up
ara

Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt

Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt Konusu ve Özeti

Vakıf
Vakıf Dizisi 2. Cilt
Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Kemal Baran Özbek
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789752730335
Sayfa: 345 sayfa Basım Tarihi: 1970
Büyük usta Isaac Asimov'u, ölümünün onikinci yılında, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan muazzam Galaktik İmparatorluk'un Roma misali yıkılmasıyla çöken karanlık çağlara karşı bir avuç bilim adamının yılmaz mücadelesini anlattığı başyapıtı Vakıf Dizisi'nin tam ve yeni bir çevirisini yayınlayarak selamlıyoruz.On iki bin yıl boyunca egemenliğini sürdüren Galaktik İmparatorluk artık ölmektedir. Sadece psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon geleceği görebilmektedir: En az otuz bin yıl sürecek olan savaş ve cehaletin batağında geçecek karanlık bir gelecek...İnsanlığın bilgi birikimini koruyabilmek ve yaklaşan karanlık çağı olabildiğinde kısaltabilmek için Seldon, İmparatorluk'un en iyi beyinlerini, gelecek kuşaklara bir umut feneri oluşturabilmeleri için, galaksinin kenarındaki ıssız bir gezegende bir araya getirir. Seldon bu sığınağa Vakıf adını vermiştir.Vakıf dizimizin ikinci kitabında karanlık çağların başlamasıyla birlikte bilimin ve umudun, cehalet ve savaşa karşı vermeye başladığı mücadeleyi izleyeceğiz.
burak kara

burak kara

@werevolf

Vakıf serisi
Her ne kadar seride ikinci kitap olarak görünsede tavsiye edileni ilk kitap olarak okunması. Bundan önce ilk olarak Sonsuzluğun Sonu kitabını oku derler. Ben okudum ama bu seriyle pek alakası yok gibi görünüyor.
Bu kitaba gelecek olursak seriye başlangıç için güzel bir kitap. Bir kere çok eski bir seri olmasına rağmen çok fazla klonu yapılmamış olsa gerek ki konusu son derece orijinal.
Konunun kişiler üzerinden yürümemesi de değişik geldi bana. Genelde kahramanlar üzerinden hikaye yürür. Kişiler çok önemlidir, okuyucu karakterlere bağlanır falan... Burda öyle bişey yok. Burda olay ön plana çıkmış. Bu tarzı da görmek lazım bence.

Serinin tamamı için:
Dün itibariyle seriyi bitirdim. (Robot serisiyle birlikte 12 kitap olarak). Seri kitapları okumayı seven biri olarak ilk defa böyle bir deneyim yaşadım. Bir kere bu serinin yorumlarında olmazsa olmaz olan hatırlatmamı yapayım: okuma sırası çok önemli. Bu serinin okuma sıralaması üzerinde bir belirsizlik var. Kronolojik sıra mı, yazılma sırası mı diye... Ben okuduğum ve tavsiye de ettiğim sırayı buraya yazayım da isteyen istediğini yapsın:

Öncesinde : sonsuzluğun sonu
sonra:
1-vakıf
2-vakıf ve imparatorluk
3-ikinci vakıf
4-vakfın sınırı

robot serisi:
5-çelik mağaralar
6-güneşin tanrıları
7-şafağın robotları
8-kurtarıcı

tekrar vakıf:
9-vakıf kurulurken
10-vakıf ileri
11-vakıf ve dünya

Seri neden orjinaldi? Bir kere seri içinde seri gibi bir durum var. 4 kitaptan sonra sanki yeni bir seri başlıyor ama bu vakıf serisinden bağımsız da değil ve "vakfın sınırı" biterken kafada robot serisine karşı büyük bir merak bırakıyor. Sonra, yazar, içinde geçen efsaneleriyle, uzun zaman dilimiyle sanki medeniyetlerin tarih kitabını yazmış. Bir kitabın içindeki karakterlerden diğer kitapta tarihin derinliklerine gömülmüş ve efsaneleşmiş olarak bahsedilebiliyor. Ya da bir kitapta bir topluluk anlatılırken, sonraki başka bir kitapta o topluluğun asırlar önce nasıl, kimler tarafından ortaya çıktığını öğrenebiliyorsun.
Velhasıl uzun bir seri için çok başarılı bir kurgu olmuş. Sonu da gayet güzel bağlanmış. Ben bilim kurgu okumayan biri olarak çok beğendim.
0 yorum

Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
123
KİTAP
En İyi Bilim Kurgu kitapları
Alternatif zaman dilimleri, uzay, zamanda yolculuk, yapay zeka, ışınlanma ve aklın alamayacağı daha pek çok ileri teknoloji u...