up
ara

Moby Dick - Beyaz Balina

Moby Dick - Beyaz Balina Konusu ve Özeti

Moby Dick - Beyaz Balina
Moby Dick - Beyaz Balina kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638968
Sayfa: 736 sayfa
"Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaların nasıl avlandıklarını, geminin sonunda nasıl battığını anlatan Moby Dick, ilk bakışta denizlerde geçen bir serüven romanı sanılabilir. Ne var ki insan Moby Dick'i okudukça, okuduklarını düşündükçe, kitabın derinliğini, gerçek anlamını sezmeye başlar. Bu derinliği, bu gerçek anlamı sezmeyenler ise, balina avıyla ilgili, heyecanlı bir öykü olarak, gene de Moby Dick'in pekâlâ keyfini çıkarabilirler." Mîna Urgan böyle tanımlıyor Beyaz Balina'nın romanını. ABD'li romancı, öykücü ve şair Herman Melville (1819-1891), düzyazı biçiminde yazdığı bu şiirde, ironi, mitoloji ve gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu romanında, denizi, gemicileri, balinaları ve tabii bu arada tutkuların tutsağı olan insan ruhunu anlatıyor.?Sabahattin Eyuboğlu ve Mîna Urgan'ın akıcı Türkçesinden...
Hakan

Hakan

@alvarez

Beyaz giyme söz olur
Beyaz balinayı minnacık, şu kadarcık (elim ne kadar gösterebiliyorsa işte) bi çocukken okumuştum. O zamanlar ciltli kitaplar yaygındı, seneler de 60lar değil, 80lerin ortalarıydı. Niye ciltli kitaplar okuyamıyoruz biz şimdi? Maliyet tabii de, nalet girsin öyle maliyete.

Beyaz Balina pek çok benzeri gibi çocuk kitabına evrilmek istenen, oysa çok ağır derdi olan bir kitap. Ahab sürüsüyle balina arasından beyazıyla muhatap oluyor, sonra da onun peşine düşüyor. Peki kimlerle? Özel bir mürettebat kuruyor kendine. Hristiyanlığa inanmayan bir grup pagan. Anlatıcının adının Ismail olması tesadüf olabilir mi bu bağlamda bakılınca?

Ahab Tanrı ile yüzleşiyor kendince, bizlerse ısrarla hafifletilen, anlamı yok edilen şeylerle. Misal Robinson Crusoe, Gulliver'in Maceraları ve daha bir sürü şeyde olduğu gibi. Bunların hepsinde çocuklara anlatılandan derin şeyler var, Masallar'daki gibi bir şey aslında. (https://www.neokur.com/kitap/884/masallar-ve-toplumsal-cinsiyet/kitap-incelemeleri&inc=69715)
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

MOBY DICK BEYAZ BALİNA

Destan/Roman;Herman Melville;Cem Yayınevi;3.Basım / Ocak 1987 ; 562 Sayfa; Türkçesi:Sabahattin Eyuboğlu - Mina Urgan (10) (9 Mayıs 1988)

Devrettiğim çook uzun yıllar oldu Herman Melville'in Moby Dick başlıklı destan-romanını. Moby Dick nedir diye soracak olanlara cevap yine kitabın kapağındadır:Moby Dick Beyaz Balina'nın ismidir.Beyaz Balina nedir peki,diye soracak olanlara,Mina Ablamızın kitabın 10.sayfasından buraya alıntılayacağım şu anlattıklarıyla cevap vermiş olayım:

"(...) Moby Dick çok değişik yanları olan,çok zengin bir kitap:Hem gerçekçi bir serüven kitabı hem balinagiller üzerine bilimsel bir inceleme,hem balina avı ile ilgili teknik bir yapıt,hem güldürücü sahneleri olan bir tragedya,hem de bir şiir yer yer.Ama bütün bunlardan fazla,Moby Dick yüce bir deniz destanı bize kalırsa."

Kaptan Ahab'ın,Moby Dick'e karşı açtığı umutsuz savaşın destanıdır bu kitap.

Cuma,2 Mayıs 2014
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba 10 verdi
5 yorum
Zahide Ç. (@zahidec)
nefret ettim şu kitaptan ingilizcesi yüzünden:)
01.06.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sabahattin Eyuboğlu ile Mina Urgan'ın emek verip Türkçemize çevirdiği bu benim okuduğum nüsha her yönüyle mükemmel bir kitaptı.Tabii ancak sahaflarda bulunabilir şimdilerde.Denk gelirse bir göz atın!
01.06.14 beğen 1 cevap
Red Red (@khaos)
Bir ara okumayı düşünüyorum Semih abi, yoksa yanlış mı düşünüyorum :)
11.11.18 beğen 1 cevap
Erica

Erica

@ericache

Hap Kıvamında İnceleme
Kim? = Hikaye bir adam ve bir balina arasında geçer.
Nerede? = Olay açık denizde deplasmanda gerçekleşir.
Nasıl? = Aralarındaki husumet büyük bir kavgaya dönüşür.

Balina kazanır.

Kıssadan hisse eğer savaş verecek iseniz bildiğiniz mekanlarda uzaklaşmayın ve vazgeçeceğiniz noktayı da asla kaçırmamaya çalışın.
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bildiğim kadarıyla nefreti tema olarak işleyen tek kitap. Bir balina için bile olsa nefreti harikulade yansıtmış. Nefretle hiçbir şey değiştiremezsiniz. Altı yedi sene oluyor okuyalı ama o yoğun balina yağı lambalarını bile çok net hatırlıyorum. Çok sarsıcı bir kitap.
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi
0 yorum

Moby Dick - Beyaz Balina - S41

Mr. Webster, "bu Nantucket adası, bizim milli çıkarlarımızın özel ve garip bir parçasıdır" dedi. "Orada, sekiz ya da dokuz bin insan denizlerde yaşar ve her yıl, zanaatların en yiğidi, en yılmazı olan balinacılıkla, ulusal gelirimizi geniş ölçüde arttırırlar."
cigdem tarafından eklenmiştir.
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Köle olmayan var mı bu dünyada,sorarım size? (49)
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Gülmek çok iyi şeydir.Ne yazık ki,pek sık da gülmez insanlar.Onun için bir adam size güzel bir şaka yapmak fırsatını buldu mu,aldırmayın,bırakın dilediği gibi şaka etsin.Bir adam,başkasını bol bol güldürebiliyorsa,bilin ki,sandığınızdan çok daha fazla bir şeyler olabilir o adamda. (74)
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Dünyanın düzeni bu.Tüm insanlar böyle itilip kakılır.Herkes birbirinin sırtını sıvazlayıp,alınyazısına katlanmalı. (49)
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Broomhilda

Broomhilda

@broomhilda

Para vermek, meyve bahçesindeki iki hırsızın, yani Adem ile Havva’nın başımıza açtıkları dertlerin en büyüğüdür belki de. Şaşılacak şey doğrusu: Paranın yeryüzündeki tüm kötülüklerin başı olduğunu, paralı bir insanın hiç bir zaman cennete gidemeyeceğini biliriz. Gene de, bize verilen paraları el etek öpüp alıveririz. Ah, nasıl da can atarız cehennemlik olmaya!
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Yaşam dediğimiz bu acayip, bu karmaşık işte, öyle garip anlar olur ki, insan şu koca evreni büyük bir şaka olarak görür. Bu şakayı pek anlamasa bile, kendisiyle alay edildiği kuşkusuna düşer. Gene de yürekli kalır, tartışmayı doğru bulmaz.

Tüm bu olan bitenleri, tüm inançları, tüm din ve mezhepleri, görülür ya da görülmez her şeyi, ne denli kaskatı, ne denli yamru yumru da olsa yutar; sindirme gücü çok gelişmiş bir devekuşunun, mermileri ve çakmak taşlarını yuttuğu gibi küçük zorlukları ve üzüntüleri, beklenmedik felaket korkularını, elini kolunu ya da canını yitirme tehlikelerini, tüm bunları ve ölümü bile, gözle görülmeyen ve sağı solu belli olmayan o koca şakacının, gülerek attığı birer şamar, keyifli birer sille sayar.

Söylediğim bu garip duygu, yalnız en zor durumlarda gelir insana. Bu duygu kuşku duymadığımız öyle bir anımızda yakalar ki bizi, biraz önce pek önemli saydığımız bir şey, büyük şakanın ancak bir parçası gibi görünür bize o anda.
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
26
KİTAP
Roman Okumayı Sevenler için Okunması Gereken Kitaplar
Roman tutkunları için en seçme ve kült kitaplar listelenmektedir. Yazarların hayal dünyalarına derin bir yolculuğa hazır mısı...
37
KİTAP
1971'den Bu Güne En Sevdiğim Romanlar
Üyelerimizden @semih-oktay'ın en beğendiği romanlardan oluşan listedir....
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

 paylaşım fotoğrafı
Dünyanın en güzel şeyleri, hiç sözü edilmeyen şeylerdir; en derinlerimizde yatan ölülerin mezar taşları yoktur.
Sf 159
Moby dick Beyaz balina
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum