up
ara

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur Konusu ve Özeti

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Günlük 8 saat uyunması gerektiği inanışının yalnış olduğunu, önemli olanın uyku süresi değil, uykunun kalitesi olduğunu birçok örneklendirmelerle anlatan kitap. Roman tarzı sürükleyici bir üslupla yazılmış.
Yayınevi: Kashna Kitap Ağacı
ISBN: 9789756197066
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2006
Aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Bu kitap,
"Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır." palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.

Matematik Diye Bir şey Var
60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan, ömrünün 15 yılını çocuklukta, 15 yılını ıvır zıvır işlerde, 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan, 8 saat yerine 4 saat uyursa, ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops, Da Vinci, Edison, Newton, Dostoyevski, Armstrong gibi...

Kişisel Gelişim Romanı
Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkânsız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da...
Göker Malik Altuntaş

Göker Malik Altuntaş

@gokermalik

Her insan, farklı bir doğaya sahiptir ve farklı düşüncelere ihtiyaç duyar.
Kitabı okuduğum günlerde, dünyadaki tüm problemerin, insanoğlunun yanlış algısından kaynaklandığı düşüncesindeydim. İnsanların tüm alışılagelmişliklerden kurtulmaları ve "ideal" olanı yeniden keşfetmeleri gerektiğine inanırdım.
Yaşamla ilgili pekçok sorun olduğunu fark ediyor ve insanlara aslında doğru yaşamanın ne kadar kolay ve güzel olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz. Günden güne, daha fazla yanlış davranış biçimi fark ediyorsunuz; sorunlara neden olan. Sonra bir bakmışsınız, idealist oluvermişsiniz. Geleceğe inatla inanmış, daha doğru bir yaşamın mümkün olduğu ilkesine sıkı sıkıya bağlanmış...
Tam da bu ruh halindeyken, "Sadece aptallar 8 saat uyur" gibi bir kitap ile burun buruna gelmek, başta sizi oldukça rahatlatıyor. Sonunda, en sonunda birileri sizin kadar inançlı ve sizin kadar idealist düşünüyormuş gibi... Şimdi o günleri tekrar düşünüyorum. Kendimi öyle büyük yüklerin altında bırakıyormuşum ki... Hissettiğim stresin yarattığı davranış biçimlerinden hala tam anlamıyla kurtulamıyorum. "İdeal" dediğim davranış ne kadar imkansız görünürse görünsün (4 saat uyumak gibi) denemeye devam etmek zorundaydım. Başaramıyorsam, bu yeterince inançlı ya da hevesli olmadığım içindi. Alışılagelmiş bahaneler yüzünden insanlık anlamında çok kötü durumdaydık ve ben ne olursa olsun, doğru biçimde davranmalıydım. Böylece en azından "denemiş ve başaramamış" olacaktım. Kendimi biraz rahatlatacak her türlü aktiviteyi "gereksiz" ilan etmiştim.
Kitabı okuyanlar, insanı nasıl iteklediğini bilirler. Evet, bu gün çoğu insanın böyle bir iteklemeye ve inançlılığa ihtiyacı vardır. Fakat zaten hali hazırda çok fazla düşünen, fazla idealist biriyseniz, uzak durmanızı tavsiye ederim. Anlattığım ruh haline, sadece kitabın neden olduğunu söyleyemem ama bence kişisel gelişim kitapları profesyonellerce yazılmalı. Erdal Demirkıran'ın düşünme biçimini hala seviyorum fakat herkesin yaşamı ve vizyonu kendinedir. Kişiyi suçlarcasına tavsiyelerde bulunmak, biraz çokbilmişliğe kaçmakta.
0 yorum
Tek solukta bitirdiğim bir kitap. Her ne kadar kişisel gelişim kitapları okumayı sevmesemde bir şekilde elime geçiyor ve okuyorum. 8 saat uyuyanları aptal olarak nitelendirmesini bayağı bulsamda kendime şöyle izah ediyorum. Gerçekten başarılı insanlara baktığımızda bunların 4-6 saat uyuduklarını görüyoruz. Çünkü onları uyutmayan ayakta tutan hedefleri var. Yani sekiz saat uyuyan insanların uykusunu kaçıracak mühim uğraşları yoktur. Bu da onları amaçsız yaşayan aptal insan yapar.
Öncelikle hedef koymanızı, işiniz her ne olursa olsun ciddiye almanızı tavsiye ediyor. Bütün gün kaval çalan çoban dahi olsanız büyük düşünmelisiniz. Neden en iyi kaval çalan çoban olmayasınız.
Daha fazla yaşamak istiyorsanız uykunuzu dayanabileceğiniz en asgari seviyeye indirmenizi tavsiye ediyor. Ki bu alışkanlıklarımızdan ötürü kolay olmayacaktır.
Bunun yanısıra az uyumak başarılı olmak anlamına gelmediğine değiniyor. Uyanık kaldığınız zamanlardaki meşgaleleriniz hedefiniz önemlidir. Uyku muhteşemdir Çünkü uyurken fizyolojik ve psikolojik bakımımız gerçekleşir. Hayatımızı devam ettirebilmek için uyumamız gerekir.
Anladığıma göre, Uykudan kasıt fizyolojikten ziyade bilincin uyanması ve farkındalık halinde olmak.
Kitap 273 sayfa. Akıcı bir usluba sahip. Roman ya da uzun hikaye tarzında yazıldığı için çocuklarında keyif alarak okuyacağını tahmin ediyorum. Somut delillerle iddasını ıspatlama çabasında olması kitabı daha okunur hale getirdiğini düşünüyorum. Velhasıl okuyunuz.
5 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Kitabi okuduğum yıllarda üniversite öğrencisiydim, ne kadar etkilendiysem artik
02.02.16 beğen cevap
selman bulut (@selmanbulut)
nöroloji profesörü olan ve uyku ile ilgilenen bir hocamız 6 saatten daha az uyuyanlarda ilerleyen yıllarda depresyon gibi rahatsızlıkların daha fazla görüldüğünü söylemişti...
22.02.16 beğen cevap
Gaz Lambası (@gl)
Bu zamanlarda herkes depresyonda. En azından geçerli bir sebebimiz olur depresyona girmek için. : )
22.02.16 beğen cevap
ColinMCRY (@colinmcry)
Süper kitaptı. Kitap ta anlatılanlar roman tarzı anlatılmış. Şöyle söyleyeyim. Okurken bir şeyler öğrenmeniz içten bile değil. Teorikte güzel ama pratikte zor. O yüzden kişisel gelişim sayılmaz. Alıntılar ve örneklemeler var. Bilim kurgu var.Okurken zevk almak için okuyun anlatılanlara pek takılmayın derim.

Erdal DEMİRKIRAN bey ise müthiş bir adam . Daha çok öğrenme ile ilgili öğretici kitaplar yazıyor. Kişisel gelişim gibi bir şey artık. Zaten diğer kitaplarına bakarsanız enteresan kitapları olduğunu göreceksiniz.

(Aptal derken kalıtsal hastalığı olan geçmişte yaşamış tarihe adını yazdırmış büyük insanları kast ediyor.)
23.03.16 beğen cevap
Gaz Lambası (@gl)
'Sadece aptallar sekiz saat uyur ' dan kasıt sekiz saatin uyumak için fazla olması kastedilmemiş mi? O halde sekiz saat ve fazlası uyuyanlar aptal oluyor. Yani tarihe adını yazdırmış büyük insanlar aptal olamaz @colinmcry
24.03.16 beğen 1 cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Uykuyu ve uyumayı çok seven biri olmama rağmen yazarın yazdıklarını çok doğru buluyorum. Sadece kitabın isminde geçen "aptallar" nitelemesini uyku severler açısından hiç beğenmediğimi itiraf etmeliyim. :) Gerçekten beslenme alışkanlığı gibi uyumakta bir şartlı öğrenme. Zoraki uyutulan bir çocukluk döneminden sonra, yataktan zor kalkan bireyler olduk. Kitap çok basit bir şekilde yazılmış. Masalımsı bir özellikte çocukların bile okuyacağı nitelikte. Öncelikle okurken kendimi bir sorguladım "bunu mu okuyorum?" diye. Sonrada dedim ki; -"İyi ki, almışım ve okuyorum." Kitapta güzel mesajlar var ve çaktırmadan sizi uygulamaya itiyor. Uykuyu sevenlere tavsiye ederim...Uykuyla ömrünü geçirmek istemeyenlere tavsiye ederim...İyi Okumalar...
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Uyuma düzenini 4-6 saate indirilebileceğini iddia eden, roman tadında yazılmış bir Erdal Demirkıran kitabı...
Keşke roman değilde makale şeklinde kaleme alsaydı. Eminim daha çok severdim. Roman türünde kaleme alındığı için insan ister istemez biraz daha edebi ve hikayenin biraz daha ilgi çekici olmasını bekliyor...

Aslında kitap başından sonuna kadar ''Aslında çok az uyuyabilirsin ama bunun farkında değilsin, istersen başarırsın koçum benim'' minvalinde gazlamalarla dolu :)

Bir zamanlar günde sadece 3 saat uyuyan biri olarak, uyku düzeninin 4-6 saate indirilebileceğine inanıyor ve herkesin denemesini tavsiye ediyorum
0 yorum
Düşünce

Düşünce

@dusunce

Erdal bey
Diyorki Erdal bey bu hayatta az uyuyup cok calisacaksin zamanini verimli kullanacaksin.bak diyor tarihe ne kadar yatiyor ne kadar calisiyor atalarimiz az uyku cok emek diyor Erdal bey tarihe aadinizi yazdirmak istiyorsaniz bunu yapmalisiniz diyor Erdal bey.Aslinda cok guzel diyor Erdal bey ama bilmiyor her baba yigidin harci degil bu her baba yigit yapamaz bunu kisacasi boyle diyor Erdal bey ...! Soluksuz okuyorsunuz kitabi idealleriniz oluyor basarmak isteginiz olusuyor tek seferde okuyacaginiz bir kitap her kese tavsiye ederim ne kadar anlatila bilir bilemem okumasi apayri bir sey okuyunca herkes daha iyi anlayacakdir ...!
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur - S41

Bambaşka bir yerdeydiler.
alexandra tarafından eklenmiştir.
Rumeysa Çolak

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak

'Haklısın!' Haklıyım da ne oldu? Benim haklı olmam sana ne kattı? Yanlışı düzeltmediğin sürece benim haklı olmamın kime ne faydası var?
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yağmur

Yağmur

@yagmurterzi

Ben bir çobandım. Hiçbir zaman bir çoban gibi çalmadım. Hiçbir zaman koyunlara çalmadım. Kendimi bildim bileli hep bugüne çaldım ben kavalımı. Bugün dünyanın en iyi kaval çalan insanıyım. İşinizi sakın hafife almayın ve büyük düşünün!
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Akli basinda olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastiga bagislamaz.
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Eğer gideceğin yerin bir sınırı varsa, eğer yapacaklarının bir sınırı varsa, eğer bir gün mutlaka bir sonla önün kesiliyorsa... Sen ömrün boyunca daima bir fanusun içindesin demektir. Bu durumda rahatlıkla 'İnsan bir fanusun içinde hep bir fazlası için yaşar.'diyebiliriz. Zindanda ya da zirvede olması hiç farklı değil yani. O halde nerede olursa olsun, nasıl olursa olsun, daima yapabileceğinin en iyisini yapmalı insan (Syf 60).
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Bir mükemmelin, kendi marifetiyle bir başka mükemmel icat etmesi mümkün değildir; ancak yaptığı şeyi mükemmele yaklaştırması elbetteki mümkündür... (Syf 179)
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
Gülbahar T.

Gülbahar T.

@gulbahart

 paylaşım fotoğrafı
Geç yatıp erken kalkan annelere motivasyon tavsiyesi..
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Flankes

Flankes

@flankezsss

Sadece aptallar 8 saat uyur kitabını okuyup uygulamaya çalışanınız oldu mu?
ataç ikon Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
26 yorum
Rıdvan Çoban (@ridvancoban736)
Ben okudum ama uygulayamadim...
30.03.19 beğen cevap
Gülbahar T. (@gulbahart)
Okudum ve bebekten dolayı istemedende olsa uyguluyorum😂
Uykusu berbat bir kızım var
30.03.19 beğen 3 cevap
Tenebris Casper (@carnage)
Günde 4-5 saat uyuyorum düzenli ve gayet stabil (uyuyabildiğim zamanlarda.) isim ilgimi çekti, bi bakmak lazım. Konu ne ki?
30.03.19 beğen cevap