up
ara

İle

İle Konusu ve Özeti

İle
Meşe Fısıltıları kitabının da yazarı Oruç Aruoba tarafından kaleme alınan İle kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753422451 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İle isimli kitap 228 sayfadan oluşuyor. Kitap Başucu Kitaplarım listesinde de yeralmaktadır. İle kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753422451
Sayfa: 228 sayfa
Töze ait ne varsa, verip katmıştır sanatçı tümünü yapıtına; kendisine ise, belirgin bir bireysellik olarak, yapıtında hiçbir gerçeklik vermemiştir; yapıtının bütünlenmesini de ancak şu yolla sağlayabilmiştir ki, kendini özelliğinden uzaklaştırıp dışlaştırarak, saf eylemenin bedensizleştirilmiş ve yükseltilmiş soyutlaması haline getirmiştir, kendisini.
Gökçe

Gökçe

@gokceyasa

İle -
Okuduğum kitabı kütüphanemın rafına yerleştirirken gözüm Oruç Auroba kitaplarını koyduğum rafa takıldı ve onun hiç bir kitabına inceleme eklemediğimi fark ettim.Halbuki bana felsefeyi -lisedeyken- sevdiren ilk yazardı Oruç Aruoba.Özellikle bu kitabı...
Başucunda durmaya layık bir kitap...Kurduğu hemen hemen her cümleyi -'lerle kesip beni anlatımıyla mest ettiği kitaplarından biriydi..
Yazdıklarının içinde çoğumuz kendimizi bulabiliriz fakat bazı yerlerde de sadece ilişkisi adına yazdığı sevgiliyle onun anlayabileceği türden cümleleri var ve bu hiçbir şekilde sizi rahatsız etmiyor.Onların bu bağına şahit olmak bizi de bir bağ kurdurabiliyor...Ama şunu hissediyorum ve hatta eminim diyebilirim ki çoğu cümlelerinde karşı tarafın o duygu yoğunluğunu ya da felsefeyi tam anlamıyla alamayacağının hissiyatı var...En güzel kelimeler belki , en derin manasıyla en basit kelimeler ya da... Bunların hepsini kurmuş fakat her zaman karşı tarafta aynı yoğunluğu hissetmeyeceğinin düşüncesinde...Bu genelde böyledir çünkü...

Bu kitapla ,Oruç Aruobayla yaşımın en guzel zamanlarında tanıştım..Erken tanıştım... Şanslıydımm...
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Başucu Kitabı
Bu kitap ile Kafkaokur dergisinin yayınladığı kitap listesi sayesinde tanıştım. Listenin 4. sırasındaydı, neden ilk 5'te olduğu okuduktan sonra daha iyi anladım.

Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabı, tarzına ba-yıl-dım. İlk işim diğer kitaplarını bir an önce satın almak olacak.

İlişkilere hatta hayata dair yazılmış harika bir kitap. Bu konuda kullanılan hatta dile pelesenk olmuş kavramları doğru noktalarca ele alıp beni fazlaca düşünmeme vesile oldu. Kavramların karşılığını güzel bir dille açıklaması bir kere kişide sağlam bir temelin oluşmasını sağlıyor, kitap sayesinde bu temelin üzerine inşa edildikçe fluluktan kaynaklı çarpık anlam kargaşaları gözümüzün önüne daha net bir biçimde ortaya çıkıyor, düzeltilmesi böylelikle daha da kolaylaşıyor. Yazarın okuyucuyla konuşması ayrı bir hoşluk :), hatta altına cevap yazdığım kısımları dahi oldu :)) İlk başucu kitabım oldu.

Kısa sürede bitirebileceğiniz kitap. Umarım bir an önce sizde okursunuz...
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi
5 beğen · 7 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Okuma listesine alıyorum hemen ;)
01.08.15 beğen cevap
(@)
:)) çok sevindim vesile olduğum için, kelimelerin felsefi açıdan bakıldığında hayatımızda ne Derece önemli yere sahip olduğunu anlatan kitap, herkes okumalı...
01.08.15 beğen cevap
Bibliyofil... (@cas)
aynen...listeye aldım hatta ilk sıralara çekiyorum hemen... bir de listenin o ilk 5'ini paylaşabilirseniz çok sevinirdim:)
06.08.15 beğen cevap
(@)
Tabi ki :) 1- Oğuz Atay Tehlikeli Oyunlar, 2-george Orwell 1984, 3-Franz Kafka Amerika, 4-Oruç Oruoba ile, 5-Tezer Özlü Kalanlar ... Liste uzun diğer 5 inide yazıyorum
06.08.15 beğen cevap
(@)
6-Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda, 7-Herman Hesse Siddhartha, 8- Hasan Ali Toptaş Bin Hüzünlü Yaz, 9-Cemil Meriç Mağaradakiler, 10-Buket Uzuner Uzun Beyaz Bulut Gelibolu.
06.08.15 beğen cevap
Bibliyofil... (@cas)
teşekkür ederim ;)) bu arada okuduğun kitaplardan tarzlarımızın benzediğini düşündüm; özellikle Biri, Hiçbiri Ve Binlercesi'ni okuyan hatta beğendiğini belirten birilerini bulmak beni mutlu ediyor... Barış Bıçakçı'nın kitaplarını okumadıysan kesinlikle listene almanı öneririm, pişman olacağını sanmıyorum. Özellikle Sinek Isırıklarının Müellifi ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz gayet iyidir.
06.08.15 beğen cevap
(@)
Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim :) benzer tarzlarımız oluşu beni ayrı bir mutlu etti :)), Biri, Hiçbiri, Binlercesi kitabını okuyupta sevmemek mümkün müdür :))... söylediklerini mutlaka okuyacağm kitap listesine şimdiden ekledim.
06.08.15 beğen cevap
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

bende sıkıntı var galiba, çok abartıldığını düşünüyorum zira. ama bu kadar kişi beğenmiş ve olumlu yorum yapmışsa ki ben de sıkıntı olduğu konusunda daha çok inanır oluyorum.
Eşim yere göğe sığdıramadı ve okumamı söyledi. okudum, okuyamadım. nefret ettim, yarıda bıraktım. sonra eşimin ısrarı ile zoraki bitirdim. üzgünüm ama iç beğenmedim.
Neyse; ben bu dili anlamadım, anlamsızlaştırmaya çalışmak için zorlanmış gibi geldi. Ya da bu tarz bana göre değil. bilemedim.
ataç ikon İle
kitaba 4 verdi
3 beğen · 2 yorum
erhan (@munzevi)
Kim neyi ne kadar beğeniyor umursamayın. Başkalarına bakıp kendi kitap zevkinizde sorun bulma gibi bir garabeteyse asla bulaşmayın. Benden size naçizane bir tavsiye. Beğenmediyseniz beğenmediniz. Kötüyse kötü.
19.02.17 beğen cevap
Ahmet Aykut (@birdirbir)
kesinlikle katılıyorum (:
19.02.17 beğen cevap
Arslan Bolat

Arslan Bolat

@arslanbolat

Varoluşu, birlikte oluşu anlatmada öylesi bir kitap ki kişisel tarih ansiklopedimdeki hiç bir kitabın sahip olmadığı kadar büyük bir yer kaplamasa dahi bu kitap hakkında yazmak isterdim. Tek başınıza çıktığınız ve yanınızda yalnızca isminiz ile çıktığınız yolculuğunuza bir anda isminizin yanına bir bağlaç "ile" eklenmesi ve ardından çıktığınız yolculuğun seyrinin değişmesi... Ne kadar da tanıdık

Sevgiler, İyi Okumalar...
ataç ikon İle
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Oruç Aruoba • İle
En başta zorunlu olan, yaşamdır: üslup yaşamalıdır. Üslup, her seferinde, senin kendinle ilgili bildirimde bulunmak istediğin çok belirgin bir kişi bakımından, sana, uygun olmalıdır. Yazmaya kalkışmadan önce, şunu tam olarak bilmelidir. "Bunu söylüyor olsaydım, söyle konuşurdum". Yazmak yalnızca bir benzetilme olmalıdır.
ataç ikon İle
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

İle - S41

Bunu artık sana veriyorum- geri kalan boş sayfalarla istediğini yap...
Seni seviyorum.-
(-)
özlem özlem tarafından eklenmiştir.
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Güven saf birşeydir, epeyde güçsüzdür - düşünülmemiş birşeydir, kendiliğinden olur: vardır ya da yoktur. Benim sözünü ettiğim 'kuşku duymama' ise bilinçlidir, düşünülerek takınılmış bir tavır, her seferinde yeniden düşünülerek bulunulan bir eylemdir.
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

'Sadakat', kişinin kendinde bir kişiye bir yer ayırması, ve o yeri hep onun için korumasıdır;
'sadakatsizlik' de, kişinin kendinde bir kişiye bir yer ayırması, ve o yerin korunmasını savsaklamasıdır;
'ihanet' ise, kişinin, o yerine, başka bir kişiyi sokması/174
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

... hiçbir ilişkide 'haklı yan' yoktur —'hak', hemen hep eşit ölçülerde her iki 'yan'ındır...
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
F D

F D

@benkisacafd

“Beni itiyorsun” diye seslenmiştim sana,

“Nereden en iyi itebilecegini de, bilerek…”

Böyle bir ‘ruh hali’ndeyken de şunu düşünmüştüm :

“Beni sevip sevmediğinden bile emin değilim, artik -”

Senden haber alamamak hem seni merak etmem açısından,

Hem de senin bana haber vermeyi önemsememen açısından,

Acı veriyordu.

Aldırmayabiliyordun
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 3 yorum
yalnız adam (@kafkaa)
oruç aruoba yı merak ettim doğrusu
08.06.17 beğen cevap
F D (@benkisacafd)
Bende tutku oldu :)
23.06.17 beğen cevap
yalnız adam (@kafkaa)
hediye etsenize bir iki kitabını belki bende de tutku olur :)
23.06.17 beğen cevap
Özge Ülger

Özge Ülger

@vaveylacom

İnsanca özlemler dünyaya uymuyorsa, bozuk olan dünyadır; insanca özlemler, değil...
ataç ikon İle
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...