up
ara

Karamazov Kardeşler Kitap İncelemeleri

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Hakkında o kadar çok inceleme var ki bir inceleme daha yapmak gerekli miydi bilemiyorum. Belki okumayanlara hatırlatma olması babında bir kaç kelam edeyim ben de.

Öncelikle oldukça kalın bir Dostoyevski romanı. Dolayısıyla bol bol detay, bol bol psikolojik çözümleme, bol bol insanla tanışma ve herkesin hayatının ayrıntılarına şöyle bir gezinti yapma şeklinde eni konu okumayı sevenler için şahane bir kitap.

Bir baba ve oğulları... Karamazov ailesi... Vur patlasın çal oynasın bir hayatı benimsemiş bir baba ve bu babanın çok da ebeveyn ilgisi görmeden büyümüş çocukların trajik hikayelerini okuyoruz kitapta. Özellikle büyük oğul Dimitri'nin başına gelenler, sürüklendiği felaket kitapta geniş bir yer alıyor. Yaşadığı karmaşık ilişkiler ve aşk için yaptığı akıl almaz şeyler ve bir sürü yanlış anlaşılma silsilesi kitabın sonuna kadar sabırla okuduğumuzda bizi zevkle okunacak çözümlemelere götürüyor. Ortanca oğul Ivan'ın yaşadığı Tanrı ile ilgili git geller ve hep bir mantığa oturtma çabaları, babasıyla olan ilişkisi onu da farklı bir trajediye hazırlıyor. Ve Aleksey en küçük ve en masum kardeş. Dikkat çeken özelliği bir rahip adayı iken, bir manastıra çekilip sakin ve dindar bir hayat hayalleri kurarken dış dünyaya gönderilmesi ve orada faydalı olmasının salık verilmesi önemli bir mesajdı bence. Bir de Dostoyevski'yi ilk defa dine bu kadar olumlu bakarken gördüm, tüm eserlerini okumadım ama.

Dostoyevski'nin olgunluk döneminde yazdığı bu roman bir nevi diğer romanlarında karşılaştığım birçok fikri, farklı şahsiyetler nezdinde ortaya çıkarma amacı güder gibiydi.

Kader, din, Tanrı'nın varlığı, aşk, adalet, toplumdaki ahlak anlayışı gibi pekçok konuya dair izler bulmak mümkün kitapta. Sonuç olarak Dostoyevski okumak her şeye değer... iyi ki yaşamış, iyi ki yazmış.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 10 verdi
0 yorum