up
ara

Aganta Burina Burinata

Aganta Burina Burinata Konusu ve Özeti

Aganta Burina Burinata
Gülen Ada kitabının da yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) tarafından kaleme alınan Aganta Burina Burinata kitabı Roman (Yerli), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789754941883 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aganta Burina Burinata isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Aganta Burina Burinata kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
ISBN: 9789754941883
Sayfa: 192 sayfa
"Balıkçılar, sünger avcıları, dalgıçlar, gemiciler...Halikarnas Balıkçısı'nın hikaye ve romanlarıyla gelen bu tipler, sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değildirler. Balıkçı, denize bağlı olarak, güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını kayıplarını, bunalımlarını, korkularını, ışığı kırar gibi kendiliğinden alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak, çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir.

Balıkçı'nın ilk romanı olan Agata Burina Burinata, yazarın şiirli ve müzikli dilinin, doğa ve insan sevgisinin, tanıtım ve duygusal gücünün en güzel örneklerinden biridir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Türk Edebiyatı'na Ege'yi kazandıran yazar
Bir yaz tatilinde, Kuzey Ege'nin dingin ve serin sularını zeytin ağaçlarının gölgesinde seyrederken okuduğum bu kitap, acısıyla tatlısıyla okurun dimağında unutulmaz tat bırakan romanlardan biri olarak kütüphanemde yerini aldı.

Kendimce, "Türk Edebiyatı'na Ege'yi kazandıran yazar" olarak andığım Halikarnas Balıkçısı mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın bu ilk romanı, adını denize açılırken söylenen bir tür "yelkenler fora" anlamına gelen denizcilik teriminden alıyor. Başlığından da belli olduğu gibi, kitap denizle haşır neşir geçiyor ama bu eserin bize fısıldadıkları dağın başındaki insandan çölün kavurucu göbeğindekine tüm insanlara ulaşabiliyor.

Denizci bir ailenin oğlu olan Mahmut, denize tutkundur ama ailesi o kadar çok insanını denize kurban vermiştir ki, Mahmut'un bu tutkusuna engel olmaya çalışır ama nafile.. Tutku ailenin önüne geçer, denizlere açılır Mahmut. Köyüne geri döndüğünde ise hiçbir şey bıraktığı gibi değildir ve yaşadığı hayal kırıklığı onu çepeçevre sarar. Denize olan tutkusu nefrete dönüşür, kendini toprağa adar ama nereye kadar?....

Yaşamı doğaya endeksli insanın saf ve derin düşünce yapısını iliklerinizde hissettirten bu roman, sayfalarını çevirdikçe Ege'nin hafif rüzgarlarını yüzünüzde hissettirtecek kadar samimi, gerçekçi ve kavrayıcı... Yaz tatili için ne okusam diyenlere birebir.....
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

Yelkenler Foraya
Okuduktan sonra Ege'ye ve Bodrum'a aşık olduğum kitaptır. Bir denizcilik terimi olan ''Aganta burina burinata'' ödevim olması sebebiyle okuduğum ve iyi ki de okumuşum dediğim bir kitap. Denize dair pek çok öğrenmiş olmamın yanı sıra kitabın hazin sonu da dimağımda kalıcı olmasına sebep olmuştur. Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın buram buram deniz kokan bu kitabı birden fazla kez okuyacağım bir kitaptır.
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07

Deniz sevgisini ve özgürlüğü, kendi cesaretlerinden ürkmüş insanların karada yaşamayı tercih etmelerini, denizde yaşamak için ailesine başkaldıranlari, bunalımları etkileyici bir dille halikarnas balikcisi okuyucuya anlatmış.
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
özgür mavi

özgür mavi

@ozgurmavi

çok eski yıllarda okuduğum bir kitaptı. Türkçe öğretmenimin tavsiyesi üzerine okumuştum. iyiki de okumuşum.duygusal bir kitaptır.tavsiye ederim. pek fazla aklımda kalmadı ama okuduğumda çok beğendiğimi hatırlıyorum.
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
Jir Aslan (@jiraslan)
bende okumuştum...
aynı duyguları bende yaşamıştım .
17.04.15 beğen cevap
Sinemm

Sinemm

@sinemm

Bolca deniz,bolca mavi ve bolca özlem... Aslında insanın denize olan özleminden.aşktan,delikanlılıktan bir buket Aganta Burina Burinata... Ama aslında kitapta görmemiz gereken bir nokta da denizin insana olan özlemi...
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Aganta Burina Burinata - S41

Artık, "Aganta!" nidası bayağı bir parola oldu. Birçok insan sokakta birbirlerini, "Aganta!" diye selamlıyorlardı. Bir gün Kör Halit'in kahvesindeydim. Meydandan geçen birkaç kişi birdenbire, "Aganta!" diye bağırdılar. Kahvede nargile tokurdatanların birkaçı, orada oturmakta olan topal Murat Dayı'ya, "Halil Usta aklını oynattı galiba. Sen ne duruyorsun burada? Ahıra git de çıngırağını tıngırdat bari" dediler. Murat Dayı'nın yüzüne bir hüznün gölgesi düştü. Onlara dönüp bakmadan topallaya topallaya ahıra çekildi. Benim yüreğim cız etti. Peşi sıra ahıra gittim. Onu bir ot yığınının üzerine oturakomuş buldum. Çekingen çekingen yanına iliştim. Elini omzuma koydu, bana:

"Aliş senin akranındı. Birbirinize kardeş gibi benziyorsunuz!" dedi, içini çekti ve ekledi: "Şu heriflerin şu halimde bana sataşması, içimde Aliş'in hasretini uyandırırdı. A evlat çok kere Allah çocukların ağzından konuşurmuş. Sen ne dersin? Aliş sağ mı, yoksa boğuldu mu? Haniden beri ondan haber yok."
özge yüksel tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ne olacak a canım..! Hepimiz ya bir kaza neticesinde ya da kazasız olarak cavlağı çekeceğiz. Fakat ne bileyim, ölmeden önce insan yaşar...
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07

Yaşamak, hem de denizde yaşamak istiyorum.
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
Eda Dmr

Eda Dmr

@edadmr

"İnsanların içinde vicdan denilen bir şey varmış,arada bir sancırmış. Diş, dalak ağrısından betermiş"
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
"İnsan her yerde ölür -ne bileyim, dağda, taşta, harp meydanında -ne var ki denizden başka her yerde bir izi, bir kemiği, dikili bir mezar taşı kalır. Denizde boğulan denizcinin ise, tıpkı bir hulya, bir rüya gibi tam bir kayboluşu, bir silinişi vardır. Annem, "ne olacak, toprak insanı topraktan, deniz insanı da sudan yaratır. Topraktan olanlar toprağa dönerler, sudan olanlar akıp denize karışırlar "derdi.
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
"Şehvet sanki bize ait bir şey değildi de, bize yabancı olan ve bize sonradan eklenip bizi rahatsız eden bir şeydi. Nasıl diyeyim? Benim için olduğu kadar Aliş için de gövde ihtiyacı yani şehvet, ikinci planda kalan bir şeydi. Asıl sevgime bir cevap arıyordum."
ataç ikon Aganta Burina Burinata
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...