up
ara

Köprü

Köprü Konusu ve Özeti

Köprü
Türkan kitabının da yazarı Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Köprü kitabı Roman, Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 2005 yılında 9789752892637 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Köprü isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Köprü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752892637
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2005
Elmas da sargılı kollarını bebeğe uzatmıştı. Canını yakmaktan korkarak usulca bırakmıştı Bayram, oğlunu Elmas'ın kucağına. Şimdi burun burunaydılar Elmas'la Öksüz. Bir dişi hayvanla yavrusu gibi koklaşıyor, burunlarını birbirine sürütüyor, birbirlerinin boynuna gömülüyor ve tuhaf mırıltılar çıkartıyorlardı. Bebenin küçük elleri, Elmas'ın saçlarında, Elmas'ın dudakları bebenin yüzünde dolaşıyordu. Elmas, ne diğer hastaları ziyaret edenlerden ne de Bayram'dan hiç utanmadan, hiç gocunmadan, memesini çıkarıp bebenin ağzına vermişti. Bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak şapır şupur emiyordu süt akıtmayan, kuru memeyi. Kadınla çocuk birbirleriyle iç içe geçmiş, tek vücut olmuş gibiydiler.

Köprü... Olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanların öyküsü. Ayşe Kulin'in kaleminden.
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

'Süper Vali' olarak adlandırılan Recep Yazıcıoğlu'nun Erzincan'da bütün olumsuzlukların, engellemelerin ve zorlukların üstesinden gelerek yapmayı başardığı köprü projesi sırasında yaşanan olaylar anlatılıyor. Köprü yapımı öncesi yaşanan olaylar da köprünün gerekliliğini gösteriyor. Özellikle bir bebeğin hastaneye yetiştirilemeyip ölmesi en çarpıcı örnek. 'Gidemediğin yer senin değildir ' sözünün gereği olarak şehirle bağlantısı sınırlı olan köyün ulaşımını sağlamak için yapılıyor köprü. Bu olaylar da Ayşe Kulin'in usta kalemiyle roman haline getirilmiş. Okunası bir eser.
ataç ikon Köprü
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
hazel duru (@hazelduru)
yaklaşık 11 yıl önce bir kaç saat içinde bir solukta bitirdiğim bir kitaptır. Ayşe KULİN in muhteşem eserlerinden biri...
30.07.15 beğen cevap
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

Bürokratik engeller, terör, parasızlık çoğu zamanda işgüzarlık sebebiyle yapımı 30 yıldır tamamlanamamış bir köprüyü yapabilmek için tüm olanakları zorlayan, Fırat'ın iki yakasını bir araya getiren azimli, kararlı, dürüst bir valinin hikayesi..
Köprü "Süper Vali" olarak anılan merhum Recep Yazıcıoğlu'nun hayatından esinlenilerek yazılmış bir kitap.
Bu ülkenin böyle temiz insanlara çok ihtiyacı var. Mekanı cennet olsun ?
ataç ikon Köprü
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Hiçbir zaman
böyle merhametli bir ümitle sevmedi
Hiçbir insan
Hiçbir aleti..
(Nazım Hikmet)
Tam 13 yıl olmuş bu kitabın dizisini izleyeli,efsane vali her yaptığıyla zihnimde capcanlı...
Bildiğim hikayeyi bu yaşta,geriye dönüp kitabından okumak başka bir keyif verdi bana...
Ama bir iş var ki onca insana can verdi..
Erzincan'ın Başpınar Köyü'ne bir türlü yapılamayan köprüyü bitirdi...
Nur içinde yat...
ataç ikon Köprü
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Fırat Nehri üzerine bir köprü inşa edilmesi için uğraşan, azimli ve fedakar bir bürokrat, hüzün yüklü bir hayat, yöre insanının trajik halleriyle yurdumun gerçeklerini gözler önüne seren başarılı bir çalışma. Gerçek olaylardan esinlenerek hazırlanmış; o kadar tanıdık, o kadar içimizden. Yazarın sade, akıcı anlatımı da ayrı bir artısı.
ataç ikon Köprü
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sibel

Sibel

@sibel27

Yarın başka birgün olucak..
Önüne çıkan tüm engelere rağmen insan yılmadan usanmada,yürekden isteyince başaramayacağı hiçbir şey yoktur..Vatanına,milletine bağlı bir vali,doğuda yaşanan acılar ve hepsinin ortak noktası köprü..Güzel kitap ,tavsiye edilir..
ataç ikon Köprü
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Köprü - S41

kızı içerde,balkonun önünde arkası cama dönük durduğunda bile ayak seslerinden tanıyordu,gelişini.Kendi odasının tam önüne geldiğinde,Mevlüt'un başını çevirip yukarı bakacağı noktayı,görmeden biliyordu.Mevlüt'un elden yolldaığı mektuplarda yazdığı her satırı ezbere biliyordu.Adını herhangi birinin ağzında duyduğunda,serçe kanatları gibi çırpınan yüreğinin,onsuz asla çarpmayacağını,başka hiçkimseye yar olmayacağını da biliyordu Elmas. Onu düşleyerek,ono isteyerek başkasının koynuna girmek...sırf anasıyla babasının gönlü olsun diye...asla...asla!
büşra tarafından eklenmiştir.
büşra

büşra

@busrace

Ana, hani bizim deyişlerdi, döktüğünü doldur, ağlattığını güldür. Bu sözleri boşuna mı ezber ettik? Neden ağlatır durursunuz beni? Neden incitirsiniz hem beni hem sevdiğimi?
ataç ikon Köprü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt

Göçmek, yüreği ikiye yarmak ve bir yarısını sılada bırakırken, diğer yarısının sürekli kanamasına katlanmak demekti.
ataç ikon Köprü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
mediha

mediha

@daily

Alıştığın, bulaşacağından iyidir.
ataç ikon Köprü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ksfh

Göçmek,yüreği ikiye yarmak ve bir yarısını sılada bırakırken,diğer yarısının sürekli kanamasına katlanmak demekti.
ataç ikon Köprü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

her insan, ama her insan zaman içinde,diğerinin gözünde izini kaybeder, evlilikler de öyledir.
ataç ikon Köprü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
122
KİTAP
Mutlaka okunması gereken yerli kitaplar
Türk yazarlar tarafından kaleme alınmış yerli kitaplar bu listede. En iyi yerli kitapları okurken kendinizden çok şey bulacak...
29
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ayşe Kulin Kitapları
Kitapları çoğunlukla çok satanlar arasına giren Türk yazar ve gazeteci Ayşe Kulin'in en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım...
Book THİEF

Book THİEF

@onesidedlove

hayata bakış açın paylaşım fotoğrafı
hayata bakış açın
bu kitap doğuyu anlatan, ordaki katliamları ve aşkları anlatan ve en önemlisi bir valinin devletle köprü için verdiği mücadeleyi ele alan bir kitap okuyunca insanın bazen hayata dair düşünceleri değişiyor ve bu gece bitmeden uyumak yok sanırım bana...
ataç ikon Köprü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 4 yorum beğen ikon
kübra (@namtenahi)
Keyifli okumalar 🎈
09.01.19 beğen 1 cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Oralet mi o?
09.01.19 beğen 1 cevap