up
ara
‹ Tüm İnsanın Taşrası1942-1972 İncelemeleri

İnsanın Taşrası1942-1972 Kitap İncelemeleri

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

1942 yılından başlayarak 1972 yılına kadar süren bir günce... Ama fikirlerin yazıldığı bir günce bu. Canetti serbest çağrışım yoluyla günübirlik, farklı farklı konulardaki düşüncelerini gelişigüzel yazmış. Kitapta bir anlam bütünlüğü yok o yüzden. Hatta çelişkiler bile var. Çünkü 30 yıl bir insanın aynı kalması mümkün değil. Üslubu bile değişiyor zamanla. Başlarda 2.dünya savaşının etkisiyle yazılmış çoğu şey. Almanlar, Yahudiler, savaşlar, ölümler, din, insanların çaresizliği gibi konulara değinilmiş ziyadesiyle. Kendisi de Yahudi kökenli ve Almanya da eğitim görmüş biri olarak 2.dünya savaşının etkilerini bizzat hissetmiş. Kendisi ateist ama yer yer birçok inanca karşı yaklaşımına dair ipuçları veren yerler var. 1960'larda malum uzaya çıkılıyor ve bu konuyla ilgili de düşüncelere yer veriyor Canetti.

Genel olarak insana dair ne varsa, bir ömür insanın aklından neler geçebilirse her birine yer vermiş sanki. Okurken zorlandığım yerler de oldu, yavaş yavaş, sindirerek okudum. Yeri geldi, aynı yerleri birkaç kez okudum. Bundan sonrasında da ara ara sayfalarını karıştıracağım bir kitap olacak gibi duruyor.
EK 1
Bu arada çevirinin de Ahmet Cemal çevirisi olduğunu dipnot düşeyim. Çevirinin güzelliği de kitabı okutuyor çünkü. 15.03.19
7 beğen · 0 yorum