up
ara

Azil

Azil Konusu ve Özeti

Azil
Malafa kitabının da yazarı Hakan Günday tarafından kaleme alınan Azil kitabı Aile Hayatı, Aile İlişkileri, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9789759917975 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Azil isimli kitap 215 sayfadan oluşuyor. Kitap Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Azil kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917975
Sayfa: 215 sayfa
"Önemli olan, Tanrı'nın bir enstrüman yaratmış olmasıdır. İnsan denen bir enstrüman. Ancak yarattığı müzik enstrümanını çalamayan bir usta gibi, Tanrı da insandan doğru sesi çıkaramamıştır. Bu yüzden, Tanrı hariç bütün güçler insanı çalmış ve özellikle de şeytan en güzel melodilerini onunla bestelemiştir."Sahip olduğun her bilgi, içinde çürüdüğün bir hücredir.Azil, içinizdeki derin uçuruma; düşünme, fark etme ve görme uçurumuna düşmek için bir fırsat. Ayaküstü düşebilirseniz ne âlâ! Aksi takdirde Hakan Günday'ın bir sonraki romanını bekleyecekseniz...
Misafir

Misafir

@misafir000

AZİL /Hakan Günday
16. Basım Doğan Kitap 213 sayfa

AZİL Asıl isimli bir gencin hayatının bir bölümünü anlatmaktadır. Asıl yasama uyumsuzluğu hastalığı nedeniyle , aynı zamanda normal insanların düşünsel yapısından çok farklı bakış acısıyla , dehalik ve delilik arasında gidip gelen bir gencin sorgularıyla dolu bir kitap. İcinde Tanrı'nın sorgusu , varoluşun ve sistemin sorgusu , kötülüğün , deneylerle hikâyesmis bir kitap . Okuduğum Hakan Günday kitapları icinde daha az sevdiğim kitaplardan birisi olmasına rağmen , sorgulama noktalarını iyi tespit edilmiş üzerinde uzun uzun dusunebilecegimi , felsefeyi sevenler icin oldukça ilgi duyulabilinecek , bilimsel verilerle matamatik ve fizik dehalarının tezleri uzerine düşüncelerini ve fikirlerini ifade etmiş , kurgusu ve diliyle oldukça hoş bir kitap diyebilirm . Okunmalı mı okunmalı ! Cunku bu yazarı seviyorum ve yazarımız düşünsel ve beyinsel olarak iyi beslendiği ortada ve esinlendigi yazarların fikirleri uzerine iyi kurgular oluşturup , hikayelestirmesi oldukça iyi , yazarın kitaplarında mesajlarını alabiliyor okur. Sistemi elstiren bir yazar olduğu icin her daim severek okuyacagimi düşünüyorum.

Evrenin şimdiki halı , geçmişinin sonucu ve geleceginin nedenidir. Herhangi bir zamanda , doğayı oluşturan bütün güçleri ve hareketlerini bilip , inceleyebilecek kadar geniş olan bir zihin ortaya çıkarsa , evrenin en hacimli nesnelerinden , atomlara kadar , her seyin hareketini açıklayan bir denklem kurulabilir. Bunun sonucunda soz konusu zihin icin , hiçbir şey gizli kalmayacak ve gecmis de gelecek de , şimdiki zaman kadar gözlerinizin önünde belirlenecektir .


Olasılıklar dünya kadardı .Ama dünya en iyi olasılıktı. Milyarlarca olasılığın en iyisi . Oluşum zamanıyla , üzerindeki gazların birbiriyle etkileşim biçimi ve süresiyle , en iyi olasılık .

İnsan uzayda var olan yalnız bir varlık olduğunu animsamadigi sürece sosyalleşmenin bedelini adsiz acilarla ödemeye devam edecek. Duyguların , düşüncelerin en büyük düşmanı olduğunu öğrenmedikçe , duyguların , sadece birer kelimeden ibaret olduğunu anlamadıkça , onların esiri olarak kalacaktır.Cunku duygular , insanın yalnızlığını reddedisiyle başlayan kurgunun sözlüğünde yer alır. Bu sözlükte her duygunun adı ve tanımı vardır. Önce adlar ve tanımlar ezberlenir, sonrada insan hissetigini sanır. Oysa insan bir dusuncedir. Ne bedene ne de bilinen uç boyuta sigabilecek yapidadir. Düşüncenin isik olduğunu anlayan insan ,sadece ışığın boyun eğdiği kurallarla var olması gerektiğini bilir. Işığın duyguları yoktur. Bilinen dünyevi kurallar , önemsiz ve sonradan kurgulanmistir. Kendini bedenden ibaret sananlar tarafından uydurulmus bir yasam biçimidir.
ataç ikon Azil
kitaba 6 verdi
0 yorum
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

her şey söylenmiş olabilir, ama ben daha söylemedim. ve eğer ben söylemediysem her şey söylenmemiştir. çünkü kimse benim gibi söyleyemez. çünkü ben tekim. çünkü daha önce söylenmiş olanları benim gibi söyleyebilecek kimse yok. özgürlükten herker söz etti. ama ben değil. komşum da etmedi. onun komşusu da. ancak herkesin özgürlükten söz ettiği gün özgürlük, söylenmiş kapanmış bir konu olur. dolayısıyla yaşayan bütün akılların süzgecinden geçene kadar bakir kalacak olan özgürlük düşüncesine ilişkin yaratımlar sürecektir.

çelişki seni öldürür. çelişki işkencedir. çelişki buz tutmuş bir göldür. çelişki buz tutmuş gölün çatladığı andır. çelişki göldeki çatlaka saplanıp donmaya başlamandır. çelişki yardım istemek için açtığın ağzında dolan sudur.

insanın yarattıkça yok olduğunu anladın. yaratıcılığın bedelinin yarattıklarının kadar eksilmek olduğunu kabul ettin. ve amacın bu oldu. yaratarak yok olmak. son düşüncen de yok olana kadar yaratmak.

hiç bir davranış düşüncenin gerçek tercümesi değildir.

dolayısıyla bir gün güneş sönerse bunu ancak sekiz dakika sonra anlayabileceğini kabul ettin.

tanığı olduğun ve insanlar tarafından temeli atılmış olan dünya her şeyiyle geçmişe aitti.

hiçbir şey geçmeyecek baba. kimse kurtulmayacak. çünkü tanrının tanrısı yok. biz ona inanıyoruz, ama o hiçbir şeye inanmıyor. belki de tek gerçek tanrısız tanrının kendisi. tanrısızlık tanrıya mahsus. bu yüzden kurallarda asalet ve adalet arama! çünkü tanrı ne asil ne de adil olmak zorunda benim gibi.

tanıklık ettiğim dünya, şiddet kullanılarak yönetiliyordu. ancak kimse bunu itiraf etmiyordu. hatta şiddet kelimesi bile gömülmüştü. onun yerine başka bir kelime kullanılıyor du para. çok daha nazik. çok daha yasal. çok daha ahlaki. çağdaş uygarlıkta şiddetin anlamı paraydı.

tanrı tanrıtanımaz bir anarşisttir. insan çamurdan yaratılmış bir maymun.

sonunda tanrı sıkıntıdan patlamıştır. buna da big bang denir.

düşünüyorum öyleyse varlığımı yok edebilirim.
ataç ikon Azil
kitaba 10 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

AZİL /Hakan Günday
16. Basım Doğan Kitap 213 sayfa

AZİL Asıl isimli bir gencin hayatının bir bölümünü anlatmaktadır. Azil yasama uyumsuzluğu hastalığı nedeniyle , aynı zamanda normal insanların düşünsel yapısından çok farklı bakış acısıyla , dehalık ve delilik arasında gidip gelen bir gencin sorgularıyla dolu bir kitap. İcinde Tanrı'nın sorgusu , varoluşun ve sistemin sorgusu , kötülüğün , deneylerle hikayeleştirilmiş olan bir kitap . Okuduğum Hakan Günday kitapları icinde daha az sevdiğim kitaplardan birisi olmasına rağmen , sorgulama noktalarını iyi tespit edilmiş üzerinde uzun uzun düşünülebilinecek , felsefeyi sevenler için oldukça ilgi duyulabilinecek , bilimsel verilerle matamatik ve fizik dehalarının tezleri uzerine düşüncelerini ve fikirlerini ifade etmiş , kurgusu ve diliyle oldukça hoş bir kitap diyebilirm . Okunmalı mı okunmalı ! çünkü bu yazarı seviyorum ve yazarımız düşünsel ve beyinsel olarak iyi beslendiği ortada ve esinlendigi yazarların fikirleri uzerine iyi kurgular oluşturup , hikayelestirmesi oldukça iyi , yazarın kitaplarında mesajlarını alabiliyor okur. Sistemi elstiren bir yazar olduğu icin her daim severek okuyacagimi düşünüyorum.

Evrenin şimdiki halı , geçmişinin sonucu ve geleceginin nedenidir. Herhangi bir zamanda , doğayı oluşturan bütün güçleri ve hareketlerini bilip , inceleyebilecek kadar geniş olan bir zihin ortaya çıkarsa , evrenin en hacimli nesnelerinden , atomlara kadar , her seyin hareketini açıklayan bir denklem kurulabilir. Bunun sonucunda soz konusu zihin icin , hiçbir şey gizli kalmayacak ve gecmis de gelecek de , şimdiki zaman kadar gözlerinizin önünde belirlenecektir .
ataç ikon Azil
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Azil
Daha ile delilik arasında seyreden bir hayat....diye ifade etmiş Hakan Günday bu kitabi için ve bence bu kitap için söylenecek en doğru cümleyi bulmuş.Farklı anlatımıyla Hakan Günday kitaplari bir şekilde kendini okutturuyor.Azil de diğer kitaplarına oranla argo kelimelere daha az rastladım.215 sayfalık bu kitabi hemen okuyup bitirebilirsiniz.
Beni sürükledi yani kitaptaki kahramanımız Asil neler yaptı merak ettim çevirdim sayfaları.
Asil neler mi yapti??? Bu satirdan sonrakiler spoi icerebilir ona göre okuyunuz lütfen.
Asil garip bir adam.Gel gitler yaşıyor.Deli desen deli değil akıllı desen akıllı değil kitaba göre.Bana göre akıllıydı hemde çok zeki???
Neler yaptı sevdiği kadın ölünce kendisini öldürmek istedi ama öncesinde annesi ile babasını öldürmek istedi.Bir ara medyumluk yaptı.Gerçi ne yaptığını kendisi de bilmiyordu. Bir kadinin intihar etmesine olanak sagladi,hazirladigi olasilik raporlariyla????Bir kac ay içinde 3 kitap yazdı hatta 2.kitabini iki gece içinde yazdı.Para karsiligi bir milletvekili tuttu kendi hazırladığı bütün metinleri mecliste o vekile okutturdu.Sonra aranan adam oldu ama kayboldu.Asil Yasayan yada Adil Ölmez kim bunlar.Asil kim içindeki Asil kim. Hangisi gerçek hangisi yalan
Işte ilginç kitaplardan biri ben severek okudu
ataç ikon Azil
kitaba 8 verdi
0 yorum
Rue

Rue

@rue - Ankara

Adil bir çocuklulukdan asil bir çocuk çıkarmaya çalışan bir beyin. Hasta halini kabul etme hali. 27 yıl boyunca buna inanmak. Sıradan bir çocuk gibi doğmuş yine de onlardan olmayan bir çocuk. Aşık olduğu kadın öldükten sonra İntihar etmeye niyetlenmişken ailesini de öldürmeyi planlamış yine de bunu onların seçimine bırakmış. Ne intihar etmiş ne de katil olmuş. Medyumluk yapmış bu işten paralar kazanmış ve hepsini de alkole yatırıp alkolik olmuş. Sonra da klinik süreci, annesinin onu bulması. Asil’in aradığı Asil’i bulma yöntemleri 3 kitap ve bir belgesel ile devam ediyor. “ Asil Yaşayan Adil Ölmez” cümlesi bu eserleri açıklıyor. Sonrasın da kendine bir aracı bulup insanlarla iletişime geçiyor. Kitap bir Asil’den Yahya’yı doğuruyor.
Hakan Günday denildiğinde bir düşünüp nefes almak gerekiyor bence Az olsun Kinyas ve Kayra olsun hepsi birer başyapıt benim için. Ama Asil benim için Kinyas’ın ikinci kez hayat bulmasıydı. Tek farkları biri kendi beyin ölümünü gerçekleştirirken diğeri öldürülüyor. Kitaplığınız da bulunması gereken bir Hakan Günday kitabı.
ataç ikon Azil
kitaba 10 verdi
0 yorum

Azil - S41

Bu kuralın sonucu şudur : Hiçbir düşünce zihnin merkezi değildir. Ve hiçbir düşünce diğerlerinden önemli değildir. Dolayısıyla, hiçbir düşünceyi varlığının kaynağı olarak görmemelisin. Varlık nedeni sorusunun yanıtında düşünce kelimesinin yer almadığını bilmelisin. Başlangıçtaki patlama, düşünceye ait değildir. Her düşünceye sadece hak ettiği değeri vermelisin. Ne eksik ne fazla..
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

"Her şeyi düşünebilir, her şeyi hayal edebilir, ancak sadece seçtiklerini gerçekleştirebilirsin.
Düşünce şeytandan, davranış Tanrı'dandır.
Hangi düşüncenin davranışa dönüşeceğine karar verense insandır."
ataç ikon Azil
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

"İyilik, ilk öğretilendi. Ancak geçerli değildi. Savaşlar, ihanetler ve yalanlar insana aitti. Ve pişmanlık ya da komşunun hayatını eleştirmek, iyi olmaya yetmiyordu. Hiçbir şey, iyi olmak için yeterli değildi. Çünkü dünya ve insan eti, iyilikten yoksundu."
ataç ikon Azil
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''Duyguların, düşüncelerin en büyük düşmanı olduğunu öğrenmedikçe, duyguların, sadece birer kelimeden ibaret olduğunu anlamadıkça onların esiri olarak kalacak.''
ataç ikon Azil
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Akın Mert

Akın Mert

@akinmert - İstanbul

Tek başına işlenen suç göktaşıdır.Sırtında sadece sahibine yer vardır.
syf:13

Benimle savaşma.Çünkü kazanırsan, kaybedersin.
syf:14

Zaman gidecek yeri olmayanların evidir.
syf:15

Aptallar sevdikleriyle düşer, kötüler sevdiklerini aşağıya çeker.
syf:19

Düşünce şeytandan, davranış tanrıdandır.Hangi düşüncenin davranışa dönüşeceğine karar verense insandır.
syf:24

Aile, bir olarak doğar ve dağılır. Bir zamanlar gülerek dövüştüğün kardeşinin evine, ancak önceden telefonla haber vererek gidersin. Bir zamanlar birlikte yıkandığın annenin, söz ettiklerinden hiçbir şey anlamadığını fark edersin. Uzaklaşmak doğaldır. Bunun için üzülme. Çünkü etrafa saçılan aile bireylerinin her biri kendi ailesini kurmaya gidecektir. Bazen yalnızlık, bazen dostluk, bazen de evlilikten ibaret aileler. Ilişkilerin zaman içinde sıcaklığını yitirmesi doğaldır. Geçmişe özlem duymak, sadece zaman kaybıdır.
syf:41

Güneşin söndüğünü sekiz dakika sonra anlarsın. O sekiz dakika boyunca hayatın sonsuza dek süreceğini sanırsın.
syf:69

Tanrının tanrısı yok.Biz ona inanıyoruz ama o hiçbir şeye inanmıyor.Belki de tek gerçek tanrısız,tanrının kendisi.Tanrısızlık Tanrıya mahsus.Bu yüzden kurallarda adalet ve asalet arama!Çünkü Tanrı ne asil ne de adil olmak zorunda.
syf:70

İnsanlığın bin bir çabayla ikibin yılda yarattığı asgari ahlak, elli yılda televizyon tarafından çiğnenmiş ve on yılda internet tarafından yutulmuştu.
syf:103

Asil yaşayan adil ölmez.
syf:108

Hayat, yatılı bir misafirlik değil, günübirlik gidilen bir piknikti.
syf:109

Gerekirse gerçeği değiştiririz.Söylediklerimize uysun diye.
syf:129

Düşünebiliyorum.Öyleyse varlığımı yok edebilirim.
syf:216
ataç ikon Azil
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur.
Bir insanı sevdiğini düşünmek, ona bunu söylemek ve ardından sarılmakla anlatılamayacak kadar mükemmeldir.
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
Sude ☀️

Sude ☀️

@sudeniz1905

Eskiden altına çizdiklerimin şimdi üstüne çiziyorum😉😉
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 yorum
mormelek (@birarkada)
vayyy bee
14.11.18 beğen 1 cevap
mormelek (@birarkada)
adam
14.11.18 beğen 1 cevap
H.G.
14.11.18 beğen 2 cevap
mormelek

mormelek

@birarkada

 paylaşım fotoğrafı
sen care ariyorkan o bahane ariyorsa ,aranacak bisey kalmamis demektir
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mormelek

mormelek

@birarkada

İnsanlar için hiç bir delil gerekli degil dir
İnanmayanlar için hiç bir delil yeterli degil dir
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
LAVİNYA (@pnar)
Doğum gününüz kutlu olsun nice mutlu huzurlu neokurlu senelere
27.10.18 beğen 1 cevap
Ben iste ya! (@prenses)
beni disardan yargiliyanlara soyleyecek sozum yok , disarda kalmalari onlara yetiyor zaten
28.10.18 beğen 1 cevap
mormelek

mormelek

@birarkada

Adam olmak cinsiyet meselesi degil sahsiyet meselesi
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Ben iste ya! (@prenses)
adamsin
28.10.18 beğen cevap
mormelek

mormelek

@birarkada

Geçmiş acı veriyorsa geçmemiş demektir😔😔😔
ataç ikon Azil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
egnslm (@egnslm)
Acı'ya katlanmak zordur lakin zor olan herşeyin sonu güzel olur.
02.10.18 beğen cevap
Vermiyor Allah'tan
02.10.18 beğen cevap