up
ara

Mülksüzler Sözleri ve Alıntıları

ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Acı var dedi Shevek ellerini açarak. Gerçek. Ona yanlış anlama diyebilirim, ama var olmadığını veya herhangi bir zamanda yok olacağını var sayamam. Acı çekme yaşamımızın koşulu. Başına geldiği zaman fark ediyorsun. Onun gerçek olduğunu anlıyorsun. Tabii ki, tıpkı toplumsal organizmanın yaptığı gibi, hastalıkları iyileştirmek, açlık ve adaletsizliği önlemek doğru bir şey. Ama hiçbir toplum var olmanın doğasını değiştiremez. Acı çekmeyi önleyemeyiz. Şu acıyı, bu acıyı dindirebiliriz, ama Acı'yı önleyemeyiz. Buradaki herkes acıyı öğrenecek; eğer 50 yıl yaşarsak, 50 yıldır acıyı biliyor olacağız. En sonunda da öleceğiz. Bu doğuşumuzun koşulu.

"Yaşamdan korkuyorum ! Bazen ben çok korkuyorum. Herhangi bir mutluluk çok basit gibi geliyor. Yine de her şeyin, bu mutluluk arayışının , bu acı korkusunun tümüyle bir yanlış anlama olup olmadığını merak ediyorum.
Ondan korkmak ve kaçmak yerine onun içinden geçilebilse, aşılabilse.. Arkasında bir şey var. Acı çeken şey benlik. Benliğin ise yok olduğu bir yer var. Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Ama gerçekliğin, rahatlık ve mutlulukta görmediğim, acıda gördüğüm gerçeğin, acının gerçekliğinin; acı olmadığına inanıyorum. Eğer içinden geçebilirsen. Eğer sonuna kadar ona dayanabilirsen."

"Yaşamımızın gerçekliği sevgide, dayanışmada " dedi uzun boylu, parlak yüzlü bir kız. "İnsan yaşamının gerçek durumu sevgidir."

Bedap başını salladı. "Hayır, Shev haklı" dedi. "Sevgi acının içinden geçme yollarından yalnızca biri, bazen yanılıp ıskalayabilir. Acı hiçbir zaman ıskalamaz. Ama bu yüzden ona dayanma açısından pek seçeneğimiz yok. İstesek de istemesek de katlanmak zorundayız."

Kısa saçlı kız şiddetle başını salladı. "Ama katlanmıyoruz! Yüz kişiden biri bin kişiden biri sonuna kadar gidiyor, ta en sonuna kadar. Geri kalanlar ya mutluluk taklidi yapıyor, ya da duyarsızlaşıyor. Acı çekiyoruz, ama yeterince değil. Bu yüzden boş yere acı çekiyoruz."
syf:30
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum