up
ara

Bozkurtlar

Bozkurtlar Konusu ve Özeti

Bozkurtlar
Türk Ülküsü kitabının da yazarı Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınan Bozkurtlar kitabı Tarihi Roman, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 2010 yılında 9789754378009 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bozkurtlar isimli kitap 628 sayfadan oluşuyor. Kitap Zaman kaybı olan kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bozkurtlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754378009
Sayfa: 628 sayfa Basım Tarihi: 2010
Bozkurtlar, yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri sonucunda Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı ölümsüz eserlerin, bir arada yayınlanmak suretiyle aldığı yeni isimdir. Bozkurtlar, her idealist Türk'ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir. Bu roman, Atsız Bey'in daha sağlığında iken edebiyatımızın klâsikleri arasında yerini almış ve yazarını da ölümsüzleştirmiştir. Ötüken Neşriyat, uzun bir aradan ki bu zaman zarfında bir çok meşru ve korsan baskıları da yapıldıktan- sonra, Türklüğün şuur ve gururu olan Bozkurtlar'ı yeniden yayınlarken on binlerce okuyucusunun heyecanını tazelemekten ve sevincine vesile olmaktan kıvanç duyar.
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Bugün anlatacağım kitap Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtlar isimli kitabı. Yorumlarıma geçmeden meseleye edebi açıdan bakarak direk size bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Gerekçelerini aşağıda bulacaksınız.

Bildiğiniz gibi biz Türkler Müslüman olmadan önce de tarih sahnesinin en eski aktörlerinden olan bir millet olduk. Müslüman olduktan sonra nasıl dünyaya hükümdar olduysak Müslüman olmadan öncede dünyaya hakim olduğumuz zamanlar olmuş. İşte bu aralarda biz Orta Asya’da Ötüken isimli bölgede hüküm sürüyormuşuz. Bunları neden anlattığımı merak ediyorsunuz.

İşte Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtlar isimli kitabında siz Ötüken bozkırlarında gezecek, kımız içecek, bir savaştan diğerine katılacak, yaralanacak, ölecek, öldürecek, kılıç sallayıp ok atacaksınız. Aç kalıp ava çıkacaksınız. Çin akınlara katılan bir çeri olacaksınız. Esir alıp esir olacaksınız. Ama bir Türk olduğunuz asla aklınızdan çıkaramayacaksınız. Kitapta yukarıdakilerin hepsini ve fazlasını bulacaksınız. Yani özetle Gök Türk devletini konu alan çok çok güzel bir roman okuyacaksınız. Kitap tek bir olaya bağlı kalmadan birbirleri ile ilişkili ayrı ayrı karakterlerin hayatlarından kısa kısa kesitlerin işlenmesinden ibaret.

Roman aslında iki ayrı romanın birleşiminden oluşmakta. İlk kitap, yani ilk roman Bozkurtların Ölümü isminde. İkinci roman ise Bozkurtlar Diriliyor isminde. Bozkurtlar ise bu ikisinin tek kitap haline getirilmiş hali.

Bozkurtların ölümünde yoğun olarak açlık ve sefaleti bulacaksınız. Gök Türk devletinin Çin entrikaları ve kıtlık ile nasıl dağıldığını okuyacaksınız. İşte bu dağılmadan sonra Çin’e esir düşen Türklerin hayatlarından anları çok güzel bir dille okumuş olacaksınız. Bozkurtların ölümünde bu dağılışın Kür Şad’ın saray baskını ile nasıl manevi anlamda son bulduğunu görecek ve hüzünleneceksiniz. Bu baskının ayrıntılarına girmiyorum ama okumanız lazım.

Bozkurtlar Diriliyor’da ise dağılan Türklerin nasıl birleştiğini ve eski gücüne kavuşmak için yaptıklarını okumuş olacaksınız.

Kitapla ilgili genel değerlendirmelerime gelince… Kitap muhteşem bir dille yazılmış. Muhteşem deyince çok edebi, ağdalı bir dil mi? Kesinlikle hayır. Aksine oldukça sade bir dil kullanılmış. O kadar sade ki kitabın her sayfasında eski Türkçe kelimeleri bulmanız kuvvetle muhtemel. Kitabı okurken siyasete girmeden okumanızı tavsiye ederim. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun okumanız gereken bir kitap. Benim okunmuş kütüphanemde zamanında birbirleri ile davalık olmuş birbirine zıt siyasi görüşte iki yazar da mevcut. Atsız ve Sabahattin Ali… Bu kitabı okurken duyduğum heyecanın benzerini, aldığım lezzeti ne ne ilginçtir ki Sabahattin Ali’de de almıştım.

Kitabı okurken o kadar kendimi Ötüken Bozkırlarında, Çin sarayında, avda, savaşta hissettim ve o kadar gaza geldim ki anlatamam. Bunu bir yazarın başarısı olarak değerlendiriyorum ama bu başka bir şey. Adeta kitapta sizi kelimelerle içine çeken bir tılsım var. Evet bir tılsım…

Netice olarak ikinci kere sıkılmadan okuduğum bu kitabı kesinlikle ve şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Muhakkak muhakkak okuyun.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 9 verdi
2 yorum
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Kitaba 6 puan vermişim rafıma eklerken. Lisedeyken hocamızın okumamız için önerdiği bir kitaptı. O dönemde okunması bana çok zor gelmişti. Şimdi Ruh Adam'ı okurken birden şüpheye düştüm, acaba haksızlık mı ediyorum rafımda duran, tekrar okumayı 'asla' düşünmediğim bu kitaba diye..

"Netice olarak ikinci kere sıkılmadan okuduğum bu kitabı kesinlikle ve şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Muhakkak muhakkak okuyun".

Bu şiddetli tavsiyeye istinaden ve Ruh Adam'ın etkisiyle tekrar okumaya karar verdim! 🙌🏼
08.11.18 beğen 1 cevap
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
Yine şiddetle tavsiye ediyorum. Bazen bir bölüm bitince diğer bölüme geçmek istiyordum fakat yorgun olduğum zaman geçemiyordum. Geçemeyince de meraklanıyordum. O derece sen anla artık :)
08.11.18 beğen 1 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Ötüken'e Selam
Bugün bitirdim kitabı. Nihal Atsızın okuduğum ikinci kitabı, Ruh adam kitabını okuyunca diğer kitaplarının da o kadar sürükleyici olup olmadığını merak etmiştim. Bozkurtlar kitabı da gerçekten çok sürükleyici ve hiç elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap.Kitabı çok beğendim. Kitap,Bozkurtların ölümü ve Bozkurtlar diriliyor adlı iki eserin birleşiminden oluşmuş.

Bozkurtların Ölümü ile başlıyor. Bu bölümde Tarih dersinde gördüğümüz Birinci Göktürk devletinin yaşayışı,savaşları, Çin'e tutsaklığı ve Kür Şad'ın 40 Çerisi ile Çin sarayını basması anlatılıyor.Bozkurtların dirilişi adlı kısımda ise İlteriş Kağan'ın tekrar Gök Türk devletini kurması ve yapılan savaşlar ile aşk hikayelerini anlatıyor.Kısaca kitabın konusu bunlar.

Kitabın yazımında anlatıldığı çağa uygun olarak çoğunlukla eski Türkçe kelimeler kullanılmış; Otağ,şad, konçuy ,bitig, çaşıt gibi daha nice eski Türkçe kelimeyi ve anlamını öğrenebilirsiniz. Özellikle böyle eski kelimelerin olduğu kitaplarda arkada sözlük olmasından çok her sayfanın altında kelimelerin günümüz karşılığını bildiren kısa açıklamaların olmasını daha çok seviyorum. Bu kitabı öyle bastıkları için okunması daha kolay geldi bana.

Kitabın her sayfasında ayrı bir merak ve ayrı bir heyecan duydum. Tüm karakterleri sevdim. Ötüken'de yaşamak,kımız içmek,at binmek, ok atmak istedim. Sançar, Yamtar, İşbara alp,Kür Şad,Pars, Urungu, Almıla,Tonyukuk ve daha nicesiyle tanışmaktan onur duydum. Sançar ile birlikte kahkaha atmak isterdim. Gülüşleri çok hoş :D ... Kitabın beni en çok etkileyen kısmı Kür Şad ve kırk çerisi'nin Çin sarayını bastığı kısmıydı.Tüylerim diken diken oldu. Özellikle Kür Şad'ın ruhunun ayağa kalkıp "oraya!" dediği kısımda, sanki benim ruhum Kür Şad'ın önünde yere diz vurarak. "Buyruk senindir" dedi. Çok duygulandım, çok etkilendim.Diğer ruhların Kür Şad'ı ve kırk çerisini karşılamasında gözlerim doldu.

Hani Mustafa Kemal Atatürk, "Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" Demiş ya sanırım Kür Şad bunun en güzel örneklerinden biri...Taçam'ın içinde yaşadığı gurur gibi bir gurur geldi kitap bitince, neyin gururu bu; Kür Şad'ın torunları olma, onun atamız olması gururu.

Bu kitapta şunu anladım ki, ben tarihin hikayeleştirilerek yazıldığı eserleri diğer kitaplara göre daha çok seviyorum.Yediden yetmişe Herkese tavsiye ederim. İyi ki var böyle kitaplarımız. Vaktiyle bir Atsız varmış...
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi
5 yorum
Oktay Dinç (@oktaydinc)
Yorumu okurken bile tüylerim diken diken oldu, bu kitap ve Atsız hayatımda büyük bir yere sahip. Bu arada Var Olsun.. :)
19.01.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
@oktay-dinc bir an kimse var olsun demeyecek sanmıştım. Benim de şu belirttiğim sahneleri hep en etkilendiğim kitap sayfalarından biri olarak kalacak.
19.01.17 beğen cevap
Oktay Dinç (@oktaydinc)
Etkilenmemek elde değil ki. Elimdeki kitapları bitirdikten sonra bir daha okumayı düşünüyorum, okuyalı oldu epey. Anıları tazelemek lazım, bir daha, bir daha... :)
19.01.17 beğen cevap
A (@soul)
Çok güzel anlatmışsınız kitabı, merak ediyordum ama dili konusunda şüphelerim vardı tatmin edici bir inceleme olmuş teşekkürler
20.01.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
@soul ben teşekkür ederim. :)
20.01.17 beğen cevap
Muhammed Veli Soyarslan

Muhammed Veli Soyarslan

@MvSyRsLn1903

Zamanında iki kitap olarak çıkartılmışken günümüzde tek kitaba toplanmıştır. Nihal Atsız'ın şaheserlerinden birisidir. Biz de kitabı iki bölüm olarak ele alalım. İlk bölümde Göktürk Kağanlığı'ndan ve Kür Şad ve 40 askerinden bahsedilmektedir. Kitaba bir grup üniversite öğrencisinin konuşmasıyla başlanmakta. Aralarından edebiyatçı olan bir hikaye anlatarak başlar ve kitabımıza giriş yapılır. Yapılan savaşlarla ve birleşen boylarla Göktürkler güçlenirler. Fakat Çinliler boş durmaz ve Çinli hatun Kağanı ağular (zehirler). Öldürülen kağanın yerine geçen Kara Kağan da bu Çinli hatunla evlenince Göktürklerin içinde dedikodular,kırılmalar başlar. Ağulanan Çulug Kağan'ın oğlu Kür Şad ve arkadaşları da baştan beri bu hatuna kin gider fakat kağana karşı çıkmak törelere aykırıdır. Çinli hatunun bir de kardeşi vardır. Çok düzenbazdır ve Türk ilinde casusluk yapar. Çinlilerin düzenbazlığı ile yıllar sonra Göktürkler güçsüzleşir ve Çin'e yapılan bir seferle yenilip esir düşerler. Ardından Kür Şad ve 40 çerisi esaret altında yaşamamak için isyan çıkartırlar ve kanlarının son damlasına kadar savaşırlar. Böylece tarihe adlarını yazdırırlar.
İkinci bölüm ise bu kitabın devamı niteliğindedir. Kür Şad isyanı sonucu Göktürkler esaretten kurtulmuş fakat birleşip devlet kuramamışlardır. Kutluk (İlteriş) Şad , Tonyukuk ve Baga Tarkan yeni devlet kurmak için Göktürk askerlerini toplar. Zamanla Ötüken'de yeni bir Göktürk Devleti kurarlar. Tabii Kür Şad'ın oğlu Urungu da Kutluk Şad'ın yanında yer alır. Zamanla Urungu , Dokuz Oğuz Kağan'ın kızı Ay Hanım'a aşık olur. Sürekli onun peşinden gider. Fakat Tuğla Boyu savaşında Ay Hanım vefat eder ve Urungu kavuşamadığı sevgilisinin cesediyle birlikte Ölüm Uçurumuna atlayarak intihar eder ve kitap böylece biter.
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Gururla, binlerce kez söyleyebilirim ki ‘’Kür Şad benim davamın adıdır.

Tarihimiz kahramanlık örnekleriyle doludur ama şüphesiz Çin sarayını basan Kür Şad ve kırk çerisi bunların en yüksek mertebelisidir. Sayelerinde İkinci Göktürk Devleti kurulmuş, Türkler esir kalmamıştır.

Kürşad'ın oğlunun kaderi de yüreklerimizi dağlamıştır. Kahramanlık dolu bu kitap, akıcı anlatımıyla Türk Edebiyatı'nda bir başyapıttır.

Atsız Ata'nın Bozkurtlar'ı hissederek yazdığını anlamak için çok bir şey yapmaya lüzum yok. Kür Şad'ın kızının son sözlerine bakmanız yeterli. Ve ilk kitabın sonuna düştüğü not.
Okuyucular Üzülmesin:
Çünkü Bozkurtlar Dirilecektir.

----
Her karakteri ayrı güzel.

Almıla'sı, Ay Hanımı’yla Türk kadının nasıl olması gerektiğini,

Sançar’ı, İşbara Alp’i, Pars’ı, Yamtar’ıyla bükülmeyen Türk erliğini,

Kür Şad’la, İlteriş Kağan’la gerçek Türk hükümdarlığını bize anlattığı için Atsız’a yüzlerce kez teşekkür etmeliyiz.

Biz de bir gün Karabuka gibi duvarlara yazacağız :

“ Buyruğunu yerine getirdim. Ötüken’e selâm...”

Bu güzelliği unutmayacağız:

“Bozkurtlar dirilirken Ay Hanım da yaşasaydı ne olurdu”

Ve Kür Şad’ın oğlu umarım Tanrı Dağı'nda sevdiğinle berabersindir.

‘’Ayın bahtı karanlık,
Urungu’nun karadır…’’
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Enes Tekin

Enes Tekin

@enestekin - Konya

Kusursuz bir şaheser!
Nihal Atsız'ın Ruh Adam'dan sonra okuduğum ikinci kitabı oldu ve her bir satırı uzun yıllar sonrasında da hatırlanmak üzere önceden bilet aldı zihnimde... iki kitabın birleşiminden oluşan bu kitabın kalınlığı gözünü korkutmasin, çünkü bir sonraki sayfayi nasıl çevirdiğiniz belli olmuyor. Öylesine Yalın ama bir o kadar da anlamlı bir anlatımı var ki kitabın, Bozkır havasını sanki cigerlerinize dolduruyor, Ozan'lara dizelerinde eşlik ediyor, karakterler gibi cenk ediyor, güreş tutuyor, gülüyor( Sançar), aşık oluyorsunuz okurken...

Olumsuz yönlerine baktığımdaysa ilk kitap daha uzun olmasına rağmen ve 100'den fazla karakteri barındırmasina rağmen ikinci kitaptan daha ayrıntılı, daha epik bir anlatıma sahip. Ikinci kitaptaysa ağırlıklı olarak öç ve sevgi üzerine tema ağırlıkta. Haliyle akicilik azalıyor ikinci kitapta ama o da betimlemeleri ile bir şaheser.

Son olarak, herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm harika bir romandi. Atsız Ata'ya selam olsun; RUHLARIMIZ BULUŞUR BİR GÜN TANRI DAĞI'NDA!
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bozkurtlar - S41

Savaş öyle uzamamıştı, o denli kızışmıştı ki bütün seyirci yürekleri davul gibi vurmaya başlamıştı.
Seda Nur Sever tarafından eklenmiştir.
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

"Kür Şad ölmüş, fakat attan düşmemişti.
Ölmüş, fakat yenilmemişti..."
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam - Ankara

- İnsanlar kardeştir. İsa öyle söylüyor.
- İsa da kim oluyor?
- Tanrının elçisi ve oğlu!
Yamtar az kalsın yere yuvarlanacaktı. Bir müddet söyleyecek söz bulamayarak yanağını kaşıdı. Sonra papaza sordu:
- Bu İsa senin yalavaç (peygamber) dediğin adam mı?
- Evet!
- Tanrının oğlu olduğuna göre çok ulu kişi olsa gerek.
- Elbette.
- Boyu elli kulaç var mıydı?
- Hayır! İsa yalavaç (peygamber) da senin gibi benim gibi bir kişidir.
Yamtar, papaza keskin keskin baktı. Bu ak sakalı koca doğru mu söylüyordu? Bunu bir türlü anlayamıyordu. Yeniden sordu:
- Tanrı hangi katunla evlendi de bu İsa Yalavaç (perygamber) doğdu?
- Tanrı hiçbir katunla evlenmez.
Artık Yamtar’ın canı sıkılmıştı. Bu bön koca neler söylüyordu? Bağırarak sordu:
- Bana bak koca! Benimle doğru konuş. Tanrı evlenmediyse bu yalavaç (peygamber) anasız mı doğdu?
- Hayır anası vardı. Onu Meryem doğurdu.
- Bu Meryem, Tanırının katunu değil miydi?
- Değildi.
- Ama İsa’yı doğurdu, değil mi?
- Doğurdu.
- İsa da Tanrının oğlu…
- Evet!
Yamtar yüzünü göğe kaldırıp söylenmeğe başladı: “İsa Tanrının oğlu. İsa’yı Meryem doğurdu. Ama Meryem, Tanrının katunu değil. Tanrı, İsa’nın babası… İsa’nın anası, babası var. Babası Tanrı… Anası Meryem… ama Meryem, Tanrının katunu değil… İsa….”
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam - Ankara

Sanma gönül dinlenir,
Ufukta gün batınca.
Bunalırım kederle
Gece gelip çatınca.

Bakışlarım puslanır,
Gönül dağım sislenir,
Göz pınarım ıslanır
Sevgi kuşu ötünce.

Sevgi yaman bir gerçek,
Yâr uzakta bir çiçek.
Sevgim sürüp gidecek
Ta dirliğim bitince.

Bir güzeli özleyiş…
İşte en güzel deyiş!
Ömür tüket, gönül deş
Sevgi seni unutunca.

Yâri her bir anışım
Bir ölümdür tanışım!
Belki diner yanışım
Son uykuya yatınca…

Ozan, deyişini söylemekte devam ediyordu. Fakat artık iyice kendinden geçmiş olan Urungu işitmiyor, yalnız beynine kazılan birkaç söz, aralıksız olarak içinde tekrarlanıyordu:

Belki diner yanışım
Son uykuya yatınca…

İşte durup dururken bu Dokuz Oğuz ozanı içini dağlamış, yüreğine od düşürmüştü.
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tuğçe Tunç

Tuğçe Tunç

@tugcetunc

Dünyada en güçlü kişi ölümü göze almış olandır.
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam - Ankara

- Türk Tanrısı! Türk Yersuları! Umay! Yarın için bana güç verin! Öcüm yağıda kalmasın! Budun tutsak olmasın. Türk Tanrısı! Eşimi alıp on iki yıldır gönlümü kara kıldın. Gözlerimi alıp on yıldır dünyamı karanlığa saldın. Yüksünmedim. Yarın için bana ululuğunu saç. Savaş bitinceye kadar gözlerimi aç! Kana kana vuruşayım. Doya doya kırışayım. Can gövdeme yük oldu. Bir umudum sende kaldı. Sonsuz karanlığımı aydınlat! Sönmez ışığından bir damlasını yoluma fırlat! Ocağımı söndür de budunu yaşat! ... Türk Tanrısı! Can senin olsun, gözlerimi ver! Yıllarca neler çektim, kimse bilmedi. Gözlerim ışık aradı, ama bulamadı. Gözsüz at koşturdum, gönül tat almadı. Her şeyden vazgeçtim. Yalnız bir savaşlık ışık ver. Türk Tanrısı! Göğün rengini, güneşin parlaklığını, gecelerin süsü olan yıldızları, yeşil ağaçları, hattâ arkadaşlarımı, yakınlarımı, oğlumu bile gösterme. Yalnız ben dövüşüp ölünceye kadar yağıyı (düşmanı) göster. Sadağımdaki ok, kolumdaki güç, damarımdaki kan tükeninceye kadar yağıyı göster...
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
172
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...
Muhammed Yusuf KIRTIL

Muhammed Yusuf KIRTIL

@myusuf - Isparta

Yeni Kitap paylaşım fotoğrafı
Yeni Kitap
Yeni kitabım.
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam - Ankara

Bir Ozan Daha Hayatını Kaybetti
Birçoğumuz Cem Adrian'dan dinlemişizdir "Öf Öf" şarkısını ama şarkının sözleri ve bestesi Ali Kızıltuğ'a aittir. Sadece "Öf Öf" de değil, "Dam Üstüne Çul Serer" "Asrı Gurbet Haram Etti Köyümü" gibi tanınmış şarkılarda Ali Kızıltuğ'un eseriymiş. Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlanmış. 2160 eseri varmış. Allah rahmet eylesin...

https://www.youtube.com/w...h?v=wpELc_bYWa8

https://www.youtube.com/w...h?v=QELVHqWw3Aw

Aşıklık geleneği bizim atalarımızdan gelen bir kültürdür, başlangıcı Dede Korkut olarak kabul edilir. Anadolu'da "Aşık Tarzı" olarak tanımlanan gelenek, Asya'da "Jıraulık ve Akınlık geleneği" olarak adlandırılıyor. Okuduğum kitaplarda da Aşık-Ozan atışmaları her zaman ilgimi çekmiştir. Örneğin Atsız'ın "Bozkurtlar" romanından bir atışma

https://www.resimag.com/

İlk deyişi Kara Ozan söylüyordu:

Ötüken’in erleri
Bilir benim gücümü.
Kopuzumun mızrabı
Aratmaz kılıcımı.
Kara Ozan! Seninle
Aşık atan Çuçu mu?

Çuçu bu meydan okuyuşa hiç irkilmeden hemen cevap verdi:

Seni böyle söyleten
Kımız mıdır, sücü mü?
Böyle yaman söylersen
Sende komam öcümü.
Deyişin kılıcımdan
Daha öldürücü mü?
Seni basan şaşkınlık
Ağu gibi acı mı?

Kara Ozan öfkelenir gibi oldu:

Ötüken erlerinin
Acunda çıkmaz eşi.
Ötüken’in kızları
Gökte ayın on beşi.
Yürekleri kan eder
Gözlerinin ateşi.
O şaşkınlık dediğin
Çinli konuğun işi…

İçing Katun’dan Kara Ozan’ın sözlerini Çince olarak dinleyen Şen-king iğnelenmiş gibi yerinden sıçradı. Fakat Kağan’ın ve bütün Türkler’in taş gibi sessizliğini görünce durdu. Katun da öfkelenmişti. İşte bir ozan yüce bir beğ olan kardeşi ile açıkça alay ediyordu. Kağan’a eğilerek:
- Bu bayağı kişinin yüce konuğu kınamasına göz yumacak mısın? Dedi
Kağan aynı taş hareketsizliği içinde cevap verdi:
- Ozanların sözü kutludur, kesilmez!…
Kara Kağan o kadar soğuk söylüyordu ki Katun ileriye gitmekten çekindi. Zaten şimdi Çuçu almış, bakalım neler söylüyordu:

Çinli beğin attığı
Boşa gittiyse nola?
Çinli bu… Sağa atsa
Ok gider, düşer sola.
Neylesin Ulu Tanrı
Güç vermeyince kola.
Kavuşsun Kara Kağan
Kür Şad gibi oğula.

Kür Şad’ın adı geçince budun arasında bir çalkalanma oldu. Çinli beğ ise üzerine yağdırılan bu kınamaların altında kendinden geçmiş gibi idi. İçing Katun bu deyişleri Çinceye çevirerek kendisine anlattıkça kuduruyordu. O denli köpürmüştü ki istemeyerek kılıcına el attı. Kara Ozan onun elini kılıcına attığını görmüştü. Şimdi kopuzla cevap veriyordu:

Kılıcına el atma,
Şimdi deyiş çağıdır.
Ortalıkta dolaşan
Ak kımız çamçağıdır.
Yad elde oturanlar
Bil ki yurt kaçağıdır.
Senin kılıç dediğin
Türk’ün oyuncağıdır.

Çinli beğe yılgınlık gelmişti. Katun öçlü gözlerle bakıyordu. Fakat onlara aldıran yoktu. Şimdi söz gene Çuçu’ya gelmişti:

Ötüken kızlarının
Gözleri gönül yarar.
Onları gündüz güneş,
Gece ay sarar.
Çinli meydan okusa
Bunda şaşılacak ne var?
Keçi esrik olunca
Dövüşmeğe kurt arar.

Çinli beğ, içine baygınlık geldiğini anlıyor, fakat yerinden kıpırdayamıyordu. Gece olmuştu. Artık İ-çing Katun da kendisine dilmaçlık etmediği için söylenenleri anlamıyordu. Fakat her sözde kınandığını sanıyor, içi öç duygularıyla dolup taşıyordu. Halbuki şimdi Kara Ozan’la Çuçu karşılıklı Kür Şad’ı övüyorlardı. Biri bir dört söylüyor, öteki başka bir dörtlükle buna cevap veriyordu:

Ötüken’de arslanlar var.
Kür Şad onlardan biridir.
Çok yiğitler vardır ama
Kür Şad erlerin eridir.

Kür Şad’ı doğuran ana,
Ne emzirmiş acap ona?
Erlik, ululuktan yana
Tanrı Kür Şad’dan geridir.

Acunda var nice çeri
Kimi üstün, kimi geri
Kür Şad adlı Gök Türk eri
Anadan doğma çeridir.

Kılıcı yıldırım çeler,
Attığı ok demir deler,
Ölüm gelse Kür Şad güler
On sekiz yıldan beridir.

Yiğitlik en ileri,
Kalacak on bin yıl diri
Gök Türkler’in gönülleri
Şimdi Kür Şad’ın yeridir.

Aşağıdaki linkten Londra'da yaşayan iki aşığımızın kısa bir hikayesini izleyebilirsiniz
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 yorum
EL_NINO (@elnino)
Babamda asrı gurbet türküsünü köye her gittiğinde özellikle dinler.Allah rahmet eylesin.
13.12.17 beğen 2 cevap
ketumpinokyo (@ketum)
Çok güzel ve değerli bir paylaşım olmuş @ruhadam, teşekkürler. :)
13.12.17 beğen 1 cevap
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym - Bursa

Ötüken'e yolculuk var.. paylaşım fotoğrafı
Ötüken'e yolculuk var..
EK 1: Kitaptan alıntı:
..
"Tarihin kırk meçhul kahramanı karanlıkta yürüyordu.
En önde Kür Şad, Bozkurt soyunun o od parçası oğlu vardı. Vazifesi olan Türk budununu kurtarmak, fakat hakkı olan kağanlığı başkasına vermek için, ırkının şiir tarihine en güzel mısraı yazmak üzere, gözler ilerde, el kirişte yürüyordu." 03.01.18
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selim Pusat

Selim Pusat

@selimpusat

ALMILA paylaşım fotoğrafı
ALMILA
Kılıç tutan eline kurban,
Esrük eden sözüne kurban,
Çekik çekik gözüne kurban,
Duy beni güzel ALMILA.

Al yanağına yandım,
Akça yüzüne kandım,
Bal dudağında kaldım,
Duy beni güzel ALMILA.

Gözlerinde kendimi buldum,
Kaşlarının karasına vuruldum,
Gönül sarayıma seni oturttum,
Duy beni güzel ALMILA.

And olsun seni alacağım,
Otağıma 'HAN'ım yapacağım,
Ben sana doyacağım,
Duy beni güzel ALMILA...
ataç ikon Bozkurtlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Lotus (@lotus)
içim üşüdü -_-
16.06.17 beğen 1 cevap
Selim Pusat (@selimpusat)
.
16.06.17 beğen cevap