up
ara

Katre-i Matem

Katre-i Matem Konusu ve Özeti

Katre-i Matem
Evlendikleri gün karısı öldürülen Şahin’in bu ölümü çözmek için bir doktor yardımı ile yüzünü değiştirerek hayatına devam etmesi ve lale devrinde yaşanan olaylar anlatılmaktadır.
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789944486903
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2008
Katre-i Matem Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Satın alınan bir el yazmasında yazılan hikayenin anlatıldığı Katre-i Matem kitabının yazarı İskender Pala’dır. 2008 yılında basılan kitap, tarihi bir roman olarak raflardaki yerini almıştır. Kitap 480 sayfa olarak Kapı Yayınları tarafından basılmıştır. Kitapta Osmanlı Devletinin Lale Devri olarak bilinen döneminde yaşanan olaylar, farklı bir hikaye ile birleştirilerek anlatılmıştır.

Katre-i Matem Kitabının Konusu
Sultan Ahmet döneminde yaşayan Şahin’in karısı öldürülür ve bunun sonucunda tutuklanan Şahin firar eder. Bir doktor sayesinde yüzünü tanınmayacak şekilde yeniden yaptırır. İyileştikten sonra karısını öldürenleri bulmaya çalışan Şahin’in aslında aranan bir Şehzade olduğu ortaya çıkar.

Katre-i Matem Kitap Özeti
Nakşıgül ve Şahin birbirlerini seven iki gençtir. Tanışmalarından uzunca bir zaman geçmeden hemen evlenmeye karar verirler. Evlendikleri gece çok mutlu bir şekilde uyurlar. Sabah olduğunda ise Nakşıgül’ün yataklarında olmadığını fark eden Şahin, karısının nereye gittiğini bile anlayamadan odalarına birkaç kişinin girdiğini görür. İçeriye girenler o dönemin kolluk görevlileridir. Şahin, Nakşıgül’ü öldürmek suçundan sorguya alınır ve bu sorgunun sonunda tutuklanır. Tutuklanan Şahin zindana atılır. Bir süre sonra cezası belli olan Şahin'in denize atılmasına karar verilir. Denizde oluşan lodos yüzünden Şahin, görevlilerden kaçmayı başarır ve bir kayığa biner. Bu kayığın sahibi ise Macarlı bir doktordur. Macar doktor sayesinde yüzünü değiştiren Şahin artık başka biri gibi görünmektedir. Tanınmayacak hale gelen Şahin bir süre dilencilerle kalmaya karar verir. Dilenciler arasından kendine bir dost edinir. Bu dostun adı ise Topaç Yeye’dir. İki dost bir karar verirler. Ne olursa olsun Nakşıgül’ü öldürenleri bulacaklardır.

O dönem vezirlik yapan İbrahim Paşa ise esrarengiz ve çözülemeyen cinayetleri çözme işinde oldukça başarılı biridir. İbrahim Paşa bu tür olayları çözmekten çok hoşlanır. Bir gün muhafızlardan biri İbrahim Paşa'ya bir meyve sepeti getirir. İçinde çeşitli meyvelerin bulunduğu sepetin dibinde bir kadın başı vardır. Kadının başı kesilmiş bir halde sepete konmuştur. O gün İbrahim Paşa bu cinayeti çözmeye karar verir.

O dönemin padişahı Sultan Ahmet ise on yıl boyunca sürecek olan bir barışa imza atar ve İstanbul’u yeniden şekillendirmek ister. İstanbul’un her yerine yeni çiçekler ekilir. Özellikle laleler İstanbul’un her yerini kaplar. Sarayda fazlaca sefa sürülürken, gittikçe fakirleşen halk bu sefadan payına düşeni alamamaktadır.

Sultan Ahmet’e yakın bir isim olan İshak Efendi, Sultana bir mektup getirir. Mektuba göre Sultan Ahmet’in ağabeyi olan Sultan Mustafa’nın bir oğlu vardır. Şehzade Mustafa’yı tehdit olarak gören Sultan Ahmet bu çocuğu arattırmaya başlar. Aynı zamanda Sultan Ahmet’in veziri de bir şekilde Şehzadeden haberdar olup oda peşine düşer. Arama sonuçlarına göre kılık değiştiren Şehzade Kara Şahin olarak tanınan biridir.
Şahin ise dilencilikten uzunca bir süre sonra artık derviş gibidir. Üstelik vezirin istihbarat işlerine bakmaktadır. Hala Nakşıgül cinayetini araştırmaya devam etmektedir. Yine de vezirin yardımına ihtiyacı vardır. Topaç ve Şahin ise yeni biriyle tanışırlar. Bu kişi ise kendini ikiliye sevdiren Hafız Çelebi’dir. Şahin’in elinden hiç ayırmadığı laleyi fark eden Çelebi onu nereden bulduğunu sorar. Şahin ise bu laleyi ölen karısının elinde bulduğunu söyler. Lalenin dikkat çekme sebebi ise bir ikizinin olduğu ve bulunduğu yerden çalınmış olmasıdır. Bu günün sonunda Hafız Çelebi, Şahin ve arkadaşı beraber yaşamaya karar verirler.
Hurikız ise Şehzade’nin varlığından haberdar olan biridir. Şahin’i elinden geldiğince korumaya kararlıdır. Şahin ile Hurikız kısa sürede arkadaş olup Nakşıgül cinayetini çözmek için beraber çalışırlar.

O dönemde halk fakirleşmeye devam ederken, Sultan Ahmet’e karşı bir isyan başlatılır. İsyancıların başında Patrona Halil bulunmaktadır. İsyanın sonunda ise Sultan Ahmet tahttan indirilir. Sultan Ahmet’in veziri ise öldürülmüştür. Bu olaylarla beraber Hurikız ve Şahin de Nakşıgül cinayetini çözerler. Şahin’e miras kalan incilerin peşinde olan bir cariye görevlendirilmiştir. Bu cariye Nakşıgül’dür. Kayın pederi sandığı adam ise köle tacirliği yapan bir adamdır. Nakşıgül kaçmış ve yerine başka birinin cesedini konmuştur. Bu oyun sayesinde suç Şahin’in üzerine kalmıştır. Tüm gerçeği öğrenen Şahin’in şehzade olduğu da böylelikle ortaya çıkmış olur.
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge - İstanbul

Matem Damlası
Bir kitabı okumaya başladığımızda bir çok niyetimiz olabilir; Belki bir dostun tavsiyesi, belki bir merak sonrası alınan yahut okumak için okunan bir kitap olabilir.Kitaba başladığımız an , (doğal olarak) okuyup bitirmek amacımız. Ama değerli eserleri okurken yaşadığımız çoğunlukla, her sayfayı okuyarak ilerlerken bitmesini istememek.Sizi bilmem ama ben bunu çok yaşıyorum.Heyecanla okuyor,sonunu merak ediyor ama kalan sayfaların azaldığını görünce ara vermek isteyip bitmesini istemiyorum.İşte bu duyguları yaşatan bir kitap da ''Katre-i Matem'' oldu benim için.Kitap hakkında çok fazla yorum yapmıcam sadece; İlk başlangıçta (konuyu bilmediğimiz için) sıkıcı gelen dizelerle karşılaşıyoruz. İskender Pala'nın usta kalemini bilmesem kesinlikle başlangıçtaki sıkıcılıktan dolayı okumayı bırakırdım.Tam bir sabır isteyen kitap (Başlangıçta) .Bu demek değil ki ustanın kalemi kötü.Aksine müthiş...Kitap gerçekten çok iyi kurgulanmış. Aşk, intikam, ihanet, sır gibi birçok kavramı bir araya getirip bir de bunu tarihle harmanlayabilmek gerçekten büyük maharet gerektirir ki bunu yazarımız fazlasıyla da başarmış. Kısacası mutlaka okunası kitaplarından biri.Ne kadar konusunu anlatsam okumadan anlaşılmayacaktır ki hiç bir söz O ustanın dizlerini anlatmaya kâfi değil.Okuyan arkadaşları tebrik eder, okumayanlara şiddetle tavsiye eder ve iyi ki okumuşum derim.
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 10 verdi
1 yorum
vedat alıci (@vedatalici)
kitabın mesajı çok zayıf
03.02.16 beğen cevap
sibel murat

sibel murat

@sibelmurat - Çanakkale

İkinci kez elime aldığım bu kitabı nihayet bitirdim. Okuyan arkadaşlarımın kitabın sonu ile ilgili düşünceleri 'daha sonra mı okusam' diye düşündürse de ;)
İskender Pala'nın kendi kurgusuyla yazılmış bir kitap değil. Müzayededen satın aldığı el yazması bir kitabı dilimize çevirmiş. :)

El yazması kitabın adı 'Yek Cinayet Şast u Şeş Sual (1 Cinayet 66 Soru)' ama 'yazar neden Katre-İ Matem demiş' diye aklımdan geçirdim. Sayfalar ilerledikçe kitabın adının nereden geldiği bölümü notlarımın arasına eklemiştim bile. Lale nasıl yetiştirilir, lale nasıl olur da insanda bu denli bağımlılık yapar, ..... Öylesine önünden geçtiğim ve fotoğraf çektirdiğim lalelerin anlatıldığı kitapta çok yerin altını çizdim (çizdim dediysem, not aldım). Ancak sonuna geldiğimde kafamda soru işaretleri oluşmadı değil. Benim için keyifle okuduğum bir kitaptı, sonuna artık takılmıyorum. Kitapla beraber bir Osmanlı geleneğini de öğrendim. Kapılarda iki tokmak bulunurmuş. Bunun sebebi; ev ahalisinin kapıya gelen kişinin erkek mi, kadın mı olduğunu anlamak için.. Bu şöyle oluyor ki............... ;)
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba puan vermedi
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

Kim olduğunu bilmek haktır
Yazarın kitabın başında ve sonunda bahsettiği olaya inanıyorum. Müzayede alınmış bir Osmanlıca hikayenin (gerçeklik payı yüksek) Türkçeye çevrilerek bizimde okumamızı sağladığı için başarılı bir çalışma olmuş.

Evet anlatım çok kopuk, yapboz misali sürekli parçaları beyinde birleştirme ve olayları tekrarlama çabası içinde oluyor insan. Burada sanırım çevirmen İsken-der Pala değil bunu yazan asıl yazarın yazım tarzı veya diller arası geçişten dolayı kopuklukta diyebiliriz.

Her neyse efendim hikayenin ana konusu güzeldi, tarihin tozlu ve siyah beyaz görüntülerini hissettirdi. Fakat sonu böylemi bitmeliydi yaaa... Şehzade Ahmet neslini bilmeye hakkı yok mu yani :( Ah bu ihtilaller devrimler ve koltuk sevdaları. Tarihin her sayfasında ve her milletinde var olmuş...

Yine de ben Kara Şahin ve Hörükız ın evlendiğini düşünerek noktaladım hikayeyi :D
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 9 verdi
0 yorum
Eylül

Eylül

@eylul14 - İstanbul

Lale Devrinde Aşk
İlk okumaya başladığımda kitabı ağır geldi dili ve bıraktım . Sonra merak ettiğim bu kitabı tekrar elime aldığımda aheste bir edayla devam ettim . Tahmin ettiğim gibi , merakım arttıkça dil akıcı gelmeye başlamıştı . Buradan çıkacak bir sonuç olarak eklemek isterim ki , bazen ilk başlarda bazı eserler hakkında ön yargılarımız olsa da , biraz zorlama ile bunun üstesinden gelinebilir .

Zira üstüne gittiğim bu eserde gerçekten sonrası benim için her gün keşfettiğim bir hazine gibi oldu . Dönemi anlatması , eski İstanbul hakkında bilgi sahibi olmak , lalenin tarihi , yaşanan aşkın boyutu , polisiye anları Pala tarafından güzel bir biçimde ele alınmış .

Bir kitap sonunda size başka kapılar açılıyorsa , daha fazla şey öğrenme ihtiyacı duyuyorsanız şayet , o kitaptan kazandığınız pek çok şey var demektir. Benim için Katre-i Matem böyledir .
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 10 verdi
0 yorum
sevgi şahin

sevgi şahin

@sevgisahin

İskende Pala edebi yönüyle baktığı her olayı dönemiyle birlikte anlatarak bizi her kitabında olduğu gibi bu kitabında da bir tarihi yolculuğa çıkartıyor.İlginç iç içe geçmiş olay örgüleriyle bir anda lale devrinde buluveriyorsunuz kendinizi.Elinize aldığınız filbahri renkli bir lalenin kokusuyla mest olurken bir yandan ardı arkası kesilmeyen macera dolu öykücüklerin tadına varıyorsunuz.Kimi zaman de dilimizin derinliklerinde kalmış hiç gün yüzü görmemiş kelimeleri keşfederek dilimizin bilinmeyen yanlarını öğreniyorsunuz. Unutmadan bütün bunları yaparken Osmanlı nın lale devri içinde yaşanan sevk ü sefatı,lale düşkünlüğü,padişahlerin tutumları,padişah eşlerinin siyasi rolleri,dış siyasetten tutunda daha birçok konuda bilgi edinip tarihin derinliklerinde kayboluyorsunuz. Kısacası okurken çok şey kazanacağınız bir kitap.....
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 10 verdi
0 yorum

Katre-i Matem - S41

... bu huyundan vazgeçmiş, bilakis onun hasislikle biriktirdiklerini cömertçe harcamaya başlamış, hatta şehzadelerine bile harçlık dağıtır olmuştu.
...
süleyman güvenir tarafından eklenmiştir.
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir - İstanbul

"Kadın dedi ki:
“Meğer ne kadar vefasızmışsın! Bunca yıl geçti aradan, ne bir mektup, ne bir haber!”

Adam dedi ki:
“Ey sevgisi kalbimde yer edinen selvi boylu! Senin yüzünü görme bahtiyarlığından ben mahrum iken, o şerefi postacıya mı bağışlasaydım?”
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Süheyla

Süheyla

@suheyla - Ankara

“Bir şeyi çok umut etmek, umuda köle olmaktır.”
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman - Denizli

Kadın dedi ki:
Meğer ne kadar vefasızmışsın!
Bunca yıl geçti aradan ne bir mektup ne bir haber?

Adam dedi ki:
Ey sevgisi kalbimde yer edinen selvi boylu, senin yüzünü görme bahtiyarlığından ben mahrum iken, o şerefi postacıya mı bağışlasaydım
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
yeni.BAŞTAN (@yenibastan)
Çok kere beğenme butonu olaydı tekrar tekrar bwğenirdim ...
09.04.19 beğen cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
iskender beyin yüce efendileri ve mutlu köleleri alıp veriştiriyorlar aralarında böyle şeyleri.
09.04.19 beğen cevap
Merve Balcıoğlu

Merve Balcıoğlu

@mervebalcioglu

"Yani azizim, gıpta ediyorum sana, beni Mecnun'un akılı olduğuna inandıracaksın neredeyse."
"Deli olsaydı yüzyıllar boyunca bunca akıllı insan oturup onu konuşuyor olur muydu üstadım!.."
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Asuman

Asuman

@pamukasuman - Trabzon

Tabiatta herhangi bir şey haddini aşınca zıddına dönüşür.
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...