up
ara

Yeraltı Sakinleri

Yeraltı Sakinleri Konusu ve Özeti

Yeraltı Sakinleri
Yeraltı Sakinleri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755395753
Sayfa: 160 sayfa
Jack Kerouac'tan unutulmaz bir roman daha. Bir kıza âşık olup, aşkın ve uyuşturucunun doruklarında ayakları yerden kesilen ama sonra terk edilince oturup üç günde yazdığı muhteşem eser. Aklında yine yol var / Yolculuklar var ama / Jack Kerouac bu kez / Aşk durağında molada. / Tam da o sıralarda / Yeraltı sakinleriyle takılıyor / Ki bunlar janti değil afililer / Klişey kaçmaksızın kafalı ve zehir gibi entelektüeller. / Âşık olduğu dilber de onlardan / Mardou adında bir Negro, / Kahverengi gözlerinde yıldızlar gezinen / Üzüm karası küçücük bedeninden şehvet yayılan. / Geceleri gümbür gümbür / Gerry Mulligan çalıyorlar / Ve gün gri gri ağarana dek / Dayayıp başını Kerouac'ın koluna / Proust okuyor Mardou.Ama Kerouac bu, âşık da olsa / Hep içkinin, dahası uyuşturucunun etkisinde / Buna kuşkular ve kıskançlıklar da eklenince / Kendi deyimiyle / Özgüvensiz, patavatsız bir adam oluveriyor / Ve aşk yolculuğu hüzne doğru yol alıyor. / Sonra oturup, üç gün üç gecede / Şiir mi desek, güzelleme mi, ağıt mı / Bu kitabı yazıyor.
Bardamu

Bardamu

@bardamu

Jack Kerouac in okuduğum ilk kitabı .Kitabın kısa oluşu onun bir çırpıda okunabileceği anlamına gelmiyor.Yani en azından benim için öyle oldu. Okurken bir hayli zorlandım.

Çok fazla karakter ve mekan ismi var. Bir olayı anlatırken kesip başka bir ayrıtıya giyiyor.Bu ayrıtıyı okurken anlattığı konuyu unutuyor insan. Okurken sıkıldım. Ara verdim kafamı toparlayıp tekrar okudum ama kitabın içine bir türlü giremedim.Oysa ben yeraltı edebiyatını bir hayli severim. Irvine Welsh ,Chuck Palahniuk,Ingvar Ambjornsen , John Fante , Bukowski gibi yazarların kitaplarını severek okumuşumdur.
Ama bu kitap beni fazla yordu ve pek keyif alamadım.

Yeraltı edebiyatında argo vazgeçilmezdir. Eğer sokak jargonuna yabancıysanız cep telefonunun internete bağlı olduğundan emin olun . Kitabı okurken bir çok kez bu ne demek deyip internete başvuracağınızdan eminim. Aksi halde pek birşey anlamayacaksınız.

Kitabı severek okuyanlara da haksızlık etmek istemem. Benim beklentimi karşılamadı.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 5 verdi
1 yorum
lililerle (@lililerle)
Keyifle okudugum kitaplardan biri.Söylenene gore Kerouac 3 gecede yazmıs bu kitabını ve hatta Leo da kendisini yansıtmıs bu yonüylede gercekliği kurgusallığına gore daha baskın.Dedigin gibi kisi mekan fazlalığı yoruyor ama karakterlerin ruhsal cözümlemeleri muhtesem...
25.08.17 beğen cevap
siya

siya

@siya

Klasik aşk hikayelerinin aksine bu kitapta bulabileceğiniz çok fazla gerçeklik var.Alkolün,seksin ve ne pahasına olursa olsun yazma istediğinin olduğu bir hikaye.Yazarın betimlemeleri okuyuculara yalın gelebilir fakat beat kuşağının kurucularından Jack Kerouac,hangi kelimelerle okuyucuyu yakalayacağını gerçekten iyi biliyor.Ana karakterlere yoğunlaşarak okunursa kendinize bir çok çıkarımda bulunabilirsiniz.Kitabı bitirdikten sonra ''Never trust a junkie'' diyebildim sadece.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

"janti değil afililer, klişeye kaçmaksızın kafalı ve zehir gibi entelektüeller; üstelik pound hakkında her şeyi biliyorlar ama ne özentiye kaçıyor ne de bu konuda kafa ütülüyorlar; çok sessizler, isavariler."
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
J

J

@jack

Jack askin kanatlarinda bir esmer hatunda buluyor kendisini. Benim icin ironik bir hikaye.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 10 verdi
0 yorum

Yeraltı Sakinleri - S41

Çıplak yağmurdan bir giysiye,örtülü bir masumiyete ve oradan da Tanrı'nın süslemesine ve dinsel bir tatlılığa.
Gürkan Metin tarafından eklenmiştir.
siya

siya

@siya

Eriyen şeylerden bir okyanustu halimiz boğulmaktı, içinde yüzebilirdim; bütün o zenginlikten korktum ve bakışlarımı çevirdim.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ASLI

ASLI

@bluevalentine

... yüzümü onunkine yaklaştırıp kitaplardan söz etmiştim ve o da yüzünü benimkine yaklaştırmıştı. Eriyen şeylerden bir okyanustu halimiz, boğulmaktı, içinde yüzebilirdim; bütün o zenginlikten korktum ve bakışlarımı çevirdim
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ASLI

ASLI

@bluevalentine

Gerçekte bizi istemeyenlerin ardından gideriz hep.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

İşte ölüm penceremin önünde koca kanatlarını eğmiş duruyor şimdilik, görüyorum, duyuyorum, kokusunu alıyorum, giyilmemeye yazgılı gömleklerimin askıda gevşek gevşek duruşunda görüyorum ölümü, yeni-eski gömleklerim moda-eski moda gömleklerimde, artık takmadığım yılan gibi sarkan kravatlarımda şimdi intiharın, yitimin nefretin paranoyanın denizinde kıvranan birer örtü... Girmek istediğim yer onun küçücük yüzüydü ve girdim...
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ASLI

ASLI

@bluevalentine

Zaten, her aşk öyküsünde, ilk hafta öylesine derin mi derindir ki önceki tüm dünyalardan vazgeçilebilir; ama enerjisi sönmeye yüz tuttuğunda aklıselimin, esenliğin, sağduyunun ve benzerlerinin yaşlı dünyaları geri döner.
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
5
KİTAP
Yirminci Yüzyılın En İyi Kitapları
Yirminci yüzyılda yazılmış ve dönemin farklı edebiyat akımlarının en başarılı temsilcilerinden oluşan yerli ve çeviri romanla...
194
KİTAP
Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar
Bukowski, John Fante, Chuck Palahniuk ve daha fazlası... Yeraltı edebiyatı yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitap...