan beynimizi çalıştırmamızı sağlayan en iyi zihin açıcı kitaplar listelenmektedir. Sen de zihnini açan kitapl...
124
KİTAP
En İyi Bilim Kurgu kitapları
Alternatif zaman dilimleri, uzay, zamanda yolculuk, yapay zeka, ışınlanma ve aklın alamayacağı daha pek çok ileri teknoloji u...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
sisyphos

sisyphos

@sisyphos

öyle işte paylaşım fotoğrafı
öyle işte
öyle gerçeksin ki...
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
“Eğer bir şeyi bütün olarak görebilirsen, “ dedi, “hep güzelmiş gibi görünür. Gezegenler, yaşamlar... Ama yakından bakıldığında bir dünya yalnızca toz ve kayadan oluşur. Günden güne yaşam daha da zorlaşır, yorulursun, ritmi kaçırırsın. Uzaklığı ararsın- ara vermeyi.
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

"Devam et, Shevek," dedi grup yöneticisi.
"Şey, bir fikrim var."
"Daha yüksek sesle," dedi yönetici; yirmilerinde, sağlam yapılı bir adamdı.
Çocuk utanarak gülümsedi. "Şimdi, bakın, düşünüyordum, diyelim ki bir şeye taş atıyorsunuz. Ağaca. Atıyorsunuz, taş havada uçuyor ve ağaca çarpıyor. Tamam mı? Ama çarpamaz. Çünkü- yazı tahtasını alabilir miyim? Bakın, bu sizin taşı atarken ki resminiz, bu da ağaç," diye çiziktirdi tahtaya, "bu ağaç oluyor, bu da taş, bakın, tam ortada." Çocuklar holum ağacını gösteren çizgilerine güldüler, o da
gülümsedi. "Taş sizden ağaca gitmek için, sizinle ağaç arasındaki yolun tam yarısına gelmeli, değil mi? Daha sonra yarı noktasıyla ağaç arasındaki yolun tam yarısına gelmeli. Daha sonra onunla ağaç arasındaki yolun yarısına. Ne kadar
giderse gitsin, son bulunduğu yerle ağaç arasında bir nokta -daha doğrusu bir zaman- var."
"Bu size ilginç geliyor mu?" diye araya girdi yönetici diğer çocuklara hitaben.
"Niye ağaca ulaşamıyor?" dedi on yaşında bir kız.
"Çünkü her zaman geriye kalan yolun yarısı kadar yol gitmek zorunda," dedi Shevek, "ve her zaman gidecek yolun yarısı var anlıyor musunuz?"
"Kötü nişan aldığını söyleyebilir miyiz?" dedi yönetici zoraki bir gülümsemeyle.
"Nasıl nişan alırsanız alın fark etmez..Ağaca u/aşamaz." "Kim verdi sana bu fikri?"
"Kimse. Birden aklıma geldi. Sanırım taşın nasıl-"
"Yeter."
Diğer çocuklardan bazıları konuşuyordu, ama çarpılmış gibi sustular. Elinde tahtayı tutan küçük çocuk sessizliğin içinde ayakta duruyordu. Korkmuş görünüyordu ve kaşları çatıktı.
"Konuşma paylaşmadır - birlikte yapılan bir sanat. Sen paylaşmıyorsun, yalnızca
bencillik ediyorsun. Koridordan orkestranın tiz, güçlü armonileri geliyordu.
"Bunu kendin düşünmedin, kendiliğinden aklına gelmedi. Buna çok benzer bir şeyi
bir kitapta okumuştum."
Shevek yöneticiye baktı. "Hangi kitapta? Burada var mı o kitap?"
Yönetici ayağa kalktı. Rakibinden iki kat uzun ve üç kat ağırdı, yüzünden çocuktan hiç hoşlanmadığı okunuyordu, ama duruşunda herhangi bir fiziksel şiddet tehdidi
yoktu, yalnızca çocuğun garip sorusuna verdiği rahatsız yanıtla biraz zayıflayan bir otorite iddiası vardı: "Hayır! Bencillik etmeyi de bırak!" Sonra bilgiççe melodik konuşmasını sürdürdü: "Bu tür bir şey aslında bizim Konuşma-Dinleme gruplarında amaçladığımızın tam tersi. Konuşma iki taraflı bir işlevdir. Shevek birçoğunuzun tersine, henüz bunu anlamaya hazır değil, bu yüzden de varlığı grup için rahatsız edici. Sen de bunu hissediyorsun, değil mi Shevek? Kendi düzeyinde
çalışan başka bir grup bulmanı öğütlerim."
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Toru

Toru

@sahildekafka

 paylaşım fotoğrafı
Bir Mülksüzler alıntısı ile beraberiz. Asla paylaşmaktan bıkmayacağım, her cümlesi okurken bile öyle özen istiyor ki...
ataç ikon Mülksüzler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
nyxeva

nyxeva

@nyxeva

 paylaşım fotoğrafı
Hoşgeldin! Ani bi kararla aldığım öte yandan hep aklımın köşesinde olan bir kitaptı. Beni bu kitabı okumaya sevk eden şeylerden biri de kadıköyde aynı isimdeki mekanı seviyor oluşum. Bakalım bugün yarın başlıyorum...
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Henüz ben de başlayamadım bu kitaba :) İncelemenizi beklerizz
18.06.18 beğen cevap
milena kafka (@kafka1)
Distopik bir eser,distopyadan hoşlanmayanlar için çok sıkıcı olabilir. İlk sayfalar biraz yorucu.
19.06.18 beğen cevap