up
ara

Romeo ve Juliet

Romeo and Juliet

Romeo ve Juliet Konusu ve Özeti

Romeo ve Juliet
Kış Masalı William Shakespeare kitabının da yazarı William Shakespeare tarafından kaleme alınan Romeo ve Juliet kitabı Tiyatro Oyunu, Tiyatro türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789944888004 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Romeo ve Juliet isimli kitap 148 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Özdemir Nutku çevirmiştir. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Romeo ve Juliet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789944888004
Sayfa: 148 sayfa
Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Romeo ve Juliet'de birbirinden farklı pek çok toplumda benzerleriyle karşılaşılan trajik bir ilişkiyi, düşman ailelerin çocukları arasında doğan aşkı ele alır. Romeo ile Juliet'in umutsuz aşkını romantik örgüsünün yarı karanlık örtüsüyle sarmalayan eser, buna rağmen insan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla gözler önüne serer.
Romeo ve juliet, kısaca William Shakespeare'ın neredeyse en çok bilinen trajedisidir. Büyük bir aşk ve büyük bir yıkımdır. Trajedi bildiğimiz kadarıyla her şeyin olağan başlayıp sonunun ölümle sonuçlandığı türden tiyatro eserleridir. Küçükken dizilerde,filmlerde alıntılarla birlikte obları az çok tanıyoruz, özellikle de julietin balkonunda gizlice sevdiği adamla romeo ile konuşmasını hep taklit ederdim. Ah romeo, romeo! Neden romeosun sen. İnkar et babanı, adını yadsı. Yapamazsan yemin et sevdiğine. Vazgeçeyim capulet olmaktan ben. Ah be juliet sen aşkı layık eden kişiydin bu hikayede
Romeo ve juliet in aileleri kavgalıdırlar, ama şans buya, bu ailelerin çocukları bir partide tanışır aşık olurlar (ben ilk başta romeonun şıp sevdi olduğunu düşünmüştüm). Gizlice evlenirler burası geri dönülemiyecek yolların başlangıcıdır. Romeo, julietin kuzenini öldürür ve oralardan uzaklara gider. Julieti ise başka bir adamla evlendirmek isterler. Juliet ve peder bir plan yaparlar plan julietin bir ilaç içip ölü gibi uyumasıdır uyandığında romeoya kavuşacaktır. Mükemmel bir plandı lakin, romeo julietin öldüğünü öğrenip mezara gelir. Julietin evlendirilmek istenen olan adamla savaşıp adamı öldürür, juliete gider ve yanında zehir içip yanında ölümü kucaklar. Juliet uyanır sevdiği adam ölmüştür, usulca öper dudaklarından ve kendini öldürür oda bir bıçakla. Aileler onları bu halde görür ve yaptıklarının acısını çekerler.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı...
Öncelikle uzun zamandır yani bir 15 gündür içimde olmayan okuma isteğini yeniden uyandırdığı için Shakespeare'e teşekkür ederim.

Herkesin de bildiği gibi kitap ünlü bir tiyatro kitabı. Tutkulu bir aşkı anlatıyor. Kısa bir kitap ve tiyatro metni olduğu içinde olaylar uzun uzadıya değil bu yüzden sıkılmanız imkansız.Ayrıca kitap çok şiirsel bir anlatıma sahip.

Kısaca içeriğinden bahsedeyim, İki düşman ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar veee...
Devamını getirmemem lazım çünkü tüm kitabı anlatmış olurum. :D Devamı için lütfen kitabı okuyunuz.

Bir şey daha söylemeliyim. Klasik bir eser. Evet. Belki ciddiyetle okunmalı. Evet. Ama nedense ben okurken kafamda müzik olarak bir Beethoven olsun bir Chopin olsun çalmadı. Arka fonda kafamın içinde "Sevenleri sevdiğine vermediler" adlı çok abes kaçabilecek bir oyun havası çaldı. :D Ne kadar entelektüel de olmaya çalışsak içimizde bir varoşluk hep var.

Tavsiye ederim mutlaka okuyun.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 10 verdi
10 beğen · 0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi’ne bayılıyorum.Shakespeare olunca da bir başka keyif aldım.Özdemir Nutku’ya saygılar. Romeo ve Juliet, çok tanıdık ve her kültürde var olan bir aşk temasını işliyor aslında. Birbirine düşman iki ailenin çocuklarının birbirini sevmesi ile gelişen olaylar.
Tipik bir Rönesans oyunu, Shakespeare’in gençlik zamanının romantik tragedyası. Birçok uzman 1595 yılında yazıldığını kabul ediyor.
Aşkın gücünü, şiddete neden olan aşkı, kaderin kaçınılmazlığını dramatik bir kurguyla işlemiş.
Her ay bir Shakespeare okumaya kararlıyım. Bu kadar geç başladığım için üzülüyorum, lise ortaokul öğrencilerine sesleniyorum biran önce başlayın
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

İngiliz Edebiyatı'nın güçlü kalemlerinden W.Shakespeare'in düşman ailelerin çocukları olan Romeo ve Juliet'in aşkını konu alan kitap,bir klasik olarak her okuyucunun raflarında yer almalıdır.Ancak mümkünse orijinal dilde okunmalıdır çünkü malesef çeviri aynı tadı verme hususunda pek başarılı sayılmaz.Bunu şuradan çıkarabiliriz;diyaloglar hep şiirsel ögeler içeriyorlar bu sebeple dilin orijinal hali şiirsellik bakımından çok daha niteliklidir.Hikaye bakıldığında sıradan bir hikaye,en nihayetinde düşman ailelerin çocukları biribirlerine aşık oluyor.Bu sebeple dil daha da ön planda yer almalıdır incelemelerimizde...
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 8 verdi
1 beğen · 4 yorum
Mert Aydın (@ernestoecevit)
Siz Türkçe mi okudunuz çeviri mi?
02.02.16 beğen cevap
Emin Aydın (@kursunasker)
Ben Türkçe okudum.
02.02.16 beğen cevap
Mert Aydın (@ernestoecevit)
Ben çeviri okudum.
14.02.16 beğen cevap
Emin Aydın (@kursunasker)
Tebrik ediyorum
14.02.16 beğen cevap
Mert

Mert

@mertaksu

Capulet ve Montague adında iki soylu ve düşman ailenin genç yaştaki çocuklarının birbirlerine sarsılmaz bir aşkla bağlanmasını ve karşılaştıkları engelleri sahne diliyle aktaran ölümsüz eser. Verilmek istenen duygunun metinden ve orijinal dilinin dışında tam olarak algılanamayacağını düşünüyorum çünkü yüksek beklentilerle okumaya başladığım bu eserden istediğim tadı alamadım. Belki de Juliet 13 yaşında bir ergen olmasaydı daha iyi olabilirdi. 16. yüzyılın şartları bunu gerektirse de o yaşta bir çocuğun hangi çağda yaşarsa yaşasın gerçek aşkı tadabileceğine inanmıyorum.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Romeo ve Juliet - S41

ROMEO
Aşk yardım etti, aramamı fısıldayarak;
O bana akıl verdi, ona göz oldum ben de.
Denizci değilim, ama uzak denizlerde yıkanan
Uçsuz bucaksız kıyılar kadar uzak olsan da sen
Sana ulaşmak için açılırdım denizlere.
Medya tarafından eklenmiştir.
Şevval Yıldız

Şevval Yıldız

@sevvalyildiz712

Yarayla alay eder, yaralanmamış olan.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 3 yorum
Hakan Volkan (@hakanvolkan)
Bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden
Sen çok daha parlaksın çünkü…
Sen, tüm göklerdeki yıldızların ilki,
Sen aydınlatırsın geceyi... 🌼
02.02.19 beğen 2 cevap
Hakan Volkan (@hakanvolkan)
Aynen :)
02.02.19 beğen 2 cevap
Gamze A.

Gamze A.

@sulegamze

En tatlı bal bile tadıldıkça bıkkınlık verir,
Aynı tat isteği, iştahı köreltir.
Onun için, ölçülü sev ki uzun sürsün sevgin,
Hedefe hızlı giden,yavaş kadar geç varır.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Sevgi, iç çekişlerin buğusuyla yükselen bir düşmandır.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Alisa Uzunlar

Alisa Uzunlar

@alisauzunlar

Adam sen de, yeni bir ateş söndürür başkasının yaktığını,
Yeni bir acıyla hafifler eski bir ağrı.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Görünüşte öyle nazik olan aşk nasıl da zalim ve hoyrat oluyor denenince!
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
11
KİTAP
En Romantik Dünya Aşk Klasikleri
Aşk kitapları klasiklerden okunur. En derin, en romantik klasik aşk kitapları bu listede. Eğer romantizmi iliklerinize kadar ...
18
KİTAP
En İyi İngiliz Yazarlar ve Kitapları
İngiliz edebiyatının en önemli temsilcileri olan dünyaca ünlü İngiliz yazarların mutlaka okunması gereken en iyi kitaplarını ...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

“Bazı insanlar sevmedikleriyle yaşar,  Unutamadıklarıyla ölür…” paylaşım fotoğrafı
“Bazı insanlar sevmedikleriyle yaşar, Unutamadıklarıyla ölür…”
"Ah, öğret bana nasıl unutulur düşünmek..?"


*Cümlenin kısalığına, sadeliğine aldanmayın.

Dünya edebiyatının en tanınmış eserlerinden biridir. Hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş, hemen her dilde defalarca kez baskıları yapılmış, hemen her ülkede sahnelenmiş, pek çok yapımcı tarafından defalarca filme de alınmıştır. Pek çok eseri olan William Shakespeare’nin en çok bilinen ve sevilen oyun bu oyundur demek de mümkündür.

Eser pek çok yayıncı tarafından “Tüm Zamanların En Tanınmış Aşk Hikâyesi” şeklinde lanse edilerek basılmaktadır.

“Acıklı ve romantik bir aşk hikâyesi “ olarak tanınan Romeo ve Juliet’in hikâyesi, dünya edebiyatının klasikleri arasına girmiş her zaman her listede dünyanın en iyi eserleri, dünyanın en çok okunan eserleri, dünyanın en iyi serleri arasında gösterilmiştir.

Eser İlk kez William Shakespeare 1597′de basılmış, eserin ilk kez oyun olarak sahnelenmesi ise İlk 1594 - 1596 arasında yapılmıştır.

Gelelim mevzu ya ; sorunun cevabını tek kelime olarak ta, soruya bir kitap yazacak kadar geniş de cevap yazabiliriz. Ama sadeleştirmek daha güzeli.

"Mesela bir kuş kanadı kırıldı diye ölmez
Ama kanadı kırıldığı için kahrından ölür.
Sana halimi başka türlü nasıl anlatabilirim bilmiyorum…"

Frida Kahlo'nun ifadesi böyle. İşte insanın düşünmeyi unutması halini anlatamamakla başlıyor.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Canan

Canan

@cnnhni

 paylaşım fotoğrafı
.....Bilseydik kederinin nereden geldiğini
Seve seve bulurduk derdinin çaresini.".....🕖🗞️🗞️🗞️🗞️🗞️🗞️
.....
....Ey kötü düşünceler
Ne de çabuk girersiniz aklına umutsuz kişilerin......🗞️🗞️🗞️

Çocuklugum okadar uzakta kaldi ki,ne ben ayniyim ne mutluluklar ulasilir yerde artik..
Yatagin altinda cocuklugumu sigdirmaya çalistigim kutudan resimler,hatira defterleri,dönemin sanatcilarinin posterleri,ufak defek hediyeler aralarindan da romeo ve juliyet cikti bügun
Sene 1996 yanilmiyorsam.Katildigimiz okullar arasi bir yarismadan sonra katilima tesekkur amacli romeo ve juliyet kitabini hediye etmislerdi..Okumaya tesvik amacli mi hediye ettmislerdi ?Shakespeare ye dikkat cekmek mi istemislerdi yoksa büyuk asklarin sadece hayal gücunden ibaret olabilcegini mi göstermek istemislerdi?tam anlayamamistim.Amaç her ne idi ise an itibariyle ulasildi...
#19:03#sheakspeareokuyorum#karamazovarasiromeovejuliyetgidermi#
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 3 yorum beğen ikon
batu galatasaray (@batugalatasaray)
romeo ve juliet antika oldu artık yenisi gelene kadar bu hikaye surer 😂😂
19.12.18 beğen 1 cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Daha ilk okulda msn daha kücükmüssun😁
19.12.18 beğen cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
ROMEO
Ey kavgacı sevgi! Sevilen nefret!
Ey ağır hafiflik! Ağırbaşlı uçarılık!
Ey hiçten yaratılan her şey!
Uyumlu biçimlerin, biçimsiz kargaşası,
Kurşun tüy, parlak duman, soğuk ateş, sayrılı sağlık!
Hep uyanık uyku... Bunların hiçbiri değil.
Bu sevgiyi duyarım, ama haz duymam ondan.
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
m.Özkan

m.Özkan

@mozkan

"Utandırdı yıldızları yanaklarının parlaklığı,
Gün ışığının kandili utandırdığı gibi tıpkı."
ataç ikon Romeo ve Juliet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon