up
ara

Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna Konusu ve Özeti

Kürk Mantolu Madonna
Sabahattin Ali’nin Türk Edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden biri olan Kürk Mantolu Madonna’da bir yandan Raif Efendi’nin yaşadığı aşk, içsel yolculuk tadında anlatılırken bir yandan da karakterler hakkında psikolojik tahliller ve betimlemeler okuyucuya sunulmaktadır.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638029
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2014

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Konusu

Roman, Maria Puder ile Raif Efendinin tanışmasını, aşık olmasını ve yollarının ayrılmasından sonraki hayatlarını anlatıyor. Romanın başında Raif Efendiyi anlatan kişi iş arkadaşı Rasim Bey'dir.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti

Raif Efendi, saf, temiz kalpli, kimseye zararı dokunmayan kendi halinde biridir. Bir şirkette Almanca tercümanlık yapmaktadır. Rasim Bey’in aynı şirkette işe başlamasıyla tanışırlar. Rasim Bey, dikkatini çeken bu adamı daha derinden ve yakinen tanımak ister. Bir gün Raif Efendinin hastalanmasıyla evlerine ziyarete gider. Evde yaptığı gözlemlerle Raif Efendinin kalabalık bir evde yaşadığı ve ev halkı arasında da çok sessiz, sakin, varla yok arasında bir durumda olduğunu görür. Ziyaretlerini arttıran ve ev halkıyla yakınlaşan Rasim Bey’in bu ziyaretlerinden sonra Raif Efendi arasında bir yakınlık ve arkadaşlık başlar.

Raif Efendinin hastalığı uzun sürer ve durumu ağırlaşır. Bir gün Rasim Bey’in, yine bir ziyareti sırasında Raif Bey ondan bir istekte bulunur. Çalıştığı işyerindeki çekmecede bulunan tüm eşyaları kendisine getirmesini ister. Ertesi gün Rasim Bey bu isteğini yerine getirir. Raif Efendi getirilen eşyalar arasındaki defteri Rasim Bey’den sobada yakmasını ister. Rasim Bey kabul eder ama aynı zamanda da içi merakla doludur. O gece Raif Efendi vefat eder. Arkadaşının vefatı üzerine Rasim Bey otel odasında koltuğuna uzanır ve Raif Efendinin defterini okumaya başlar.

Raif Efendi defterde geçmişte yaşadığı ve unuttuğunu zannettiği ama unutamadığı bir olaydan ve hayatından bahseder. Raif Efendi, Havranda doğmuş büyümüştür. Babası zeytincilikle uğraşır. Savaştan yeni çıkıldığı için yoksulluk vardır. Buna rağmen oğlu Raif’i Almanya’ya sabun yapımını öğrenmesi için yollar. Raif Efendi Almanya’da sabun yapımını öğrenmekten çok kitap okumak ve başıboş dolaşmakla meşgul olur.

Bir gün bir resim galerisinde gördüğü bir resme aşık olur. Her gün resmi pür dikkat incelemeye ve seyretmeye gider. Resimdeki kişi Maria Puder ‘dir. Tesadüf şekilde karşılaşırlar ve önce arkadaşlıkla başlayan ilişkileri karşılıklı aşka dönüşür. Raif Efendi para biriktirmek ve işleri yoluna koymak için Türkiye’ye yani memleketi Havran’a geri döner. Maria Puder ise Almanya’ da kalır ve hastadır. Uzun süre mektuplaşırlar. Ve mektuplar bir gün Maria’dan gelmemeye başlar. Raif Efendi artık kendisinin istenmediğini ve aşkın bittiğini düşünür.

O zamandan sonra Raif Efendi sessiz sakin, içe kapanık, insanlarla ilişkisini kesen yaşayan bir ölüye döner. Taa ki yıllar sonra tesadüfen Almanya’dan tanıdığı Alman bir kadınla Ankara’da karşılaşır. Kadından bir şekilde Maria Puder’in yıllar önce vefat ettiğini ve yanındaki çocuğun da Maria’nın çocuğu olduğunu öğrenir. Raif Efendi yıllar önce mektupların kesilmesinin nedeni ve çocuğun kendi çocuğu olduğunu anlar. Vicdan azabı duyar. Maria’ya olan aşkı artar.

Raif Efendinin defterindeki yazılar burada son bulur.
SHADOWMAN

SHADOWMAN

@melankolikruhum

Ah Raif Ah.
Bu kitap için kitabın sayfalarından daha çok inceleme yazabilirim. Düşünceleri anlatmak yaşananları anlatmaktan daha zor ve uzun. Zaten daha kısa cümleler ile anlatabilecek yeteneğe sahip olsam, bende yazar olurdum. Bir çok duyu ve düşünceyi okura hissettirebilecek doğru kelimeleri bulmak çok büyük meziyet. Bu meziyete hayranlık duyarak başlıyorum.

Raif bey, Nasıl da sevdin sen ve nasıl da harcadın kendini öyle. Raif beyin aşkını okurken çok kez kendimden bir şeyler buldum. Ama daha çok Maria’ya hayran kaldım. Kendimce kısa bir karakter analizi yaparsam,
Maria, tamamen aşka aç. Sevilmeye, sevmeye, güvenmeye ve şefkate muhtaç ve bu muhtaçlığın en temiz örneği. İlk başlarda çizilen güçlü ve yalnız kadın rolü tamamen bir kabuk. Aslında narin, naif , açık sözlü ve ayakları yere basan bir kadın Maria. Ne istediğini iyi bilen, ne istemediğini daha iyi bilen, fazlalıklarından yeri geldiğinde memnun, eksikliklerinin ise bilincinde gözüken ancak adını koyamayan bir kadın Maria. Ve en önemlisi biz erkekleri çok iyi analiz etmiş bir aşık. Aşktan korkan, güvenini, inancını kaybetmiş bir aşık.

Raif bey tertemiz, henüz kirlenmemiş ve bu berraklığı sayesinde aşkı en olması gereken hali ile yaşamış bir adam. Ve temiz aşkın imkansız olacağının da bir kanıtı. Aşkından, sadece hissettiği, aşk diyemediği o hislerden uzaklaşmamak adına her şeyi yapabilecek bir adam. O aşık bir adam. Aşkını sadece ilk kez yaşamış olmanın tecrübesizliği ve karşındakine tamamen emanet edilmiş, bırakılmış duyguların acemiliği var üzerinde.

Raif bey gittiği bir sergide gördüğü resim üzerine aşkın ilk vuruşlarını hissetmeye başlıyor hücrelerinde. Çekingen, içine kapanık ve pısırık bir adam. Bunda babasının rolü büyük tabi ki. Böyle olmayı tercih etmese de, rahatsız değil. Ve Maria, Raif’in o vuruşları hissetmesine sebep olan kadın. Kitabı okumayanlar için detaya girmek istemiyorum. Bir şekilde tanışan bu ikili Maria’nın kesin ve net yönlendirmeleri ile çevrili bir daire içinde, o daireden çıkmadan birbirlerini tanımaya başlıyor. Kapısına dayanan aşk karşısında ne yapacağını bilemeyen Raif, o dairenin içinde ömrünün sonuna kadar kalabileceğini düşünürken, o dairenin dışında bir şeyler bulma ümidi olan Maria hep daha fazlasını aramaktadır. Ama bunu belli ederek, taleplerinin talep ettiği için karşılanacağından da için için korkmaktadır. Bu kadına okurken ben bile aşık oldum.

Kitap gönül işlerinde tarafların ne kadar beklenti içinde olduğunu, özellikle erkeklerin bu beklentileri karşılanmadığında ne kadar da çizgilerini aştığını çok güzel anlatmış. Hayranlık uyandıran başka bir nokta ise, Maria gibi bir karakteri yaratan yazarın, bu karakterin gözünden bir erkeği bu kadar güzel tanımlamış olması. Bilemiyorum, belki Maria karakterine verilen bu kısmen erkeksi güç, yazarın erkek olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak, Maria dişiliği de çok iyi tanımlamış, erkekliği de çok iyi tanımlanmış bir karakter.

Maria eksikliğinin ne olduğunu bulmaya çalışırken geçen sürede Raif daha çok bağlanmıştı ona. Güzel günler geçirip adını koyamadıkları bu bağlılığın tadını çıkarıyorlardı. Raif temiz olan aşkı öğreniyor, tecrübe ediyor ve eğitiliyordu ancak her zaman olduğu gibi o aşkı da kendinin kirleteceğinden haberi yoktu henüz. Ve gün geldi üzülmediği kötü bir haber bu ikilinin ayrılığına neden oldu. Bu ayrılık okurken haykırmama, düşlerimi sıkmama, takıntılı olduğum vedalara nazire yapar gibi bir alıntı ile gerçekleşti.
"Şimdi ben gidiyorum. Fakat ne zaman çağırırsan gelirim "dedi...
Evvela ne demek istediğini anlamadım. O da bir an durdu ve ilave etti:
"NEREYE ÇAĞIRIRSAN GELİRİM!"
Buradan sonra elimden atmakla, okumak arasında çok gidip geldim. Zaten derinden etkilemiş olan kitap, yarattığım girdapta boğulmama neden olmaya başladı. Ama bana bunu hissettirebiliyor olması sanırım iyi bir şey.

En tecrübeli dediğimiz kişilerin bile tecrübe edebilecekleri bir şeyler muhakkak vardır. Öğrettiğin aşkı, öğrenmediğini fark etmek Maria’nın kaderinde vardı ve öğrendiğinde çoktan geç kalmıştı. İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor. Bu bir hasatlık mı ya da herkese olan bir şey mi bilmiyorum ama insanoğlu dedi işte. İşler beklediğimiz gibi gitmediğinde her ayrıntıyı ve her ihtimali düşünmüş, ölçmüş gibi sanıyor ve hükümler veriyoruz. Hüküm verdiğimiz kişilerin gözlerinden bakmayı bir türlü beceremiyoruz. Raif de bunu yaptı küçük, 10 yaşında sarı saçlı bir kızın gözlerinde kendi ihanetini birkaç dakikalığına seyretti. Soğuk terler döktü mü bilmiyorum ama, yazar onu orada öldürmeyerek, hem ben gibi empati yapanlara hem de Raif gibi çok sevip bu sevgiyi kirletenlere yaşayarak ceza verdi. Tabi buna yaşamak denirse. Öl, öl ölmelisin diye çekeceğim acıları bilerek yalvardım kitabı okurken ama, yazar attı kazığını işte ve bir kitap yine bu şekilde son buldu. Bende bir takım düşünceler, acılar, sevinçler ve keşkeler bırakarak. Akıcılık kesinlikle müthiş. İlk sayfalardan itibaren tamamen içine çekti ve yaşamama sebep oldu. Umarım sizlerde okurken keyif alırsınız.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 9 verdi
11 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Bu inceleme bana elimdeki kitabi biraktiracak neredeyse.Aslinda bu kitabi daha once okudum ama oyle bir unutmusum ki simdi yeniden hatirlamak istiyorum.Kitabi bir daha okuyacagim.Bittikten sonra sizin gibi dusunur muyum bilmiyorum cunku herkeste biraktigi etki farklidir ama incelemeniz kitabi okumayan biri icin bile gayet tesvik edici elinize saglik🙏
08.03.19 beğen 4 cevap
Eseflal (@eseflal)
Gerçekten kitap kadar inceleme olmuş 😅 kitabı okumadım ama kitaptan çıkardığın şu cümle ilgimi çekti; "İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor." Belki de o nokta artık gerçekten aklından geçenlere hakim olmaması gereken noktadır ve ister tecrübe de ister başka şey; güven ve inancını kaybetmiş olmak, olacak olanı bir şekilde biliyor olmaktan geliyordur?
08.03.19 beğen 4 cevap
kibele (@kibele)
Bu kadar mı güzel olur inceleme harika @melankolikruhum 😊
08.03.19 beğen 2 cevap
Destina (@destina21)
Etkisinde kaldığım bir kitap☺️ 👏🏻👏🏻
08.03.19 beğen 1 cevap
Berenis'in saçı

Berenis'in saçı

@aozp

Adet edindiğim üzere olumsuz gördüğüm tarafıyla başlamak istiyorum kitaba, Raif Efendi sen nasıl bir insansın yahu, bu kadar da olmaz,neyin eksikti ki hayata tutunmak konusunda bu kadar gayri ciddi biri oldun,baban eşraf ve senin bu kız hallerin,hayata tutunmayışın ve savaşmayışın beni o kadar sinir etti ki almanyada sabun yapımını öğrenmeni temenni ettiğim o anlar yerine orada sabun olmanı yeğlemeye başladım doğrusu, ne kadar uyuz bir adammışsın sen, sana zerre kadar acımadım, senin gibiler yüzünden bir sürü onursuz insan başkalarının sırtını basamak olarak kullanmayı kendinde meşru bir hak olarak görüyor, toplum için asıl büyük tehlike sen ve senin gibi sefil herifler, biraz mücadeleci olsan çok şey değişebilirdi senin gibiler sadece kendine değil koca bir cemiyete de zarar verir onların hak ve huhuklarının çiğnenmesine sebep olacak mafyavari insan kılıklı haşerelerin türemesine neden olduğunu bilmek sinirlerimi daha da zıplatıyor, sana neden kızıyorum biliyor musun, kendini mücadele etmekten alıkoyacak hiçbir sebep yok her türlü imkan var ama sen mücadele etmedin ve mücadeleci bir ruha sahip olmak için adam gibi çabalamadın, fabrikaya bile sadece öğleye kadar gittin, kızın giderken arkasından gidip sahip çıkmadın, tek yaptığın şey mariaya üzülmek, ama senin bu halinde gizli olan kadınsı yön aslında şu an birçok erkeğe yayılmış vaziyette, kadınlaşmış erkekler ve erkekleşmiş kadınlarla dolu sokaklar, bu yüzden sabahhattin alinin seni ön plana çıkarmasını ileri görüşlü olmasına veriyorum, madonna da çağın erkeklerine içerlemiş bir karakterdi, sevilecek insan olmadığına inanmıştı, seven birini bulunca ve ona inanınca dişiliği ve kişiliği yerine geldi demek yanlış olmaz aslında, geriye kalan herkes zaten hayatta var olan kişiler, iyi ve sessiz olunca seni ezen insanlar, iyiliklerine teşekkür etmeyen hatta buna mecburmuşsun intibaı veren zavallı insanlar her zaman her yerde var malesef, patron da aynı kişiliksiz ve karaktersiz yönetici tiplerinden biri ve onlardan da bolca var, benim dikkatimi çeken şeyse sabahhattin alinin ruhi durumları çok iyi görmüş olması ve her olayda kahramanın ne hissettiğini çok iyi yansıtmasıydı, beni asıl etkileyen cümlelerin ipe inci dizer gibi kelimelerin yerli yerinde ve özenle seçilerek kurulmuş olmasıydı, cümleler adeta akıyordu, bir yerde mola vermek çok zordu, akıcılık ve cümlelerin kurulmasındaki ustalık mükemmeldi, iyiki okudum dediğim bir romandı, teşekkür ederim sabahattin ali bey ! ... Madonna normal bir kadın değil, raif de alışılmış erkekten farklı bir profile sahip; bir nevi aşkı yüzünden babasının servetine sahip çıkamıyor diyebiliriz, yaşadığı çocukluk kişiliği üzerinde derin acılara sebep oluyor ama bu durum onun içli ve bilge birisi olmasını sağlıyor, aşkının ruhunda yarattığı tüm tazyiklere rağmen madonnayı kaybetmemek için ruhunun depremlerini ve yangınlarını içinde tutuyor, bu durumun onu ne hale getirdiğini düşünebiliyor musunuz? Ayrıca Madonna'nın ruhi yapısı Raif'te beni unuttu intibası uyandırıyor, mektuplarına cevap alamaması ve Madonna'dan haber gelmemesi ve Madonna için yaptığı onca hazırlık içinde biriktirdiği onca umut bir anda hayal kırıklığına dönüşüyor, çünkü Madonna baştan beri hep seninle olmaz mesajı veriyordu, hiç olmadık anda babasını kaybetmesi eniştelerinin tüm malına el koyması ve Madonna için belki de hayatı boyunca harcamadığı çaba, maddi sıkıntılar içinde yaptığı hazırlıklar ve maddi imkansızlıkların en yoğun olduğu bir anda hayata bağlanarak madonnayı yanına almak için çırpınması, hiç ummadığı anda karşısına çıkan marianın akrabasından marianın hazin sonunu öğrenmesi ve kızının var olduğunu bilmesi, raif gibi bir kişiyi bile biranlığına değiştiren aşkı, sonra yine aşkı sebebiyle hayata küsmesi ve her şeyi akışına bırakması insanlarla ilişkilerindeki uzaklık, yalnız kalma isteği insanlardankaçması ve sık sık hastalanması bile hep bu aşkın sonucu değil miydi, başka bir insan olsa elindeki imkanlarla başka bir kadın bulup unutabilirdi, ama raif bir kere seven aşkına sadık kalan bir karakterdi, belki de bize aşkın nasıl olması gerektiğini ve sevmeyi öğreten bir kitaptı, ikinci husus da sabahattin alinin diliydi, okurken sanki yokuş aşağı inen bir kayak pistinde gibiydim, başladıktan sonra durmak nerdeyseimkansız gibiydi, cümlelerin kuruluş biçimleri, kelimelerin cümle içindeki dizilişi,çok etkileyiciydi. Bence kitapta gereksiz ayrıntılara girmemesi daha güzeldi, lafı uzatmadı ikinci evliliğiyle ile abartılı bir hikayeye başvurmadı ve bunu defter bittiği için şeklinde bir sebebe bağladı, kurgu da harikaydı, yazmadaki ustalığı beni derinden etkiledi.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
3 yorum
Kübra tosun (@koptaruk)
O kadar çok katılıyorum kiii. Nekadar çok katıldığmı anlatamayacak kadar
18.09.17 beğen cevap
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
dövseydin adamı bi de :)
12.12.17 beğen cevap
Lıpo (@dusundurucudusunce)
Kitabı tekrar okuyasım geldi
08.08.18 beğen cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Türk Edebiyatı' nın en abartılan kitabı belki de.

2 sene önce, İzmit' te 2 günde okudum. Kız arkadaşım yanımdaydı. Dışarı çıkacaktık evdeki diğer arkadaşın kitaplarından yanıma alayım bari okurum dedim. Kız arkadaşım dergilere filan bakarken ben de kitap okudum. O şekilde 2 günde bitti. Bunu niye belirttiğimi yazının sonunda söylerim.

Kötü kitap değil, bir kere muhteşem bir Türkçe kullanımı var kitapta ancak ne anlatılan hikaye, ne kurgu, ne karakterler muhteşem diye adlandırılabilecek konumlardalar. Dünya tarihinde ilk 100' e zaten girmez o ayrı da en iyi Türk romanları içinde bile ilk ona girmesi zor bu kitabın. İçimizdeki Şeytan kitabındaki ruh çözümlemeleri bile o kitabı bu kitaptan üstün tutmaya yeter bana göre.
Tüm bu yazdıklarım kitabın kötü olduğu anlamına gelmiyor ama kesinlikle bu kadar üzerinde durulacak, övülecek bir yapıt da değil bu kitap. Muhtemelen insanlar kitabı okurken kendi aşık oldukları kişiyi o karakterin yerine koyup Sabahattin Ali' nin cümleleriyle aslında kendilerini anlattığı hissine kapılıp bu kadar seviyorlar bu kitabı.
İkinci bir ihtimal daha var ki o çok daha gerçekçi ve can acıtıcı; insanlar bu kitabı seviyor, çünkü bu kitap gerçekte bir halt olmayan, dikkat çekmeyen, önemsenmeyen insanlarda, kendilerinin keşfedilememiş bir cevher olduğu izlenimi uyandırıyor. Bir de sen hiç aşık olmamışsın diyenler var ki sanırım ben aşık olunca onlar bana söyler, hem biz aşkı sizden öğrenecek değiliz, biz bir aşık olduk pir aşık olduk.

Şunu ekleyeyim; şimdi kitap 2 bölümden oluşuyor. İlk bölüm genç adamın, ikinci yani asıl hikayeyi oluşturan bölüm ise yaşlı adamın bakış açısından anlatılıyor. İlk bölümden ikinci bölüme geçisin başında 'vay be' diyorsun, kendi halinde, sessiz, sakin bir adamın geçmişinde de aynı olduğunu sanıyorsun, oysaki 'adam geçmişinde neler yaşamış' diyorsun. Daha doğrusu diyeceğini sanıyorsun. Sonra adamın geçmişini okuyorsun ve görüyorsun ki geçmişinde de bir numara yok. Şimdi böyle diyorum diye bazı arkadaşlar kızıyor. Raif Bey' in geçmişi şöyle, sen anlamamışsın, nasıl tutkuyla sevmiş vs vs. diyorlar. Ben size kendi geçmiş ilişkilerimi anlatayım, terk edilişleri, aldatılışları... Raif' inki onların yanında hiç kalır :) Tam tersi olsaydı işte o zaman çok severdim bu kitabı. Ya asıl siz karakteri olduğunu gibi kabul edemiyor, onu yüceltmeye çalışıyorsunuz. Çünkü o karakterin yerine kendinizi koyuyor ben de keşfedilmemiş bir cevherim, tıpkı Raif Bey gibiyim diyorsunuz. Bunu söyleyenlerin yarısı da ''Issız Adam aynı beni anlatıyor'' da dedi ya zamanında neyse. Ben Oblomov' a çok çalışkan biri desem olur mu bu? Adam tembel. Raif Bey de sessiz, sakin hatta sünepe bir adam, geçmişinde de öyleymiş, bir numarası yok yani geçmişinde de. Olsa belki daha çok severdim romanı ama yok, bence yok. Tekrar söylüyorum; kitaptaki anlatım, dil kullanımı muazzam ama hikayede bir numara yok! Yemin ediyorum kitap bittiğinde 'lan ikinci cildi filan olmasın bunun, o kadar anlatılan kitap bu olamaz' dedim.

Şimdi 'ne biçim ilişkileri var, kafeye gidip birbirlerinden bağımsız mı takılıyorlar'' diyenler bu kitabın hayranlarıdır muhtemelen. Siz hayatınızın sonuna kadar sevgilinizin elinden tutun, hiç bırakmayın, beraber gezin, beraber filme gidin, aynı kitapları okuyun filan. Yani en azından bunun hayallerini kurun ve hayalinizde yarattığınız ilişkiden bir kitapta kısa bir kesit görünce de yazarın aynı sizi anlattığını iddia edin. Teksiniz dünyada çünkü emin olun :)
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 8 verdi
8 yorum
Mert (@mertaksu)
Bu yorumu eklemeden edemeyeceğim: Madem ilişkiler bakımından kalabalık bir geçmişin var, hikayeni yaz ve günümüzden 70 yıl sonra okunacak mı bir bakalım. Hem üretmeden tüketenlerin acımasızca eleştirilerinden birine imza atmışsın, hem de bu eseri beğenen okurları genellendirmişsin. Ben hikayeyi çok beğenenlerdenim, ama ne aşık oldum, ne de silik bir insanım. Raif Efendi'de kendimi görmüş de değilim. Hem bu kitap hakkında benimle hemfikir birçok arkadaşım da umutsuz aşık tipinde insanlar değiller. Bir eserin beğenilmesinin okurun bir karakteri kendine benzetmesiyle olduğunu savunuyorsan Yüzüklerin Efendisi'nin insanların kendilerini Frodo'nun ya da Aragorn'un yerine koyduğu için beğenildiğini de düşünüyorsundur.
18.01.14 beğen 1 cevap
Hasan Özbey (@hasanozbey)
Bu tarz bir yorumun "Meursault Samsa" lakaplı biri tarafından yazılmış olduğunu görmek şaşırtıcı. Siz kendinizi yabancı sanan bir yerli olacaksınız ki yabancılığı hala üstünlük olarak görüyorsunuz ya da belki de göremiyorsunuz bile. Yalnız ben buradaki "karakterin hayatındaki heyecan" arayışınıza anlam veremedim. Yabancı kitabını cidden okudunuz mu? Şahsen ben Meursault'un hayatında da heyecanlı bir şey bulamadım, zaten aradığım şey de bu değildi. Demek istediğim heyecan, gerilim gibi duygular istiyorsanız size Stephen King önerebilirim yeter ki bu tarz kitaplardan ve incelemelerden uzak durun. Siz o kavramı belleyememiş olacaksınız ki Samsa'yı sadece bir böcek, Raif Bey'i ise sadece bir aşık olarak görüyorsunuz.
12.07.14 beğen 2 cevap
Ali Osman Beşinci (@aliosmanbesinci)
Katılıyorum sana. Dil gerçekten muazzam beni etkileyende o oldu ama hikaye çiğ ve klasikleşmiş bir kurgusu var.
09.09.14 beğen cevap
ilknur köse (@ilknurkose0)
burada sadece hikaye değil sabahattin alinin eşsiz edebi sözleri de vardı.
10.06.15 beğen cevap
Berenis'in saçı (@aozp)
Dostum senin anlamadığın birçok nokta var kitapta bir kere madonna normal bir kadın değil, raif de alışılmış erkekten farklı bir profile sahip; bir nevi aşkı yüzünden babasının servetine sahip çıkamıyor diyebiliriz, yaşadığı çocukluk kişiliği üzerinde derin acılara sebepvoluyor ama içli ve bilge birisi olmasını sağlıyor, tüm aşkına rağmen madonnayı kaybetmemek için sevgisinin depremlerini ve yangınlarını içinde tutuyor, bu durumun onu ne hale getirdiğini düşünebiliyor musun? Ayrıca madonnanın ruhi yapısı raif'te beni unuttu intibası uyandırıyor,mektuplarına cevap alamaması ve madonnadan haber gelmemesi vemadonno için yaptığı onca hazırlık içinde biriktirdiği onca umut yok oluyor,çünkü madonna baştan beri hep seninle olmaz mesajı veriyordu, hiçolmadık anda babasını kaybetmesi eniştelerinin tüm malına el koyması ve madonna için belki de hayatı boyunca yapmadığı hazırlıklar ve hayata bağlanması için madonnayı yanına almak için çırpınması, hiç ummadığı anda karşısına çıkan marianın akrabasından marianın hazinsonunu öğrenmesi ve kızının var olduğunu bilmesi, raif gibi bir kişiyi bile biranlığına değiştiren aşkı, sonra yine aşkı sebebiyle hayata küsmesi ve her şeyi akışına bırakması insanlarla ilişkilerindeki uzaklık, yalnız kalma isteği insanlardankaçması ve sık sık hastalanması bile hep bu aşkın sonucu değil miydi, başka bir insan olsa elindeki imkanlarla başka bir kadın bulup unutabilirdi, ama raif bir kere seven aşkına sadık kalan bir karakterdi, belki de bize aşkın nasıl olması gerektiğini ve sevmeyi öğreten bir kitaptı, ikinci husus da sabahattin alinin diliydi, okurken sanki yokuş aşağı inen bir kayak pistinde gibiydim, başladıktan sonra durmak nerdeyseimkansız gibiydi, cümlelerin kuruluş biçimleri, kelimelerin cümle içindeki dizilişi,çok etkileyiciydi. Bence kitapta gereksiz ayrıntılara girmemesi daha güzeldi, lafı uzatmadı ikinci evliliğiyle ile abartılı bir hikayeye başvurmadı ve bunu defter bittiği için şeklinde bir sebebe bağladı, kurgu da harikaydı, yazmadak ustalığı beni derinden etkiledi ama şunu dersen anlarım: o kadar güzeldi ki cümleleri o kadar hayranlık uyandırdı ki kitabın hemen bitmesi beni üzdü :)
20.09.16 beğen 2 cevap
Black Butterfly (@blackbutterfly)
Sadece insanları genelleyen insanlara yazık..Bu kitap evet çok güzel bir kitap anlatımı,üslubu ama ne aşık oldum ne de hayalimdeki aşk modundayim.Ama bi kitabın da hakkını vermeliyiz
24.09.16 beğen cevap
Samet Özgen (@sametozgen)
Sabahattin Ali zaten mükemmel bir yazar. bu kitap da bambaşka.. her kitaptan ayrı, farklı bir yeri var. içinize işleyecek onlarca cümle bulabilirsiniz. tek kelimeyle özetlemek gerekirse; "olağanüstü".
30.09.16 beğen cevap
metin küçük (@metinkucuk)
Sabahattin Ali... Tren garındaki diyalog muhteşem
01.10.16 beğen cevap
Buse Bakıcı

Buse Bakıcı

@busebakici

Mavi kapağıyla, yanında kahvesiyle, belki de çimenlikte instagram kullanıcılarının vazgeçilmez romanı Kürk Mantolu Madonna...

Popüler olan şeyleri okumama, izlememe gibi huylar edinmeseydim belki de çok daha önce tanışmış olacaktım bu şaheserle. Öğretmene sinir olup derse küsen öğrenci sendromumu en sonunda yenebildim ve hüzünlü bir aşk hikayesine yelken açtım...

İş arkadaşlarımızı, komşumuzu, ailemizi ne kadar tanıyoruz acaba?
Onlar bizi tanıyorlar mı?
Birini tanıma sürecine girerken kıstas aldığımız kriterler ne?
Bu gibi sorularla baş etmek gerekiyor öncelikle. Bana kalırsa kimse kimseyi tamamen anlayamaz, tamamen yakınlaşamaz. Ama anlayabileceği yakınlaşabileceği kadarını da yapmak istemez. Çünkü zamanımız kısıtlıdır, çünkü gerek yoktur, çünkü daha kendimizi bile anlayamamışken başkası da nerden çıkmıştır? Gördüğümüz insanla ilişiğimize devam edip etmeyeceğimizi, gördüğümüz ilk andaki saliselik dilimle karar veririz. Karşımızdaki kişiyle insan olduğu için değil, göze çarpan bir özelliği olduğu için ilgileniriz.

Raif Bey'i de kimse tanımak istememiş. O da bir başkasının ilgi alanına girmemeye gayret etmiş, saklamış sahip olduğu değerli şeyleri en ücra köşelere bir kadının gelmesini beklemiş. Kadın gelmiş, hikaye başlamış...

Kitap kadınlık/erkeklik olgularını oldukça iyi işlemiş. "Sen kadın olmalıymışsın." der Raif Bey'in babası. İçe kapanık olmak, itaatkar olmak, sessiz olmak... Bütün bu edilgen tutumlar toplum nazarında kadın olduğunda ne kadar iyiyse, erkek olduğunda ise o kadar kötüdür. Toplum ataerkildir, aile ataerkildir ve otoriteden uzak bir baba başarısız kabul edilir. Maria Puder ise daha cüretkar, daha konuşkandır. Onun da toplumda yeri pek yoktur. Erkeklik gururunu yüceltmeli, en üstlere koymalıdır ya namuslu(!) olmalıdır ya da barda bir erkeğin onu tamamen etten kemikten görmesine, dokunmasına ses çıkarmamalıdır.

Bir şekilde belirlenen bu rollerin dışında kalmış, iki farklı karakter. Biri özgüvenini muhafaza edemememiş, öbürü insanlara olan inancını. Peki bu rolleri kabullenselerdi daha büyük bir facia çıkmaz mıydı? Kendisi gibi olamayan mutsuz iki insan. Hiç başlamayan bir aşk. Maalesef insanlar hoşlandıkları gibi insanları tercih edip gerisini boş vermektense toplumun tamamını sıraya dizme görevini kendinde hak görüyor. Mutsuzluk da işte tam orada başlıyor.

Bazen de tamamen rastgele buluyor bizi mutsuzluk. Birbirinden alakasız önemsiz olaylar birleşe birleşe bize yeni bir kader örüyor. Tamamen tesadüfi bu olaylar silsilesinde ufacık bir kesiti geçmişe gidip değiştirsek değişen kaderimiz, o anda çoktan var olmuş oluyor. Raif Bey'in babası ölmese diyorum, enişteleri dolandırmasa, Maria annesine Raif Bey'in ismini verse veya da o gazete kağıdını en başta Raif Bey hiç cebine atmasa... Böyle sürüp gidiyor işte. Belki böyle olmazdı.

Sabahattin Ali'yi daha önce hiç okumamayı o kadar büyük bir eksiklik olarak görüyorum ki en yakın zamanda telafi edeceğim. Kitabın ününe gelecek olursak da iyi ki diyorum. En azından popüler kültür nadiren de olsa kaliteyi de besleyebiliyor. Bu diğer olasılıktan bin kat daha iyi.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
1 yorum
ilkan (@ilkann)
Geçte olsa insanı her zaman etkileyen bir güzel kitaptır Kürk Mantolu Madonna ?
12.02.18 beğen cevap
Gülnihal Özen

Gülnihal Özen

@gulnihalozen

Sabahattin Ali’nin kitaplarını okuduğunuzda onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliğinin hayatta gözden kaçırdığınız birçok ayrıntıyı size sunması olduğunu fark ediyorsunuz. Bu Kuyucaklı Yusuf’ta da böyleydi, İçimizdeki Şeytan’da da, Kürk Mantolu Madonna’da da..

Kitabın arka yüzünde yazan bir söz: “Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.” Evet kitabın teması bunun üzerine kurulmuş.

Kitapta aşkın çok farklı bir tarafı ele alınmış. Aşık olmamak için direnen birisin aşka olan inancını kaybettiğini görüyorsunuz. Çok uzaklarsa. Çok sevdiğiniz bir insandan haber alamadığınızda düşündüğünüz, kafanızda tasarladığınız şeylerin çok anlamsız olduğunu anlıyorsunuz.

Maria ve Raif’in gözünden aşklarını, birbirlerine bağlılıklarını ve hayatımız boyunca nelerden vazgeçmemiz gerektiğini göreceksiniz. Çok fazla bilgi verip kitabı okurken ki kapılacağınız o büyüyü bozmak istemiyorum.

Hikaye klasik gelecek ama nasıl anlatıldığı da çok önemli. İnsan tahlilleri, duygu anlatımları gerçekten güzel. Ama en çok da yalnızlığının bu şekilde anlatımı beni beni etkiledi. Kürk mantolu Madonna’yı okuyun, okutun. Benim gibi geç kalmış bile olsanız mutlaka okuyun.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kürk Mantolu Madonna - S41

Evde gene büyük bir telaşla karşılaştım. Kapıyı Necla açtı ve beni görünce: "Sormayın, sormayın!" diye başını salladı. Adeta aile efradından biri gibi olmuştum ve ev halkı beni yabancı telakki etmiyordu. Genç kız:
Ahmet Aykut tarafından eklenmiştir.
Özlem Özışık

Özlem Özışık

@ozlemozisik

“Berlin'de yalnızsınız değil mi?" dedi.
"Ne gibi?"
"Yani... Yalnız işte... Kimsesiz... Ruhen yalnız... Nasıl söyleyeyim... öyle bir haliniz var ki..."
"Anlıyorum, anlıyorum... Tamamen yalnızım... Ama Berlin'de değil... bütün dünyada yalnızım... küçükten beri..."
"Ben de yalnızım..." dedi. Bu sefer benim ellerimi kendi avuçlarının içine alarak: "boğulacak kadar yalnızım..." diye devam etti, "hasta bir köpek kadar yalnız..."
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Dünyanın en basit ,en zavallı,hatta en ahmak adamı bile,insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!..Niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sudem Bayrak

Sudem Bayrak

@sudembayrak

“Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.”
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 yorum
ediz celal tiner (@edizcelaltiner)
allahım çok güzel bir yorum
07.01.19 beğen 2 cevap
ediz celal tiner (@edizcelaltiner)
ilk yorum <3
07.01.19 beğen 2 cevap
ediz celal dumdu (@edizcelaldumdu)
çok güzel poğaçasınız
09.01.19 beğen 2 cevap
celal ediz duyan (@celaledizduyan)
allahım çok güzel
09.01.19 beğen 2 cevap
cediz duydum (@cedizduydum)
güzel bir alıntı
09.01.19 beğen 1 cevap
Sarı Kanarya (@ultraaslan)
Anlamlı bir söz
09.01.19 beğen cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

"Bitmiyor, sadece bazen belki güneşli bir günde veya kalabalık bir gecede geçtiğini sanıyorsun ama geçmiyor esasında. Alışıyorsun zamanla. Asla bitmiyor..."
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bayram KAYA

Bayram KAYA

@bayramkaya0

Birbirlerine bu kadar yakın kişilerin buluşması enderdir. Bizler tesadüfün, bu lütfunu tekmelemeyecek kadar zeka gösterelim.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
-Frida-

-Frida-

@frida232

 paylaşım fotoğrafı
Bir ruh, ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden meydana çıkıyordu.. Biz ancak o zaman sahiden yaşamaya -ruhumuzla yaşamaya- başlıyorduk.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
SelinX

SelinX

@selinx

 paylaşım fotoğrafı
Kitapta genel olarak hayatından memnun olmayan, sevmediği bir insanla evlenen, melankolik bir adam olan Raif Efendi’nin bir gün gittiği sanat galerisinde gördüğü kadın portresindeki kadına tutulması, daha sonrasında kadınla tanışması ve olanları günlüğüne aktarması anlatılıyor
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
enkido

enkido

@cengizkalici

✌✌👏👏👏 paylaşım fotoğrafı
✌✌👏👏👏
Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin... kürk mantolu madonna
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
seyda

seyda

@seyda937

 paylaşım fotoğrafı
“Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde fakat her şeyden habersiz yaşayıp gidecektim. Sen bana , dünyada başka türlü hayat mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.”

-Sabahattin Ali
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum