up
ara

Ahmet Paşa Divanı (Ciltli)

Ahmet Paşa Divanı (Ciltli) Konusu ve Özeti

Ahmet Paşa Divanı (Ciltli)
Ahmet Paşa Divanı (Ciltli) kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Akçağ Yayınları
ISBN: 9757568546
Sayfa: 400 sayfa
... Ülkemizde demokrasi alanında ortaya çıkan gelişmelere paralel olarak, yeni yetişenler inkar ve reddedilmiş milli değerleri yeniden arama yoluna girdiler. Bugün klasik mimarimizin, hat ve nakış sanatlarımızın, musikimizin hem büyük eserlerini tanımak, hem de onlardan hareket ederek yeni eserler ortaya koymak için gayret gösterenler epey çoğaldı...
Bu on asır içinde milletimizin duygu ve düşünce hayatını dille ifadede mükemelliğe ulaşmış olan edebiyatımızın adı divan şiiridir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Fatih Sultan Mehmedin öğretmeni olması ve Osmanlı döneminde yüksek görevlerde bulunması hasebiyle dikkatimi çekti. Ahmed Paşa hem gazel hem de kaside türlerinde başarılı eserler yaratmış; Dizeleri divan şiirinin söz ve anlam özellikleriyle örülüdür, İşlediği konular genellikle beşeri aşk konusundaki şiirler de Divan'inda önemli yer tutmaktadır. Dinî ve tasavvufî konulara rağbet göstermemiştir ama Şiirleri gayet ahenklidir ve aruz veznini çok ustaca kullandığı görülür. Kendi çağında "şairlerin sultanı" diye anlatılması da dikkatimi çekti. Kayda değer.
ataç ikon Ahmet Paşa Divanı (Ciltli)
kitaba puan vermedi
0 yorum

Ahmet Paşa Divanı (Ciltli) - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Âşık öldürmek tutalım muktezâ-yı hüsn imiş

Tîğ-ı hicrân ile katl etmek kimin fermanıdır

Diyelim ki âşık öldürmek, güzelin güzellik hakkıdır. Peki de, âşıkı ayrılık denen kılıca mahkûm ederek canını almak, kimin fermanıdır?
ataç ikon Ahmet Paşa Divanı (Ciltli)
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum