up
ara

Kürk Mantolu Madonna Kitap İncelemeleri

SHADOWMAN

SHADOWMAN

@melankolikruhum

Ah Raif Ah.
Bu kitap için kitabın sayfalarından daha çok inceleme yazabilirim. Düşünceleri anlatmak yaşananları anlatmaktan daha zor ve uzun. Zaten daha kısa cümleler ile anlatabilecek yeteneğe sahip olsam, bende yazar olurdum. Bir çok duyu ve düşünceyi okura hissettirebilecek doğru kelimeleri bulmak çok büyük meziyet. Bu meziyete hayranlık duyarak başlıyorum.

Raif bey, Nasıl da sevdin sen ve nasıl da harcadın kendini öyle. Raif beyin aşkını okurken çok kez kendimden bir şeyler buldum. Ama daha çok Maria’ya hayran kaldım. Kendimce kısa bir karakter analizi yaparsam,
Maria, tamamen aşka aç. Sevilmeye, sevmeye, güvenmeye ve şefkate muhtaç ve bu muhtaçlığın en temiz örneği. İlk başlarda çizilen güçlü ve yalnız kadın rolü tamamen bir kabuk. Aslında narin, naif , açık sözlü ve ayakları yere basan bir kadın Maria. Ne istediğini iyi bilen, ne istemediğini daha iyi bilen, fazlalıklarından yeri geldiğinde memnun, eksikliklerinin ise bilincinde gözüken ancak adını koyamayan bir kadın Maria. Ve en önemlisi biz erkekleri çok iyi analiz etmiş bir aşık. Aşktan korkan, güvenini, inancını kaybetmiş bir aşık.

Raif bey tertemiz, henüz kirlenmemiş ve bu berraklığı sayesinde aşkı en olması gereken hali ile yaşamış bir adam. Ve temiz aşkın imkansız olacağının da bir kanıtı. Aşkından, sadece hissettiği, aşk diyemediği o hislerden uzaklaşmamak adına her şeyi yapabilecek bir adam. O aşık bir adam. Aşkını sadece ilk kez yaşamış olmanın tecrübesizliği ve karşındakine tamamen emanet edilmiş, bırakılmış duyguların acemiliği var üzerinde.

Raif bey gittiği bir sergide gördüğü resim üzerine aşkın ilk vuruşlarını hissetmeye başlıyor hücrelerinde. Çekingen, içine kapanık ve pısırık bir adam. Bunda babasının rolü büyük tabi ki. Böyle olmayı tercih etmese de, rahatsız değil. Ve Maria, Raif’in o vuruşları hissetmesine sebep olan kadın. Kitabı okumayanlar için detaya girmek istemiyorum. Bir şekilde tanışan bu ikili Maria’nın kesin ve net yönlendirmeleri ile çevrili bir daire içinde, o daireden çıkmadan birbirlerini tanımaya başlıyor. Kapısına dayanan aşk karşısında ne yapacağını bilemeyen Raif, o dairenin içinde ömrünün sonuna kadar kalabileceğini düşünürken, o dairenin dışında bir şeyler bulma ümidi olan Maria hep daha fazlasını aramaktadır. Ama bunu belli ederek, taleplerinin talep ettiği için karşılanacağından da için için korkmaktadır. Bu kadına okurken ben bile aşık oldum.

Kitap gönül işlerinde tarafların ne kadar beklenti içinde olduğunu, özellikle erkeklerin bu beklentileri karşılanmadığında ne kadar da çizgilerini aştığını çok güzel anlatmış. Hayranlık uyandıran başka bir nokta ise, Maria gibi bir karakteri yaratan yazarın, bu karakterin gözünden bir erkeği bu kadar güzel tanımlamış olması. Bilemiyorum, belki Maria karakterine verilen bu kısmen erkeksi güç, yazarın erkek olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak, Maria dişiliği de çok iyi tanımlamış, erkekliği de çok iyi tanımlanmış bir karakter.

Maria eksikliğinin ne olduğunu bulmaya çalışırken geçen sürede Raif daha çok bağlanmıştı ona. Güzel günler geçirip adını koyamadıkları bu bağlılığın tadını çıkarıyorlardı. Raif temiz olan aşkı öğreniyor, tecrübe ediyor ve eğitiliyordu ancak her zaman olduğu gibi o aşkı da kendinin kirleteceğinden haberi yoktu henüz. Ve gün geldi üzülmediği kötü bir haber bu ikilinin ayrılığına neden oldu. Bu ayrılık okurken haykırmama, düşlerimi sıkmama, takıntılı olduğum vedalara nazire yapar gibi bir alıntı ile gerçekleşti.
"Şimdi ben gidiyorum. Fakat ne zaman çağırırsan gelirim "dedi...
Evvela ne demek istediğini anlamadım. O da bir an durdu ve ilave etti:
"NEREYE ÇAĞIRIRSAN GELİRİM!"
Buradan sonra elimden atmakla, okumak arasında çok gidip geldim. Zaten derinden etkilemiş olan kitap, yarattığım girdapta boğulmama neden olmaya başladı. Ama bana bunu hissettirebiliyor olması sanırım iyi bir şey.

En tecrübeli dediğimiz kişilerin bile tecrübe edebilecekleri bir şeyler muhakkak vardır. Öğrettiğin aşkı, öğrenmediğini fark etmek Maria’nın kaderinde vardı ve öğrendiğinde çoktan geç kalmıştı. İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor. Bu bir hasatlık mı ya da herkese olan bir şey mi bilmiyorum ama insanoğlu dedi işte. İşler beklediğimiz gibi gitmediğinde her ayrıntıyı ve her ihtimali düşünmüş, ölçmüş gibi sanıyor ve hükümler veriyoruz. Hüküm verdiğimiz kişilerin gözlerinden bakmayı bir türlü beceremiyoruz. Raif de bunu yaptı küçük, 10 yaşında sarı saçlı bir kızın gözlerinde kendi ihanetini birkaç dakikalığına seyretti. Soğuk terler döktü mü bilmiyorum ama, yazar onu orada öldürmeyerek, hem ben gibi empati yapanlara hem de Raif gibi çok sevip bu sevgiyi kirletenlere yaşayarak ceza verdi. Tabi buna yaşamak denirse. Öl, öl ölmelisin diye çekeceğim acıları bilerek yalvardım kitabı okurken ama, yazar attı kazığını işte ve bir kitap yine bu şekilde son buldu. Bende bir takım düşünceler, acılar, sevinçler ve keşkeler bırakarak. Akıcılık kesinlikle müthiş. İlk sayfalardan itibaren tamamen içine çekti ve yaşamama sebep oldu. Umarım sizlerde okurken keyif alırsınız.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 9 verdi
11 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Bu inceleme bana elimdeki kitabi biraktiracak neredeyse.Aslinda bu kitabi daha once okudum ama oyle bir unutmusum ki simdi yeniden hatirlamak istiyorum.Kitabi bir daha okuyacagim.Bittikten sonra sizin gibi dusunur muyum bilmiyorum cunku herkeste biraktigi etki farklidir ama incelemeniz kitabi okumayan biri icin bile gayet tesvik edici elinize saglik🙏
08.03.19 beğen 4 cevap
Eseflal (@eseflal)
Gerçekten kitap kadar inceleme olmuş 😅 kitabı okumadım ama kitaptan çıkardığın şu cümle ilgimi çekti; "İnsanoğlu güven ve inancını kaybettiğinde aklından geçenlere hakim olamıyor." Belki de o nokta artık gerçekten aklından geçenlere hakim olmaması gereken noktadır ve ister tecrübe de ister başka şey; güven ve inancını kaybetmiş olmak, olacak olanı bir şekilde biliyor olmaktan geliyordur?
08.03.19 beğen 4 cevap
kibele (@kibele)
Bu kadar mı güzel olur inceleme harika @melankolikruhum 😊
08.03.19 beğen 2 cevap
Destina (@destina21)
Etkisinde kaldığım bir kitap☺️ 👏🏻👏🏻
08.03.19 beğen 1 cevap