up
ara
‹ Tüm Siz Kimsiniz? İncelemeleri

Siz Kimsiniz? Kitap İncelemeleri

'Büteyra

'Büteyra

@huznunlalesidirdunya

Siz Kimsiniz
Biraz akademik biraz yorum içeriyor.. İçerisinde insana dair bir çok konuya değinmiş. Bir kaç başlık söylemem gerekirse;
Kalp mucizesi
Solunum mucizesi
Sinir sistemi mucizesi
Vücudun korunma mucizesi
Kur'an'a göre insan ve yaradılış
İbadete niçin İhtiyacımız vardır

148 sayfaya evrimden karaciğere, hücreden insanın birinci ve ikinci dirilişine kadar her şeyi anlatmış. Cümleleri okurken "vay be" diyip tefekkür etmeden alamadım kendimi.. Bir kaç alıntı yapacak olursam da;

"Her bir kıl için ayrı kılcal damarlar ve sinir uçları tahsis edilmiştir. Herhangi bir uyaran karşısında tüylerimizin diken diken olması, bu sinirler sayesinde mümkün olmaktadır."


"Karaciğer hücreleri safrayı, karaciğerde ölen alyuvar hücrelerinden imal ederler. Demek ki, alyuvar hücreleri kandaki vazifelerini bitirdikten sonra başıboş bırakılmamakta, bu defa kendilerine daha başka bir vazife verilmektedir. Bütün kainatta olduğu gibi insan vücudunda da en küçük bir israf görülmemektedir."

Bu iki alıntı kendi halinde değil. Devamı da var başı da var.. Kilit noktaları aldım. O kadar ki derin bilgiler içeriyor.. Yazarın bir de kompüter/ize sistem dediği bir terim var ki insanın dünyayla kendi ile ne kadar uyumlu olduğunu o sistem üzerinden göstermiş. Güzel şeylerle karşılaşacaksınız okursanız :)
EK 1
Kitabın başında Halit Ertuğrul "insanın bilinmezlerin peşinde koşa koşa, kendi bilinmezliğini unutması kadar tuhaf bir şey var mı?" Cümlesiyle insanı kendini tanımaya çağırıyor. Ve Necip Fazıl'ın şiiriyle "Hiç kalmadı soran; ne var insanda? / Ben duvarda ezik bir böcek miyim? / Yoksa pırıl pırıl, tek damla kanda; / Kainatı süzen bir mercek miyim?" sorgulamaya.
ataç ikon Siz Kimsiniz?
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum