up
ara

Doğu'nun Limanları

Doğu'nun Limanları Konusu ve Özeti

Doğu'nun Limanları
Yolların Başlangıcı kitabının da yazarı Amin Maalouf tarafından kaleme alınan Doğu'nun Limanları kitabı Roman, Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750809774 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Doğu'nun Limanları isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Saadet Özen çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Doğu'nun Limanları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Saadet Özen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750809774
Sayfa: 184 sayfa
"Adana'da ayaklanmalar olmuştu. Kalabalık, Ermeni mahallesini yağmalamıştı. Altı yıl sonra çok daha büyük çapta olacakların provası gibi bir şeydi. Ama bu bile dehşetti. Yüzlerce ölü. Belki de binlerce."Can çekişen Osmanlı İmparatorluğu ve Beyrut ile Fransa arasında yaşamı sürüklenen İsyan. "Doğunun Limanları" bu yüzyılın başını, bir insanın trajik tarihinin içinden anlatıyor.Amin Maalouf son romanı "Doğunun Limanları" ile yine YKY'de.
Erkan ÇAKIR

Erkan ÇAKIR

@erkancakir - Kütahya

Amin Maaloof ‘un Doğu’nun Limanları adlı kitabını edebiyatçı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine okudum ve sonrasında kitap üzerine sohbet etme fırsatımız oldu. Genel itibari ile akıcı, dili basit ve bir kurgu üzerine yazılmış bir kitap. Benim okuduğum 53. baskısıydı ve 183 sayfaydı.
İlk 15-20 sayfasında olayları çözmek hiç kolay değil ve şahıslar belirgin değil. Kitap tarihi karakterlerle bağlantılı bir kurgu üzerinde ilerliyor, ancak kesinlikle tarihi bir roman değil. Azledilen bir Osmanlı Padişahı ve ondan sonra birbirini izleyen olaylar. Aslında kitap İsyan takma isimli Osmanlı şehzadesinin hayatını anlatıyor. Yazar şehzadenin doğumundan önce gerçekleşen olayları da ele alıyor, çünkü kitapta “Bir insan hayatının doğumu ile başladığından emin misiniz? ” şeklinde bir cümle geçiyor ve bu cümle neden şehzadenin doğumundan önceki olayların ele alındığını açıklıyor. Azledilen padişahın ve sonrasında ele alınan karakterlerin gerçek hayatta kimler olduğuna dair kitapta hiçbir bilgi yok. Karakterlerin kimler olduğunu bulmak için araştırma yapmanız gerekmektedir. Kitapta anlatılan şekliye azledilen padişahın Abdülaziz olduğu ortaya çıkmaktadır. Kitapta 1900’lerde Adana’da Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olaylar, sonrasında Beyrut, Fransa’daki direniş ve son olarak da İsrail’in kuruluş yılları gibi dönemler yer almaktadır.
“Osmanlı hakkında çok da olumlu bir düşünce beslediği söylenemez. Genelde eleştirel bir dille ele almaktadır. Kitapta kafama takılan yerlerden birisi de bir Osmanlı şehzadesinin Fransız Direnişine katılması ve bu uğurda mücadele etmesidir. Yazarın bakış açısıyla şehzadelerin din konusundaki tutumları ise benim yine dikkatimi çeken noktalardan bir tanesiydi. Kitabın sonu ise pek umduğum gibi bitmedi ve devamı gelecekmiş gibi bir son tercih edilmiş.
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 10 verdi
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Amin Maalouf okumaya herkes Semerkant ile başlıyor, ben değişiklik olsun diye gittim Doğunun Limanları’nı aldım. Odaklanmadığımdan mıydı, kafamı veremediğimden miydi yoksa gerçekten herkes bu karışıklığı yaşıyor mu bilmiyorum ama itiraf etmeliyim ilk başlarda dede-torun-oğul hep birbirine karıştı ve minik bir kağıda, yanına açıklamalarını da yazarak bir soy ağacı çizdim ve kitabın ilk sayfasına yapıştırdım. Ona bakarak okudum bir müddet, sonra hepsi yerleşti zihnime. Konu biraz karışık, neresinden başlayabilirim diye düşündüm ama sanırım istediğim gibi anlatacak kadar yetenekli bir yazarlığa sahip değilim. Genç bir adamın katıldığı direniş örgütü, örgütün başarıları, orada tanışıp aşık olduğu, evlendiği kadın Julia, adamın ailesindeki problemler, eşiyle arasına giren sınırlar, yaşadıkları yıllar süren ayrılık, adamın kızıyla buluşması, onu sadece bir defa görmesi, eşiyle yıllar sonra yeniden buluşması.. ve kitap burada bitiyor. Evet, böyle küt diye bitiyor. Acaba buluştukları yerden iki yabancı gibi mi ayrıldılar yoksa el ele mi ayrıldılar? Bunu öğrenemiyoruz.. yazar en azından onu söyleseymiş iyi olurmuş. Belirsizlik, acı gerçekten daha kötü çünkü.
Okunmasını tavsiye ederim, puanım 4.5.
Neden 5 değil onu da bilmiyorum ama içim 5 yazmaya da elvermiyor işte.
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 8 verdi
1 yorum
HD.K (@satyagraha)
Clara olacak :)
27.09.14 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Semerkant ve Yüzüncü Ad'dan sonra gelelim Doğu'nun Limanları'na. Öncelikle bu eserin bir Semerkant ve Yüzüncü Ad kadar kaliteli olmadığını söylemeliyim. 1976 yılından aktarılan olayda Paris'teki direnişte yer almış bir direnişçinin yaşamını konu ediyor kitap. Kahramanımız İsyan Osmanlı soyundan gelen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu eserinde de olayı tek bir başlık altında yazmaktansa belli kısımlara ayırarak aktarmış yazar. Bu durum Maalouf'ta sevdiğim unsurlardan biri. Kitap sürükleyici miydi derseniz, ee malum Maalouf'un hangi eseri tekdüze ki derim. :) Yazar her ne kadar yaşanmış bir olayı anlatmış olsa da diğer iki kitabının gölgesinde kalmış. Yüzüncü Ad ve Semerkant gibi dolu ve alıp götüren bir eser değil. Herhangi bir anda okunabilecek, daha hafif bir eser. Final kısmına gelince yazar yine gizemli bir tavır takınmış. Ama bu son beni rahatsız etmedi. Çünkü sonun mutlu ya da mutsuz olmasi yepyeni bir hikâyenin başlangıcı olabilecek bir yapıya sahip. Bu şekilde tadında kalmış diye düşünüyorum. Her şeye rağmen okunmaya değer. :)
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 10 verdi
0 yorum
sena sen

sena sen

@senasen

Bu kadar orjinal bir hikaye bu kadar guzel bir anlatımla birleşerek harika bir eser çıkmış ortaya. Herkesin mutlaka okuması gereken ,insanı bambaşka alemlere sürükleyen harika bir eser."Ölümü son çıkış olarak düşüneceksin. Bilki kimse seni bundan alıkoyamaz ve tam da bu nedenle,elinin altında olduğu için onu yedekte tut,sonuna kadar. Diyelim ki geceleyin bir kabus gördün. Bunun bir kabus olduğunu,başını oynattığın anda kurtulabileceğini bilirsen her şey daha kolay,daha çekilir hale gelir,hatta bir bakkarsın ilk başta en korktuğun şeylerden zevk alır alır olmuşsun. Hayat seni istediği seni istediği kadar ürkütsün ,canını yaksın,en yakınların çirkin maskeler taksınlar...Hayat bu de kendi kendine,ikinci kez çağrılmayacağım bir oyun,bir zevkler ve acılar oyunu,bir maskeler oyunu,bir aktör ve bir gözlemci olarak sonuna kadar oyna,gözlemcilik daha iyidir,ne zaman istersen bırakabilirsin. Beni sorarsın,"imdat çıkışı" sayesinde ayaktayım. Çünkü emrimde ve onu kullanmayacağımı biliyorum. Ama ahiretin anahtarı bende olmasa kendimi kapanda hissederdim, derhal kaçmak isterdim!".
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hilal Kaya

Hilal Kaya

@hk13 - Kocaeli / İzmit

Çok sevdiğim bir arkadaşımın hediyesi olarak okumaya başladım bu kitabı. Zaten ne zamandır aklımda olduğu için büyük bir ilgi ve merakla başladım kitaba ve nitekim karşılığını aldı. Bütün kitap boyunca rahat, keyifli, akıcı bir dil eşlik etti bana. İçine çeken bu kitabı sanki okumadım da yanıbaşımdaki kahramanımızdan dinledim. Gözlerindeki endişeyi gördüm bazen, bazen aşkı.. Anlatırken sesinin titremesini duydum hatta. Kitap çok benimsetiyor kendini. Sıkıcıklıktan oldukça uzak bir şekilde birbiri ardına sıralanıyor yaşananlar.

Kitabın sonlarına doğru merak basınca 15 dakikalık teneffüs arasında da okuyayım dedim kitabı. Duygusal sayfalara da denk gelince ağlayan gözlerle yakalandım benimle görüşmek isteyen bir velime :) Eğer benim gibi sulu gözseniz ve her şeye ağlayabiliyorsanız, kamuya açık alanlarda okumayınız :)) Netice de, akıcı bir dili, aşkı ve hayatın farklı senaryolarını seviyorsanız, tavsiye ederim :)

Hediye eden arkadaşıma da çok çok çook teşekkürler tekrar :))
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 10 verdi
0 yorum

Doğu'nun Limanları - S41

Sabah havasını içine çeker, bakışlarını denizde, şehirde, çam ağaçlarında gezdirirdi; adeta sırf hala yerli yerinde duruyorlar mı diye şöyle bir göz atmak için. Sonra alt kata iner, salona geçerdi. İlk ziyaretçiler de az sonra bastırırdı. Hatta bazen çoktan gelmiş olurlardı.
Gaye Şahin tarafından eklenmiştir.
Didem zorba

Didem zorba

@didemzorba

Kim gerçek düşünceleri öğrenmeye çalışırdı ki öyle zamanlarda ,soyunuzun düşünceleri topyekûn size mal edilirdi.
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Hayır çocukluğum mutsuz geçti diyemem. Şımartıldım, yoksulluk nedir bilmedim. Ama hep bir bakışın ağırlığı oldu üzerimde. Muazzam bir şefkat, umut barındıran bir bakış. Ama beklentilerle dolu. Ağır. Yıpratıcı.
(50)
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
__yn_rA

__yn_rA

@aynura - İstanbul

Aşk ilk günkü gibi kalabilir, heyecan da öyle. Aylar da geçse, yıllar da geçse. Hayat, insana bıkkınlık verecek kadar uzun değildir.
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

...İnsan kendini anlatmaya başladığında, nesnellik, yalanın süslenmişi olmuyor mu?
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülsüm.

Gülsüm.

@tahrirvazifeleri - İstanbul

"-Bir insanın hayatının doğumuyla başladığına emin misiniz?"
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
24
KİTAP
En Çok Etkilendiğim, Beni Geliştirdiğine İnadığım Kitaplar
Bittiğinde kendini gelişmiş ve olgunlaşmış hissettiğin, bilgi bakımından doyurucu, düşünce yapını kuvvetlendiren en etkileyic...
süleyman güvenir

süleyman güvenir

@guvenir - Afyon

Harika paylaşım fotoğrafı
Harika
okuyucusuna çok şey vaat eden bir kitap
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
BlackWhite

BlackWhite

@isilll - Ankara

 paylaşım fotoğrafı
"Aşk ilk günkü gibi kalabilir, heyecan da öyle. Aylar da geçse, yıllar da geçse. Hayat insana bıkkınlık verecek kadar uzun değildir."
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
M.Akif DOĞAN

M.Akif DOĞAN

@makifdogan - Amasya

Güzel kitap vesselam paylaşım fotoğrafı
Güzel kitap vesselam
Yüksek bir hayal gücü daha karmaşık ilişkiler kullanılamazdı herhalde bu kadar kozmopolit bir aile dünya da tek olsa gerek
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum