up
ara

Semerkant Kitap İncelemeleri

Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış olan, başta Ömer Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamülmük'ün anlatıldığı eserde, daha birçok tarihi kişilikle ilgili bilgiler de mevcut olup, olay örgüsünün, romanın akışının ve anlatımın basitliğinin aktarılışı da alkışı hak ediyor.
Ömer Hayyam'ı anlamaktan, Hasan Sabbah'ı öğrenmekten, Nizamülmük'ü tanımaktan çok büyük bir keyif aldım. Yazar bizleri hem güçlü, hem bilgili hem de cesur adamların devrinde yaşatmayı başardı.
İlk Amin Maalouf kitabımdı, son olmayacağını da anlamış oldum.

https://www.youtube.com/watch?v=_pvZfUEXbs4
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
2 yorum
Batuuu (@batuuu)
bende keyifle okudum . hatta keşke alamutu ilkin okusaydım dedim . burdaki o akıcı dil alamutta yok . Semerkantı okuduktan sonra alamut çocuk kitabı gibi kalıyor
08.07.19 beğen 3 cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Tek kelime ile enfes bir kitaoto. Kitabâ Roman olarak bakınca harika bir dili harika bir olay örgüsü var.Tarihi açıdan bakıldığı zaman ise nizamımülk ,ömer hayyam,hasan sabbah gibi tarihte iz bırakan şahsiyetler hakkında bilgiler mevcut. SOn olarak son bölümde iran tarihine ilişkin oldukça yararlı olabilecek bilgiler mevcut. Okunması gereken bir eser.
Yazarın tavsiye edeceğiniz kitabı varsa paylaşımın altına yazabilirsiniz
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
9 yorum
Payiz (@payiz)
Afrikalı Leo ve Doğu'nun limanları kitapları da güzeldir. Ölümcül kimlikler kitabını okumamış olsam da onun da epey methini duydum, keyifli okumalar :)
01.07.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
@batuuu ben de bugün başladım bu kitaba. İyi denk geldi 😊
01.07.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@batuuu Merhabalar bugün bu kitabi alıp okumak istedim biliyor musun? Hasan Sabbah _Hassasiler geciyor mu kitapta merak ediyorum.En son Alamut Okumuştum dediler ki keşke önce Semerkant okusaydin o yuzden pek meraktayim.Yazarın daha önce Doğudan Uzakta adlı kitabını ,Yolların Başlangıcı kitaplarını okudum tavsiye ederim.Şimdi ise Yüzüncü Ad adlı kitabını okuyorum guzel ilerliyor
01.07.19 beğen 1 cevap
Müşerref (@mavisever)
Çok güzel bir kitap.Dili akıcı ve sürükleyici.Çok keyifle ve zevkle bir çırpıda okuduğum kitaplar arasında yerini almıştır.Bence Amin Maalouf’un en güzel kitaplarından biri diyebilirim.Hasan Bin Sabbah,Nizamülmülk ve Ömer Hayyam üçlüsünü yalın ve güzel anlatan en iyi kitaplardan biri.Ben çok beğendim.🌸🌸🌼🌼🦋🦋
01.07.19 beğen 1 cevap
Pınar (@dreamerr)
Tarih kitapları pek sevmiyorum.. yine de kesinlikle okunmalıdır diyor musunuz?
02.07.19 beğen cevap
Nur

Nur

@bibliophilenur

-Gidiyorsun. 
-Evet. Ama başka türlü. 
-İnsan nasıl "başka türlü" gidebilirmiş?
-Seninle birlikte gidiyorum.

İlk olarak yazarı ele alacak olursak Amin Maalouf Lübnan doğumlu bir yazar ve gazetecidir ana dili Arapça olmasına rağmen eserlerini Fransızca yazmaktadır . Beyrut'ta (Lübnan'ın başkenti ) bulunan Fransız üniversitesinde sosyoloji ve ekonomi eğitimi görmüştür . Birçok önemli roman kaleme almış olan Amin Maalouf bu eserlerini tarihsel bir kurguyla okuyucuya sunmuş ve büyük beğeni toplamıştır . Yazarın ilk kitabı "Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri " olmuştur (1983). Yazarın çok yoğun bir bilgisi var yani kitabı okuyunca da göze çarpıyor zaten . Araştırdığım kadarıyla da Asya ve Akdeniz çevresi kültürlerine de hakim.

Yazmış olduğu Semerkant romanina gelecek olursak kitap dört bölümden oluşuyor . İlk iki bölümde Ömer Hayyam'ın 1072 yılında başlayan serüveni ele alınıyor . Ömer Hayyam olunca Hasan Sabbah ve Nizamülmülk de karşımıza çıkıyor .
Son iki bölümde de Ömer Hayyam'ın hayatı ve Rubai'si ( Ömer Hayyam'ın tek el yazmasi) peşine Benjamin Omar Lesage karşımıza çıkıyor . Ömer Hayyam'ın hayatına
ve el yazmasına duyduğu ilgi onu yeni serüvenleri sürükleyip karşısına Şirin'i çıkartıyor

Okudukca sürekli yeni şeyler öğreniyorsunuz, yani değinilen tarihi kişiliklere ve olaylara merak uyandıran bir kitap . Ömer Hayyam'ın , Hasan Sabbah'ın hayatlarına değinince zaten hemen bir araştırmaya koyuluyor insan. Tarihi çok güzel bir dil ile okuyucuya sunduğu için zaten sıkılmadan okuyor insan . Okumanız dileğiyle 🌸
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
3 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Peki tarihi ve tarihi kişilikleri, doğruluğuna ikna olmalımıyız ablam.
25.02.19 beğen 1 cevap
Nur (@bibliophilenur)
Söyle bir açıklama yapayım sana Selçuklu devletinde yani o coğrafya da ismi geçen üç büyük kişilik var. Bunlar Hasan Sabbah , Ömer Hayyam ve Nizamülmülk ,ve bu kişilerin hayatı hep ilgu çekici olmuştur ama şöyle bir efsane vardır hepsinin aynı zaman diliminde yaşadigi ve aralarında geçen husumetler . Tabii bu dogrulanmamistir yani elimizde bir kanıt yok .
25.02.19 beğen cevap
Kübrajvgj

Kübrajvgj

@kendimikesfediyorum

Semerkant.Amin Maalouf'un okuduğum ilk kitabı.
Ömer Hayyam ın Semerkant'a gelmesiyle,burada yaşadıkları ve rubaiyatın oluşmasını anlatıyor.Bunun yanında da iranın önemli kişilikleri olan Nizamülmülk ve Hasan Sabbah la ilişkilerini de ortaya seriyor.İkinci kısımda da Benjamin adlı kişinin Rubaiyatla tanışması,bulmasi ve kaybedişiyle son buluyor.

Kitapta en sevdiğim noktalardan biri Tarihi olayları bize masalsı bi anlatımla aktarması.Bu sebeple kitabı okurken masalsı anlatışıyla büyülendim ve öğrendiğim bilgiler neticesinde tatmin olarak ilerledim.

Ömer Hayyam Dönemin ünlü kişiliklerine nazaran(Nizamülmülk,Hasan Sabbah) yaşamdan beklentileri ve istekleri farklıydı.Kitapta da dediği üzere "Mutluluk tek düze yaşamda gizli".Ömer hayyamın da mutluluğu yıldızlardan, cihan dan ve rubaiyattan öteye geçmedi.Bu kitapla birlikte Ömer Hayyama olan hayranlığım daha da arttı.İçimden sık sık keşke rubaiyatların saf hali günümüze ulaşsaydı dedim.Kimbilir cihana hangi rubailerle seslenmişti bu en merak ettiğim şeydi kitapta.

Benim gibi meraklılarda varsa Nizamülmülkün Siyasetname eserinede göz geçirecektir.

Bu arada Mehmet Gürelinin Kimse bilmez adlı şarkısını bayılarak dinlerim ve rubaiyatlara göz geçirirken yani araştırma yaparken bu şarkının en sevdiğim yerlerinin Ömer Hayyamin rubaisinin olduğunu ögrenince aşırı mutlu oldum.Ve kahvemi de alarak şarkının keyfine vardım.Kitabı okumadıysanız okuyunuz derim ve rubailerle vedalaşayım.


Bulut geçti,gözyaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde
Seher yeli eser yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün🕯
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Pers ve Türk medeniyetleri uzun yıllardır tarih sahnesinde. İçlerinde birçok dili, dini ve kültürü barındırmışlar hep. Semerkant romanını yazarı Amin Maalouf işte bu medeniyetlerin beşiği Ortadoğu'dan, Lübnan'dan çıkmış bir yazar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Semerkant kitabı dört bölüm. Fakat ben kitabı iki bölüme ayırdım. Birisi bin yıl önceki İran ve o zamanki aşk hikayesi, ötekisi bin yıl sonraki İran ve o zamanki aşk hikayesi. Aşklardan bir tanesi Ömer Hayyam ile Cihan'ın diğeri Ömer ile Şirin'in aşkı. Tarihi bir roman olan bu kitap yoğun şekilde İran'ı işlemekte. Kitap Benjamin Ömer Lessage isimli kahramanımızın anlatımı ile başlıyor. Ömer, adaşı olan Ömer Hayyam'ın meşhur Rubailerini Titanic kazasında kaybediyor. Bu kısa bölümden sonra Ömer Hayyam'ın hayatını Rubailer eşliğinde okuyorsunuz. Bazı yorumlarda veya incelemelerde her ne kadar kitabın Rubailerin yazılış hikayesini anlattığı yazılmışsa da bu tespit yanlış kanımca. Kitap İran'ı birçok yönü ile özellikle siyaseti ve dış politikası ile ele alıyor. Bin yıl önceki İran'ı Ömer Hayyam özelinde bin yıl sonraki İran'ı ise Benjamin Ömer özelinde işlemiş. Aşk hikayeleri aralara serpiştirilmiş ve güzel de olmuş. Aşk mevzu ise anlatım çok yoğun. Aynı şey diğer konularda da geçerli.
Kitabın tek kahramanı Ömer Hayyam değil elbette. Tarihi bir roman ve tarihi kişilikleri işlemiş haliyle. Nizamülmülk ve Hasan Sabbah. Bu iki şahsiyet kendi başlarına birer tarih zaten. Nizamülmülkün başarılı siyaseti ile Hasan Sabbah'ın kendisine mürit bulma yöntemleri ve savaşma yöntemi hala konuşulur günümüzde. Birisi tarihin ipek yüzü diğeri ise köpek yüzü gibidir.
Şimdi gelelim eleştirel kısımlara. Kitabın anlatımına akıcılığına diyecek bir şey bulamıyorum. Dört bölümden oluşan kitabın ilk iki bölümünde hiçbir sayfa olmadı ki parmaklarım diğer sayfaya geçmekte acele etmesin. O kadar akıcı ve konular o kadar ilgi çekici. Fakat son iki bölüm için aynı şeyi söyleyemem. Son iki bölümde bin yıl sonraki İran tarihine geçiş yaptığınız için ister istemez bin yıl önceki dünya tarihinden çıkmanın verdiği etkiyle de okuma hızınız biraz yavaşlıyor. Ama bu okunamayacağı anlamına gelmiyor. İlk iki bölüme göre iki gömlek daha yavaşlıyor akıcılık.
Şimdi gelelim tarihi olayların gerçeklik kısmına. Ömer Hayyam'ın Rubailer'i... Dünyada orjinal halinden sonra üzerine birçok eklemeler yapılmış. Sadece internet araştırmasına dayandırarak söylüyorum Ömer Hayyam hayatta iken bile ona ait olmayan mısralar ona maledilmiş. Burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Ömer Hayyam'a ait olduğu net olarak bilinmeyen ve dini yönden sakıncalı olan Rubailer. Bu Rubailer bence kitaptaki Ömer Hayyam'ın karakterinin oluşturulmasında temel alınmış ki bu Ömer Hayyam şarapçı, aşkı Cihan ile gayri meşru ilişkilerde bulunan biri gibi anlatılmış. Örneğin;
"Var mı dünyada günah işlemeyen, söyle;
Yaşanır mı hiç günah işlemeden, söyle;
Bana kötü deyip kötülük edeceksen,
Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle."

Bu dizeler kanımca dini açıdan sıkıntılı. Fakat bu dizeler acaba gerçekten Ömer Hayyam'a mı ait? Madalyonun öteki yüzüne yani dini yönden pek sıkıntılı olmayan Rubailer'e(daha doğrusu yukarıdaki gibi dizeleri reddeden görüşe) bakıldığında iki farklı Ömer Hayyam ortaya çıkıyor. Hangisi gerçektir bunu ancak öbür tarafta öğrenebiliriz. Fakat her iki görüşün birleştiği tek bir ortak nokta var. O da Ömer Hayyam'ın bir bilim ve fikir adamı olduğu, Matematik, felsefe ve gökbilimi alanlarında ciddi çalışmış bir insanmış Ömer Hayyam.
Yazarın şahsi görüşünden midir yoksa tarihi yanlış kaynaklardan okumasından mıdır bilemem ama kitapta Selçuklu hükümdarlarına bir önyargı var gibi. Bu dediğimin ayrıntısına girmiyorum ama okursanız kitabı Selçuklu hükümdarları ile ilgili bazı şeyler direk dikkatinizi çekecektir. Bu arada yazara biraz kızgınım. Ömer ile Şirin aşkının sonunu eksik bırakmış. Göreniniz olursa bir zahmet iletin kızgınlığımı.
Kitap belki de tarihi yanlış ele almış olsa da yine de kesinlikle okumanızı istediğim bir kitap olmuştur. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
Fatihh

Fatihh

@fatihozan

Şayet, çok sevdiğiniz bir yazar, ailenizin yapmadığını düşündüğünüz kötü şeyleri yapmış gibi gösterse, yazarın farklı bakış açısıdır , edebi üslübu şahaneydi, sonuçta romandı gibi yorumlar yapar mıydınız? Hem müslümanlığı, hem türkleri kötü gösteren bir kitap olması sebebiyle kitabı sevmedim.

Melikşah olsun, Selçuklular olsun, Abbasiler olsun, bizim milletimiz Türkler olsun, tonlarca kaynaklarda nasıl bir davranış sergilediğini biliyoruz. İçki masasından kalkmayan Melikşah ile, halifenin kızını tehditle almaya kadar acayip ithamlarda bulunması , kitabın güzelliğini gölgede bırakmıştır. Kitabı okurken sıkılmayacaksınız ama benim gibi köklerine değer veren biriyseniz saç baş yolabilirsiniz. Yiğidi öldür hakkını yeme açısından da roman ve tarihi aynı potada çok güzel eritmiş. Hem öğretiyor hem de sürükleyici bir şekilde okutuyor.
EK 1
Kitabı yarım bırakmamak için inat etsem de 200. sayfalardan itibaren İran tarihini anlatmaya başlayınca,ve roman değil de gerçek şahsiyetler ve olaylardan üzerinden gittiği için, ve bizim tarihimizi de zaten çarpıttığını bildiğimden İran tarihini yanlış öğrenmemek adına yarım bıraktım,,
Yukarıda öğretiyor dediğim kısım da buydu, bazı bilgileri öğrettiğini düşünüyorum, ama işte bir yalancının kaç bilgisinin doğru olduğunu düşünebilirsiniz ki ?? 11.02.18
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
1 yorum
erhan (@munzevi)
Yok yooook. O iş öyle olmuyor abi. Bir kitaba birileri güzel demişse o mutlaka güzel, kötü demişse mutlak surette kötüdür. Lütfen! Sevmesen de, beğenmesen de, yanlışlarını ortaya sersen de malum kitap için güzel kitap, hatta başyapıt de-meli-sin. Demelisinki o birileri üzülmesin :(
05.02.18 beğen 2 cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Bu kitabı okurken bu kadar dolu olabileceğini tahmin etmemiştim. Kitap 4 bölümden oluşuyor. Ve Ömer Hayyam ana tema olarak işlenmiş görünse de içerisinde Hasan Sabbah ve tarikatı, Nizamülmülk, Selçuklu Devleti, Moğollar, Melikşah, İran reformları ile devam edip Titanic gemisiyle son buluyor. Sonu beni gerçekten üzdü.

Olay örgüsü Omar'ın ağzından okuyucuya sunuluyor. Yazar büyük bir emek sarf etmiş ve dilinin anlaşılabilir olması okuyucuyu hiç yormuyor. Aslında her şey Ömer Hayyam'ın Rubailerini yazıya dökmesiyle başlıyor ve bir yabancının anne babasının Hayyam aşkıyla oğullarına Omar adını vermesiyle devam ediyor. Omar kendi ismine neden olan bu adamı araştırmak ve o el yazısına ulaşmak için kendi çok farklı ülkelerde bir iç çatışmanın içerisinde buluyor. Yolu Osmanlıdan da geçiyor. Yazar ritmi hiç elden bırakmamış. Bu da okuyucuyu bir sonra ki sayfaya çevirmeye zorluyor hemde büyük bir zevkle :)

Şimdiye kadar bu eseri okumadıysanız eğer daha fazla vakit kaybetmeden başlayın derim.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme güzel olmuş, emeğinize sağlık. Adını çok duyduğum ve hakkında yorumlar okuduğum bir kitap. Sizin incelemeniz kısa, öz ve yararlı olmuş, teşekkür ediyorum.
03.11.17 beğen cevap
Elif (@elif22)
[silindi]
03.11.17 beğen cevap
Elif (@elif22)
inceleme güzel olmuş benimde çok beğenerek okuduğum bir kitap, okumadıysanız eğer size Alamut'u da tavsiye ederim.
03.11.17 beğen cevap
Yasemin Yılmaz

Yasemin Yılmaz

@An4sTeK

Tek kelimeyle Harika...
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
3 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Son 20 sayfa hariç .
10.02.17 beğen cevap
Yasemin Yılmaz (@An4sTeK)
Genel manasıyla güzel
11.02.17 beğen cevap
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Orası muhakkak lakin Roman'nın büyüsünü bozmuş ; olaki romanda gelmiş-gelmiş devlet,ülke siyasi dönemlerin siyasi ve toplumsal meselelerini günümüze mukayese edip verilen mücadeleler açısında önem arzedebilir fakat ben bir roman ekseninden bakarak Hayyam'dan sonra İran devrim meselesi romanın büyüsü bozulmuştur kanaati içersindeyim Sn.Yasemin.
11.02.17 beğen cevap
okur

okur

@tubba

Kitabın ilk iki bölümünü keyif alarak okudum. Sıkıcılaşmadan Ömer Hayyam'ın hikayesi süregeldi. Fakat kitabın neredeyse çeyreğinde buram buram tarih kokması, ben sevmediğim için, bazen bunalttı. Buna rağmen genel itibariyle, dil yapısı, rubailerle zenginleştirilmesi, tasvirlerinin yerinde olması güzeldi. Doğu'nun Limanları kitabından daha çok zevk almıştım.
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
3 yorum
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
"Fakat kitabın neredeyse çeyreğinde buram buram tarih kokması, ben sevmediğim için, bazen bunalttı" derken; kitabın çeyreği kadar yani az biraz tarih bilgisi ve "buram buram" derken güzel anlamındaki bu kelime sizi bunaltan ne tam olarak? Ben anlayamadım da ne demek istediğinizi :) okumak istediğim bir kitap o yüzden soruyorum.
04.02.17 beğen cevap
okur (@tubba)
Tarihi bilgi vermesi tarih sevenler için güzel olabilir bu yüzden buram buram dedim kötü bir şey değil tabi ki bu; fakat ara cümlede de belirttiğim gibi ben sevmediğim için bazen bunalttı. :) Bahsi geçen yüzyıllara da tarih bilgisi olarak çok hakim olmadığım için ya da Ömer Hayyam'ın hayatına, onun eksikliğini yaşadım. :) Yoksa çok sevdiğim bir yazar. Tavsiye ederim. :) İyi okumalar.
04.02.17 beğen cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
@tubba açıklama için teşekkür ederim.
04.02.17 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Semerkant'ı okumak, kitap okumaktan daha çok tarihin tozlu sayfalarında yolculuk etmek gibiydi. Ömer Hayyam'dan Nizamulmülk'e, Melikşah'tan Hasan Sabbah'a kadar akılda en çok soru bırakan tarihi kişiler... Akıcı bir dille İran tarihine şöyle bir uzanıyoruz. Ve bunu Hayyam'ın o güzel rubaileri eşlik ediyor.
Kitap aslında 4 ayrı kitaptan oluşuyor: Şairler ve Aşıklar, Haşşaşiyun Cenneti, Bin Yılın Sonu ve Denizde Bir Şair. İlk iki bölüm Hayyam ve rubailerinin çevresinde dönüyor. Ve 3 büyük isim var; Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamulmülk. Bu üçlü arasındaki dostluk ve çekişmeler ayrıca entrikalar. Sonra Hayyam ölüyor ve Benjamin Omer karşımıza çıkıyor ve Hayyam'ın elyazmasının peşine düşüyor. Bu da son iki kitap oluyor zaten. Sonra ne oluyor biliyor musunuz? Ben diyeyim "Denizde Bir Şair", siz deyin " Ben şu kitabı alıp okuyayayım." Okuyun efendim. Tarih sevmiyorum diyorsanız da okuyun. Tarihten çok daha fazlası çünkü.
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
1 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Kitap üzerinde durduğunuz gibi "tarihin tozlu sayfalarında yolculuk etmek gibiydi".lakin kitabın son bölümü yani İran devrimini vs vs anlatması büyüyü bozdu..
23.11.16 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Semerkant hakkında oldukça güsel yorumlar ve tavsiyeler almıştım. Fakat temin edip okumaya fırsat olmamıştı. Bana hediye geldi, bende ki yeri hediye edenden dolayı apayrı zaten. Kitaba gelince; Şairler ve Aşıklar, Haşşaşiyûn Cenneti, Bin Yılın Sonu, Denizde Bir Şair olmak üzere dört ana bölüm halinde kaleme alınmış. Ilk iki kısım biraz daha naif ve akıcı, üçüncü kısım ve dördüncü kısmın ilk başları birqz durağan ama son kısımlar yeniden akıcılığını kazanmış. Kitabın konusu Amerika vatandaşı Benjamin Omar Lesage'in efsane şair Ömer Hayyam'ın yazma eserine ulaşmak için verdiği mücadele etrafında şekilleniyor. (yine bir yabancı ve yine bizim değerlerimizin kıymetini bizlerden iyi biliyor demeden kendimi alamadım doğrusu.) Bu mücadele anlatılırken yazar okuyucuyu tarihin derinliklerine çekip; Ömer Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamülmülk gibi 'Şehirlerin Şahı' Semerkant taki efsane üçlü harika bir kurgu ile buluşturulmuş. Aralara serpiştirilen Ömer Hayyam'ın rubaileri kitaba çok güzel bir hissiyat yüklemiş. Hem bilgi verip hemde bu kadar sürükleyici ilerlemesi takdire şayan bir durum. Semerkant, Tebriz, Alamut, Merv, Nişabur... Ordan oraya dolanıp duruyorsunuz tasvirlerin güzelliği büyülüyor. Ömer Hayyam, İran ve ortaya çıkan birbirinden bağnaz tarikatlar, yaşanılan entrikalarla dolu haksızlıklar, iktidar mücadeleleri, cahilliğin nasıl bir musibet olduğu üzerinde durulmuş ki altı çizilmesi gereken noktalar diye düşünüyorum. Geriye dönüp baktığımda da İran ve hep bir entrika, geçmişten günümüze diyorum hiç birşey değişmemiş. Ömer Hayyam'a farklı bakış açısı kazandırıyor. Ben birqz daha Ömer Hayyam'lı cümleler yudumlamak isterdim doğrusu. Kesinlikle Semerkant'ı birde Amin Maaloftan okuyun derim, okunmalı ve okutulmalı... İlk bu kitabı ile tanıştım Maalof ile ve devamı gelecektir
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Eserde anlatılan tarihi olaylar hakkındaki bilgimin okul düzeyinde olduğu halde su gibi akıp giden bir roman oldu. Hatta kitap biter bitmez bu konuda daha derin araştırma yapıp daha farklı eserler okuma isteği doğdu bende. 'Şehirlerin şahı' olan Semerkantı mutlaka Amin Maalouf'un kaleminden okumalısınız.
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Ne zamandır methini duyup okumak istiyodum sonunda okudum ve bayıldım.. Hayyamı Hasan Sabbahı aynı kitapta buluşturan Semerkant macerasını okumak, yaşamak çok keyifliydi.. Alamutu okuma isteğim daha da arttı, yakında okunacak. ve bu kitapta yüzyıllar öncesinden yakın zamanlara uzanan Hayyamın peşinden ülkeler aşan Benjamin Ömerin anlattığı güzel bir roman..
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Ömer Hayyam,rubaileri ve Doğu'nun muhteşem görkemi...
Sindire sindire okudum ve araya kitap sokmadım..
Büyük keyif aldım..
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Tarihi bilgiler eşliğinde müthiş bir kurguyla yazılmış bir roman. 11. yüzyılda yaşanan olayları alıp, bugüne monte ettiğinizde değişen çok fazla bir şey olmadığını üzülerek fark ediyorsunuz. Ömer Hayyam, İran ve ortaya çıkan birbirinden bağnaz tarikatlar, yaşanılan entrikalarla dolu haksızlıklar, iktidar mücadeleleri, insanların çiğ ve eksik yanları ve iyi olanların bu insanlar içinde barınamamaları, cahilliğin nasıl bir musibet olduğu nokta nokta işlenmiş. Keşke Ömer Hayyam'lı kısımlar daha fazla olsaydı ve tadını daha fazla alabilseydik... Onun dışında hem çok sürükleyici hem de İran'ın tarihinden çarpıcı kesitler ile nefis bir kitaptı.
ataç ikon Semerkant
8.7 (861 oy)
0 yorum
/ 8