up
ara

Aylak Adam Kitap İncelemeleri

Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Bay C.
Kitabın kapağını yeni kapamış olmanın verdiği heyecan ve hangi kelimelerle,nasıl anlatacağımı bilememenin verdiği şaşkınlık...Yazmak istediğim çok şey var ama kelimeleri kafamda toparlayamıyorum.
Çocukluğunda yaşadıkları yüzünden hayatında hep tutunacak bir dal aramış,esas kadını bulma arayışında geçen bir ömür.Söylemeye cesaret edilemeyecek şeyleri kolayca söyleyen(içi dışı bir),o ne der bunlar ne söyler millet nasıl karşılar düşüncelerinden tamamen sıyrılmış, herkesten farklı olarak içinden geldiği gibi yaşayan vurdumduymaz bir adam.
Kitabın başlarındaki 'ne yamansınız dökme kalıplarınızla; bir şeyi onlara uydurmadan rahat etmezsiniz.' cümlesiyle C. nin tavrını hayata bakışını özetler nitelikte.
Belkide bu kitabı bu kadar farklı kılan Bay C. nin aradığı esas kadının yakınlarında dolaşıp onu hiç bulamamış olması.Sonlara yaklaştıkça hep bulacağını ümit ederek sayfalar geçirdikten sonra bulamaış oluşu içimde bir burukluk yarattı.
Son zamanlarda okuduğum Tutunamayanlar,Kürk Mantolu Madonna ve Aylak Adam'da hep aynı hikayenin farklı şekillerde anlatımı dikkatimi çekti.Bay C. nin hayata tutunmak için bir dal araması, Raif Bey'in(K.M.M) sevdiği kadını kaybedişinden sonra ölü gibi yaşaması hep Selim Işık'ın izlerini taşıyor.
Kitabın en beğendim yerlerden biriyle incelemeye son vermek istiyorum:
"Sustu.Konuşmak gereksizdi.Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti.Biliyordu anlamazlardı."
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum