up
ara

Kızıl Nehirler

- Les Rivieres Pourpres

Kızıl Nehirler Konusu ve Özeti

Kızıl Nehirler
Farklı cinayetler üzerinde yapılan soruşturmalar iki ayrı karakterdeki polisi birlikte çalışmaya sürüklüyor.
Çevirmen: Doğan Kitapçılık Çeviri Grubu
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914615
Sayfa: 405 sayfa Basım Tarihi: 2002
Kızıl Nehirler Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Kızıl Nehirler, ünlü Fransız polisiye yazarı Jean-Christophe Grangé’ın polisiye-gerilim türündeki romanıdır. Yazarın ikinci romanı olan Kızıl Nehirler, Fransa’da 450.000 adet satmış ve dünyada 20 dile çevrilmiştir. 2000 yılında Mathieu Kassovitz tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır.

Kızıl Nehirler Kitabının Konusu
İki cesur ve birbirini tamamlayan polis, küçük bir Fransız kasabasında işlenen bir cinayeti çözmek için tehlikeli bir göreve atılırlar. Son derece gizemli ve karmaşık olan cinayetin ardında kökü çok eskilere dayanan gizli güçler olduğu ortaya çıkacaktır.

Kızıl Nehirler Roman Özeti
Polis Pierre Niémans, mesleğinde ki başarıları ile adını duyurmuştur ve alanında oldukça yeteneklidir. Mesleki yılları ilerledikçe görevinde şiddet kullanım oranını arttırdığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Fransa'da ki Guernon kentinde işlenilen bir cinayet sonrası Niémans bu cinayetin ardında kalan sır perdesini aralamak ve olayı çözmek için Guernon'a gider. Kütüphanede en yetkili kişi olan Remy Caillos'un cesedi dağın tepesinde kayalıkların arasına sıkışmış olarak bulunmuştur. Bulan kişi ise aynı üniversitede jeoloji alanında öğretim görevlisi olarak çalışan Fanny Fierraydır. Bulunmuş olan ceset pek çok şiddetli işkenceye maruz kalmıştır.

Arap olan Karim Abdouf'un görünüşü oldukça ilginçtir. Küçüklüğünde yaşadığı ortamlar sebebiyle sokakları oldukça iyi bilmektedir ve görevinde fazlasıyla iyi bir polistir. Kendisine verilen bir görevi kabul etmeyince sakin bir kent olan Sarzac’a atanmıştır.

Sarzac kasabasında bir okula hırsız girmesi sonucunda haber polis Karim Abdouf'a ulaşır. İlk gözlemlerde çalınan hiçbir şey olmadığı ve kapıların oldukça profesyonel açıldığı saptanır. Aynı gece bir mezar hırsızlığı ihbarı gelir ve yine görünüşte çalınan bir şey yoktur çocuğun mezarında ki fotoğrafı dışında. Karim, bu iki ihbar arasında bir bağlantı yakalar ve soruşturmayı üstlenmek ister. Şef Crozier ona bir kaç saat süre verir. Karim araştırmasına okuldan başlar. 1982'de 10 yaşında hayatını kaybetmiş olan Jude Itero'nun bu okulda okumuş olabileceği ihtimali üzerinde durmaktadır. 1981-1982 yıllarına ait tüm evraklar ve fotoğraflar çalınmıştır. Pek çok yerde araştırma yapan Karim, Jude İtero'nun zannedildiği gibi bir erkek olmadığını, annesinin daima kızının yüzünü saklamak istediğini ve en sonunda şehri terk ettiklerini öğrenir.

Bu esna da kayalıklarda bulunan ceset gibi iki cinayet haberi daha gelir. Kurbanların yine gözleri oyulmuştur. Kurbanlar göz cerrahı Dr. Edmond Chernece ve hasta bakıcı Philippe Sertys'dir. Niémans araştırma yaparken Sertys'in dolabında bir anahtar bulur. Gizli bir kulübeye ait olan bi anahtar, kulübe duvarlarında ki yazılara ulaşmasını sağlar Niémans'ın. Duvarlarda "Biz efendileriz, biz köleleriz. Biz her yerdeyiz hem de hiç bir yerde. Biz karar verenleriz. Kızıl Nehirlerin hakimiyiz." yazısı ile karşılaşır.

Göz doktorunun evinde Karim ile Niémans karşılaşırlar. Çalışmakta oldukları soruşturmaları birbirlerine anlattıklarında, olayların birbiri ile bağlantılı olduğunu bulurlar ve araştırmalarının çapını genişletirler. Karim, Caillos’un evinde de aynı yazı ile karşılaştığında olay çözülmeye başlar. Bu esnada Niémans ve Karim saldırıya uğrar ve olay çözülür.

Edmond Chernece, Remy Caillos ve Philippe Sertys’ın babaları Guernon kasabasında gizli bir iş ile uğraşmaktadır. Guernon kasabasında yapılan spor karşılaşmalarında tüm madalyaları topluyorlardı. Okulda, profesörlerin çocukları ve üstün zeka sahibi çocuklar yer almaktaydı ve bu durum üstün ırklar yaratmak demekti. Guernon’da ki insanlar, dağcılık ile uğraşmaktıklarından dolayı vücutları yapılı ve uzun boyludurlar. Profesörler ise çok zeki. Hastahane de Sertys’in babası, yeni doğmuş olan köylü çocukları değiştirip yerine sağlıksız başka bebekler bırakıyordu. Kütüphaneci Caillos ise zeki çocukları karşılıklı oturtuyor ve bu kişiler genelde evleniyorlardı. Böylelikle hem zeki hem de atletik vücutlu çocuklar dünyaya geliyordu. Aynı durum Jude İtero’nun da başına gelmişti ve ikizi farklı bir bebek ile birlikte değiştirilmişti. Bu ikiz bebek ise Fanny Fierra idi. Jude İtero’nun gerçek adı aslında Judith İtero idi. Ölmemişti fakat hep gizlenerek yaşamıştı. Ve şimdi intikam almaya başlamıştı. Tüm cinayetleri ikizi Fanny planlamıştı. Niémans ve Karim Fanny’i yakalamaya çalışırken, birbirlerini vurarak nehire düşürürler. Karim, Judith tarafından vurulur ve olaydan sadece Karim sağ çıkmayı başarır.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Grange' ın bir kitabının altına şunu yazdım: ''Eğer pek kitap okuyan biri değilseniz ve bir anda kendinizi Grange okurken bulursanız tüm zamanların en iyi polisiye yazarını keşfettiğiniz izlenimine kapılabilirsiniz.'' Ben kapıldım da oradan biliyorum. Evet, en iyi polisiye yazarı diyebilirsiniz Grange' a, ta ki 3. Grange kitabını okuyana kadar. Leyleklerin Uçuşu ile başlayan Grange sevdam, Kızıl Nehirler ile tavan yaptı. Sonrasında kendisi Kurtlar İmparatorluğu ile hayal kırıklığı yaşattı, Taş Meclisi ile Ulu Odin evine ateş salsın, yollarını kessin, kelamlarını kaleminin ucunda bıraksın dedirtti. Yine de Kızıl Nehirler ve Leyleklerin Uçuşu hatırına okudum Siyah Kan' ı. O da vasat işte.
Kızıl Nehirlere gelelim. Bir polisiye gerilimden beklediğiniz her şey var kitapta. Merak, vahşet, heyecan, aksiyon, zekice bir kurgu ve detaylar. Detaylar belki de Grange' ı Grange yapan en önemli unsur. Kitabın bir yerinde bir şey yazıyor Grange, sonrasında o yazdığı şey, hikayenin temeline öyle bir oturuyor ki yüzünüze bir tebessüm yerleşiyor ve silemiyorsunuz. Adam zaten zamanında bilimsel yazılar ya da ona benzer bir şeyler yazmış bir gazete ya da dergi için. E haliyle insan anatomisine ve cesetlere çok hakim. Cinayet tasvirleri ve cesetler üzerine yazdığı hiçbir şey baştan savma değil. Hele ki bu kitabında tavan yapıyor bu özelliği.
Grange için genel bir eleştiri vardır ki o da finallerde çuvallamasıdır. Bunun en güzel örneğini Taş Meclisi kitabında görebilirsiniz mesela. Sahi o nedir lan Grange? Hadi sen yazdın da yayıncın nasıl kabul etti? Ayrıca Leyleklerin Uçuşu dururken ilk olarak Taş Meclisini türkçeye çevirmek nasıl bir tercihtir o da ayrı soru. Kızıl Nehirler kitabı, okuduğum Grange kitapları içerisinde en iyisi. Sadece finali için demiyorum bunu, genel olarak hikaye, hikayenin akışı, aksiyonun dozu baz alındığında da en iyi bu iki kitap. Gerçi bu seçim pek zor değil zira Leyleklerin Uçuşu ve Kızıl Nehirler haricinde okuduğum diğer 3 Grange kitabının pek bir özelliği yok bence. Tamam hepsinde aksiyon var, hepsinde harika cinayet tasvirleri var, hepsinde merak var ama bir aksiyon/gerilim romanında bunlar olmayacaksa o kitap hiç yazılmasın daha iyi
Spoilerın tillahı geliyor şimdi ona göre okuyun ya da okumayın

---Spoilerin tillahı mode on---

Mumya evi diye bir film vardı bildin mi? Heh işte. Şimdi 'bu kitap için çok sürprizli kitap woow' dersek ve bu kitabı okuduğumuz en iyi kitaplardan biri sayarsak o film de 'woow süper film, izlediğim en iyi filmlerden biri' olur ki ben o film için bunu diyen biriyle sinema konuşmam. Bu kitap da süper filan değil. Kendi kategorisinde okuduklarım içerisinde en iyilerinden biri o kesin ama sakın hayatımda okuduğum en iyi 10 kitaptan biri deme. Benim ne düşündüğüm umurunda değil ama ben zaten sana yazmıyorum delikanlı. Güzel bir kıza yazıyorum bunları. Olur da bu kitaba hayatımın en iyi 10 kitabından biri derse ben o kıza asılamam muhtemelen ki bu çok üzücü olur benim açımdan.

---Spoilerin tillahı mode off---
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@hilalozdemir

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle okumaya başladım. Ama iyi ki tavsiye etmiş, iyi ki okumuşum, iyi ki o sayfaları bir çırpıda çevirmişim diye düşünüyorum. Çünkü beni oturduğum yere çivileyen bir kitaptı. 'Asla elinizden bırakamayacaksınız' tanımı tam da bu kitaba uygun. Her karaktere bu katil diye baktım. Ölü insanları bile katil yaptım. Ama yine de katili bulamadım. Kesinlikle müthiş bir zeka ile yazılmış bir kitap herkesin kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum. Elinizden bırakamayacağınızın garantisini verebilirim.

'Yüreğini hapseden karanlıkları hangi türden bir güneşin aydınlatabileceğini bilmiyordu.'
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Jean Christophe Grande • Kızıl Nehirler
Bu kitabı okuduğumda 2003 yılıydı ve Bodrum’a yeni yerleştiğimiz zamanlardı. Tamamen elime tesadüfen geçen bir kitaptı ki şüphesiz “iyi ki okuyabilmişim” diyorum. İlginçtir kitabı bir parkta okuyup, o parkta bitirmiştim böyle de bir anısı vardır.
İncelemeye gelirsek; dağlık bir kasaba da başlayan cinayetle umulmadık bir polisiye vakası yaşanıyor... Bu cinayet ilerideki seri cinayetlerin ilki olduğunu zamanla göreceğiz. Kitapta öyle kan dondurucu yazılara denk geleceksiniz ki açıkçası okurken gerildiğimi hissettiğim ve bitirene kadar da gerilerek ve korkarak okuduğum tek kitaptı bugüne kadar...
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gamze

Gamze

@gamzep

Grange bana okumayı sevdiren yazarların başında gelir. Bu kitabı çok büyük bir heyecan ve zevkle okumuştum. Kimileri olayın iki farklı hikaye üzerinden gittiği için sürükleyicilik konusunda başarısız olduğunu söyleseler de buna katılmıyorum. İki hikayeyi çok güzel bağlıyor birbirine Grange. Hem zaten hikayelerin her biri de kendi içerisinde heyecan verici şeyler. Zaten kitabın ortalarına gelmeden de iki hikaye bağlanıyor ve tek bir hikaye üzerinden kitap devam ediyor. Grange son yılların en başarılı yazarlarından biri. Çok seviliyor, çok okunuyor. Bu kitabı da en iyi kitaplarından biridir.
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Süper Polisiye.
Şiirlerin arasına sıkıştırmış gibi oldum ama değdi. İlk Grange okuyuşum. Gayet güzel klasik bir polisiye olmuş. Harbi polisiye :)) polisler her yerde, her sayfada...

Kitapta iki farklı olay var. Kurgu mükemmel. Yazar iki olayı öyle güzel birleştirdi ki; gerçekten beğendim. Öyle hiç zorlayıcı kelimeler, cümleler yok. Akıcı ve sade bir dil.

Kesinlikle tavsiye ederim. Yazarın 3-4 kitabı daha var elimde. Devam edeceğim bir yazar. Sırada Leyleklerin Uçuşu var bakalım neler olur ?

Tavsiye ediyorum. Okunulabilir güzel bir polisiye ve sürükleyici.
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 9 verdi
1 yorum
Sevda Sen (@sevdasen)
Leyleklerin uçuşu favori kitabımdır hala, muhteşem bir zeka ürünü o kitap , siyah kan da öyle.. sisle gelen yolcuda ve diğerleri :)
16.08.16 beğen cevap

Kızıl Nehirler - S41

-Teşekkürler, Küçük hanım. Cümleyi ezbere biliyorsunuzdur: eğer aklınıza bir ayrıntı gelirse... Beni bu numaralardan birinden bulabilirsiniz.
gülfer aykutlu tarafından eklenmiştir.
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

"İnsan kendi karanlığında boğulurken başkalarına nasıl ışık dağıtır?''
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Biz efendileriz, biz köleleriz, biz her yerdeyiz, hemde hiçbir yerde... Biz karar verenleriz, kızıl nehirlerin hakimiyiz...
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sevcan demirel

Sevcan demirel

@sevcandemirel41

''İnsan kendi karanlığında boğulurken başkalarına nasıl ışık dağıtır?''
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Polisiye-gerilim romanlarının Anglosaksonların işi olduğu söylenirdi. Grange 'Kızıl Nehirler'le, sadece bir Fransız yazarın bu türde yazabileceğini değil, aynı zamanda Anglosaksonlara gerçekten sıkı bir rakip olacağımı da kanıtlıyor."-Le Magazine litteraire-"'Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı.
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Procyon~

Procyon~

@procyon

...

Yüreğini hapseden karanlıkları hangi türden bir güneşin aydınlatabileceğini bilmiyordu.
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Okumak için sabırsızlandığım kitaplardan biri💐güller bahçemizin
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
Biraz da polisiye / gerilim okuyayım dedim ;)
ataç ikon Kızıl Nehirler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum