up
ara

Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı 1. Kitap

Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı 1. Kitap Konusu ve Özeti

Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı 1. Kitap
Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı 1. Kitap kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9786054228201
Sayfa: 824 sayfa Basım Tarihi: 1970
Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella...Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Kitabı ilk elime aldığımda 200 sayfa nasıl geçti anlamadım bile. O kadar akıcıydı ki. Hürrem'in gelişi yaşadıkları, epey hüzünlüydü. Mahidevran'a üzülmedim ama Hürrem'e de sevinemedim. Ne bileyim.Bi boşluk oluştu bende. Objektif olarak değerlendirdim sanırım. Taht üzerine oynanan binlerce oyundan bir tanesi dedim ve devam ettim.

Tırnak içine alarak belirtmemiz gereken şeyse ''kurgusal'' bir roman olduğu. Hürrem'e kesinlikle bir tarih romanı olarak bakıp okumayınız. Hataya düşersiniz.

Hürrem'in romandaki kurgulanmış olduğuna inandığım 'tek gecelik bir ilişki' olayı çok havaiydi. Osmanlı'ya fanatik bir ilgiyle bağlı olup, konuları araştırmayı sevdiğimden ben bunu ortaokul yıllarımda öğrenmiştim.Bir profesörün iddiasına göre Selim Kanuni'den değilmiş, sarışın olması çok manidarmış, sarayda gezen bir hekimbaşı varmış varmışta varmış..Rivayetler hikayeler. Halkın en sevdiği şeyler. Sanırım Altınyeleklioğlu'da okumuş ve romanını bu şekilde düzenlemiş.
Söylenen şeyler ağır ithamlar. O yüzden kitaptan hareketle ''bu da böyleymiş tarzında yorumlamamanızı umuyorum.

Hürrem kadar akıllı ve yaptığı her şeyi incelikle işlemiş bir cariyeden böyle hataları korkmadan yapıp geçmesi hayallerin ötesinde olur. Bu konuya takılmamın nedeni tam olarak bir Osmanlı hünkarının üzerine şüphelerin düşmesidir. Sultan Selim'i sevmek zorunda değilsiniz, ya da beğenmek ama bu şekilde soyu kirlettiğini düşünmek büyük çok büyük bir gaflettir.

Burada konuyu ortaya atan yazarın ve ona karşı görüştekilerin düşünceleri mevcut

http://hababam10.blogspot.com/2011/04/buda-muhtesem-iddiahurremin-oglu.html

Bir de Semiha Hanım vak'ası var ki Hürrem sanki lezbiyen ilişki yaşamış gibi lanse edilmiş. Bilinmeden anlatılan şeyler neye nasıl zarar verir dikkat edilmeli şahsi fikrimce.Kitapta Boleyn Kızı etkisini görmedim desem yalan olur. Şehvet göndermeleri Türk tarihi için biraz fazlaydı. Metnin kurgusal kısmı da (tarihi tamamen dışında tutarak söylüyorum) başarılıydı.İçimize şimdi ne olacak korkusunu salmayı başardı.

Yorumum fazlasıyla uzun oldu ama kitabın içeriği ve tarihi romanları severek okumamdan kaynaklı. Mihrimah ve Nurbanu'yla seriye devam edeceğim :)
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Osmanlı Dönemi Tarihi DEMET ALTINYELEKLİOĞLU'nun kaleminden akıcı bir üslupla aktarılmış biz okurlara. Tamamen gerçekçi olmayıp her ne kadar kurgulara yer verilmiş olsa da ben sıkılmadan okudum hatta, yer yer sayfaları merakla çevirdim diyebilirim. Yalnız okumayı düşünenler varsa kitap bitene kadar kendinizi Osmanlı Döneminde yaşıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz çünkü ben kitap boyunca karakterlerle birlikte Osmanlı Döneminde yaşamışım gibi hissettim. MOSKOF CARİYE Hürrem kitabı okunası bir roman okumalısınız diye düşünüyorum.
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti....
800 sayfa su gibi aktı gitti, ne nöbet dinledi ne de uykusuzluk..
Yazarın diline Gülüm romanında bayılmıştım ama diğer kitaplarının tarih koktuğunu görünce korka korka başladım okumaya. Kalınlığı gözümü korkuttu hatta ansiklopedi bile dedik kendi aramızda ama tek kelime ile muhteşemdi..
Bu dünya ne sana ne de bana kalmaz,Sultan Süleyman a kalmadı böyle diyor ya hani şarkı; bence onu Hürrem Sultan olarak değiştirmeli...
En kısa zamanda tüm seriyi bitirmek dileğiyle...
0 yorum
kübra dursun

kübra dursun

@kubradursun

Küçük yaşta köyünden koparılmış yolu kırım hanlığında geçmiş ve en son Osmanlı sarayına Sultan Süleyman'ın hareminde son bulmuş bir kadın Hürrem Sultan. Osmanlı tarihinin en etkili kadın figürlerindendir kaçırılır , satılır , tacize uğrar ama asla pes etmez.Osmanlı devletine hırsları yüzünden zaman zaman zarar vermiştir. Taht uğruna neler yapmış kimleri feda etmiş kitapta ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatılmıştır.
0 yorum
Uğur Göre

Uğur Göre

@ugrbrkygre

Kitabı aldığımda çevremdekiler bu kadar kalın bir kitap oku oku bitmez demelerine rağmen 3 gün gibi kısa bir zaman diliminde bitirmeyi başardım. Entrikalarıyla ünlü Hürrem Sultan'a bir de çektiği acılar ve sıkıntılar yönünden ve bu sıkıntılara rağmen tarihe kadınlar saltanatını başlatan sultan gözünden bakılmalı ki bu kitap bu işlev için biçilmiş kaftan.
0 yorum

Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı 1. Kitap - S41

Barbar, çevik bir hareketle eyerin üstüne sıçrayınca hayvan, arka ayaklarının üzerinde şaha kalktı.Ön ayaklarıyla fırtınayı dövdü.Kız, kayıp düşeceğini ve bu canavarın elinden kurtulacağını sandı ama olmadı.Dev onu sanki demir bir pençeyle tutuyordu.
Nihal Sever tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ağlamak insanın ruhunu yıkardı.
ataç ikon Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Eskiyi eskide bırak ki, geleceğini karartmasın.
ataç ikon Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Değiştin denmekle değişmiyor insan.Soy soya,kan kana,can cana çekiyor.
ataç ikon Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

'Gönül ferman,Devlet,sevda dinlemez'
ataç ikon Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Kim sever yalnızlığı,kim sever
Dağlar mı,ırmaklar mı bilmem
Ben hep kara geceleri beklerim
Yıldızlar unutturur yalnızlığımı.
ataç ikon Moskof Cariye Hürrem - Osmanlı Hanedanı ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...