up
ara
‹ Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna Kitap İncelemeleri

Okan Cırpac

Okan Cırpac

@gdmh

etkileyici.
etkileyici

kitabı bir çok kez görmeme rağmen isminin hep itici geldiğini düşündüğüm için almamıştım. bir arkadaşımın tavsiyesi ile aldım . iyi ki almışım . bittiğinde beni etkisi altında bırakan kitaplardan biri oldu kesinlikle. belli süre yeni kitaba başlayamadım. bir çok kısmını tekrar tekrar okudum. duygular ve aşk çok içten anlatılmış. biraz daha uzun olmasını isterdim.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 1 verdi
13 beğen · 0 yorum
teml cvhir

teml cvhir

@temlcvhir

harika
son 20 sayfasını sabah namazında okuyup bitirdiğim bu kitap beni çok çok etkiledi insanin suni yapay bir ortamda kaybettiği ruhunu bir anda bulması cok güzel herkese tavsiye eserim
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Dilara Aksoy

Dilara Aksoy

@dlrksy

Hayatımın kitaplarından biri
Eğer henüz okumadıysanız kesinlikle okumalısınız. Okurken Maria Puder mi olmadım, Sabahattin Ali'ye âşık mı olmadım; daha neler neler, ne duygular... Raif Efendi'nin kendisine değil, onu yaratana kapılmak gerek. Çünkü Sabahattin Ali olmadan, Raif efendi bir hiçti.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
21 beğen · 5 yorum
YASMİN (@mineyasinbayraktar25)
[silindi]
11.03.19 beğen 1 cevap
Ahmet Faruk Durmus (@ahmetfarukdurmus)
Zamanin ötesinde bir kahraman Raif Efendi .
12.03.19 beğen 2 cevap
Ka!?. (@nfk1)
Bu Raif'i bir tek ben mi sevmedim. Kızı trene binip giderken bir ardına düşmemeişti ya hâlâ kılım o Raif'e
12.03.19 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
memlekette değerinden fazla değer almış bir kitap.ben çok aşırı begenmedim
12.03.19 beğen 1 cevap
Arda İdrisoğlu

Arda İdrisoğlu

@ardaidrisoglu

EFSANE
bugün sayfa 150 deydim bitmesin diye okumak istemedim beni çooook etkiledi hatta hala etkisinden çıkamadım sonra dayanamayıp okudum tabi. Bazı arkadaşlarım hoca zorla böyle kitaplar okutuyor diyerekten yakınıyor ama kesnlikle hak vermiyorum efsanevi ön yargıları kıran bir kitap her suskunluğun altında bir hikaye yatar;) iyi okumalar okuyun,okutun
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
SHADOWMAN

SHADOWMAN

@melankolikruhum

Ah Raif Ah.
Bu kitap için kitabın sayfalarından daha çok inceleme yazabilirim. Düşünceleri anlatmak yaşananları anlatmaktan daha zor ve uzun. Zaten daha kısa cümleler ile anlatabilecek yeteneğe sahip olsam, bende yazar olurdum. Bir çok duyu ve düşünceyi okura hissettirebilecek doğru kelimeleri bulmak çok büyük meziyet. Bu meziyete hayranlık duyarak başlıyorum.

Raif bey, Nasıl da sevdin sen ve nasıl da harcadın kendini öyle. Raif beyin aşkını okurken çok kez kendimden bir şeyler buldum. Ama daha çok Maria’ya hayran kaldım. Kendimce kısa bir karakter analizi yaparsam,
Maria, tamamen aşka aç. Sevilmeye, sevmeye, güvenmeye ve şefkate muhtaç ve bu muhtaçlığın en temiz örneği. İlk başlarda çizilen güçlü ve yalnız kadın rolü tamamen bir kabuk. Aslında narin, naif , açık sözlü ve ayakları yere basan bir kadın Maria. Ne istediğini iyi bilen, ne istemediğini daha iyi bilen, fazlalıklarından yeri geldiğinde memnun, eksikliklerinin ise bilincinde gözüken ancak adını koyamayan bir kadın Maria. Ve en önemlisi biz erkekleri çok iyi analiz etmiş bir aşık. Aşktan korkan, güvenini, inancını kaybetmiş bir aşık.

Raif bey tertemiz, henüz kirlenmemiş ve bu berraklığı sayesinde aşkı en olması gereken hali ile yaşamış bir adam. Ve temiz aşkın imkansız olacağının da bir kanıtı. Aşkından, sadece hissettiği, aşk diyemediği o hislerden uzaklaşmamak adına her şeyi yapabilecek bir adam. O aşık bir adam. Aşkını sadece ilk kez yaşamış olmanın tecrübesizliği ve karşındakine tamamen emanet edilmiş, bırakılmış duyguların acemiliği var üzerinde.

Raif bey gittiği bir sergide gördüğü resim üzerine aşkın ilk vuruşlarını hissetmeye başlıyor hücrelerinde. Çekingen, içine kapanık ve pısırık bir adam. Bunda babasının rolü büyük tabi ki. Böyle olmayı tercih etmese de, rahatsız değil. Ve Maria, Raif’in o vuruşları hissetmesine sebep olan kadın. Kitabı okumayanlar için detaya girmek istemiyorum. Bir şekilde tanışan bu ikili Maria’nın kesin ve net yönlendirmeleri ile çevrili bir daire içinde, o daireden çıkmadan birbirlerini tanımaya başlıyor. Kapısına dayanan aşk karşısında ne yapacağını bilemeyen Raif, o dairenin içinde ömrünün sonuna kadar kalabileceğini düşünürken, o dairenin dışında bir şeyler bulma ümidi olan Maria hep daha fazlasını aramaktadır. Ama bunu belli ederek, taleplerinin talep ettiği için karşılanacağından da için için korkmaktadır. Bu kadına okurken ben bile aşık oldum.

Kitap gönül işlerinde tarafların ne kadar beklenti içinde olduğunu, özellikle erkeklerin bu beklentileri karşılanmadığında ne kadar da çizgilerini aştığını çok güzel anlatmış. Hayranlık uyandıran başka bir nokta ise, Maria gibi bir karakteri yaratan yazarın, bu karakterin gözünden bir erkeği bu kadar güzel tanımlamış olması. Bilemiyorum, belki Maria karakterine verilen bu kısmen erkeksi güç, yazarın erkek olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak, Maria dişiliği de çok iyi tanımlamış, erkekliği de çok iyi tanımlanmış bir karakter.

Maria eksikliğinin ne olduğunu bulmaya çalışırken geçen sürede Raif daha çok bağlanmıştı ona. Güzel günler geçirip adını koyamadıkları bu bağlılığın tadını çıkarıyorlardı. Raif temiz olan aşkı öğreniyor, tecrübe ediyor ve eğitiliyordu ancak her zaman olduğu gibi o aşkı da kendinin kirleteceğinden haberi yoktu henüz. Ve gün geldi üzülmediği kötü bir haber bu ikilinin ayrılığına neden oldu. Bu ayrılık okurken haykırmama, düşlerimi sıkmama, takıntılı olduğum vedalara nazire yapar gibi bir alıntı ile gerçekleşti.
"Şimdi ben gidiyorum. Fakat ne zaman çağırırsan gelirim "dedi...
Evvela ne demek istediğini anlamadım. O da bir an durdu ve ilave etti:
"NEREYE ÇAĞIRIRSAN GELİRİM!"
Buradan sonra elimden atmakla, okumak arasında çok gidip geldim. Zaten derinden etkilemiş olan kitap, yarattığım girdapta boğulmama neden olmaya başladı. Ama bana bunu hissettirebiliyor olması sanırım iyi bir şey.

En tecrübeli dediğimiz kişilerin bile tecrübe edebilecekleri bir şeyler muhakkak vardır. Öğrettiğin aşkı, öğrenmediğini fark etmek Maria’nın kaderinde vardı ve öğrendiğinde çoktan geç kalmıştı. İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor. Bu bir hasatlık mı ya da herkese olan bir şey mi bilmiyorum ama insanoğlu dedi işte. İşler beklediğimiz gibi gitmediğinde her ayrıntıyı ve her ihtimali düşünmüş, ölçmüş gibi sanıyor ve hükümler veriyoruz. Hüküm verdiğimiz kişilerin gözlerinden bakmayı bir türlü beceremiyoruz. Raif de bunu yaptı küçük, 10 yaşında sarı saçlı bir kızın gözlerinde kendi ihanetini birkaç dakikalığına seyretti. Soğuk terler döktü mü bilmiyorum ama, yazar onu orada öldürmeyerek, hem ben gibi empati yapanlara hem de Raif gibi çok sevip bu sevgiyi kirletenlere yaşayarak ceza verdi. Tabi buna yaşamak denirse. Öl, öl ölmelisin diye çekeceğim acıları bilerek yalvardım kitabı okurken ama, yazar attı kazığını işte ve bir kitap yine bu şekilde son buldu. Bende bir takım düşünceler, acılar, sevinçler ve keşkeler bırakarak. Akıcılık kesinlikle müthiş. İlk sayfalardan itibaren tamamen içine çekti ve yaşamama sebep oldu. Umarım sizlerde okurken keyif alırsınız.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 9 verdi
29 beğen · 11 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Bu inceleme bana elimdeki kitabi biraktiracak neredeyse.Aslinda bu kitabi daha once okudum ama oyle bir unutmusum ki simdi yeniden hatirlamak istiyorum.Kitabi bir daha okuyacagim.Bittikten sonra sizin gibi dusunur muyum bilmiyorum cunku herkeste biraktigi etki farklidir ama incelemeniz kitabi okumayan biri icin bile gayet tesvik edici elinize saglik🙏
08.03.19 beğen 4 cevap
Eseflal (@eseflal)
Gerçekten kitap kadar inceleme olmuş 😅 kitabı okumadım ama kitaptan çıkardığın şu cümle ilgimi çekti; "İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor." Belki de o nokta artık gerçekten aklından geçenlere hakim olmaması gereken noktadır ve ister tecrübe de ister başka şey; güven ve inancını kaybetmiş olmak, olacak olanı bir şekilde biliyor olmaktan geliyordur?
08.03.19 beğen 4 cevap
kibele (@kibele)
Bu kadar mı güzel olur inceleme harika @melankolikruhum 😊
08.03.19 beğen 2 cevap
Destina (@destina21)
Etkisinde kaldığım bir kitap☺️ 👏🏻👏🏻
08.03.19 beğen 1 cevap
Sude Kahraman

Sude Kahraman

@vsudekahraman

Günümüzde kitaplar saf anlatımlardan uzak, cinselliğin sürekli vurgulandığı, bir tarafın sürekli ezildiği ve okuyup bitirdiğimizde 'bana ne kattı ?' sorusuna yanıt veremeyeceğimiz şekilde bizlere sunuluyor. Kelimeler o kitaplarda cümleler ile birleşmiyor. Cümleler içinde anlamsız savaşlar veriyor. Bu yüzden yeni tür çıkan kitaplardan uzaklaşmaya başladım. Eskilerden günümüze kadar adı dilden dile dolaşan 'Kürk Mantolu Madonna' kitabını sonunda aldım, önyargılarımla okudum. Başta popüler kültüre uyum sağlayan bir görüntü çiziyordu kafamda. Herkesin hikayesinde kahve ve bu kitap olunca önyargılı olmamak elde değil. Okudukça böyle düşündüğüm için önce utandım. Nedensiz bir aşkın nedensiz kalışını tek nefeste okudum. Cesaretsizliğin cesaretle bütünleşmesi ve iki insanın iki ayrı dünyada bir bütün yakalaması beni sarstı. Bitirmek istenilmeyecek bir kitap. Aşırı abartı oluşturacak olağanüstülükler yok tabii ama karakterleri zihnimizde canlandırdığımızda ve böylesi bir yazar olunca olağanüstlülük yetersiz kalıyor, abartı oluşturulamıyor. Umarım demek istediklerimi uygun bir şekilde anlatmışımdır. Cümle geçişlerim karmaşık olabilir. Bu sayfada ilk yazım. Ve ilk teknolojik yazım. Hatalarımı bir kerecik görmezden gelin ve alın okuyun. Keyifli okumalar :)
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
17 beğen · 10 yorum
Ebru (@kubraebru)
Sabahattin Ali gibisi gelmez belki ama günümüz yazarlarından da çok başarılı ve çarpıcı kitaplar yazmış olanlar var bence. :)
21.02.19 beğen 3 cevap
Zenibe (@zenibe)
İçimizdeki Şeytan eserini de tavsiye ederim. Ve çok haklısınız bence.
21.02.19 beğen 2 cevap
Zenibe (@zenibe)
He ama icerik icin bakis acim farkli. Bir kitap kurgusu seks üzerine de olabilir, içinde cinsellik bolca gecebilir ama türünün hakkini vermelidir.
21.02.19 beğen 1 cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Kuyucaklı Yusuf ve İcimizdeki Şeytan'ı da okumanızı tavsiye ederim. Yazı için kaleminize sağlık ilk denemeye göre gayet başarılı benim ilk deneme fiyasko resmen :))
21.02.19 beğen 2 cevap
OverTheRainbow (@hasretsa)
Sabahattin Ali ve Madonna'sı için söylediklerinize katılıyorum. Ama günümüz yazarları derken Zülfü Livaneli nasıl gelmez aklınıza? Başka bir çok başarılı yazarımız var ama sadece Livaneli olsa bile yeterli. Tabii sizin 'yazar' olarak eleştirdikleriniz, Ahmet Batman ya da Nilgün Bodur gibi sadece okuma yazma bilen tayfa değilse..
21.02.19 beğen 2 cevap
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Bankacıyken işine son verilen yazar eski arkadaşı Hamdi'nin yardımıyla onun yanında işe girer. Oda arkadaşı Raif efendi nötr mizaclı biridir. En şiddetli olaylara bile sükunetle karşılık verir.Hasta yatağında son günlerini yaşayan Raif efendi yazardan tuttuğu günlüğü yakmasını ister. Yazar ancak okuduktan sonra bunu yapacağını söyler ve Kürk mantolu Madonna hikayesi başlar. Raif güzel sanatlara merakı olan biridir. Savaş yılları babası meydanın boş kalmasından endişe eder ve onu okutmak ister. Almanya'ya gidip sabun yapımının inceliklerini öğrenecek ve Türkiye ye dönüp fabrikanın başına geçecektir. Berlin'de bir sergide gördüğü Maria Puderin portresi olan kürk mantolu Madonna resmi istemsiz bir şekilde onu kendine çeker. Raif sadece yüreğinin peşinden gider...

Raif ve Maria gibi bir çok insan var dünyada kendi alemlerinde sessiz ve kimsesiz ..
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
oktayorcglu

oktayorcglu

@oktayorucoglu

Bu kitabı buradan okuyamıyor muyuz ?
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
1 beğen · 2 yorum
Evin Orak (@evaorak)
Hayır
11.02.19 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Git ev_de oku🙄
11.02.19 beğen cevap
OverTheRainbow

OverTheRainbow

@hasretsa

Kitabı uzun zaman önce almıştım. Öyle ki, sayfaları epey sararmış. Aldıktan sonra bir anda popüler olunca, herkesin okuduğunu görünce okumayı biraz erteledim. İyi de yapmışım.
Kitap iki hikayeden oluşuyor ve ikinci hikaye ilkini tamamen gereksiz kılıyor. İlk hikayeyle ilgili başta ya da sonda daha fazla bilgi alabilirdik. Raif Efendi, zaman zaman hayran olduğum, çoğu zaman kızdığım bir adam. Her şey farklı olabilirdi. Kendisi de sonunda bir özeleştiri yapmış olmasa, nerede hata yaptığını fark etmese kızgınlığım daha fazla olabilirdi. Aşk romanı olsa da Raif Efendi'nin yaşantısı, okuldan işe kadar bütün kararları, her şeyden sonra olmayı seçtiği adam herkesin hayatında en az bir kere içinde bulunduğu bir durumdur ve aynı hayatı yaşamasak da kendimize sormamızı istediği sorular, zaten sorduklarımız. Küçük bir başarısızlıktan sonra ikinci şansa olan isteksizlik, hiçbir şeyi olmayıp bir şey de almak istemeyecek kadar sessiz bir yaşantı. Raif Efendi neye sahip olduysa, karşısına ne çıktıysa her şey tesadüfler sonucuydu. Buna rağmen çok az insanın başına gelebilecek bir aşk yaşadı. Bu hikayede hangi tarafta olduğumu bilmiyorum; ki zaten bir süre sonra birbirlerine o kadar çok benziyorlar ki -hissettikleri, düşündükleri- iki ayrı taraf diye bir şey olmuyor.
O küçük kara kaplı defter hepimizin hayatında er ya da geç varolacak. Umarım içinde çok daha az pişmanlık bulundururuz. 🙏
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
PARKER MEMO

PARKER MEMO

@parkermemo

Başlamadan önce bu kitabı daha önce okumamış olmamın büyük pişmanlığını dile getirmek istiyorum. Böyle bir eserin herkes tarafından okunmasını gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap bir tavsiye değil okumayı sevenler adına bir zorunluluk hali barındırıyor.
Yazar ise kahramanların o ince kişiliklerini ve hikayeyi seyre dalmış gibi işletiyor insana. Hikayenin akıcılığı kitabı elinizden bırakmanıza imkan vermiyor. Duyguları ilmek ilmek işletiyor insana. Kitap bitince bakış açınızı değiştirecek bir çok şey aşılıyor size. Önem vermediğiniz insanların ne denli ağır yaşanmışlığın esrarına sahip olabileceğini aktarıyor. Ve böyle bir yapıtı Türk edebiyatına kazandırdığı için Sabahattin Ali'ye minnettarız.
Kitabi okurken hikayenin içine düşmüşüm, farkında bile olmadan. Her satırını her sayfasını betimlemişim içime. Raif olmuşum Maria olmuşum. Raif'in bitip tükenmişliği sarmış her yanımı. Maria'nın bekleyişi... Kitabın bitişinede isyan eder olmuşum. Bir kitap ne kadar etkileyebilir ki insanı ? derken bir kış günü soğuk Ankara sokaklarında bulmuşum kendimi. Etrafa bakıp: Kader mi geç kalınmışlık mı ? diye düşünürken hazmedemediği kabullenişi düşüyor insanın içine. Belki Raif'i o zaman anlamış oluyorsunuz...
Ve Maria...Geç bulunmuş aşkın kadını...
Bu denli bir yapıt bu denli güçlü bir kalem ve Sabahattin Ali...
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
15 beğen · 2 yorum
Necdet (@necdet)
"Bu kitap bir tavsiye değil okumayı sevenler adına bir zorunluluk hali barındırıyor." Güzel bir noktaya değinmişsiniz.
29.01.19 beğen 3 cevap
°Sinan°

°Sinan°

@sinan551

Ne yapsam
Sayfaların yönünü sağdan sola bir oturuşta çevirebilecek bir lezzete sahip ancak sonradan sayfaların dönüş hızı sırf kitap çabuk bitmesin diye yavaşlatılan bir kitap. İlk onuma girer.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
°Sinan°

°Sinan°

@sinan551

Ne yapsam
Sayfaların yönünü sağdan sola bir oturuşta çevirebilecek bir lezzete sahip ancak sonradan sayfaların dönüş hızı sırf kitap çabuk bitmesin diye yavaşlatılan bir kitap. İlk onuma girer.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Kübrajvgj

Kübrajvgj

@kendimikesfediyorum

2019 da yeniden okudugum kitaptır kendisi.Bi de geçen sene okumustum.Bunuda utanarak soyluyorumki bi gaftan dolayi kesfettigim kitaptir.Yani aslinda okula donerken yolculukta falan sirt cantama koyardim canım sıkılınca okurum diye.Diye ama 1 sene boyunca okumadim hic merakta etmemistim. Küçüklükten beri kitap okumayida pek sevmem. Toplasaniz 21 senelik omrumde toplam 5 kitap okumusum yada okumamisimdir.Netten arastiriyorum nasi bi kitap bari iyi bisey olsunda oyle okuyayim bosa gitmesin .Mantigima bakin ya.Arastiriyorum konusu ask.Film izlerkende ask filmleri filan dikkatimi cekmez izlememde.Zaten kitap hic okumuyorum. Neyse bi hevesle kitabı okudum hic ara vermeden.Kitap zaten baslibasina guzel.O betimlemeleri filan hayal ediyorum.Kendimi marianın yerine koyuyorum filan manyakca dusuncelerim iste😂.Ama bu kitapta en onemlisi RAİF EFENDİ.Ne güzel sevmis diyorum ne kadar masum ,saf düşüncelerle sevmis.Bi yandanda diyorumki bu devirde kaldimi raif gibileri jdjd.Sonuç: kitap beni cok etkiledi ve kitabin sonunda agladim .Yine okudum yine agladım.Bence duyguları anlamak icin kitabi uzun sure tekrar okuyun.Bu arada sabahattin alinin olmeden once kitabinda maria puder olmedi yaziyormus.Bunun uzerine gunumuzde devami niteliginde kitap yazilmis.Yeni kitabı okuyanlar varsa rica ediyorumbiri beni bilgilendirsin🙋‍♀️.
Iyi geceler😁
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi
9 beğen · 0 yorum
Eray Bozkurt

Eray Bozkurt

@eraybozkurt

Tam anlamıyla kendimi içinde bulduğum bir romandı.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Nehir Laufeyson

Nehir Laufeyson

@nehirlaufeyson

tek solukta bitebilecek ama benim sindirerek yavaş yavaş okuduğum muazzam bir kitap. öyle masum öyle güzel ki... nasıl açıklasam bilemiyorum. özellikle sonlara doğru daha da bi sevdim kitabı. mutlaka okunmalı bence
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
/ 49