up
ara

Sevda Sokağı Komedyası

Sevda Sokağı Komedyası Konusu ve Özeti

Sevda Sokağı Komedyası
Sevda Sokağı Komedyası kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750713231
Sayfa: 141 sayfa Basım Tarihi: 2011
Edebiyatımızın öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, üretken kalemiyle yaşadığı çağın bir
portresini çizmişti.
Halide Edib Adıvar'ın bu kısa romanı, yazarımızın kaleminden çıkan en eğlenceli, en akılda kalıcı tipleri barındırıyor. Annesi ile babasını bir yangında kaybetmiş, sonradan bir Saraylı ailenin beslemesi olmuş Numune; birbirinden güzel kadın ayakkabıları yapmakla meşhur Macit; güzelliğiyle olduğu kadar geçimsizliği ile de dillere destan Leyla... Bu üç kahramanın yolları, mahalle sakinlerinin onlara ithafen verdiği adla Sevda Sokağı'nda buluşuyor. Ama ne buluşma: Macit, Leyla'ya körkütük âşık, Numune Macit'le evlenmeyi kafasına koymuş. Leyla, Doktor Kerem'i seviyor ama bu imkânsız bir aşk. Macit'in Leyla'ya aşkı da imkânsız, çünkü Leyla onunla evlense de yatağına girmemeye yeminli. Peki işin içinden nasıl çıkılacak? Cevabı bu ilginç romanın sayfalarında bulacaksınız. Sevda Sokağı Komedyası, 1900'lerin başında İstanbul'un gündelik yaşamını merak edenler için.
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Osmanlıdan Türkiye Cumhuriyetine geçiş dönemini yani halkı en iyi anlatan yazarlardan biri benim için Halide Edib. Tüm eserlerin de bunu bizi yansıtıyor. Bu nedenle tüm eserlerinin alınıp okunması gerektiğini düşünüyorum.

Sevda Sokağı Komedyasının dili çok akıcı hiç yormuyor. Burjuva algısını çok iyi işlemiş her ne kadar sömürü olsa da kötünün iyisi buradakiler.. Emine ve Leyla iki kadın bir yerden sonra hayatları kesişen.. Osmanlının belli bir döneminde sonra toplumumuza bulaşan lanet çok eşlilik,ataerkillik burada çok bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Eşlerinin aldattıklarını bilen kadınlar ve bunlara susmaları en önemlisi NORMAL karşılamaları.. Bu kısımları okurken çok zorlandım açıkçası. Halide Edib bu eserinde kadınların hislerini düşüncelerini çok iyi yansıtmış. Leyla ve Emine birbirinden oldukça farklılar tek ortak yanları onları bir araya getiren Macit mahallenin Mecnunu.. Leyla kendi ayakları üzerinde duran kötü bir evliliğin çocuğu psikolojik sorunları olan bir hemşire, Emine bir köy yangınında kurtarılıp bir aile tarafından büyütülüp bir konağa hizmet için alıp getirilen en büyük hayalinin bir efendi ile evlenmek olan bir oda hizmetçisi.. Ve gelişen olaylar. Mahalle olgusu da çok iyi işlenmiş eserde. O dönemden bilgilerde içeriyor içerisinde..

Herkese keyifli okumalar dilerim
ataç ikon Sevda Sokağı Komedyası
kitaba 9 verdi
0 yorum
Serda Kayman

Serda Kayman

@serdakayman

Bu kadar eğlenceli bir anlatım beklemiyordum doğrusu. "Acaba mı ki?" diye el atıp "İyi ki okumuşum!" dediğim bir kitap oldu.
ataç ikon Sevda Sokağı Komedyası
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sevda Sokağı Komedyası - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Hayatı gel içelim, içelim buseden kadehle..!
ataç ikon Sevda Sokağı Komedyası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum