up
ara

Mai ve Siyah

Mai ve Siyah Konusu ve Özeti

Mai ve Siyah
Babasını kaybetmiş olan bir gencin ailesini geçindirebilmek için çektiği zorluklar ve başına gelen ilginç olaylar anlatılmaktadır.
Yayınevi: Özgür Yayınları
ISBN: 9789754471434
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2012
Mai ve Siyah Kitabı Hakkında
Kitabın ilk baskısı 1889 yılında yapılmıştır. Kutup Yıldızı Yayınları tarafından tekrar basılan aslına daha uygun olarak yayınlanmıştır.

Mai ve Siyah Kitabının Konusu
Mülkiye son sınıfta okumakta olan Ahmet Cemil'in babasının hayata gözlerini yumması üzerine hayallerini yitirmesi ve beraberinde gelen hayat mücadelesi.

Mai ve Siyah Kitabının Özeti
Orta halli bir ailenin çocuğu olan Ahmet Cemil, Mülkiye’de okumaktadır. Son sınıfta iken babası hayata gözlerini yumar. Annesini ve kız kardeşini geçindirme yükü Ahmet Cemil’in omuzlarına biner. Edebiyatı sevmektedir ve şiir yazmaktadır. İngilizcesi iyi olduğu için akşamları okul çıkışında kitapçılara polisiye çeviriler yapar. Fakat çalıştığı işten memnun değildir. Lakin, ailesinin geçimini sağlayabilmek için çalışmak zorundadır.
Aynı zamanda zengin ailelerin çocuklarına özel dersler vermektedir. Onların şımarık tavırları Ahmet Cemil’i oldukça sıkar. Arkadaşları bir gazeteye roman çeviricisi arandığını ve başvurmasını tavsiye eder bu vasıtayla Ahmet Cemil işe başlar ve durumları biraz düzelir. Mülkiye sınavlarına girerek okulunu tamamlar.

Hayalinde, tüm çalışmalarını şiir üzerinde yoğunlaştırmak vardır. Mai bir gecede, bir hayale dalar. Tepebaşı Bahçesinde otururken, eserini bitirdiğini, büyük bir servet ve şöhret kazandığını düşünür.

Ahmet Cemil bu sırada arkadaşı Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi Lamia’ya gönlünü kaptırmıştır. Gazetenin sahibi Hüseyin Baha Edendinin oğlu Vehbi Bey’de Ahmet Cemil’in kız kardeşine gönlünü kaptırmıştır ve evlenirler. Lakin bu evlilik ikbali beraberinde getirmez. Birbirlerini yeterince tanımadıkları için anlaşamazlar. Vehbi Efendi eşini sık sık dövmektedir. Eşi İkbal hamile olduğundan yanlarında çalışmakta olan hizmetçiler ile gönül eğlendirmektedir ve ahlaksız davranışlarda bulunmaktadır. Bir keresinde karnına attığı tekme ile bebeğini kaybetmesine yol açar. Ahmet Cemil duruma daha fazla dayanamaz ve kardeşini eve geri getirir. Fakat kardeşi çok hastalandığı için hayata gözlerini yumar. Bu esnada Vehbi Efendi Ahmet Cemil’i işten çıkartır.

Hüseyin Nazmi, dışişlerinde görev almak üzere Avrupa’ya gitmeye hazırlanmaktadır. Sürekli olarak oturdukları kahvede arkadaşı Ahmet Cemil’e müjdeli haberi verir ve kız kardeşi Lamia’nın bir subay ile nişanlandığını dile getirir. Lamia’yı sevmekte olan Ahmet Cemil, aldığı habere çok üzülür. Çünkü hayallerinde onunla evlenmek vardır. Belirli ve iyi bir işi olduğunda onu alacağı günü beklemektedir içten içe.

Tüm yaşamakta olduğu bu acılar Ahmet Cemil’i oldukça sarsar ve yıkımına yol açar. Üzerinde çalıştığı eserini bir buhran anında yakar. Gözyaşları içerisinde kitabının yanışını seyreder. Çeşitli makamlara başvurarak Yemen’de kaymakamlık görevi alır ve annesi ile İstanbul’u terk eder.
Kitabı okumadan önce de okuduktan sonra da incelemeleri okudum, ne yazabilirim bu kitap hakkında diye. Aslında birçok şey söylenmiş ve ben şimdi kendi düşüncelerimi spoil vermeden nasıl aktaracağım bilemiyorum.
Kitap, bir asır öncesini yansıtmaya çalışmış ama günümüz de çok farklı değil aslında. Okunması çok uzun cümleler dışında kolay, tasvirler çok iyiydi. Konusuna gelecek olursak öncelikle bir çok kişinin sevdiği veya acıdığı Ahmet Cemil'i ben sevmedim. Bu kadar pasif bir karakter olamaz. Evet babasını daha kendisi hayatın baharındayken kaybetmesi elbette onun elinde olan birşey değildi. Annesine ve kız kardeşine bakabilecek tek kişi kendisiydi. Ailesini geçindirmesiyle kendi hayelleri peşinde gitmesi arasında kalan bir genç. İkisini aynı anda yapabilir miydi bilemiyorum? Ama aşkı için hiçbir şey yapmamasını geçtim, kız kardeşi için nasıl bu kadar geri planda kalır. Ayyaş, sürekli karısını aldatan iş arkadaşı Raci'yle bile sırf küçük çocugu var diye ilgilenmişken (ki Raci kendisini hiç sevmedi) kız kardeşi evleneceği zaman evleneceği kişiyi arastırmaması onunla tanısmaması vs sacmalıktı. Kaldi ki kitabın yazıldığı dönemi düşünecek olursak nüfus sayısı günümüz kadar yoğun değildi elbette, birilerini sorusturmak hakkında birşeyler öğrenmek çok daha kolay olmalıydı diye düşünüyorum. Şimdi kız kardeşinin yasadıklarının sorumlusu kim oluyor bu durumda?
Aşık olduğu kız Lamia için yazmak istemiyorum, kitabı okuyacak olan arkadaşlara haksızlık etmek istemem. Kitapta sevdiğim tek şey Ahmet Cemil ile Hüseyin Nazmi arasındaki dostluktu diyeceğim ki ondan da bir süre sonra şüphe ettim :) Hüseyin Nazmi, Ahmet Cemil gibi değil. Zengin. Şanslı doğmuş ve hayatı hep istediği gibi ilerlemiş. Ahmet Cemil ile de aralarındaki gerçek dostluğu çok iyi yansıtmışlar. ama benim anlayamadığım bu kadar güzel imkanlar içinde yaşayan Hüseyin Nazmi, Ahmet Cemil için neden bir şey yapmadı?

Kitabı sevdim, ama karakteri değil. Belki de kitabı farklı kılan bir yönü de buydu.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 8 verdi
8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabı okumama gerek kalmadı! ☺ Pek âlâ özetiyle de idare edebilirim. Yazarımız kendi romanları üzerine fikrini beyan etmiş ve,MAİ ve SİYAH ile AŞK-I MEMNU romanlarından gerek dil,gerek yapı bakımından çok üstündür,demiştir KIRIK HAYATLAR romanı için.Biline!
17.09.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Semih abi haklısın, elimden geldiğince çok fazla ayrıntı vermemeye çalıştım ama kitapla ilgili görüşlerimi daha farklı dile getiremedim. Ahmet Cemil saolsun :)
17.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Latife ediyorum Gülben. Bu romanı okuyacağım sözde ya yıllardır okuma listemde duruyor.Kendime de hatırlatmış oldum. ? Olsun,,,sevmişsin romanı;belli.
17.09.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Yok sevdim, zaten eleştridğim şeyler romanın kendisi değildi. Okumanı öneririm, okumayan biri için kitabı özetlemiş gibi görünsem de öyle değil aslında, bana güven :)
17.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir eseri defalarca okuduğum hâlde benzer hazlar alırım ben merak etme! Polisiyede katilin kim olduğunu bile söylesen okuma keyfim eksilmez Gülben. ?
17.09.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
:) :)
17.09.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Sıkılıp bırakırsın diye düşünmüştüm de beni yanılttın ;)
17.09.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
yok valla hiç sıkılmadım :) Eylül'de sıra @reta :)
17.09.17 beğen cevap
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Halit Ziya Uşaklıgil, eserini kısmen sadeleştirerek yeniden yayınlamış ve tamamıyla sadeleştirmemesinin sebebi olarak, aydının yeni dili kadar eskisine de vakıf olması gerektiğini öne sürmüş. Özgür Yayınları da bu düşünceye sadık kalarak metni sadeleştirmek yerine, anlamının bilinmeyeceğini düşündükleri her kelimeyi köşeli parantezler yardımıyla açıklamış. Mantıklı bir düşünce ama bana yorucu geldi, göz durmadan takılıyor, insanı metinden, anlık da olsa, uzaklaştırıyordu. Ayrıca "tabii" gibi kelimeleri dahi sadeleştirmek saçma olmuş sanki biraz.

Kitaba Halit Ziya'nın isteği üzerine tamamıyla vakıf olabilmek için bugünkü eğitimimizden çok farklı bir gelişim yolu izlememiz gerekiyor. Ne yazık bizim eğitimimiz bunu sağlamıyor, sağlamadığı gibi de, kendi kendimize bu gelişimi sağlayabilmemiz için ne vakit ne de imkân sağlıyor. Bana kalırsa, yazar bu konuda ileri görüşlülük gösterememiş, bugün tam metni sözlüksüz anlayabilmemiz mümkün değil. Bunun için okumak isteyenlere tavsiyem, sadeleştirilmiş bir metin bulmaları, sanırım Can Yayınları'nda var bu ve muhtemelen kalitelidir de.

Dil engelini atlatabilirsek konu, konunun işlenişi gerçekten akıcı, okumak istenebilecek türden. Edebiyat tarihi açısından da (Servetifünun Dönemi) önemli zira birebir yayın hayatının içine giriyorsunuz okurken.

Sadeleştirilmiş halini tavsiye ederim.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 8 verdi
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Hayaller, Hayatlar
Bu kitaba güncel bir isim vermek gerekse muhtemelen 'Hayaller,Hayatlar' olurdu. Yazar 'mai bir gece ile siyah bir gece arasında geçen şu nasipsiz, bahtsız ömür' cümlesinde veriyor aslında kitabın özetini. Okurken Ahmet Cemil'in derdiyle üzülmeyen, İkbal ile dost hissetmeyen, Ahmet'in eserine duyduğu bağlılığı ve muhabbeti anlamayan yoktur sanırım.Hayali dünyamızda kurduğumuz şeyleri gerçek hayata, uygulamaya geçirirken tam da 'o işler öyle olmuyor' cümlesini kurarız genelde. Kitaba yakın hissettiren de hepimizdeki o gerçekleşmesi umudunu taşıdığımız hayal dünyamız. İçimizdeki umutları ana karakterde gerçekleştirme arzusu.
Karşılaştırmalar da çok yerinde. Hüseyin Nazmi ve Ahmet Cemil gibi zorluk çekmeyen ve sürekli mücadele halinde olan iki zıt karakter. Ben yazarın betimlemelerine de hayran kaldım. Hiçbir filmde karşılığı olamayacak sahneleri kelimelerin gücünü kullanarak harika bir şekilde ifade etmiş. Velhasıl ben okumakta geç kaldım, sizler kalmayınız derim.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 10 verdi
1 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
Mai ve daima mai... Siyah ve daima siyah... :)
25.11.16 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Servet-i Fünun topluluğunun hem hayat hem de edebiyat beyannamesidir ,Mai ve Siyah. Tanpınar, '' Türkiye'de nesli namına konuşan ilk eserdir '' der ve Edebiyat ı Cedide'nin protestosu kadar tekliflerini de veren eserdir diye devam eder.
Romanda eski-yeni çatışması, yeni şiir oluşturma çabası ve ruh tahlilleri görürüz. Baştan sona dek hayal hakikat çatışması yer alır.Bir bakıma Mai ye iyi durumlar ve hayaller Siyaha ise olumsuz durumlar ve sıkıntı halleri diyebiliriz. Kahramanlardan Ahmet Cemil'in şiir kitabını yakması ile Mai biterken Ahmet'in babasını kaybetmesi ile de Siyah durum başlar ve devam eder yargısına varabiliriz.H.Ziya kahramanın agzından aslında kendisi sanatlı konuşmuş ,dönemin tavrını takınmış.romanımızı 30-40 senelik bir sıçrayışta ileri taşımıştır.Zaten Batılı anlamda ilk romancımız olarak da H.Ziya'yı kabul etmemiz bu sebeplerdendir. ( Aşk ı Memnu'yu da unutmadan... )
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 8 verdi
3 yorum
Açelya Uyanık (@acelyauyanik)
Tanpınar'ın Ahmet Cemil ile Mülakat yazısını okumadıysanız tavsiye ederim.
23.03.14 beğen cevap
(@)
kıraat edilecek o kadar çok yazı ve kitap var ki inan yetişemiyor insan ama bakacağım.Makale tarzında kısa bır yazı ıse halledeyım hemen. Teşekkür ederim :)
23.03.14 beğen cevap
Açelya Uyanık (@acelyauyanik)
Evet, birkaç sayfalık yazı. Beğeneceğinizi düşünüyorum rica ederim.
17.04.14 beğen cevap
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss - Samsun

HAYALLER VE GERÇEKLER
TAHSİLLİ BİR GENÇ OLAN AHMET CEMİL BABASININ KAYBIYLA HAYATA ERKEN ATILMAK ZORUNDA KALIR. BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR ANNESİ BİR DE KARDEŞİ VARDIR NE DE OLSA. HAYATA DAİR FİKİRLERİ, HAYALLERİ, AMAÇLARI OLAN GENCİMİZ BUNLARI UYGULAMAYA GEÇİRMENİN O KADAR DA KOLAY OLMADIĞINI ACI TECRÜBELERİ İLE ANLAYACAK. KİTAP 1 ASIRLIK OLSA DA BUGÜN ÇOĞUMUZUN YAŞADIĞI ŞEY FARKLI TECRÜBELER DEĞİL. AHMET CEMİL İLE PARALELLİK GÖSTERİYORUZ ÇOĞUMUZ. HEPİMİZ HAYALLER KURUYORUZ, KENDİMİZE ÇEŞİTLİ HEDEFLER KOYUYORUZ FAKAT PEK AZIMIZ BUNLARA YAKLAŞABİLİYOR YA DA GERÇEKLEŞTİREBİLİYOR.
HALİD ZİYA İLE TANIŞTIĞIM İLK ESER VE GAYETTE BEĞENDİM. ALDIĞIM ESER SADELEŞTİRİLMİŞ ESER OLSAYDI DAHA KOLAY OKURDUM AMA BU HALİYLE BİLE BİRAZ YORSA DA KEYİF ALDIM.
OKUYUN OKUTUN, AHMET CEMİL SİZE YABANCI GELMEYECEK.

SAYGILARIMLA...
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba puan vermedi
0 yorum

Mai ve Siyah - S41

Bir zaman geldi ki aradıklarını bulmak ümitlerini kestiler; okumaya küstüler, okumaz oldular. Ama bu durgunluk, tembellik süresi -bir gün geldi ki- o yıllarca okumanın tohumlarından filizler çıktığını göstererek geçti. Sanki bir kıştan sonra bir bahar... Bu genç düşüncelerin baharı gelişmeye başlamıştı.
Özerk Sarıoğlu tarafından eklenmiştir.
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Aman Yarabbi! Sevmek bu muydu? İnsanı sanki bir mengene içinde sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyene bu öldürücü şey, sevmek bu muydu?
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Bir kadın bir kere uçurumlardan yuvarlanmaya başladı mı artık düşüşüne son verecek nokta yoktur, ne kadar aşağı düşerse düşecek yerleri o kadar çoğalır.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
İnsanlar ne kadar büyürlerse büyüsünler, ne kadar ihtiyar olurlarsa olsunlar yine bazı dakikalar vardır ki annelerine sokularak çocuk olmak isterler.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 0 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Aman ya Rabbi! Sevmek bu muydu?.. İnsanı guya bir mengene içinde sıkıp sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyen bir öldürücü şey, sevmek bu muydu?..
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 0 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Acaba acıkmadan yiyenler gibi, çalışmadan yaşayanlar da var mıdır?
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
 paylaşım fotoğrafı
3 gün önce bitti ama paylaşmak yeni kısmet oldu 😊

Ben çok severek okudum , herkese de tavsiye ederim . Okuyunuz efendim 😊👍🏻
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sinem

sinem

@snmm

 paylaşım fotoğrafı
O aydınlık düşlerinin genç kızı..
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lilu Helenium

Lilu Helenium

@lalalakv

Bırakın, şurada, gözlerinizin altında öleyim...* paylaşım fotoğrafı
Bırakın, şurada, gözlerinizin altında öleyim...*
Servet-i Fünun sanatçılarını bir başka seviyorum.
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
El Profesör

El Profesör

@profesor

 paylaşım fotoğrafı
Kitabı okudum ve inceledim profilimden yazmış olduğum yazıya bakabilirsiniz?
ataç ikon Mai ve Siyah
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum