up
ara

İle

İle Konusu ve Özeti

İle
İle kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753422451
Sayfa: 228 sayfa
Töze ait ne varsa, verip katmıştır sanatçı tümünü yapıtına; kendisine ise, belirgin bir bireysellik olarak, yapıtında hiçbir gerçeklik vermemiştir; yapıtının bütünlenmesini de ancak şu yolla sağlayabilmiştir ki, kendini özelliğinden uzaklaştırıp dışlaştırarak, saf eylemenin bedensizleştirilmiş ve yükseltilmiş soyutlaması haline getirmiştir, kendisini.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Biz, artık, ayrı olabiliyor idiysek, senileben arasındaki şu "ile" artık, yok, demekti.
Oruç Aruoba'nın Uzak kitabından sonra okuduğum ikinci kitabıydı. Uzak kitabı kadar başarılı, bir o kadar dolu bir kitap. -İLE kitabı ilişki üzerine yazılmış bir kitap. Yaşanan, yaşadıkça varolan, varoldukça kendini tüketen bir ilişki ve ilişlikinin sonrası üzerine yazılmış.

Yaşarken dokunan, sonrasında hâlâ dokunmaya devam eden, geçip giden zamana, yitip giden anlara rağmen sonrası ne kadar gerçek ve anlamlı. Yaşananlar iyi veya kötü fark etmiyor, Zaman parçalara ayırsa da, gerçekler parçalanamaz. YAŞAN-AN-LAR AN gibi parçalara ayrılamıyor. Size anlatıkları sizden bağımsız ama okudukça dahil oluyorsunuz, her sayfayı çevirdiğinizde ama bunlar tamda......... diyorsunuz fakat bu yazarın ilişkisi öncesi ve sonrası. Ne çok şey yaşanılıyor hüzünlenecek, ne çok seviyoruz dokunacak-dokunulacak kadar. Yazarın öncesi_içerisi_ karşılıklı konuşmaları_ sorduğu sorular_aldığı_alamadığı cevaplar_neyseleri_keşkeleri_ hepsine cevap verdikçe keyif, cevap veremediklerinize de evet hatam işte bu diye biliyorsunuz. En azından okura bıraktığını anlıyorsunuz sonuçlandırma kısmını. İlişkide yaşadığımız kötü durumlar karşısında, işin içinden çıkamadığımızı hissettiğimizde en basit olan yolu seçip yakıp yıkıyoruz ve acıyı unutmak için ayrılığı hemen kabul etmek istiyoruz.Hiç olmamış, hiç yaşanmamış gibi. Ne kadar büyük savaş verirsek o kadar çabuk geçiyor ayrılığın etkisi. Oysa ki değerliydi yaşadıkların, çünkü; yaşayan sendin, sen değerlisin. Acılarımızla yüzleşecek, kaçacak kadar korkak değilde, direnecek kadar cesur olsak. Acımız ile yüzleşebilsek, unutmasak. Silmek istediğimiz, unutmak istediğimiz an-ıların_yaşanmışlıkların bizi biz yapan, bir sonraki adım için bizi hazırlayan gerçekler olduğunu anlamak bu kadar uzun sürmese. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkup, önceden başkası ile yaşananların bilincini kaybetmeden, yeniye bulaştırmamak, eskiyi değersiz kılmamak adına. Kitabın en can alıcı kısmı bana göre ;
Sen,çınlattığın yaşam dolu kahkahalarından sonra da uzayıp giden ölümcül suskunluklarınla, bana, hep, birşey haykırıyordun -susmanla bağırıyordun-sessizliğinle feryat ediyordun, birşeyi bana; ama ben anlayamıyordum bunu -hala da, doğru dürüst anladığımı söyleyemiyorum 
-zaten söylenecek birşey de kalmadı artık:

bağışla
beni-
ve sonrası ;
Biz, artık, ayrı olabiliyor idiysek, senileben arasındaki şu "ile" artık, yok, demekti.”

-İLE' nin ortadan kaldırılmadığı, ama'ların devreye girmediği, güven bana demenize_denilmesine gerek kalmayacak, özledim seni demekten alıkoymayacak güzellikler sizin olsun.

Her kelimenin hakkı verilerek okunması gereken bir eser, keyifle okuyunuz.
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Başucu Kitabı
Bu kitap ile Kafkaokur dergisinin yayınladığı kitap listesi sayesinde tanıştım. Listenin 4. sırasındaydı, neden ilk 5'te olduğu okuduktan sonra daha iyi anladım.

Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabı, tarzına ba-yıl-dım. İlk işim diğer kitaplarını bir an önce satın almak olacak.

İlişkilere hatta hayata dair yazılmış harika bir kitap. Bu konuda kullanılan hatta dile pelesenk olmuş kavramları doğru noktalarca ele alıp beni fazlaca düşünmeme vesile oldu. Kavramların karşılığını güzel bir dille açıklaması bir kere kişide sağlam bir temelin oluşmasını sağlıyor, kitap sayesinde bu temelin üzerine inşa edildikçe fluluktan kaynaklı çarpık anlam kargaşaları gözümüzün önüne daha net bir biçimde ortaya çıkıyor, düzeltilmesi böylelikle daha da kolaylaşıyor. Yazarın okuyucuyla konuşması ayrı bir hoşluk :), hatta altına cevap yazdığım kısımları dahi oldu :)) İlk başucu kitabım oldu.

Kısa sürede bitirebileceğiniz kitap. Umarım bir an önce sizde okursunuz...
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi
7 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Okuma listesine alıyorum hemen ;)
01.08.15 beğen cevap
(@)
:)) çok sevindim vesile olduğum için, kelimelerin felsefi açıdan bakıldığında hayatımızda ne Derece önemli yere sahip olduğunu anlatan kitap, herkes okumalı...
01.08.15 beğen cevap
Bibliyofil... (@cas)
aynen...listeye aldım hatta ilk sıralara çekiyorum hemen... bir de listenin o ilk 5'ini paylaşabilirseniz çok sevinirdim:)
06.08.15 beğen cevap
(@)
Tabi ki :) 1- Oğuz Atay Tehlikeli Oyunlar, 2-george Orwell 1984, 3-Franz Kafka Amerika, 4-Oruç Oruoba ile, 5-Tezer Özlü Kalanlar ... Liste uzun diğer 5 inide yazıyorum
06.08.15 beğen cevap
(@)
6-Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda, 7-Herman Hesse Siddhartha, 8- Hasan Ali Toptaş Bin Hüzünlü Yaz, 9-Cemil Meriç Mağaradakiler, 10-Buket Uzuner Uzun Beyaz Bulut Gelibolu.
06.08.15 beğen cevap
Bibliyofil... (@cas)
teşekkür ederim ;)) bu arada okuduğun kitaplardan tarzlarımızın benzediğini düşündüm; özellikle Biri, Hiçbiri Ve Binlercesi'ni okuyan hatta beğendiğini belirten birilerini bulmak beni mutlu ediyor... Barış Bıçakçı'nın kitaplarını okumadıysan kesinlikle listene almanı öneririm, pişman olacağını sanmıyorum. Özellikle Sinek Isırıklarının Müellifi ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz gayet iyidir.
06.08.15 beğen cevap
(@)
Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim :) benzer tarzlarımız oluşu beni ayrı bir mutlu etti :)), Biri, Hiçbiri, Binlercesi kitabını okuyupta sevmemek mümkün müdür :))... söylediklerini mutlaka okuyacağm kitap listesine şimdiden ekledim.
06.08.15 beğen cevap
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

bende sıkıntı var galiba, çok abartıldığını düşünüyorum zira. ama bu kadar kişi beğenmiş ve olumlu yorum yapmışsa ki ben de sıkıntı olduğu konusunda daha çok inanır oluyorum.
Eşim yere göğe sığdıramadı ve okumamı söyledi. okudum, okuyamadım. nefret ettim, yarıda bıraktım. sonra eşimin ısrarı ile zoraki bitirdim. üzgünüm ama iç beğenmedim.
Neyse; ben bu dili anlamadım, anlamsızlaştırmaya çalışmak için zorlanmış gibi geldi. Ya da bu tarz bana göre değil. bilemedim.
ataç ikon İle
kitaba 4 verdi
2 yorum
erhan (@munzevi)
Kim neyi ne kadar beğeniyor umursamayın. Başkalarına bakıp kendi kitap zevkinizde sorun bulma gibi bir garabeteyse asla bulaşmayın. Benden size naçizane bir tavsiye. Beğenmediyseniz beğenmediniz. Kötüyse kötü.
19.02.17 beğen cevap
Ahmet Aykut (@birdirbir)
kesinlikle katılıyorum (:
19.02.17 beğen cevap
Arslan Bolat

Arslan Bolat

@arslanbolat

Varoluşu, birlikte oluşu anlatmada öylesi bir kitap ki kişisel tarih ansiklopedimdeki hiç bir kitabın sahip olmadığı kadar büyük bir yer kaplamasa dahi bu kitap hakkında yazmak isterdim. Tek başınıza çıktığınız ve yanınızda yalnızca isminiz ile çıktığınız yolculuğunuza bir anda isminizin yanına bir bağlaç "ile" eklenmesi ve ardından çıktığınız yolculuğun seyrinin değişmesi... Ne kadar da tanıdık

Sevgiler, İyi Okumalar...
ataç ikon İle
kitaba puan vermedi
0 yorum
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Oruç Aruoba • İle
En başta zorunlu olan, yaşamdır: üslup yaşamalıdır. Üslup, her seferinde, senin kendinle ilgili bildirimde bulunmak istediğin çok belirgin bir kişi bakımından, sana, uygun olmalıdır. Yazmaya kalkışmadan önce, şunu tam olarak bilmelidir. "Bunu söylüyor olsaydım, söyle konuşurdum". Yazmak yalnızca bir benzetilme olmalıdır.
ataç ikon İle
kitaba 8 verdi
0 yorum

İle - S41

Bunu artık sana veriyorum- geri kalan boş sayfalarla istediğini yap...
Seni seviyorum.-
(-)
özlem özlem tarafından eklenmiştir.
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

'Sadakat', kişinin kendinde bir kişiye bir yer ayırması, ve o yeri hep onun için korumasıdır;
'sadakatsizlik' de, kişinin kendinde bir kişiye bir yer ayırması, ve o yerin korunmasını savsaklamasıdır;
'ihanet' ise, kişinin, o yerine, başka bir kişiyi sokması/174
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Güven saf birşeydir, epeyde güçsüzdür - düşünülmemiş birşeydir, kendiliğinden olur: vardır ya da yoktur. Benim sözünü ettiğim 'kuşku duymama' ise bilinçlidir, düşünülerek takınılmış bir tavır, her seferinde yeniden düşünülerek bulunulan bir eylemdir.
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

... hiçbir ilişkide 'haklı yan' yoktur —'hak', hemen hep eşit ölçülerde her iki 'yan'ındır...
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
F D

F D

@benkisacafd

“Beni itiyorsun” diye seslenmiştim sana,

“Nereden en iyi itebilecegini de, bilerek…”

Böyle bir ‘ruh hali’ndeyken de şunu düşünmüştüm :

“Beni sevip sevmediğinden bile emin değilim, artik -”

Senden haber alamamak hem seni merak etmem açısından,

Hem de senin bana haber vermeyi önemsememen açısından,

Acı veriyordu.

Aldırmayabiliyordun
ataç ikon İle
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
yalnız adam (@kafkaa)
oruç aruoba yı merak ettim doğrusu
08.06.17 beğen cevap
F D (@benkisacafd)
Bende tutku oldu :)
23.06.17 beğen cevap
yalnız adam (@kafkaa)
hediye etsenize bir iki kitabını belki bende de tutku olur :)
23.06.17 beğen cevap
Özge Ülger

Özge Ülger

@vaveylacom

İnsanca özlemler dünyaya uymuyorsa, bozuk olan dünyadır; insanca özlemler, değil...
ataç ikon İle
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...