up
ara

Zadig: Bir Şark Masalı

Zadig: Bir Şark Masalı Konusu ve Özeti

Zadig: Bir Şark Masalı
Zadig: Bir Şark Masalı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kaknüs Yayınları
ISBN: 9799756963547
Sayfa: 120 sayfa Basım Tarihi: 1970
Azora birgün çıkmış olduğu bir gezintiden hiddeti içinde eve dönmüştü. Şaşkınlık içinde kendi kedine söylenip duruyordu.Sevgilim, neyin var, n'oldu?" diye sordu. Zadig. "Seni bu derece üzen hadise ne?" Azora, "Benim az önce şahit olduğum manzarayı sen de görmüş olsaydın, herhalde sen de benim kadar üzülürdün" diye cevap verdi. "Hani, kocası ölen Kosru yok mu? Onu teselli etmeye gitmiştim. Kosru genç yaşta ölüveren kocası için iki gün önce şu çayırın öbür tarafındaki derenin kenarına bir mezar yaptırmıştı. 'Bu su, bu mezarın yanından aktığı müddetçe buradan ayrılmayacağım' diyordu.""İyi ya!" dedi Zadig. "Demek ki, kadın çok takdir edilmesi gereken biri. Baksana, kocasını ne kadar çok seviyormuş!" Azora, "Hayır, öyle değil!" diye cevap verdi. "Yanına gittiğim zaman neyle meşgul olduğunu biliyor musun?" "Hayır sevgilim! Neyle meşguldü?" "Mezarın yanından akan suyun yönünü değiştirmekle!"

Zadig: Bir Şark Masalı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Karartı

Karartı

@kararti

Istıraplar içindeyken yalnız kalmanın insan için tahammül edilmez bir şey olduğunu biliriz. Fakat, kendisi gibi bahtsız bir adamla karşılaşan biri, bundan kuvvet alır. İki felaketzede, birbirlerine dayanarak fırtınalara, kasırgalara göğüs geren ağaçlara benzetilebilir.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bazen durdurulması kesinlikle imkansız olan kinlerin esası bir hiçten ibaret olur.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Fakat sol göze (kalp) isabet eden hastalıklar tedavi kabul etmez.
0 yorum
Affinity

Affinity

@biocide

"Dünyada hem en uzun, hem en kısa, hem en hızlı, hem en yavaş, hem en çok parçalara ayrılan, hem en geniş olan, hem en çok ihmal edilen, hem en çok acınan, hem her küçük şeyi mahveden, hem her büyük şeye hayat veren nedir?"

Söz sırası İtoba'ın idi. Kendisi gibi bir adamın böylesi bilmecelerden anlayamayacağını, kendisinin ancak ciritte karşısındakini yenmeyi bildiğini söyledi. Diğerlerine gelince, bu bilmecenin cevabı olarak kimi servet, kimi dünya, kimi de ışık dediler. Zadig ise "Zamandır" dedi ve ilave etti: "Hiçbir şey zaman kadar uzun değildir, çünkü sonsuzluk bile onunla ölçülür. Yine hiçbir şey onun kadar kısa değildir, çünkü düşündüğümüz şeyleri yapmaya kafi gelmez. Sevinç içinde olan için hiçbir şey zaman kadar çabuk geçmez. Bununla birlikte, zaman uçsuz bucaksız bir mekana kadar uzanır. Zamanı istediğimiz kadar kısa parçalara ayırabiliriz. Dünya'da herkes zamanını boş yere harcar, sonra da pişman olur. Hiçbir şey onsuz olmaz...
0 yorum