up
ara

Karamazov Kardeşler

Karamazov Kardeşler Konusu ve Özeti

Karamazov Kardeşler
Karamazov Kardeşler, Rus yazar Fyodor Mihailoviç Dostoyevski’nin baba katilliğini konu alan, dünya klasiklerinin arasında sayılan önemli eserlerden biridir.
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789944880985
Sayfa: 1025 sayfa

Karamazov Kardeşler Romanının Konusu

Konusu baba katilliğine dayanan Karamazov Kardeşler, Rus yazar Fyodor Mihailoviç Dostoyevski'nin 1880 yılında tamamladığı, Dünya Klasikleri arasında sayılan en önemli eserlerden biridir.

Şu an günümüzde kullanılan, ipuçları vererek okurları merakta bırakma tekniği, o dönemlerde yaygın değildi. Fyodor Mihailoviç Dostoyevski'nin bu teknikle yazmış olduğu Karamazov Kardeşler, o dönemde pek çok kişi tarafından açık ve net olmadığı gerekçesiyle olumsuz eleştiriler almıştır.

Dostoyevski, romanda geçen kahramana, üç yaşındayken ölen oğlu Alyoşa’nın adını vermiştir.

Karamazov Kardeşler Roman Özeti

Fedor Pavloviç Karamazov, küçük bir Rus köyünde yaşayan, zengin olmasına rağmen toplum tarafından pek sevilmeyen, toprak sahibi bir adamdır. Yapmış olduğu iki evliliğinden toplam üç çocuğu olmuştur. Dimitri Fyodoroviç Karamazov, 28 yaşındaki en büyük oğludur. Babası gibi şehvet düşkünü ve pek sevilmeyen bir adamdır. İvan Fyodoroviç Karamazov, Fedor Pavloviç’in ikinci karısından doğan 24 yaşındaki oğludur. Ailesiyle bağlantısı az olan İvan, iyi bir eğitim almış nihilist düşüncelere sahip bir gençtir. Kitapta genellikle Alyoşa olarak bahsedilen Aleksey Fyodoroviç Karamazov, Fyodor Pavloviç’in ikinci evliliğinden doğan 20 yaşındaki oğludur. Kentte bulunan manastırda yaşamakta olan Alyoşa, kardeşlerinin içinde en hayırlı olanıdır. Pavel Smerdyakov ise Fyodor Pavloviç ile Lizaveta’nın ilişkisinden olduğu iddia edilen gayrimeşru çocuktur. Evdeki hizmetçiler tarafından büyütülen Pavel, babasının uşağı ve aşçısı olarak çalışır.

Fedor Pavloviç Karamazov, bir gün gizemli bir şekilde öldürülür. Ölümünün ardından açılan dava kısa sürede tüm Rusya’nın merak ettiği bir dava halini alır. Ölümünden Fedor Pavloviç Karamazov’un büyük oğlu Dimitri Karamazov suçlanır.
Umut Kalkan

Umut Kalkan

@umutkalkan986

Orijinal ismi: Brati Karamazovı

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin en iyi romanı budur. Suç ve Ceza (Prestupleniye i Nakazaniye)'dan daha derinlikli psikolojik tahliller ile toparlaması daha güç olaylar zincirine bağlı olması bu romanı zirveye taşıyor. Edebiyat otoriterleri ile birçok psikolog (Sigmund Freud başta olmak üzere) Karamazov Kardeşler'i dünyanın en iyi edebiyat yapıtı olarak nitelendirir. Ne kadar ilginçtir ki okurlar tarafından dünyanın en iyi kitabı olarak lanse edilen Suç ve Ceza'nın rakibi yine bir Dostoyevski eseri olan Karamazov Kardeşler'dir. Bunda en önemli etken şüphesiz ki Dostoyevski'nin sahip olduğu dehâdır. Kitabın okunmasının kolaylaştırılması ve yanlış anlaşılmaların önlenebilmesi için birkaç noktaya değinmek istedim. Aynı zamanda bana göre kitabın en derinlikli ve en dikkat çekici karakteri olan İvan Fyodoroviç Karamazov üzerinde biraz durmak istedim.

Karamazov'lar bir baba ve dört kardeşten oluşur:

Fyodor Pavloviç Karamazov - Baba
Dmitri Fyodoroviç Karamazov - Büyük kardeş
İvan Fyodoroviç Karamazov - Ortanca kardeş
Aleksey Fyodoroviç Karamazov - Küçük kardeş
Smerdyakov -Smerdyeşa'dan olma gayrimeşru çocuk-

Kitap boyunca bazı karakterlerin isimlerinin küçültülmüş hâli kullanılır:

Aleksey Fyodoroviç Karamazov ---> Alyoşa, Alyoşka
Dmitri Fyodoroviç Karamazov ---> Mitya, Mitenka
Katerina İvanovna ---> Katya
Agrafena Aleksandrovna Svetlova ---> Gruşenka, Gruşa

Küçültmeler konusunda başka dikkatimi çeken noktaysa, İvan Fyodoroviç hiçbir zaman küçültmeyle anılmamıştır. Karakteristik ve fiziksel bakımdan da Dostoyevski ile oldukça örtüşen bir karakterdir İvan Fyodoroviç. Her ne kadar saralı olmasa da bazı psikolojik rahatsızlıklara sahiptir. Aynı zamanda Smerdyakov sara hastasıdır. Bence bu kitapta Dostoyevski'yi fikren İvan Karamazov, sağlık bakımından Smerdyakov, inişli çıkışlı hayatı ve zevke düşkünlüğü bakımından Dmitri Karamazov ve metafizik konular bakımından Aleksey Karamazov temsil eder. Yani Dostoyevski kendine ait ögeleri başkahramanlara dağıtır. Ve Dostoyevski'nin babasını Fyodor Pavloviç temsil eder. Sarhoş, çocuklarıyla pek ilgilenmeyen... Mitya'nın da İvan ve Alyoşa'nın da Smerdyakov'un da annesi kardeşler küçükken ölmüştür. Tıpkı Dostoyevski gibi...

Ayrıca, tüm incelemelerde Smerdyakov geri planda kalır. Bunun sebebi belki de yazarın Smerdyakov'un gayrimeşru çocuk olduğunu vurgulamamasıdır. Oysa "Karamazov kanı" Smerdyakov'da da vardır. Bu gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur.

Sanılanın aksine İvan Karamazov, ateist sosyalist değildir. İvan Karamazov bildiğiniz Bazarov gibi (Babalar ve Oğullar'ın kahramanı) Rus nihilistidir. İvan Karamazov'un toplumcu herhangi bir yönü olamaz. Karamazov toplumcu olamaz, belki de yazarın vurguladığı önemli noktalardan biri budur.

Bunlar sadece okumayı kolaylaştıracak birkaç cümleden ibarettir... Kitap gerek polisiye yönünden gerekse de felsefe yönünden aşmıştır. Dostoyevski dehâsı, bu kocaman eserde hiçbir şekilde kusur yapmamıştır. Realizmin hakkını vermektedir.

İvan Fyodoroviç Karamazov Üzerine Birkaç Laf

"... Neden bize engel olmak istiyorsun? Bize engel olmak için geldiğini kendin de biliyorsun. Ama yarın ne olacağını biliyor musun? Senin kim olduğunu bilmiyor, bilmek de istemiyorum. O musun, yoksa O'nun benzeri misin? Kim olursan ol, hemen yarın hüküm giydirip en azılı zındık olmak suçuyla yakacağım seni. Bugün ayaklarını öpen halk, yarın bir göz işaretimle atılacağın ateşe odun taşımaya koşacak, bunu biliyor musun? Gerçekten O musun? Evet, belki sen de biliyorsun bunları."

Karamazov Kardeşler, Beşinci Kitap, Beşinci Bölüm, "Büyük Engizisyoncu"

Karamazov Kardeşler'in belki de en vurucu kısmı "Büyük Engizisyoncu"dur. Aleksey Fyodoroviç ile İvan Fyodoroviç arasında geçen diyaloglardan en çarpıcısıdır. İvan Fyodoroviç'e hayran olma sebebidir.

İvan Fyodoroviç'i incelemeye karar verdim. Nasıl bir cüretle buna kalkıştığımı ben de bilmiyorum. Sanırım yirmi kere okumak gerek kitabı İvan Fyodoroviç'i hakkıyla incelemek için. Sanırım benim yapacağım şey, incelemekten ziyade bende bıraktığı izlenimleri ortaya koymak olacaktır.

İvan Fyodoroviç, Fyodor Pavloviç'in ortanca oğludur. Aleksey Fyodoroviç(Alyoşa) ile anne ve baba bir, Dmitri Fyodoroviç(Mitya) ile baba bir kardeştir. Bu önemli, çünkü Fyodor Pavloviç'in annesine yaptığı işkence de İvan'ın karakterini biraz etkilemiştir.

Düşünsel manada, romanın en uç karakteridir. Çünkü İvan, zıt düşüncelerini içsel olarak çatıştıran bir karakterdir. Bu çatışmalar onu bedensel olarak da psikolojik olarak da yıkıma götürecektir. "Şeytan" ile diyalog kurmaya kadar ilerleyecektir bu yıkım. Nihilizm ile Hıristiyanlık arasında bir tercih yapmak zorunda kalacaktır.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri, kesinlikle şudur: "İvan Fyodoroviç, sosyalisttir.". Aynı zamanda bu İvan'a yapılmış bir haksızlıktır. Çünkü İvan, derinlikli bir karakterdir. "Sosyalizm" gibi insanın pek de derinlikli olamayacağı bir ideolojiye İvan'ı sığdırmamak gerekir. Aynı zamanda Alyoşa ile ettikleri "Büyük Engizisyoncu"nun geçtiği muhabbet dikkatle incelenildiği zaman sosyalizmden eser bulunamaz. Çünkü İvan Karamazov, nihilisttir. Her ne kadar İvan Turgenyev'in Ottsı i Deti(Babalar ve Oğullar) adlı romanının başkahramanı olan Bazarov gibi açık olmasa da nihilist olduğu, yapılan dikkatli tahliller sonucunda nihilist olduğu oldukça kolay fark edilebilir.

İçsel çatışmalarının sonucunda içine girdiği bunalım ile birlikte bir karar verme aşamasına geldiğini fark etmiştir İvan. Bu karar verme aşaması, aynı zamanda Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin de karar verme aşamasıdır. Bana kalırsa, kitap boyunca Dostoyevski, kendisini okuyuca "İvan Fyodoroviç Karamazov" olarak takdim etmiştir. Dostoyevski'nin hayatı incelendiğinde en çok benzerlik İvan ile kurulabilir. Bu benzerlik neticesinde de İvan gerçekten dikkate en çok alınması gereken bir karakter oluyor.

İvan Fyodoroviç'in altyapısı, Dostoyevski tarafından tam on dört yıl önce, bir başka başyapıtının başkahramanı tarafından atılmıştı:

O kitap; Prestupleniye i Nakazaniye(Suç ve Ceza)
O karakter; Rodion Romanoviç Raskolnikov'dur.

Karamazov Kardeşler'in ve Suç ve Ceza'nın sonlarında dudakta oluşan o tebessüm, ruhta oluşan sarsılma, gözlerde peydahlanıveren o gözyaşı aslında Dostoyevski'nin zekasına hatta dehâsına yapılan bir secde, bir teşekkürdür.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Bardamu

Bardamu

@bardamu

Karamazov Kardeşler
Öncelikle belirtmeliyim ki bu kitap Dostoyevski'nin hayatından en çok izler taşıyan kitabıdır.
Bir Kumarbaz gibi sadece hayatının bir bölümünü içermemektedir.
Suçluluk ve pişmanlık anlatılmak istenen olguların en başında gelmektedir ve sürekli bir sorgulama vardır. Babayı , Tanrı yı adaleti çocukları ,aşkı , suçu ve cezayı ...
Bu bir cinayet romanı değildir ayrıca bu bir aile dramıdır.
Dostoyevski nin babası da tıpkı Fyodor Karamazov gibi kendini düşünen cimri ve çocukları ile arası iyi olmayan bir babaydı ve sonunda o da cinayete kurban gitmiştir.
Dostoyevski babasına yazdığı mektupta şöyle der ."Oğlunun senden harçlık istemesi için sana başvurmasını bir fazlalık olarak kabul edebiliyor musun? Tanrı tanığım olsun ki, bu ne kişisel ihtiyaçlarım, ne de imkânsızlıkların sonucu. Herhangi bir şekilde seni nasıl soyabilirim"
Bu cümle herşeyi özetliyor sanırım.
Senden istediğim para (Mitya'nın babasından hakkı olanı istemesi gibi )
sonucu beni hor göremezsin. Ben senin oğlunum ve sen bu parayı bir nedene dayandırarak olumsuz düşüncelere içerisine giremezsin. Bir çocuk babasını soymak gibi bir düşüncede bulunabilir mi ? peki ya baba çocuğunun kendisini soyma düşüncesi içinde olduğunu düşünebilir mi ?
Kitabın sayfa sayısı sizi korkutmasın.Bazı bölümler uzatılmış gibi olsa da (ben öyle düşünüyorum)kısa sürede okunacağına inanıyorum.
Uzun aralıklarla okumak niyetindeyseniz hiç okumayın daha iyi. Zira bu karakter kimdi şu da nereden çıktı kim kimdir nedir diye karıştırırsınız.
Bura da beni en çok düşündüren şu olmuştur. Savunma avukatı şöyle diyor aklımda kaldığı kadarıyla.
Çocuklarına haksız yere acı çektiren bir babaya el kaldırmak , onu öldürmek suçmudur ?
Gerçek baba nedir ?Duygulu birçocuğun bu duruma gelmesinin suçlusu kimdir.Öldürülen Karamazov baba denmeye layık değildir.
Bu durumda onu öldürdüğü söylenen Mitya (dimitri)suçsuzdur.
Gerçekten de ölümü hakettiğini düşündüğümüz insanları öldürmek suçsuz olduğumuzu gösterir mi ? Yoksa her ne olursa olsun kimse öldürülmeyi haketmez mi ? Bu düşünceyi kendi ailem arasında da çokça kez tartışmışımdır.Ne düşündüğümü burada söyleyip polemik yaratmak istemiyorum.
Alyoşa ya gelince her yerde yazar zaten .Dostoyevski bu karaktere 3 yaşında ölen çocuğunun adını vermiştir ve bu şekilde ölümsüzleştirmiştir. İçindeki inanç kırıntılarını Alyoşa ile yaşatmıştır.
Eyleme dökmediğin sürece düşünce suçmudur. Bir babayı öldürmeyi düşünmekten bahsetmiyorum bu kez.
Mitya'nın sürekli ikilemde kaldığı ve kendini sürekli suçladığı konudan , kendisine başkasına verilmesi söylenen paranın bir kısmını harcayıp diğerini geri vermeyişinden bahsediyorum. Geri vermiyor ama harcamıyor da . O halde o parayı çalmış sayılmam diye düşünüyor. Ama bir amaç için saklıyor .Gureşenka için. O zamana kadar parayı yerine koyarım.Bu şekilde hırsız da sayılmam.
Bu da çok düşündürücü. Bir yanda vicdan ruhu sürekli yaralarken diğer yanda nefs kendine mantıklı nedenler bularak bu yarayı bir şekilde tedavi etme peşinde.
Sonuç olarak bu kitap babaya el kaldırmanın değil Tanrıya başkaldırmanın kitabıdır. Kişinin içsel savaşıdır. İyi ve kötünün...
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ş.K.M

Ş.K.M

@yek

Adamım Fetükoviç :)
Hiç kendi kendinize keşke 19. yy da yaşasaydım yada ne bileyim 20. yy da yaşasaydım dediğiniz oldu mu? Benim çok oldu böyle dediğim... Kendimi o çağ da daha mutlu hissedeceğime inanıyorum:)
Dostoyevski, Tolstoy, Gogol, Gabriel, Camus gibi yazarları tanıma fırsatını yakalamış olurdum diye düşünüyorum :)

Neyse kitaba gelelim :) Dostoyevski yarattığı kahramanları o kadar etkileyici bir dinle anlatıyor ki kahramanların isimlerini, huylarını ve karakterlerini unutmak mümkün değil . Bir Alyoşa nın dine olan bağlılığını ve ailenin kötü huylarından arınmış bir karaktere sahip olması okuyucunun bu karakteri unutmasına izin vermez...

Eserin olay örgüsü bir baba ve 3 oğul arasından geçiyor; Dimitri, İvan ve Alyoşa bu 3 oğulu temsil ediyor. Baba karakterini de Fyodor temsil ediyor .Fyodor' un aynı zamanda Smerdyakov diye bir gayrimeşru çocuğu vardır her ne kadar onu kabul etmese de...

Fyodor para ve şehvet düşkünü yaşlı bir ihtiyardır. Oğullarına sevgi vermeyen onlara sahip çıkmayan bencil bir babadır. 2 evliliği olan Fyodor un ilk evliliğinden ona bolca miras ve oğlu dimitri kalır. 2. evliliğinden olan oğulları ise İvan ve Alyoşa dır.


İvan kendi halinde takılan ve tanrıya inanmayan bir yazardır.
Alyoşa ise bir manastırda din eğitimi alan bir rahiptir insanlara karşı çok iyimser olan bir karakterdir.
Dimitri ise ordu da yüz başı görevinde olan aylak bir adamdır. O da babası gibi kadın düşkünüdür.

Dimitri katerina karakteriyle nişanlıyken Gruşenka karakterine aşık olur ve ne yazık ki babası Fyodor da Gruşenka karakterine aşık olur ve aralarında bundan dolayı bir gerginlik oluşur..

Bu gerginlikten dolayı araları açılan baba oğulun arasına bir de miras kavgası girer.

Daha sonra Fyodor gayrimeşru bir şekilde öldürmesiyle Dimitri karakteri hapse girer.
Eserde en çok beğendim kısım ise Avukat Fetükoviç' in Dimitri yi savunurken yaptığı savunmaya bayıldım gerçekten çok müthiş bir şekilde bütün kanıtları yok edercesine yaptığı savunma gerçekten ikinci defa okumaya değer bir savunmadır...

Dostoyevski okumanın bana kattığı şey insanların psikolojisini daha çok anlamamı sağlıyor diye düşünüyorum. Dostoyevski karakterinin ruh halini çok güzel tanımlıyor bence.

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum özellikle iş bankası yayınından okumanızı tavsiye ediyorum. Kitap 1024 sayfalık aynı zaman da benim okuduğum en kalın eser :) sayfa sayısına bakıp korkmayın kendinizi kitaba bırakın o sizi sıkmadan sona götürecek :)

İyi okumalar..
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 8 verdi
4 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme değil de kitap özeti gibi olmuş bence Şehriban Hanım. Kitapta bize okunacak bir yer bırakmamışsınız sanki :)
04.08.15 beğen cevap
Ş.K.M (@yek)
:) yaaa öyle mi diyorsunuz ? Okunacak şey var diye düşünüyorum ... Yine de bu uyarınızı dikkate alacağım Gülşah Hanım bundan sonra incelemelerimi eklerken okuyucular için düşünüp ona göre yazacağım :)
Sağlıcakla Kalın :)
04.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Teşekkür ediyorum ilginize, iyi okumalar size.
04.08.15 beğen cevap
Ş.K.M (@yek)
size de iyi okumalar :)
04.08.15 beğen cevap
Taha Ünal

Taha Ünal

@tahaunal

Dostoyevski ve İslam Hakkında ki Düşünceleri - Derin - Baba Oğul İlişkileri
Bu kitabı kısa sürede okuyup bitirdim. bu kitabımda dostoyevski hakkında ki düşüncelerim tam anlamıyla olmasada derin bir manada kafamda oturdu. kitabın konusu ağır felsefi olaylar ve bir şehvet düşkünü babanın çocuklarıyla olan ilşkileri yer alıyor. felsefi açıdan bakacak olursak; staretz zasima karakteriyle din ve kilise hakkında derin düşüncelere yer veriliyor. staretz zosima büyük bir din alimidir bir gün verdiği bir toplantıda dimitri alyoşa ivan ve bir kaç konuğumuzla siyaset yapılır. konuşmada bir taraf kilisenin devlete bağlanmasını bir taraf ise kilisenin kendi bünyesi içersinde etkinliğini göstermesini savunuyor. zosima kilisenin devlet içerisinde etkin bir konuma sahip olmasını suç işleyn suçlularla böylece daha yakından temas kurmayı sağladığını savunuyor. karşı taraf ise eğer kilise devlet içerisinde faaliyet gösterirse zamanla devlet içerisinde eriyip gideceğini söylüyor. bir diğer önemli feslesi konuda iki kardeş alyoşa ve ivan arasında geçiyor. ivan tanrıtanımazdır. ancak tanrıya inanmak ister burada devreye alyoşa girer ve uzun bir dini konuşma başlar. önemli konulardan birisi ise dostoyevskinin müslümanlık hakkındaki düşünceleridir. kitapto dostoyevski osmanlı imparatorluğundan kaçan slavların doğu avrupaya yerleştiğini ancak burada türklerin cani bi şekilde slavları kadınları ve çocukları katlettiği vurdulanır. müslümanlar cani olarak gösterilir hristiyan olan bir rus askeri kafkasyada çeçenlerin eline düşmüştür. çeçen müslümanlar sözde hristiyan askere müslüman ol der baskı yapar ancak asker müslüman olmaz ve çeçen müslümanlar tarafından öldürülür. diğer ayrıca yazar sürekli Ayasofyanın başındaki hilalin sökülmesi ve yerine haç sembolünün takılması gerektiğini söyler. ayrıca sürekli de İstanbul un ortodokluğun merkezi olduğunu savunur. ayrı katı bir şekilde avusturyanın savaşla ezilmesi almanyaya haddinin bildirilmesi gerektiği ingilterenin aşağılanması gerekirse savaşla alt etmesi gerektiği vurgulanır. burda dostoyevski tam bir çarlık sevdalısır. halbuki sürgüne gitmeden önce çarlığı devirmek için suikast düzenlemiş tam kurşuna dizlecekken sürgüne yollanmıştı. burada şunu belirtmek isterim. panslavizm etkisi bir çok yazar üzerinde aşırı miiliyetçilik duygusunu aşılamıştır. dostoyevski ve puşkinde bunu görürüz. ancak tolstoy ve turgenyev bu aşırı etkiye katiyen kapılmamıştır
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 6 verdi
1 yorum
s.n.aldıkaçtı (@snaldikacti)
İnsanlar zaten faşistliğe meyilli, panislavizm bunun sonucu. Artı Tolstoy'da bunu görmüyoruz d, ye bir şey yok, aşamını son demlerinde gör üyoruz denilebilir belki
27.01.16 beğen cevap
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

kitaptaki asıl olay bir cinayet olmasına rağmen, bu kitaba asla ama asla polisiye kıvamında bir roman denilemez. demeyin. çünkü kitap cinayetin nasıl işlendiğiyle ilgili değil, neden işlendiğiyle ilgilidir. hatta bu nedenler en geniş kapsamda düşünülüp tanrının mevcudiyeti üzerine de pek çok yorumda bulunulmuştur.

"ölmezlik düşüncesi kalkınca erdem ortadan kalkar"
"şeytan yoksa, onu da insanın yarattığını düşünüyorum; hem de kendini örnek alarak"
"kabul edemediğim şey tanrı'nın kendisi değil, bunu anla! ben o'nun yarattığı dünyayı kabul
edemiyorum"

cinayete kurban olan fyodor'un ahlaki değerleri incelenerek bir fail kadar kurbanın da ne kadar suçlu olduğu tartışılır. ya da fiziki olarak cinayeti işleyenin pavel olmasına rağmen diğer oğullarının da bu cinayette suç ortağı olduğu düşünülür. dimitri; babasından onu öldürecek kadar nefret ederek, ivan; kendisi öldürmeyecek olsa bile babasının ölümünü isteyerek, alyosha ise bütün olan bitene seyrici olarak bu cinayete suç ortağı olurlar.

"dünyaya getirirken seviyor muydu beni sanki. dünyaya kimin geleceğini biliyor muydu: şehvet
anında - belki de sarhoştu o anda; içkiye düşkünlüğümün bu yüzden olmadığını kim iddia edebilir. işte bana en büyük iyiliği - evet şehvet anında ne benden, ne de kız mı erkek mi olacağımdan haberi vardı. sırf beni dünyaya getirdi diye niçin sevmek zorunda olayım onu! beni ömrü boyunca sevmeyen bir insanı ne diye seveyim! " *

aynı zamanda insanlığın varolmasıyla birlikte tartışılan iyi ve kötü kavramına da geniş anlamda değinir bu kitap. insanlar özünde iyi midir, kötü müdür?

"hiç kuşku yok ki, her insanın içinde bir öfke canavarı, acı çeken kurbanın haykırışlarından aşırı zevk duyan bir şehvet canavarı, zincirinden boşalmış bir canavar; hastalıkların, romatizmaların, hasta böbreklerin verdiği acılarlarla beslenen bir canavar yatar"

son olarak ise, şu güzel cümleyi de içinde barındıran kitap:

"insanlığı sevdiğim halde kendi kendime şaşıyorum. toplu olarak insanları sevdikçe kişilere karşı olan sevgim o oranda azalıyor"
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 10 verdi
0 yorum

Karamazov Kardeşler - S41

Derebeyi Maksimov gerisin geriye manastıra koşarken Miusov arkasından,
-Ne sırnaşık ihtiyar! diye söylendi. (İş Bankası Kültür)

Delikankının havai, deli dolu, sabırsız, bazı tutkuları olan, eline geçen paraları har vurup harman savuran bir tip olduğunu hemen anlayıvermişti.İşte mityanın bu zayıf yanlarından yararlanmaya başladı Fyodor Pavloviç, arada bir birazcık para yollayarak başından savuyodu onu.Sonunda öyle olduki dört yıl sonra Mitya sabrı tükenip, babasıyla alacak verecek işinikökünden halletmek için kenditimize ikinci kez geldiğinde hiçbir şeyinin kalmadığını, Fyodor Pavloviç'ten malına karşılık belkide malının değerinden çok para çektiğini, hatta borçlu bile olabileceğini, bir zamnlar kendisinin istediği aralarındaki anlaşmaya göre hiç bir hak iddia edemeyeceğini, öğrebibce şaşırıp kaldı.Genç adam kulaklarına inanamadı, işin içinde yalan dolan olduğundan kuşkulandı, kapıldığı hiddetten çılgına döndü. İşte bu durum romanımda anlatacağım, daha doğrusu romanımın dış konusu olan faciayı doğurmuştur. Ama romanıma başlamadan önce Fyodor Pavloviç'in öbür iki oğlundan, Mitya'nın kardeşlerinden biraz söz etmeli, nasıl birer insan olduklarını kısaca açıklamalıyım. (İletişim)
Zehra tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

''Bir çocuğun ölümünü görmektense, dünyaya geliş biletimi iade etmek isterim.''
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kebikeç

Kebikeç

@medusa

Kimse kendinde kusur görmek ihtiyacı duymuyor....
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Allah senin gibi sevimli bir çocuğu günün birinde işlediğin bir kabahat için özür dilemekten korusun! ....
Özellikle
sevdiğin kadından! Özellikle ondan! Ona karsı ne kadar büyük bir kabahat işlemiş olursan ol özür dileme. Çünkü, kadın
denilen varlık, öyle Allahın belâsı bir şey ki! Artık onlardan anlarım ben, başka şeyden anlamasam bile hiç değilse
kadından anlarım! Hele bir kabahatini açıkla, «Suçluyum, beni bağışla, özür dilerim» de, bak suçlamalar nasıl
yağıyor üzerine! Taş çatlasa kadın düpedüz ve gürültü patırdı etmeden bağışlamaz! Seni yerin dibine batırır,
işlemediğin suçları bile bir bir ortaya döker, hiç bir şeyi unutmaz, üstelik kendinden de bir şeyler katar, ancak o zaman
bağışlar. Hem de en iyisi. aralarından en iyisi de olsa öyle yapar! Ne varsa dibine kadar kazır, tüm kalıntıları başına
kakar. Tüm kadınların içinde, böyle canavarca bir yaratık vardır. O melek dediğimiz kendilerinden yoksun
yaşayamadığımız varlıklar var ya, hepsinde aynı canavarlık vardır! Bak sana bir şey söyleyeyim, yavrum; bunu
yürekten ve açıktan açığa söylüyorum: Her na muslu erkek muhakkak, herhangi bir kadının boyunduruk altındadır.
Ben bu kanıdayım; hem bu bir kanı değil, içimden gelen bir duygu. ....(syf 219)
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Batuhan (@guangzhou)
Allah bizleri ve sevdiklerimizi kadınların gazabından korusun...
08.12.18 beğen 3 cevap
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

Bence cehennem, sevememekten doğan bir acıdır.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
araf

araf

@araff

Tanrı olmadan iyi kalpli olunabilir mi? Ne demek vicdan? İyi kalpli olmak ne demek?
Cevap ver bana Alexey. Vicdan, erdem herkese göre değişen izafî bir şey mi? Eğer Tanrı yoksa her şey yapılabilir!
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
141
KİTAP
Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar
Türk ve Dünya edebiyatında kimisi yazıldığı döneme ışık tutan kimisi hafızalara kazınmış kimisi ise başlı başına klasikleşen ...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Kendim için maceralar hayal ederdim, en azından bir şekilde var olabilmek için bir yaşam icat ettim. ” paylaşım fotoğrafı
" Kendim için maceralar hayal ederdim, en azından bir şekilde var olabilmek için bir yaşam icat ettim. ”
İnsanın varoluşunun gizemi, sadece hayatta kalmak değil, yaşanacak bir şey bulmakta yatar.

Ama nasıl yaşayabilirsin ve anlatacak bir hikayen yok ?

*
Rahmetli Oğuz Atay çok haklı, başlık ve cümleyi anlamak yaşamayı anlamaktır.

Bitti

Böyle basit ölçülerle değiştirirler insanı. Dostoyevski’yi okumamışlardır, bilmezler.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
LEYLÂ (@melankoli)
Ne süper bir gif :))
08.06.19 beğen 1 cevap
Nihalyurtsever (@nihalyurtsever744)
Cok guzel ya
08.06.19 beğen 1 cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
—— Toprağa düşen bir buğday tanesi yok olmazsa ,sadece bir buğday tanesi olarak kalır; ama yok olursa o zaman bereketli mahsul doğurur . (İncil-Yuhanna)
.
.
.
Yine Dostoyevski’nin ağır ruhsal-psikolojik analizlerine şahit olduğumuz Ve okuyanı düşünmeye zorlayan bir roman.
Dostoyevski insan psikolojisini çok iyi çözmüş kesinlikle “Suç ve Ceza” da da insana inanılmaz psikolojik baskı yapmıştır .

.
Dostoyevskinin ustalık eserim dediği kitabıdır bu.1025 sayfalık bir kitap ama ne zaman bittiğiniz anlamıyorsunuz bile . Bu kitabı tahlil etmekten ziyade hissettirdikleri çok güzeldi. Evet ağır , oldukça yoğun ama bir o kadar güzel💕
.
.
Son olarak bence Karamazov Kardeşler ile kısa zamanda tanışın ♥️
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Bu kitabı okuyanlar var mı aranızda, yorumları bekleriz 😊

Keyifli okumalar .
EK 1: Bu arada Ramazan ,oruç tutmuyorsunuz ,saygınız olsun tarzı tepkilere karşı ,şimdiden söyleyeyim , fotoğraf Ramazan'dan önce çekildi. Kimse kasmasın :) 15.05.19
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
25 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu kitabı okudum fakat İş Bankası Yayınları'ndan değildi okumuş olduğum nüsha.1993 yılında okumuşum KARAMAZOV KARDEŞLER başlıklı bu klasik romanı...Çevirmeni Leylâ Soykut,Cem Yayınevi'nin 1988 basımıymış kitap.Çok sıkı bir kurgusu vardı.Etkisi devam eden romanlardan biridir benim için... Keyifle oku Eduşka @edaa!
15.05.19 beğen 1 cevap
Bekir (@ilberal)
Sesli kitabı da var audiotekada
15.05.19 beğen cevap
Hande Ç. (@handec)
Okudum ama yayın evi farklı idi . Bu kitabı Dosto'nun diğer kitaplarından ayrı tutarım benim için anlamı bir insanın bütün bu karakterleri kendisi gibi nasıl anlattığı hepsinde ayrı ruh çözümlemesi yapması bunu yazanın bi insan olması benim gibi müthiş bir haz verdi. Dostoyevski aramızdan gideli koca asır oldu onun gibi bi Dosto daha gelmedi çünkü o zekada hayal gücünde insanlar değiliz gördüğümüz en büyük zorluk soğanın 10 lira olması . Kötü olsun demiyorum ama o zamanda yaşayan insanların bizimkinden daha yoğun duygulara sahip olduğunu seziyorum biz burdaki çoğu içidolu gibi görünen boş şeylerle duygularımızı kendimizi harcıyoruz .
15.05.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

“İnsanız, bütün bildiğimiz hayvanların içinde en sakınmasızı ve en ders almazı insandır.”  paylaşım fotoğrafı
“İnsanız, bütün bildiğimiz hayvanların içinde en sakınmasızı ve en ders almazı insandır.”
İçinizde iğrenç olduğunu farkettiğiniz her şey, sırf onu farkettiğiniz için kendiliğinden temizlenmiştir.


İnsan kaderiyle sıklıkla, seçmekten kaçındığı yolda karşılaşırmış.

Allah kimseleri kaçındıklarıyla karşılaştırmasın.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Karamazov Kardeşler paylaşım fotoğrafı
Karamazov Kardeşler
Başlangıçlara merhaba! 🎯
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum